Anasayfa / GENEL / Dokuz sütuna “persona non grata” manşeti atacak gazete aranıyor!
naif2

Dokuz sütuna “persona non grata” manşeti atacak gazete aranıyor!

Can Dündar, devletin gizli kalması gereken belgelerini yayınladığı için hakim karşısında. Can Dündar’a destek için adliyeye gelenler arasında İngiliz Başkonsolos Leigh Turner da var.. İngiliz ikiyüzlülüğü ise bir başka… The Guardian’ın, İngiltere’nin gizli belgelerini yayınladığı için harddisk ve CD’leri kırmasına sessiz kalmıştı..


THE GUARDİAN CD’LERİ YAKMAK ZORUNDA KALDI
İngiltere’de, devletin gizli belgelerini yayınladığı için hükümetten tepki alan The Guardian çalışanları, kameralar karşısında haber için kullanılan harddisk ve CD’leri kırmak zorunda kalmıştı.

persona

İNGİLİZ KONSOLOS KENDİ ÜLKESİNE OLUNCA ‘SUÇ’ DİYOR
Bu olay sonrası İngiltere’de basın özgürlüğü gündeme bile gelmemiş, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner sesini dahi çıkarmamıştı.

matkap matkap2

Aynı konsolos, aynı suç Türkiye’de Can Dündar tarafından işlenince gazetecilere sahip çıkıyor bir anda basın özgürlüğünün en yılmaz savunucusu haline geliyor.

İNGİLİZ GAZETECİLER KENDİ ELLERİYLE İMHA ETMİŞTİ
Daha önce gizli istihbarat bilgilerinin Guardian’da yayınlanması üzerine İngiltere’de hükümet buna tepki göstermiş, gazete elindeki harddisk ve CD’leri tek tek imha etmişti.

SNOWDEN’IN SIZDIRDIĞI BELGELER
Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski ajanı Edward Snowden, son yılların en büyük istihbarat skandallarından birini sızdırmıştı. Snowden, İngiliz Guardian gazetesi ile işbirliği yapmış ve Guardian, sızdırılan belgeleri yayınlamıştı. Bilgiler Snowden’in yıllar boyunca topladığı, Amerikan istihbaratıyla ilgili belgeleri içeriyordu.

İNGİLİZ HÜKÜMETİ “DAVA AÇARIZ” DEYİNCE GERİ ADIM ATTILAR
Konu bu kadar hassas olunca Guardian, İngiliz hükümetinin hedefine girdi. İngiltere yönetimi, “belgeleri bize verin, daha fazla yayınlamayın” dedi. Gazete bunu kabul etmedi. Bu defa gazeteye karşı dava açılması hatta gazetenin kapatılması seçenekleri ortaya çıkınca, söz konusu CD ve harddisklerin imha edilmesi gündeme geldi.

CD ve harddiskler, Guardian’dan ve İngiltere istihbaratından yetkililerin gözetiminde, gazetenin bodrum katında tek tek imha edildi. Gazete bundan sonra yayınlayacağı her belge içinse hükümet yetkilileriyle görüştü.

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

can-huf1

Vatan haini it, Türkiye’ye baskı yapın diye yalvarıyor!

Hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Türkiye’den kaçan Can Dündar, ülkesinin zor duruma girmesi için elinden geleni …

can-enis

FETÖ vatan haini Can’ı kullanıp atıyor mu?

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun “MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında hakkında 25 yıl hapis cezası verilmesi …

1 Yorum yapıldı

  1. aman çok korktuk ingilizi görünce.. çanakkale boğazının hala dibinde yatan enkazlarınıza bir göz at derim ben sana ingiliz! bak bakalım kaç batık var orada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir