Anasayfa / GENEL / Demirel’den şok Hasan Cemal göndermesi!
demirel-darbe1

Demirel’den şok Hasan Cemal göndermesi!

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i evinde ziyaret etti. Yaklaşık 4 saat süren görüşme sonrası yapılan açıklamada araştırmanın tamamlanamadığı ve tekrar edileceği bildirildi.

‘Umarım darbeleri 3 saatte toparlarım’

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i evinde ziyaret etti. Komisyonunu işinin zor olduğunu belirten Demirel, “Üç saat içinde toparlamayı umuyorum” dedi.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, geçen hafta belirlediği yol haritası kapsamında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü.

Yaklaşık 4 saat süren ziyaret sonrası Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş bir açıklama yaptı.

Süre yetersizliği nedeniyle soruşturmayı tamamlayamadıklarını söyleyen Baş, Demirel’in bir kez daha ziyaret edileceğini söyledi.

Nimet Baş görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Demirel ülkemizin en kritik dönemlerinde siyasi görevlerde bulundu. Görüşmede; 1960 ihtilali, 1980 ihtilai, 1971 muhtırası ve en son olarak 28 Şubat süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Ancak zamanın kısıtlı olması nedeniyle çalışmalarımızın tamamlanamadığını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı da tamamlanamadığı konusunda bize katıldı. Demirel ‘tekrar siz yorulmazsanız bir 4 saat daha sizi bekliyorum’ dedi. Demirel, Meclis’te böyle bir komisyon kurulmasını ve böyle bir iradenin ortaya çıkmasını çok önemsediğini söyledi. Hangi gerekçeyle olursa olsun demokrasinin askıya alınmasının kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyledi. Aynı zamanda demokrasiye sahip çıkma iradesinin çok güçlü olamayabileceğinden söz etti.

Bazı dönemlerde insanların demokrasiyi savunmaktan korkabileceklerini aktardı. Dönemlere göre bir değerlendirme yapılması gerektiğini ve demokrasiye sahip çıkma konusunda siyasilerin bugünkü kadar güçlü olmadıklarını söyledi.”

Nimet Baş, Demirel’in ‘1960’taki ihtilal olmasaydı Türkiye bugün çok farkı bir noktada olurdu’ şeklinde yaptığı değerlendirmeyi de aktardı.

‘YENİ BİR ŞEY YOK’

Görüşme sonrası bir açıklama da CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş’tan geldi.

Toptaş, NTV’ye yaptığı açıklamada ‘Demirel’in tüm soruları yanıtladığını ancak yeni bir bilgiye ulaşamadıklarını’ ifade etti.

Toptaş, “Demirel bütün darbelere muhatap olmuş bir insandır. Kendisine 1960 ihtilali, 1980 ihtilali, 1971 muhtırası ve 28 Şubat dönemine ilişkin sorular sorduk. Demirel bütün sorularımızı yanıtladı ancak, kesinlikle yeni bir şey yok. Demirel kendi üslubuyla sorularımızı yanıtladı, hepsi bildiğimiz, beklediğimiz yanıtlardı” diye konuştu.

‘ABD ETKİSİ YOK’

Toptaş, Demirel’in ‘Darbelerin içinde Amerikan etkisi olup olmadığına yönelik’ bir soruyu “Kesinlikle yok” şeklinde yanıtladığını aktardı.

‘TEK DEVLET T.C’

Demirel’e sorulan sorulardan biri de ‘Türkiye’de derin devlet var mı?’ oldu.

Toptaş, Demirel’in bu soruya “Türkiye’de bir tane devlet vardır. O da Türkiye Cumhuriyeti devletidir, başka bir devlet varsa o da ordudur” yanıtını verdiğini söyledi.

’28 ŞUBAT’TAN KİMSE RAHATSIZ OLMADI’

Toptaş, Demirel’in 28 Şubat sürecine ilişkin değerlendirmesini ise şöyle aktardı:

“28 Şubat’ın yasal sınırlar içinde yapılmış bir eylem olduğunu kendisinin yasalar bağlı olduğunu ve bu süreçte kimsenin rahatsız olmadığını söyledi. Dönemin iyi hatırlanması gerektiğinin altını çizdi ve irticanın yükseldiği konusunda belgelerin çıktığını, tarikatların hızla arttığını ve ülkenin bölünme noktasına geldiğini, bunun da toplumda büyük rahatsızlık yarattığını anlattı.”

HASAN CEMAL’E GÖNDERME

Demirel’in görüşmede ‘1971 darbesini solcular yaptı’ dediğini anlatan Toptaş şöyle devam etti:

“Kendisine ‘bu darbeyi solcular yapmışsa, binlerce solcunun işkenceden geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz’ dedik. Demirel bu sözlerimiz üzerine bize Hasan Cemal’in kitabını örnek gösterdi. Türkiye’yi perişan eden ve solu tasviye eden bir dönemi Hasan Cemal’in kitabıyla bağdaştırmasını çok manidar bulduğumu söylemek isterim.

‘ALLAH KOLAYLIK VERSİN’

Toplantının başlangıcında gazetecilerin görüntü aldığı sırada açıklama yapan Demirel, darbelerle ilgili kendisinin de görüşlerine başvurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Demirel, ”Çalışmalarınıza yardımcı olmak için elimden gelen gayreti göstereceğimden emin olun” dedi.

Konunun fevkalade komplike ve karışık, asgari 50 yıla yayılmış olduğunu belirten Demirel, ”Allah size kolaylık versin. Zor bir işle görevlendirildiniz. TBMM’nin şanına layık çalışma yapacağınızdan eminim” diye konuştu.

‘UMARIM ÜÇ SAATTE TOPARLARIM’

Demirel, çalışmayı 3 saatte tamamlamayı umut ettiğini de ifade ederek, bu sürenin yetmemesi halinde ucunun açık olduğunu da vurguladı.

Komisyon, 9. Cumhurbaşkanı Demirel’i, 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 1980 darbesi ve 28 Şubat sürecine tanıklık etmesinden dolayı dinlemeye karar vermişti. (ntvmsnbc)

MEDYAGUNDEM

hasan4

Teröre iliştirilmiş gazeteci artığı!

FETÖ’nün medya yapılanması davasının ilk duruşması bugün görülecek. Hasan Cemal şimdi de orada ortaya çıktı. …

hcemal

Terörist Hasan Cemal’e 9 yıl hapis cezası

Gazeteci Hasan Kaya Cemal’in “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, …

hcemal

PKK sevici Hasan Cemal’e hapis cezası

Gazeteci Hasan Cemal, PKK elebaşlarından Fehman Hüseyin ile ilgili yazdığı yazı nedeniyle, “terör örgütü propagandası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir