Anasayfa / GENEL / Dink’in tetikçisinin müthiş itirafları; katil Gülen örgütü mü?
ogun

Dink’in tetikçisinin müthiş itirafları; katil Gülen örgütü mü?

Dink cinayeti hükümlüsü Ogün Samast, Paralel Yapı’nın polis şefleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer için ” Bugüne dek ölüm korkusuyla söylemedim. Cinayetin arkasında onlar var” dedi.


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde ifade veren Ogün Samast’ın savcıya çok önemli bilgiler verdiği ortaya çıktı. Samast, bugüne dek ölüm korkusu ile cinayetin arkasında Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer’in olduğunu söyleyemediğini anlattı. Ogün Samast 7 sayfalık ifadesinde özetle şunları söyledi: Aynı mahallede bulunan 75. Yıl İlköğretim Okulu’nda okurken Yasin Hayal okulun önünde simit satıyordu. Hayal ile orada tanıştım. Hayal’den önce de benim bir dünya görüşüm yoktu. Hareketli bir tiptim. 2006 yazında Hayal bir gün bana Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink’in Türk düşmanı olduğunu söyledi ve “Hrant Dink’in ölmesi gerekiyor, bu işi sen yapar mısın?” diye sordu. Ben de Yasin’den korktuğum için “Yaparım” dedim. Korkup anlatamadığım olay şudur: Yasin Trabzon’da bir gün beni Erhan Tuncel’in evine götürmüştü. Erhan’la Yasin orada konuşuyorlardı. Erhan’ın Ramazan Akyürek ve Fuat Müdür (Ali Fuat Yılmazer) diye konuştuğunu duyunca döndüm dinledim. Yasin “O zaman sırtımız sağlam” dedi.

HER ŞEYİ POLİS AYARLIYORDU

Evden çıkınca Yasin’e “Ben Ramazan Akyürek’i tanıyorum ama Fuat Müdür kim?” dedim. “Erhan’ın tanıdıkları” dedi. “Ramazan müdür hatta İstanbul emniyet amiri bile biliyor ama arkamızda hepsi. Düşün iş büyük kahraman olacaksın, cayarsan yakarım seni” dedi. Ben de “peki’ dedim. Benden önce ayarladıkları kişinin arkadaşım Zeynel Abidin Yavuz olduğunu biliyorum. Berberde tıraş olurken Yasin silahı belime koydu. Nasıl olacak dediğimde “direkt vuracaksın”dedi.” Seni otobüsle Trabzon’a dönerken Samsun’dan alacaklar” dedi. Trabzon’dan alınırsam Ramazan müdürün açığa çıkacağını söyledi. Cinayet için İstanbul’a gittikten sonra olay günü Halasgargazi’deki Şafak sokakta iki kişinin beni takip ettiğini fark ettim. Ankesörlü telefondan Yasin Hayal’i arayıp takip edildiğimi peşimde polisin olabileceğini söyledim. O da kendisinden emin bir şekilde “onlar bizden” dedi. Birisi kısa boylu kasketliydi, diğeri uzun boylu saçının önü dökülmüştü. İkisini de teşhis edebilirim, ancak kamera görüntülerinin beni takip eden kişilerin belirlenememesi için silindiğini sanıyorum.

JANDARMADA KORUYORDU

Yasin’in anlattığına göre her şeyi polis ayarlıyordu. Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in Trabzon emniyet görevlileri ile bağlantıları olduğunu biliyorum. Polis ve Jandarma onu koruyordu. Cinayeti bana işlettiler. Yasin suçu üzerine alıp “ben işlettim” diyor. Arkasındaki isimleri ısrarla söylemiyor. Verdiğim isim (İfadesinde geçen 3. şahıstan bahsediyor) araştırılırsa cinayetin arkasında kimler olduğu ortaya çıkar. Bu şahsın Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ile ilişkileri iyi araştırılırsa bu cinayet tam anlamı ile çözülür.

‘KONUŞACAĞIM DEDİM SALDIRIYA UĞRADIM’

Samast ifadesinde ayrıca “Aslında dönemin Trabzon valisi o zaman olan olayları, Ramazan Akyürek ile ilgili bilgileri Sabah Gazetesi’ne anlattı. Bu işlerin arkasında Ramazan Akyürek ve ekibinin olduğunu söyledi. Ben bunları korktuğum için anlatamadım. Cezaevinde öldürülmekten korkuyordum. Çünkü ben ikinci mahkemeden sonra ‘konuşacağım’ dedim ve cezaevinde saldırıya uğradım. Akabinde ring aracına bomba ihbarı yapıldı. Çocuk mahkemesinde bomba ihbarı yapıldı. Bütün bunlar bana gözdağıydı.

‘ERGENEKON SORUŞTURMASI İÇİN İŞLENDİ’

Samast’ın ifadesinin ilk kez gündeme getirildiği aHaber’de Sevilay Yükselir moderatörlüğündeki ‘Yüzde Yüz Siyaset’ programına katılan avukat Fidel Okan ” Ergenekon örgüt soruşturmasını başlatabilmek için Hrant Dink Cinayeti işlendi. Bu ifadeler ve süreçte kesin olan şu ki Hrant Dink maalesef iddia bu o dönem istihbaratın başında olan istihbarat daire başkanının talimatıyla öldürülmüş. 3. kişinin ismini de veriyor. İsim de çok net burada belli.” değerlendirmesini yaptı.

‘YILLARIMI ÇALDILAR’

Ogün Samast ifadesinde cinayetin arka planının günyüzüne çıkmasını istediğini söyleyerek “Ben bir çocuk olarak 16 yaşında bu olaya sürüklendim, yaşımın en güzel çağlarını benden çaldılar. Benden yıllarımı çalan kim varsa ortaya çıkarılmasını istiyorum” dedi.

(NAZİF KARAMAN/SABAH)

MEDYAGUNDEM

alifuat

Kumpascıbaşı FETÖ’cüye şok!

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davaları kapsamında tutuklu olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat …

ercangun

Şok deliller; Ercan Gün’ün Dink cinayetindeki rolü

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında, aralarında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı …

feto-oz

İşte Hrant’ın katiline istenen ceza!

Hrant Dink davasında teröristbaşı FETO, Ekrem Dumanlı ve firari FETÖ’cü Zekeriya Öz sanık oldu. Hrant …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir