Anasayfa / GENEL / Cumhuriyetin yüzkarası CHP’den TBMM’de rezalet
chp-yemin1

Cumhuriyetin yüzkarası CHP’den TBMM’de rezalet

12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın yemin töreni öncesinde, CHP Grup Başkanvekili Altay söz talebinin reddedilmesi üzerine Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı’na fırlattı.
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ant içme töreni öncesi, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in söz talebini reddettiği CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa ve İçtüzük kitabını Başkanlık Divanı’na fırlattı. CHP milletvekilleri, Çiçek’in tutumunu protesto ederek, Erdoğan ant içmeden Genel Kurul salonundan ayrıldı.

TBMM Genel Kurulu, Erdoğan’ın ant içme töreni için olağanüstü toplandı.

TBMM Başkanı Çiçek’in, birleşimi açtığını duyurmasının ardından Altay söz istedi. Çiçek, önce toplantı yeter sayısı olup olmadığının tespitine ilişkin elektronik yoklama yapacağını belirtti.

Toplantı yeter sayısı olduğunu açıkladıktan sonra tekrar söz isteyen Altay’ın talebini kabul etmeyen Çiçek, “İçtüzüğe göre yemin törenini icra etmek mecburiyetindeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı ant içme törenlerinin devlet hayatında çok özel ve anlamlı yeri olduğunu belirten Çiçek, “Bu anlamlı günü Meclisimiz’e yakışan onurla, vakarla bugüne kadar hep icra ettik. Bugüne kadarki gelenek ve teamüller neyse bunu hiç istisnasız bugün de uygulamak durumundayız” diye konuştu.

Altay’ın usule ilişkin söz talebi ısrarını sürdürmesi üzerine Çiçek, “Bu tartışmaları her vesileyle yaparız ama bugün tartışma yapma imkanımız yok. Bugünkü toplantı olağanüstüdür ve özel mahiyette toplantıdır. Usul ve teamül açısından tartışma imkanı yok” dedi.

Bunun üzerine Altay, elinde tuttuğu Anayasa ve İçtüzük kitabını, ayakta durduğu CHP sıralarının önünden Başkanlık Divanı’na doğru fırlattı ve CHP milletvekilleriyle birlikte Genel Kurul salonunu terk etti.

Altay’ın Anayasa ve İçtüzük kitabını fırlatmasına, AK Parti milletvekilleri yuhalayarak ve laf atarak tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Çiçek, gerginlik üzerine milletvekillerinden sabır ve Meclis’e yakışan tavır beklediğini ifade ederek, “Sükunetle gündemin icrasını bekleyin” dedi.

Çiçek’in TBMM Başkanlığı’nın olağanüstü çağrı yazısını okutmasının ardından ant içme törenine geçildi.

İşler: CHP’nin yüzünü gösterdiler

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, CHP’li Altay’ın TBMM Başkanlık Divanı’na Anayasa ve İçtüzük kitapçığını fırlatmasına ilişkin, “İsminde halkın geçtiği bir partinin halkın iradesine saygısızlık yapması hiç yakışmamıştır. Bu tavırla hem 77 milyona kendilerini rezil ettiler, hem de dünyaya CHP’nin bu yüzünü göstermiş oldular” dedi.

Demirtaş: Nezaket ötesi bir durum

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM Genel Kurulu’ndaki yemin töreninden ayrılırken, gazetecilerin, CHP’nin törendeki tavrına ilişkin sorularını yanıtladı.

Tavrın CHP’nin kendi bileceği iş olduğunu söyleyen Demirtaş, şunları kaydetti:

“Kendi bilecekleri iş. Böylesi bir günde protesto veya katılmama gibi bir tavır anlaşılırdır. Parti kararı olarak yapmışlarsa elbette buna saygı duyarız. Ama kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur. Bu normal bir günde yasama faaliyetinde bile yapılsa genel kurul adabına uygun bir tutum olmaz. Kaldı ki bir yemin töreni. Halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı. Beğenmeyebiliriz. Ben de kendisinin düşüncelerini beğenmediğim için adaydım zaten. Ama düşüncesini beğenmek başka, halkın iradesine saygılı olmak başka. Nezaketsiz bir tutum olmuştur.”

Demirtaş, bir gazetecinin “Geçmişte de bir anayasa kitapçığı olayımız olmuştu” sözleri üzerine gülerek, “Herhalde hükümet düşmez burada. Bundan hükümet düşmez” karşılığını verdi.

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

2 Yorumlar

  1. ulan şu marjinal adamdan bile (demirtaş) daha marjinal hatta terörist oldunuz ya bravo CHP valla bravo! Atatürk yattığı yerden kalksa hepinizin yüzüne tükürürdü tek tek! bu ülkenin halkına da iradesine de meclisine de makamına da saygısı olmayan bu hayvan topluluğunun umarım bir gün sonları hakettikleri bok çukurunda sonlanır!

  2. Düşünün artık, Demirtaş’ın bile,”Kitapçık fırlatmak nezaket ötesi bir durum.”dediği olayı gerçekleştirenler,”Modern endişeliler” diye bildiğimiz kitleye mensup MV’leri. Ne kadar modern olduklarının takdirini okurlara bırakıyorum…
    Sanılanın aksine; “Türk Halkı” diye bir halk yoktur.Kendi kültür özelliklerini taşıyan halklardan oluşan “TÜRK MİLLETİ” vardır..!
    CeHaPe Türk Milletini temsil etmediğine göre,hangi halkı temsil etmekde ise,o halk adına bütün bu rezillikleri sergilemektedir. (Cihangir halkı mı? Bebek,Etiler,Beykoz konakları halkı mı,bilemem.,)
    İşin tuhafı; bu tür şaklabanlıklarla MV’liği yaptıklarını sanmaktadırlar.birileriCeHaPe’ye hatırlatmalı,”Siz MV’siniz,halk önderi değil” diye…
    Hz.İsa’nın çarmıha gerilmesini yeni öğrenen İsevi’nin,Musevi’yi dövme sebebi olarak kullandığı “Ama ben bunu yeni öğrendim.” savunması gibi,birilerinin de CeHaPe’yi uyandırması lâzım; “Siz çağın gerisinde kalmışsınız! Ülkede 13 yıldır demokrasi var!” demesi gerek.Ki daha fazla ne kendilerini gersinler,ne de ülkeyi..!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir