Anasayfa / GENEL / Erdoğan Trump’ın önüne bunları koyacak
erdogan

Erdoğan Trump’ın önüne bunları koyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, bugün ilk kez biraraya gelecek. Beyaz Saray’daki görüşmede Erdoğan, PKK’nın kolu YPG-PYD’ye ağır silah desteği verilmesi kararıyla ilgili Türkiye’nin hassasiyetlerini en üst düzeyde Trump’a iletecek.

20 Ocak 2017’de göreve geldikten sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile üç telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Başkanı Trump, Erdoğan’ı, önemli konukların ağırlandığı Beyaz Saray’ın karşısındaki resmi konuk evi Blair House’ta ağırladı. Akşam saatlerinde Washington’a gelen Erdoğan, bugün Beyaz Saray’da Oval Ofis’te Trump ile görüşecek. Yüz yüze ilk görüşmede iki ülkenin gündemindeki konular ele alınacak. Erdoğan, Trump’a terör örgütü PYD/YPG’ye verilen Amerikan silahlarının doğu ve güneydoğuda terör örgütü PKK tarafından Mehmetçiğe karşı kullanıldığını belgeleriyle gösterecek. Erdoğan, Suriye’de ABD tarafından desteklenen PKK’nın uzantısı PYD-YPG’ye silah yardımının durdurulmasını ve bu örgüt ile hareket edilmemesini gerekçeleriyle birlikte anlatacak. Erdoğan’ın anlatacağı PKK/PYD-YPG arasındaki ilişkiler şöyle:

SİLAHLAR PKK’YA GİDİYOR: Hakkari Çukurca’da, Suriye’de PYD/YPG’ye verilen 23.5 milimetrelik Doçka silahı PKK mevzisinden çıkmıştı. 22 Ocak ve 14 Haziran 2016 tarihlerinde Hakkari’de, 9-21 Nisan ile 21 Mayıs 2016 tarihlerinde de Şırnak’ta Fransız-Alman ortak yapımı olan MİLAN füzeleriyle Türk askerine saldırı yapılmıştı. Ankara bu olay sonrasında bir rapor hazırlayarak, ABD’nin eski Savunma Bakanı Ashton Carter’a “PYD’ye verdiğiniz silahlar, Türkiye içine sokularak PKK tarafından bize karşı kullanılıyor” uyarısı yapılmıştı. Erdoğan Trump’a silahların Türkiye’ye karşı kullanıldığını gösteren kanıtları gösterecek.

PYD’Yİ PKK YÖNETİYOR: Trump’a terör örgütü PKK’nın tepe isimlerinin aynı zamanda PYD/YPG’yi de yönettiği, PKK militanlarının aynı zamanda PYD saflarında eylem yaptığını ispat eden belgeler verilecek. Karaçok Dağı’na yapılan hava harekatı sonrasında ABD’li komutana eşlik eden Şahin Cilo kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile PYD’nin kadın teröristlerinin elebaşı Merve Melisa kod adlı Fatma Demir daha önce PKK’da terör eylemlerine karışan çok sayıdaki isimden sadece ikisi.

HEDEFLER AYNI: PYD/YPG’nin örgütsel yapısı, işleyişi, tüzüğündeki hedefler de PKK terör örgütüyle tıpa tıp aynı. Her iki örgüt de tüzüğünde terörist başı Abdullah Öcalan’ı “önder” kabul ediyor. PYD’nin de Öcalan’ın talimatıyla kurulduğu belgeler arasında olacak. PYD-YPG’li militanların da Öcalan’ın kitabı üzerine yemin ettiği, ayrıca Kobani’de PKK’nın ilk elebaşlarından Masum Korkmaz’ın heykelinin dikildiğine ilişkin fotoğraflar da gösterilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, DEAŞ terör örgütüyle mücadele gerekçesiyle bir başka terör örgütünün desteklenmesinin yanlış olduğu mesajını vermesi bekleniyor.

MÜTTEFİKLİK VURGUSU: Erdoğan, ABD yönetiminin PYD-YPG terör örgütlerine ağır silah desteği verme kararıyla ilgili Türkiye’nin hassasiyetlerini ve endişelerini en üst düzeyde iletecek. Türkiye’nin DEAŞ ile en etkin mücadele eden ülkelerden biri olduğunu belirtecek olan Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatı’nın bunun bir ispatı olduğunu belirtecek. Erdoğan’ın NATO müttefikliği ve iki ülke arasındaki stratejik model ortaklığa vurgu yapacağı görüşmede, Rakka Operasyonu da ele alınacak.

ÜLKENİZDEKİ HAİNİ İADE EDİN
Görüşmenin diğer önemli gündem başlığını ise ABD’de yaşayan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusu oluşturacak. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki FETÖ ile ilgili çok sayıda belgenin ABD makamlarına sunulduğunu hatırlatacak olan Erdoğan, Gülen’in iadesi sürecinde bazı idari yaptırımların uygulanması isteyecek. Erdoğan ve Trump ayrıca iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de görüşecek..

-SABAH-

MEDYAGUNDEM

erdogan

Üçlü Suriye trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce ABD Başkanı Trump ile sonra da Rusya Lideri Putin ile telefonda görüştü. …

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

trump

Katar’dan sonra Trump’ın hedefi Türkiye dostu o ülke

ABD’nin 16 yıllık Afganistan stratejisini yeniden gözden geçiren Trump yönetiminin Pakistan’a olan yaklaşımını sertleştirme kararı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir