Anasayfa / GENEL / FETÖ polislerinden ihanet dolu PKK itirafı
feto-polis

FETÖ polislerinden ihanet dolu PKK itirafı

Müfettişlere ifade veren polisler; FETÖ yapılanmasına bağlı ‘Ağabey’den gelen talimatla Şanlıurfa’daki Plaka Tanıma Sistemi’nin devredışı bırakılarak; DAEŞ, PKK ve MKP terör örgütlerinin işinin kolaylaştırıldığını ilk kez itiraf ettiler.


Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı raporu, Paralel Yapı’nın teşkilat içindeki yapılanmasıyla Şanlıurfa’daki Plaka Tanıma Sistemi’ni devre dışı bırakarak terör örgütleri için uygun zemin hazırladığını ortaya çıkardı. İfadesi alınan polisler anlattıklarıyla ihaneti adeta itiraf etti. Emniyet içindeki FETÖ yapılanmasının, emniyet hiyerarşisi dışına çıkarak, paralel ve sivil bir hiyerarşiye bağlı şekilde hareket ettiği, talimat aldığı konusunda ilk itiraf Şanlıurfa’daki paralel polislerden geldi. Daha önce Paralel Yapı’ya mensup polislerin “Ağabey”lerinden talimat aldıkları ve bu ağabeylerin kim olduğu deşifre olmuştu ancak ifade veren polisler, ilk kez Ağabey’lerden alınan talimatları Şanlıurfa’da yürütülen soruşturmada itiraf etti.

32 kişinin hayatını kaybettiği Suruç katliamının ardından gündeme gelen Plaka Tanıma Sistemi’nin, 2014’ten bu yana Şanlıurfa Emniyeti’ndeki polis memuru Turgay Pehlivanoğlu tarafından devre dışı bırakıldığına ilişkin soruşturma kapsamında görevlendirilen müfettişlere ifade veren 8 polis, öğretmen olduğu tespit edilen 1981 doğumlu “Mustafa Ağabey” kod adlı Fatih Kılıç’tan talimat aldıklarını itiraf ettiler. Pehlivanoğlu’nun mesai arkadaşları “Bizi dini içerikli olduğu söylenen ancak siyasetin konuşulduğu sohbetlere davet edip BDP’ye oy vermemiz için baskı yaptı” şeklinde ifade verdiler.

Ağabey itirafı

Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın raporuna yansıyan Paralel Yapı iddialarına dair de önemli bilgiler yer aldı. Konuyla ilgili ifadelerine başvurulan polisler A.O, E.Y, MY, S.Ç.Y, Y.Ş., E.M.A., Ö.K., A.G. emniyette polis memurları Turgay Pehlivanoğlu, Mehmet Uludağ ve Özcan Gökçe’nin talimatıyla 3 ayrı bekar evinde zaman zaman buluşarak “sohbet” adı altında siyasi telkinlere maruz kaldıklarını anlattılar. Polislerin dışında bir de öğretmen olan “Mustafa Ağabey” ile ‘Salih ağabey” adlı kişilerin de “sohbet”e katıldığını ifade ettiler. Sohbete katılan herkesin bu öğretmenlere “ağabey” şeklinde hitap ettiklerini anlattılar.

“Ağabey” öğretmen çıktı

Polislerin ifadelerinde “Mustafa Ağabey” lakaplı kişinin 1981 Osmani’ye doğumlu Fatih Kılıç adlı kişi olduğu tespit edildi. “Mustafa ağabey”in katıldığı sohbetlerde hükümet politikalarının eleştirildiği ve BDP’ye oy verilmesi için polislere talimat verdiği kaydedildi. Ağabey”in toplantılara polis memuru Mustafa Yılmaz tarafından özel araçla alınarak getirildiği ifade edildi.

Fetullah propagandası

M.K., adlı polis memuru müfettişlere verdiği ifadesinde “Sohbet ve çay içme” adı altında Mehmet Uludağ’ın 3 ayrı evinde sık sık bir araya geldiklerini söyledi. M.K., şunları dile getirdi:

“Perşembe ve Cuma geceleri ortalama 7-8 kişilik gruplar halinde mesai durumuna göre toplanırdık. Mehmet Uludağ katılanlara çay servisi yapar, flash bellek takarak Fetullah Gülen’in sesli ve görüntülü konuşmalarını dinlettirirdi. İdari büro amirliğine vekalet ettiği tüm dış görevleri, maç, sınav görevlerini ayarladığı için şube personeli üzerinde psikolojik baskısı vardı. Sohbetlere katılımı da bu baskıyla yaptırıyordu. Mehmet Uludağ katılımcılara hitaben dersanelerin kapatılmasının yanlış olduğunu, Zaman gazetesine abone olmayanların abone olmasını, eşi öğretmen olanların Aktif Eğitim-Sen’e üye olması gerektiğini ve kitap ile kırtasiye alacaklarının NT’den yapılmasını söylerdi. Biz de öyle yapar onun sözünden çıkmazdık.”

Müdürü hedef aldılar

Suruç katliamının ardından Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, “Paralel Yapı, teşkilatımızın içine sızdırdığı kişiler aracılığıyla istihbarat zafiyetleri oluşturmaya çalışmış, ilimizin Plaka Tanıma Sistemi’ni ‘Ağabey’lerinden aldıkları talimatla kapatarak asayiş ve terör olaylarını tırmandırmayı hedeflemişlerdir” diyerek hain oyununu deşifre etmişti. Pınarbaşı’nın açıklamasının ardından Plaka Tanıma Sistemi’nin nasıl devre dışı bırakıldığı ortaya çıkınca Paralel medya organları günlerce Pınarbaşı’nı hedef alarak karalama ve itibarsızlaştırma girişiminde bulunmuştu.

İstihbaratı kör ettiler

2014 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı ile Kobani bölgesinde meydana gelen DAEŞ, PKK ve MKP (Maoist Kominist Parti) arasındaki terör eylemleri nedeniyle sınır hattı boyunca geniş güvenlik önlemleri alındı. Bu kapsamda özellikle Şanlıurfa’ya giriş-çıkış yapan araçlarla, kişilerin kontrolüne önem verildi. Konuyla ilgili özellikle Plaka Tanıma Sistemi’nin (PTS) titizlikle uygulanması için yazılı talimatlar verildi. Ancak emniyet içindeki FETÖ’nün uzantıları bu emri uygulamayarak, yasadışı eyleme imza attı. Böylece terör mücadelede önemli bilgiler sunan istihbaratta zafiyet oluşturulması hedeflendi. Devreye alınmayan sistemin aslında 4 dakikada kurulabildiği öğrenildi.

(HELİN ŞAHİN/STAR)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir