Anasayfa / GENEL / Divan Oteli’ndeki 2000 sedye nereden geldi?
gezi-divan

Divan Oteli’ndeki 2000 sedye nereden geldi?

İstihbarat birimlerinin çalışmaları sonrası harekete geçen Emniyet birimleri, Divan Oteli’nin otoparkında depolanmış yüzlerce sağlık malzemesi ve 2 bin adet sedye ele geçirdi.

Gezi Parkı eylemleri başlamadan günler önce Divan Oteli’nin otoparkına tıbbi malzeme sevkıyatı yapıldığı belirlendi. Otel otoparkından savaşa giren orduların sahra hastanelerinde bulunabilecek ekipmanlar çıktı. 2 binden fazla sedye, serum askıları, ameliyat gereçleri, kırık ya da çıkık travmalarını tedavi edecek ekipmanın, profesyoneller tarafından otopark katlarına nizami bir şekilde yerleştirildiği ortaya çıktı.

2 BİN SEDYEYİ KİM NEREDEN, NEDEN GETİRDİ?

Divan Oteli’nin eylem merkezi olarak kullanıldığının tespit edilmesi ve Gümüşsuyu’nda kanlı bir bombalı eylem planlandığı istihbaratı üzerine Gezi Parkına operasyon yapıp olayların kontrolden çıkmasını engelleyen İstanbul Emniyeti, otelin otoparkında şok edici bir manzara ile karşılaştı. Divan Oteli’nin otoparkına yapılan baskında, otoparkın 4 katının profesyonel bir şekilde lojistik malzemelerin yerleşimine uygun dizayn edildiği, eksi 1 ve 2’nci katların yer yer ikişer ya da dörder metre arayla yaşam destek malzemeleriyle (serum askıları, ameliyat gereçleri, kırık ya da çıkık travmalarını tedavi edecek ekipman) donatıldığı, yine eksi 2’de bir kısmı nizami şekilde dizilmiş, bir kısmı ise kullanıma hazır bir şekilde paketlerinden çıkarılmış seyyar sedyeler bulunduğu belirlendi. Yapılan sayımda savaş esnasında kurulacak sahra hastanelerinin standartlarına uygun yaklaşık 2 bin adet sedyenin bulunduğu tespit edildi.

GAZIN ETKEN MADDESİ KAPSAİSİNİ ETKİSİZLEŞTİREN SOLÜSYONLAR

Göstericilerin kullanımına sunulan otoparkının üçüncü katında ise biber gazının olası semptomlarını tedavi etmeye yarayan anti asit, gözü yakan, cildi tahriş eden kapsaisin moloküllerini parçalayan solüsyonların ecza depolarına özgü yöntemlerle stoklandığı vurgulandı. Emniyetin dikkatini çeken bir başka manzara ise 4. katta bulunan sıhhi temizlik malzemeleri oldu. Bazı kolilerden, eylemlerin başlamasından günler önce alındıklarını ortaya koyan irsaliye fişleri çıkması manidar bulundu.

KAREKODLARINDAN TEK TEK BULUNACAK

Yapılan incelemede yüzlerce kişiyi dışarıdan destek almadan aylarca idare edebilecek yaşamsal malzemelerin depolama prensiplerine uygun bir şekilde muhafaza edildiği ifade edildi. Emniyet birimlerinin bu ürünlerin üzerlerinde bulunan karekodlar ve barkodları inceleme altına aldığı, kimden ne şekilde temin edildiğinin araştırıldığı vurgulandı. Sadece 1 ve 2 nolu katlardan çıkan malzemenin 12 kamyon olduğu kayıtlara geçirildi.

EN BÜYÜK HASTANEDE YEDEKLERLE BİRLİKTE 100 ADET

Yapılan operasyonda 2 bin adet seyyar sedye bulunması nasıl bir savaşa hazırlanılacağını ortaya koydu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre tam teşekkülü hastanelerde ve afet birimlerinden dahi en fazla 100 kadar seyyar sedye bulunuyor. Semt hastanelerinde ise bu sayının yedeklerle birlikte 20’yi geçmediği kaydediliyor. İstanbul’daki semt hastanelerinin tamamında 10 kullanımda 10 tanede yedekte olmak üzere 20 tane sedye bulunduğu ifade edilirken, Divan Oteli’nin otoparkında 2 bin sedyenin bulunması, açık bir iç savaş planının bozulduğunu ortaya koydu. (AKİT)

MEDYAGUNDEM

alman

İstanbul’da provokatör Alman ajanı alarmı

Taksim’de bir Alman vatandaşı tuttuğu otel odasına düzenek kurarak, otelin penceresinden caddeye doğru siyasi içerikli …

gezi

Almanlardan Gezi Parkı’nın ortasında provokasyon bildirisi

Almanya merkezli “Zentrum für Politische Schönheit” isimli kuruluş Gezi Parkı’nda Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine …

gezi2

Sizden korkan sizin gibi olsun Geziciler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim’e cami Gezi Parkı’na kışla ve AKM’nin de yıkılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir