Anasayfa / GENEL / Fetullah’a Kuzey Irak’tan 15 milyar dolarlık darbe
gulen

Fetullah’a Kuzey Irak’tan 15 milyar dolarlık darbe

Türkiye’de yaşanan son gelişmeler Kuzey Iraklıları da tedirgin etti. Ülkede 32 okulla faaliyet gösteren cemaatle ilgili hükümete şikayet yağdı. Veliler çocuklarını okullardan almaya başladı.

Yaklaşık 160 ülkede 2 bin okuluyla faaliyet gösteren Fethullah Gülen cemaatine bir darbe de Kuzey Irak’tan geldi. Türkmenistan, Rusya, Almanya ve son olarak Azerbaycan’da faaliyetleri durdurulan cemaat okullarının, Kuzey Irak’taki varlığı da tehlikeye girdi. Cemaatin önde gelen isimlerinden Talip Büyük tarafından ilk olarak 1993 yılında Feza adıyla kurulan okullar, daha sonra Işık Kolejleri ismini aldı.

15 MİLYAR DOLARA VEDA

Barzani Hükümeti, cemaatin sadece eğitim faaliyetiyle sınırlı kalmadığını fark edince, 2002’de bir karar alarak okul sayısına sınırlama getirdi. Talip Büyük bu sürede anaokulundan üniversiteye kadar binlerce öğrencinin eğitim gördüğü Işık Kolejleri’nin sayısını 32’ye çıkardı. Ancak Türkiye’de yaşanan son gelişmeler Kuzey Iraklıları da tedirgin etti. Veliler, hükümete çocuklarının okullarda eğitim dışı faaliyetlere zorlandığı şikayetlerini iletmeye başladı. Ardından yüzlerce veli 2014 eğitim-öğretim yılının bitmesini beklemeden çocuklarının kayıtlarını başka okullara aldırdı. Vergi, elektrik, su ve ısınma giderlerinden muaf olan cemaat okulları, yıllık 15 milyar dolar civarında gelir elde ediyor.

DÜZENSİZ VE KALİTESİZ EĞİTİM

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Eğitim Bakanı Bilind Dilawer Alaedin, 2009 yılında Erbil’deki Bilim ve Teknoloji Fakültesi, Işık, Cihan ve Şahane okullarını “düzensiz ve kalitesiz eğitim” verdiği gerekçesiyle kapatmıştı. Irak’ta Fezalar Eğitim Kurumları’na ait okullar şöyle: ANAOKULLARI: Kerkük Çağ, Süleymaniye, Işık, ilköğretim okulları: Anbar Işık, Bağdat Işık, Basra Işık, Birayati Işık, Gulan Işık, Ishik, Kerkük Çağ, Ninawa Işık, Ronaki Işık, Süleymaniye Okulları 1-2-3, ortaokullar: Nilüfer Kız, Süleymaniye Kız, LİSELER: Anbar Işık Kız, Anbar Işık, Bağdat Işık Kız, Bağdat Işık, Basra Işık, Halepçe, Işık Kız, Işık, Kerkük Çağ Kız, Kerkük Çağ, Nilüfer Kız, Ninawa Işık, Selahaddin Eyyubi, Süleymaniye Kız, Işık Erkek Koleji, Işık Dil Merkezi, Işık Üniversitesi…  (AKŞAM)

MEDYAGUNDEM

feto2

Teröristbaşının şifresi çözüldü

Teröristbaşı Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Amerikan gazetesine verdiği röportajında kullanılan fotoğrafın şifreleri çözüldü. …

darbe

Allah’a değil Feto’ya tapan sapıklar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i …

feto

Teröristbaşının son oyunu!

Teröristbaşı Fetullah Gülen, dün bir Mısır gazetesine “darbeyi Atatürkçü ve laik subaylar yaptı, bizim ilgimiz yok” …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir