Anasayfa / GENEL / FETÖ’nün örtbas mahkemeleri
feto-ortbas

FETÖ’nün örtbas mahkemeleri

Fetullahçı Terör Örgütü iddianamesinde, şüpheli polis Seyit Akşit’in itiraflarını etkisizleştirmek için paralel bir soruşturma açıldığı, FETÖ soruşturmasını yürüten polislerin suçlandığı, örgüt üyesi polislerin sızdırdığı bilgi ve belgelerle 10 soruşturmayı akamete uğrattıkları belirtildi.


Fetullahçı Terör Örgütü iddianamesinde ilginç detaylar yer aldı. İddianamede şüpheli polis memuru Seyit Akşit’in itiraflarını etkisiz kılmak için örgütün paralel bir soruşturma açtığı belirtildi. Olay yeri Ankara olmasına rağmen, Sincan adliyesinde açılan soruşturmada FETÖ soruşturmasını yürüten polisler suçlandı. Öte yandan, örgüt üyesi polislerin suç şebekelerine sızdırdıkları bilgi ve belgelerle 10 soruşturmayı akamete uğrattığı da iddianamede yer aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü tanımının ilk kez yer aldığı ve Ankara 2.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilen iddianamede, örgütün başvurduğu akıl almaz yöntemler bir bir anlatıldı. İddianameye göre; verdiği ifadeyle Fetullahçı Terör Örgütü’nün faaliyetlerini deşifre eden polis memuru Seyit Akşit’in beyanlarından rahatsız olanlar,suç yeri Ankara olduğu halde Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na (Sincan) şikayet dilekçeleri verdi. Seyit Akşit’in ifadesini alan ve soruşturmada görev alan Ankara Organize Şube müdürü E.E, M.Ç ve Ö.F.D’ri hukuka aykırı ifade almak ve örgüt mensuplarına “iftira atmakla” suçlandı. Oysa Akşit’in verdiği ifadeler avukatının da hazır bulunduğu ortamlarda alındı. İddianamede konuyla ilgili şu değerlendirme yapıldı:

Sincan’daki örgütlü yapı

“Ankara Batı Adliyesinde örgütlü olarak başlatılan paralel soruşturmaların amacının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında yürütülen asıl soruşturmayı boşa çıkarmak, sonuçsuz ve amaçsız hale düşürmektir. Şüpheli Seyit Akşit’in itiraflarını hukuka aykırı yöntemlerle elde edilmediğinin tespit edilmesi üzerine bu defa Akşit’in psikolojik sorunları olduğuna dair daha önce hiçbir görüş belirtilmemesine rağmen, itirafları etkisizleştirmek için ikinci bir gerekçe oluşturulmaya çalışıldı. ” Örgütün yapısını deşifre eden Seyit Akşit ise ifadesinde, “Emniyetin Organize Şubesinin cemaat abisi ‘abilerin abisi’ lakaplı Fatih Üniversitesinde KBB doktoru Nebi (Nebil Ark) isimli şahıstır. Bu kişinin talimatları tüm birimlerin yetkilerince uygulanıyordu.”

10 SORUŞTURMA AKAMETE UĞRATILDI

Terör örgütü mensuplarının Ankara’da faaliyet gösteren suç şebekelerine yönelik soruşturmaları akamete uğratmak için bilgi ve belge sızdırdıkları da iddianamede yer aldı. Akamete uğratılan soruşturmaların bazıları:

– 2014/93060 sayılı soruşturma: Şüpheli Kadir İnan’ın kurduğu suç örgütüne yönelik soruşturmayla ilgili bilgi ve belgeler sızdırıldı. Soruşturmadan bir sonuç alınamadı.

– 2014/93577 sayılı soruşturma: silahlı suç örgütü kurmakla suçlanan Şahin Turgut ve ekibine yönelik teknik takip boşa çıkarıldı.

– 2014/98614 sayılı soruşturma: Bülent Aramaz’ın kurduğu silahlı suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında dinleme ve teknik takip yapıldı. Aramaz polisle girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Seyit Akşit’in bu örgüte bilgi sızdırması nedeniyle soruşturmadan sonuç alınamadı.

– 2013/169124 sayılı soruşturma: Menderes Yağmuz ve grubuyla ilgili teknik takip ve dinleme kararları alındı. Seyit Akşitin haber vermesi nedeniyle bu soruşturmadan da sonuç elde edilemedi.

9 BAŞLIKTA TERÖR BAĞLANTISI

İddianamenin “Olayların Oluş Şekli ve Değerlendirmesi” başlıklı bölümünde Fetullahçı örgütün terör ilişkisi 9 başlıkta anlatıldı. Bunların bazıları özetle şöyle:

– İçişleri Bakanlığı’na yazılan yazıya verilen 52 sayfalık yanıtta örgütün kuruluşu, amacı, yönetim modeli, haberleşme ağı, uyguladığı siyasi ve terör baskısının bu yapının terör örgütü olduğunu gösteriyor.

– Örgüt Türkiye Cumhuriyeti Devletine paralel bir “Cemaat Devleti” oluşturmak ve devletin egemenliğini ele geçirmek için gizli faaliyet yürütüyor.

– Fetullahçı Terör Örgütünün hükümeti devirmek için giriştiği organize, sistematik, dış destekli, yargı ve emniyet üzerinden yürütülen operasyonların hedefi olan 61.hükümet, paralel yapının kadrolarını pasifize etti.

– Örgüt mensuplarının pasifize edilmesini engellemek, yeni atanan kadroların başarısız olduğunu göstermek için ayrıca hükümetten intikam almak için harekete geçti.

– Şüpheli Nebil Ark’ın başkanlığında (ağabeyliğinde) şüpheliler hiyararşik ilişki ve emir komuta zincirinde, devletin emniyet gücünü çökertmek için planlama yaptı. Bu planlamaya uygun olarak önce şüpheli Seyit Akşit kuruma ait belgeleri çalıp suç örgütüne verdi. Bu yolla bir çok soruşturmanın başarısız kalması sağlandı. Akşit, devletin telsizi ve telsiz kodlarını suç örgütüne vererek, suç örgütlerinin emniyetin konuşmalarını dinlemesini sağladı. Böylece suç örgütleri operasyonlara karşı tedbir geliştirdi.

– Bu amaçla emniyete ait bir otoyu çalarak, bir ara patlayıcı madde bulup Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şubesindeki bilgisayar server’larını patlatmayı hedefledi. Ancak bunu gerçekleştiremediler.

– Şüpheli Seyit Akşit, emniyete ait aracın terör amaçlı çalındığını itiraf etti.

– Şüpheli Kadir İnan da ifadesinde terör amaçlı hırsızlık suçunun işlendiğini itiraf etti.

(TUĞBA CEYHAN/STAR)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir