Anasayfa / GENEL / Dışişleri’nde paralel temizlik
disisleri

Dışişleri’nde paralel temizlik

Dışişleri Bakanlığı’nın yaz kararnamesinde kapsamlı atamalar yapıldı. 30 merkezde büyükelçiler değişti. Hazırlığı süren ikinci kararname ise diplomatları kapsayacak ve paralel yapıyla ilgili alınan yargı kararları etkili olacak. 

Dışişleri Bakanlığı’nda 2014 yılı yaz dönemi büyükelçi atamaları belli oldu. Kararnamede en dikkat çekici isimler, Cumhurbaşkanı Gül’ün ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Merkez’deki görevleri sona eren yakın mesai arkadaşları oldu. Atamalarda, paralel yapının temizlenmesi yönündeki yargı kararlarının etkilerinin de gözetilmesi dikkat çekti. Yaz kararnamesinin henüz tamamlanmadığı, büyükelçiler dışındaki diplomatlar için ikinci bir kararname hazırlığının sürdüğü öğrenildi.

Gül’ün özel kalemi Bükreş’e

Cumhurbaşkanı Gül’ün özel kalem müdürlüğü görevini yürüten Osman Koray Ertaş, Bükreş Büyükelçiliği’ne getirildi. 2005 yılından bu yana Gül’e en yakın isimlerinden biri olduğu belirtilen ve görevi nedeniyle Milli Güvenlik Kurulu’na da katılan Ertaş’ın, en genç yaşta Köşk’ün Özel Kalem Müdürü olan isimler arasında.

Diyanet’ten Vatikan’a atama

Davutoğlu’nun yakın çalışma ekibinden de iki isim büyükelçi oluyor. Davutoğlu’nun 2 yıldır özel kalem müdürlüğünü yürüten Ahmet Tuta Zagreb’e, 3 yıldan bu yana önce sözcülük, ardından da özel müşavirlik görevini yerine getiren ve kritik süreçlerde Davutoğlu ile birlikte çalışan Selçuk Ünal da Ottava’ya büyükelçi atandı.

Daha önce bakanlık dışından Kenan Gürsoy’un atandığı Vatikan Büyükelçiliğine ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Paçacı getirildi. Tefsir uzmanı Paçacı, İngilizce ve Arapça biliyor.

Dışişleri’nde Irak Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Hakan Tekin ise Tahran’a atandı. Davutoğlu’nun güvendiği önemli isimlerden biri olan Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da Moskova’ya atandı.

Kırmızı ışıkta tebligat 

Nijer’e atanan Hüseyin Özdemir’e görevi direksiyon başındayken tebliğ edildi. Bakan Davutoğlu’nun aramasının ardından kırmızı ışıkta aracını kenara çeken Özdemir, bu sırada yeni görevini öğrendi. Bakanlıkta Doğu Afrika dairesinde görev yapan Olgan Bekar Somali’ye atandı. Trablus’a büyükelçi olarak atanan Ahmet Aydın Doğan’ın da Davutoğlu’dan tebligatı aldığı sırada oğlunun üniversite sınavında olduğu kaydedildi.

ESKİ ŞAM BÜYÜKELÇİSİ MADRİD’E
Suriye’de en kritik dönemde görev yapan Türkiye’nin son Şam Büyükelçisi Ömer Önhon, Madrid’e atandı. Çok önemli bir operasyonla Şam Büyükelçiliği’ni tahliye ederek Türkiye’ye dönmesinin ardından müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Orhon, Suriye konusunda en önemli isimlerden biriydi.
İŞTE O ATAMALAR
-Ahmet Aydın Doğan-Trablus

-Ahmet Tuta-Zagreb

-Ali Fındık-San Jose

-Aydın Adnan Sezgin-Roma

-Başak Türkoğlu-Kuala Lumpur

-Can İncesu-Brazavil

-Çağatay Erciyes-Beyrut

-Deniz Eke-Nairobi

-Erdoğan Şerif İşcan-Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği

-Ethem Barkan Öz-Rabat

-Hayri Hayret Yalav-Riga

-Hüseyin Özdemir-Niamey

-İbrahim Mete Yağlı-Gaboron

-Kadir Hidayet Eriş-Harare

-Prof. Dr. Mehmet Paçacı-Vatikan

-Mehmet Raif Karaca-Kigali

-Mustafa Levent Bilgen-Abu Dabi

-Mustafa Oğuz Demiralp-Meksika

-Nilgün Erdem Arı-Dakar

-Olgan Bekar-Mogadişu

-Osman Koray Ertaş-Bükreş

-Ömer Önhon-Madrid

-Ömür Şölendil-Üsküp

-Penbe Nesrin Beyazıt-Akra

-Rıza Hakan Tekin-Tahran

-Selçuk Ünal-Ottava

-Turgut Rauf Kural-Kottonu

-Uğur Doğan-Muskat

-Ümit Yardım-Moskova

-Volkan Türk Vural-Antananarivo.

MEDYAGUNDEM

bassj1

Coni Dışişleri’ne çağrıldı!

Dışişleri Bakanlığından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenlik personelinden bazıları hakkında tutuklama kararı alındığının öğrenilmesi üzerine ABD’nin Ankara …

yunan

Azılı FETÖ’cüleri serbest bırakan Türkiye’yi Yunan takar mı?

Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ın darbeci askerlerin iadesini reddetmesi ile ilgili açıklama yaptı. Bir skandal FETÖ’cü tahliyesi …

disisleri

Fuck off AGİT!

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na bağlı gözlemcilerin Türkiye’deki referandumla ilgili yayınladığı rapora tepki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir