Anasayfa / GENEL / Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na hodri meydan!
davutoglu-kirca

Davutoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na hodri meydan!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile İsrail arasında yaşanan Mavi Marmara krizi sürecinde ve sonrasında gelen özürle ilgili yaşananları anlattı. Davutoğlu, CHP’den Kılıçdaroğlu’nun ve Haluk Koç’un iddiaları için ise ‘hodri meydan’ dedi..

Show TV’de Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı’na konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile görüşmelerin önceden başladığını görüşmenin tamamen ABD üzerinden yapıldığını belirterek   Obama’nın İsrail ziyaretinden 15 gün önce görüşmelerin başladığını söyledi.

KELİME KELİME ÖZÜR PAZARLIĞI

Davutoğlu,  özür konusunda kelime kelime görüşme yapıldığını, her kelime için tartışmaların yaşandığını belirtirken Obama’nın İsrail’de havayı yumuşattığını , İsrailli yöneticilerin tavırlarından çok kolay vazgeçmediklerini, görüşmelerin tamamen üç ülke tarafından kayıtlar altına alındığını dile getirdi.

Devletler arası ilişkilerde herşeyin kayıtlar altında yürütüldüğünü anlatan Davutoğlu, Türkiye’de özürle ilgili muhalefetin söylediği sözler için ‘utanan insanlar’ özür diler” dedi. Davutoğlu, “Bunlar kayda girmiş ifadeler, bugün olmasa bile yarın gelecekte gerek duyulursa bu kayıtlar açıklanır.” dedi.

Özürle ilgili görüşme yapıldıktan sonra  Türkiye’den özürle ilgili açıklama yapılması beklendiğini anlatan Davutoğlu, özürü yapan tarafın açıklaması gerektiğini dile getirdiklerini, Obama’nın İsrail’den ayrılacak olması yüzünden metnin İbranice’ye çevrilmesi için bir süre geçtiğini, daha sonra da İsrail tarafının da özürle ilgili ayrıntılı açıklama geldiğini söyledi.

‘DIŞ POLİTİKA DENEYİMİ OLAN SİYASETÇİNİN SÖZLERİNE ÇOK ŞAŞIRDIM’

Özürle ilgili CHP’li Loğoğlu’nun sözlerine de değinen Davutoğlu, Loğoğlu’nun özürün Obama’nın ısrar üzerine geldiği yorumunu yaptığını, oysa Obama’nın  Yahudi Lobisi’ne rağmen böyle birşeyi yapmasının çok zor olduğunu vurgulayarak “İsrail’i kınamaya yönelik ABD’yi 15 saat baskı altına alındıktan sonra ilk kez BM’de İsrail’i kınayan bir karar çıkmıştır. Geride kalan 3 yıl Türkiye’nin gücünü göstermiştir.  Aynı baskın başka bir ülke tarafından yapılsaydı sonucun nasıl olacağını herkes tahmin ederdi.” dedi.

“İsrail’in sessizliği ile birlikte Türkiye’de muhalefet partilerinden de sessizlik gelmesi çok manidar” diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Kendi seçmenlerine dahi sorsalardı İsrail özür dilemeden siyasette düzelme olmasın sonucu çıkardı. Ama böyle bir sonuca rağmen ortak tepki veremedik” dedi.

İSPATLASINLAR İSTİFA EDERİM

ÖZÜR BAŞARISINI GÖLGELEMEK İÇİN İFTİRA ATTILAR

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kendisine ifade tarzının nazik olmadığını söyleyen Davutoğlu, CHP’li Haluk Koç’un da ifadelerinin Kılıçdaroğlu’ndan daha üzücü olduğunu söyledi. Davutoğlu “Bana karşı kin duymuş olabilir, benimle hesabı olabilir, ama ben Türkiye Cumhuriyeti bakanıyım. Ben Doha’da nasıl olur da gizli bir anlaşma yapabilirim. Dışişleri Bakanlığı’nın tüm çalışmaları yaptığı işleri kayıt altındadır. Ben imza atacağım, kimse bilmeyecek ama Sayın Koç bilecek. Böyle birşey olabilir mi. Böyle bir anlaşma yapıldığını ispat etsinler bir saniye dahi durmam istifa ederim. Bana özür diye kan kusturdular. Orda bir özür borçları var. Şimdi de benim böyle bir gizli anlaşmaya imzam olduğunu ispat edemezlerse ne yapacaklar onu bekliyorum. Onlar İsrail’in özürü ile gelen başarayı gizlemek için iftira atmaya kadar gittiler.

Bir gazetenin İsrail’in özürü ile ilgili akıl almaz iddialar ortaya attığını anlatan Davutoğlu, bugün kendisinin kimsenin bilgisi dahi olmadan bir yere gitmesinin imkansız olduğunu, sadece Türkiye’nin haklı olarak elde ettiği başarıyı gölgelemek için böyle bir yola gittiklerini belirterek “Siyaset, insanların onuru bu kadar ucuz olmamalı. Burada sadece bizler değil Türkiye’nin imajı da zedeleniyor” dedi.

Davutoğlu, Bakanlar Kurulu toplantısında CHP’nin kendisi hakkında verdiği gensoru haberi geldiğini ve Başbakan dahil tüm bakanların tebessüm ettiğini belirterek “Enerji politikaları ile ilgili gensoruyu benim hakkımda verdiler. Türkiye’nin enerji politikalarını bir bakan dahi düzenleyemez. Bakanlar Kurulu imza atar. Enerji Bakanı CHP’nin tüm iddialarına da cevap verecek. Ben günü birlik Beyaz Rusya’ya gitmek durumundayım. O ülke ile vizelerin kaldırılması anlaşması yapacağız. dedi.

İSRAİL’İN ÖZÜR İÇİN SURİYE BAHANESİ

İsrail’in özürle ilgili Suriye’deki gelişmeleri gerekçe göstermesinin doğru olmadığını söyleyen Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye ve İran’la ilgili politikalarının İsrail’le ilgisi olmadığını vurguladı. Davutoğlu, Suriye’de yönetimin değişerek Suriye’nin dünyada hak ettiği yeri almasının en büyük arzuları olduğunu söyledi.  Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye ve İran politikalarının tamamiyle Ankara merkezli olduğunu söyledi.

İSRAİL’E ÖZÜR ŞARTINDAKİ 3 HASSAS TALEP

Davutoğlu, İsrail ile şu ana kadar rakamsal anlamda tazminat konuşulmadığını sadece ilkesel anlamda tazminatın konuşulduğunu, uluslararası olaylarda tazminatlarla ilgili uygulamaların var olduğunu söyledi.

Filistin ile İsrail arasındaki sorunların çözümüne ilişkin İsrail adına Livni’nin görüşmeleri sürdüreceğini anlatan Davutoğlu, konu ile ilgili Doha’da Mahmud Abbas ile görüşme yaptıklarını söyledi.

Davutoğlu, İsrail’e tavırda ısrar etmelerinin başlıca nedenine değinirken İsrail bundan sonra benzer bir eyleme girdiğinde nasıl bir tavırla karşılaşacağını öğrenmesine yol açtığını söyledi.

İsrail’in adeta eşitler üstü bir konuma getirildiğini anlatan Davutoğlu, Türkiye’nin tarihinde suçluluk duyacak bir durumu olmadığını, bundan dolayı da her zaman hesap sorma hakkı bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, uluslararası bir mahkemede elde edilecek sonucu Türkiye’nin şimdi elde ettiğini,  ablukanın kalkması konusunda ise dünya tarihinde getto acısını en acı şekilde Yahudilerin yaşadığını belirterek aynı acıyı şimdi Filistinlilerin yaşamasına müsade etmeyeceklerini İsrail’in de empati yapması için abluka kalkması şartı getirdiklerini söyledi.

Mavi Marmara olayının meydana geldiği dönemde ABD’de olduğunu anlatan Davutoğlu,  İsrail’in 7-8 kişi haricinde diğerlerinin serbest bırakma niyetleri olduğunu belirterek “Biz o zaman, gözaltına alınan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil, her kim varsa 48 saat içinde serbest bırakılmalarını istedik. İsrail de 48 saat dolmadan herkesi serbest bıraktı” dedi.  İsrail’in ve bazı ülkelerin Türkiye’ye neden abluka şartında ısrarlı olduğu eleştirisini getirdiğini anlatan Davutoğlu, “Gemide bulunan kişiler o abluka için hayatlarını ortaya koydular. O abluka kalması halinde gemideki mazlumların da  en büyük arzuları yerine getirilmiş olacaktı” dedi.

İsrail’in abluka ile Filistinlileri yok etmesinin mümkün olduğunun Dünya tarafından görüldüğünü anlatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü “Mısır ile aralarında duvarlar örüldü, ancak Filistinli tünellerle ihtiyacını karşılama yoluna gitti. Türkiye Gazze’de hastane inşa etmek için harekete geçti bu kez inşaat malzemesine yasak getirdiler. İsrail yasaklarla bir yere varamayacğını görmek zorunda kaldı.”

Filistin’de çocukları İsrail tarafından yokedilen ailelerin kendisine Myanmar’daki Müslümanlara sahip çıktığı için teşekkür ettiğini söyleyen Davutoğlu, Doha’daki Arap Ligi zirvesinde devlet başkanları ve Cumhurbaşkanlarına İsrail’in özürü ile ilgili bilgilendirmede bulunduğunu, bütün ülkelerin Türkiye’yi çok daha büyük güvenle dikkate aldıklarını Türkiye’deki gibi hiçbirinin kuşkuya düşmediğini anlattı.

Davutoğlu, özürle ilgili anılarına değinirken o gün gün boyu süren görüşmeler sonrasında akşam saatlerinde Başbakan’ın personele döner ısmarladığını, döneri yerken o arada Yunanistanlı bakanla görüştüğünü, onun hemen akebinde Ürdün Başbakanı’nın kendisini arayarak istifa kararıyla ilgili kendilerini bilgilendirdiğini hemen akabinde de Güney Kıbrıs’ın enerji kaynaklarını teminat gösterme tavrını konuştuklarını anlattı.

MEDYAGUNDEM

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

KK’ya FETÖ’den plaket

Fetullahçı Terör Örgütü için var gücüyle çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ imamları ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir