Anasayfa / GENEL / Çözüm sürecini kimler sinsice bozmak istiyor?
kurtulus-tayiz3

Çözüm sürecini kimler sinsice bozmak istiyor?

MEDYAGUNDEM.COM- Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, bugün yine çarpıcı bir yazıyla çözüm sürecinin nasıl bozulmaya çalışıldığını deşifre etti.

Tayiz, “Konular değişse de, sosyolojik kılıflar uydurulsa da, ‘demokrat’ maskeler giydirilse de Gezi’yle birlikte tırmandırılan kaosun asıl hedefi, çözüm sürecidir. Tarafların hızlı ve sonuç alıcı olması amacıyla planladığı, kısa vadeli bir takvime bağladığı sürecin dışında kalan iç ve dış güçler, zaman kaybetmeden kaos çıkarmaya yönelerek, bu meseleyi ‘bizsiz çözemezsiniz’ demeye başladılar.” diye yazdı.

Tayiz’in yazısında “Hakkari ve Diyarbakır’a gittiler, sokak sokak, kahve kahve dolaşıp bu sürecin ‘Kürtlerin aleyhine, AKP’nin lehine olduğu’ algısını oluşturmaya çalıştılar. Kandil’e çıktılar, orada ‘boşluk’ aradılar. Kürt siyasetçilerin içine girip onlara ‘endişe’ bulaştırmak istediler.” diyerek tarif ettiği isimlerin Cengiz Çandar, Hasan Cemal, Sedat Yurttaş gibi isimler olduğu aşikar. Tayiz’in “İmralı’yı gözden düşürmek için ne kadar çaba harcadıklarını” derken de yine bu isimlerle beraber Ruşen Çakır gibilerini de kasdettiğini hatırlatalım. Çünkü çözüm süreci başladığında Öcalan’ı “itibarsızlaştırma” yazılarını Ruşen Çakır da yazdı.

rusen-aslı

İşte Tayiz’den satırbaşları:

(…)

BİR YANDAN ÖCALAN’I DİĞER YANDAN ERDOĞAN’I ZAYIFLATMAK İSTEDİLER

Bu sürecin en zayıf halkası olarak gördükleri veya ümit bağlayabilecekleri “son kale” olarak değerlendirdikleri Kürt hareketi üzerinden, “biz bize çözüm” uzlaşmasını bozmaya çalıştılar. İmralı’yı gözden düşürmek için ne kadar çaba harcadıklarını sanırım konunun sıkı takipçileri hatırlayacaklardır. Bir yandan Öcalan’ı itibarsızlaştırmaya çalışırken, diğer yandan Erdoğan’ı “diktatör” ilan edip zayıflatmak istediler. Çözüm sürecinin iki aktörünü yıpratmaya giriştiler.

KANDİL VE BDP ÜZERİNDEN OPERASYON

Kandil ve BDP’yi ise gereğinden fazla öne çıkarıp, oradan ayrıksı bir ses çıkarmaya çabaladılar. BDP ve Kandil cephesinden gelen bazı açıklamaların çözüm karşıtı medya ve köşelerde tehdit açıklamalarına dönüşmesinin asıl nedeni budur. Bu güçler, dahil olamadıkları sürece sızacak boşluklar arayıp duruyorlar; amaçları, süreci sabote edecek bir “Arşimet noktası” bulmak. O noktayı bulduklarında çözümü yerinden oynatacaklar!

KÜRT SİYASETÇİLERİN İÇİNE GİRİP ONLARA ENDİŞE BULAŞTIRMAK İSTEDİLER

Tabii bunun için az “boşluk” aramadılar; Hakkari ve Diyarbakır’a gittiler, sokak sokak, kahve kahve dolaşıp bu sürecin “Kürtlerin aleyhine, AKP’nin lehine olduğu” algısını oluşturmaya çalıştılar. Kandil’e çıktılar, orada “boşluk” aradılar. Kürt siyasetçilerin içine girip onlara “endişe” bulaştırmak istediler. “Biz bize çözümün sonu” başlıklı yazılarla Kürt hareketini, çözüm sürecinin yanlış gittiğine inandırmaya çabaladılar. “İmralı zabıtları”, süreci bozmak için sızdıkları boşluklardan biriydi. Kuşkusuz buna Kürt siyaseti içinden destekçileri imkan tanıdı. Ama başarılı olamadılar. Fakat Kürt hareketinden umutlarını kesmiş değiller, hâlâ fırsat kolluyorlar, işler biraz ters giderse o taraftan savaş çıkarabileceklerini düşünüyorlar.

ŞİMDİ DE YENİ HEDEF 1 EYLÜL VE 15 EKİM

Şimdi 1 Eylül ve 15 Ekim tarihlerine kilitlendiler. Buradan çözüm sürecinin bozulabileceğini hesaplıyorlar. Kürtlere ha bire “AK Parti sözünü tutmazsa ne yaparsınız” diye merakla sorup duruyorlar. Tatmin edici bir yanıt alamadıklarında üsteliyorlar; “Peki AK Parti’nin demokrasi paketi sizin beklentilerinizi karşılamaya yeter mi?” Heyecanlılar, sezgileri onlara buradan bir çözümsüzlük söylüyor. Umutla buradan bir sonuç almayı bekliyorlar.

Ancak bu uğursuz umutları boşa çıkacak; çünkü işler yolunda gidiyor. Çözüm süreci bundan bir yıl önce planlandığı gibi, takvime uygun işliyor. Erdoğan da Öcalan da çözümde kararlı. Boşuna heveslenmeyin derim; ne eylülde, ne ekimde savaş çıkacak. Sonbaharda çözümün üçüncü aşamasına geçilecek ve eve dönüşler başlayacak.

(…)

TAYİZ’İN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

kk-pkk

KK’nın FETÖ yürüyüşüne destek veren “milli medya” yazarları!

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Pensilvanya’nın yoluna gül dökenler” başlıklı yazısı şöyle… Pentagon’un 15 Temmuz’da FETÖ’yü …

chp1

PKK’ya giden CHP TIR’ları!

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “PKK kantonlarına giden CHP TIR’ları” başlıklı yazısı şöyle… Haberi okuduğumda şaşırdım; …

kk4

KK’nın asıl derdi FETÖ’ye uygulanması gereken adaleti engellemek

Akşam gazetesinde Kurtuluş Tayiz’in “Kemal Bey’le el ele verenler” başlıklı yazısı şöyle… Star gazetesinden Ahmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir