Anasayfa / GÜNDEM / Esed sığınma talebinde bulundu
esed

Esed sığınma talebinde bulundu

Esed’in Venezüela Devlet Başkanı Huga Chavez’e siyasi sığınma amacıyla bir mektup yazdığı iddialarını Türkiye doğrulattı.

Türkiye’nin Caracas Büyükelçiliği’ne bilgi veren Venezüela Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in siyasi sığınma için Chavez’e mektup gönderdiği iddialarını doğruladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in, Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez’e, ülkeden ayrılmak zorunda kalması durumunda, bu ülkeye sığınma talebini içeren bir mektup yazdığı iddiası Türkiye tarafından Venezüela makamlarına soruldu.

Türk Büyükelçiliği’ne yanıt veren Venezüela Dışişleri Bakanlığı, Esed’den böyle bir mektubun Chavez’e gönderildiğini doğruladı.

Venezüela’daki Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri, bu ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na giderek, bu yönde bir mektup olup olmadığını ve sığınma talebi içerip içermediğini sordu. Venezüela Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, Esed tarafından Devlet Başkanı Chavez’e iletilen bir mektup olduğunu doğruladı. Ancak mektubun içeriğine ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

AYRINTI YOK

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, ‘Bu yöndeki haberler uluslararası basında yer alınca, konu Türkiye’nin Venezüela Büyükelçiliği aracılığıyla, ülke makamlarına soruldu. Doğru olduğu yönünde bir yanıt alındı. Ancak mektubun içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi yok’ diye konuştular.

MİKDAD GİTMİŞTİ

Suriye Dışişleri Bakan yardımcısı Faysal Mikdad, Aralık ayı başında Küba, Venezüella ve Ekvador’a giderek temaslarda bulunmuştu. Mikdad’ın taşıdığı mektuplarda, Esed’in bu ülkelerden sığınma taleplerinin yer aldığı iddia edilmiş, bu iddia Suriye yönetiminde doğrulanmamıştı.

‘ŞAM’DA ÖLECEĞİM’

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed daha önce Rus televizyonu Russia Today’e verdiği bir röportajda ise ‘Şam’da öleceğini’ söylemişti.

MEDYAGUNDEM

esed3

Esed’in operasyondan haberi nasıl oldu?

Esed Rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssündeki hedefler, ABD tarafından vurulmadan önce Suriyeli ve İranlı …

erdogan-esed

Erdoğan’dan o “katil yalakası” siyasilere sert tepki

Erdoğan: “Bazı siyasiler utanmadan, sıkılmadan 300 bin kişinin katili Esed’i ziyaret edebiliyorsa ülkemizde kimlerin olduğunu …

anas-bin-malik

Yabancı ajanslara angaje dış habercilikten ibretlik hal!

MEDYAGUNDEM.COM- Merkez medyanın “dış haberciliği”nin yabancı ajanslara “bağımlı” olduğu ve yerli bir dış haber gazeteciliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir