Anasayfa / GENEL / Çözüm sürecine derin saldırı
akparti-saldiri

Çözüm sürecine derin saldırı

Akşam saatlerinde Ankara’da hareketli dakikalar yaşandı. Kimliği belirsiz kişilerce Adalet Bakanlığı’na bombalı, AK Parti Genel Merkezi’ne ise lav silahlı saldırı düzenlendi.

Edinilen bilgiye göre kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi, saat 21.00 sıralarında elindeki 2 patlayıcıyı Kızılay’da bulunan Adalet Bakanlığı’nın ziyaretçi girişinden içeri attı.

Saldırıda, bakanlık çalışanlarından birinin eşi hafif yaralandı.

Polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alırken, çevredeki güvenlik kameralarından saldırganın eşgalinin belirlendiği bildirildi.

Gelen ilk bilgilerde patlamaya ses bombasının neden olduğu belirtilirken, bölgede incelemelerde bulunan polis ekipleri bina girişinde duvara saplanmış çok sayıda şarapnel parçası buldu.

Polis, saldırıda parça tesirli el bombası kullanılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

AK PARTİ’YE ROKET

Diğer saldırı ise AK Parti Genel Merkezi’ne yönelikti. Kimliği belirsiz kişiler, Balgat’taki AK Parti Genel Merkezi’ne lav silahıyla saldırıda bulundu.

Adalet Bakanlığı’ndaki saldırıyla eş zamanlı gerçekleştirilen saldırıda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma yaşanmadı.

Saldırıda Başbakan’ın odasının da bulunduğu 7. katın hedef alındığı kaydedildi.

Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Polis ekipleri her iki bölgedeki incelemelerine devam ediyor.

ADALET BAKANI’NDAN AÇIKLAMA

Saldırıyla ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den bir açıklama geldi. Bakanlığa yönelik saldırıda parça tesirli el bombası kullanıldığını söyleyen Ergin, şunları söyledi:

“Adalet Bakanlığı’nın Milli Müdafa Caddesi girişindeki otoparklar bölgesine 2 adet el bombası atıldı.

Bir personelimizin eşi yaralandı ve hastanede yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi.

Şiddet ve terör aciz ve korkakların sığındığı bir yöntem. Düşünceleriyle millet içerisinde yer edemeyenler, bu tür şiddet eylemleriyle gündeme gelmeye çalışmaktadır.

Ancak hükümetimiz şiddeti bitirme kararlılığını sürdürecektir. Bu tür saldırılar bizi alıkoyamaz. Çözüm süreci içerisinde bu tür saldırılarla karşılaşabileceğimizi tahmin ediyorduk. Hiçbir provakasyon bizi yolumuzdan döndüremeyecek.”

Ergin, AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıya ilişkin ise Genel merkezimize muhtemelen bir lav silahı ile mühimmat atımı yapılmıştır, bir miktar maddi hasar söz konusu, onun dışında bir sıkıntı yok” bilgisini verdi.

Patlamalarla ilgili daha sonradan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve İçişleri Bakanı Muammer Güler kameralar karşısına geçti.

GÜLER: OPERASYONLAR SÜRECEK

“Söz konusu patlamalarla ilgili olarak olayın vukundan itibaren çok yönlü araştırma sürdürülmektedir” diyen Güler, şunları söyledi:

”Elde edilen teknik takipler, fiziki takipler şu anda 200 metre ötedeki bir parkın gerisinde bulunan ağaçlıklı bölülümün içerisinde atılan silahın ateşleme bölümleri bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur. Söylediğimiz gibi olayın takibini güvenlik birimlerimiz sürdürmektedir. Fail veya failler en kısa zamanda yakalayacağımızı ifade edebilirim. Tabii ki bir terör eylemi olarak da terörün hangi türü olursa olsun güvenlik güçleri Türkiye’nin neresinde olursa olsun operasyonlarını sürdüreceklerdir.”

ÇELİK: ERGENEKON’UN YAPTIKLARINI BAŞKA ÖRGÜTLER YAPIYOR

Saldırıyı ‘lanetle kınadıklarını’ söyleyen Hüseyin Çelik ise şunları kaydetti:

“Herkes şunu iyi bilmelidir. Bu atılan bombalar ve lav silahları AK Parti hükümetini millete hizmet ve demokrasi yolunda gitmekten geri durduramayacaktır. Aslında bu saldırı demokrasimize yapılan bi saldırıdır. Bu saldırı aslında çözüm iradesine yapımıştır. Türkiye ne zaman kangren olmuş sorununu çözmeye çalışsa bu tür saldırılar olmuştur.

Bu hadise şunu göstermiştir; geçmişte Ergenekon örgütünün yaptıklarını şu anda başka örgütler yapmaktadır. Tüm camiiamıza genel merkezimize yapılmış bu saldırı nedeniyle geçmiş olsun diyoruz.

Biz demokrasinin karanlık tünellerden geçtiği sırada siyasi parti kurduk. Karanlıktan korksak gece yola çıkmazdık. Türkiye Nevruz’a doğru gidiyor. Türkiye’de barışın hakim olmasını istiyoruz ama bu birilerinin hoşuna gitmiyor. Bu, bizi yolumuzdan vazgeçirmeyecek. Hükümetimiz bugün de iradesini ortaya koymuş ve teyakkuzdadır. Çetelerle ve illegal örgütlerle mücadelemiz devam edecektir. Başbakanımızın söylediği gibi ‘korkaklar tarih yazamaz.’ Biz bu tür korkaklara papuç bırakacak bir parti değiliz.

Böyle bir zamanda milli bir duruş sergilememiz lazım. Muhalefet partilerinin söylemleri çözümü baltalamaya yöneliktir. Bu tahrik edici uslup Türkiye’nin gündeminden çıkmalıdır. Siyasi parti liderlerini daha düzgün bir dil kullanmaya davet ediyoruz.”

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Resmi ziyaret için Danimarka’da bulunan Başbakan Erdoğan da İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i telefonla arayarak bilgi aldı.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, saldırıyla ilgili bilgi akışının kesilmemesini istedi.

EŞGALİ TESPİT EDİLDİ

AK Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıyla ilgili olay yerinden kaçan bir zanlının eşkali emniyet görevlilerince tespit edildi.

Polis ekiplerine geçilen bilgide; zanlının 35 yaşlarında, 1.75 boylarında, zayıf yapılı, seyrek saçlı olduğu, üzerinde koyu pantolon, kapüşonlu siyah mont bulunduğu belirtildi.

Zanlının Söğütözü’ndeki ağaçlıklı alandan Anadolu Bulvarı’na doğru kaçtığı belirlendi.

Ak Parti Genel Merkezi’ne roketli saldırı

Söğütözü Semti’nde bulunan Ak Parti Genel Merkezi’ne saat 21.50 sıralarında roketatarlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Genel başkanlık makamının bulunduğu 8’inci kat ile 7’nci kat arasındaki bölüme isabet ettiği iddia edilen roketatar mermisinin derin bir çukur açtığı ve bu katlardaki bazı camların kırıldığı belirtildi. Olaydan kısa bir süre sonra bina çevresini kuşatan polis, güvenlik kordonu oluşturdu. Çevrede kuş uçurtmayan polis, binaya kimseyi yaklaştırmadı. Bazı üst düzey partililerin genel merkeze gelip, bilgi aldıkları ifade edildi. Polis, roket mermisinin nereden atıldığını belirlemek için bölgede geniş kapsamlı araştırma yapıyor.

ÇÖZÜM İRADESİNE SALDIRI 

Ankara’daki eş zamanlı saldırıların ardından İçişleri Bakanı Güler ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, kameraların karşısına geçti.

MUAMMER GÜLER:

“Lav silahıyla atılan patlayıcı isabet etmiştir. Sözkonusu patlamalarla ilgili olarak olayın vukuundan itibaren güvenlik bilgilerimiz çok yönlü araştırmayı sürdürmektedir. Şu anda 200 metre ötedeki bir parkın içinden atılan silahın ateşleme bölümleri, bir çanta ve bazı malzemeler bulunmuştur. Olayın takibi sürdürülmektedir. Fail veya failler en yakın zamanda yakalanacaktır.

HÜSEYİN ÇELİK:

“Herkes şunu çok iyi bilmelidir, bu atılan bombalar ve lav silahları milli iradeyi temsil eden, ülkenin yönetimini 10 yıldan fazla bir süredir üstlenen AK Parti’nin, demokrasi yolunda, hizmet yolunda gitmekten caydıramayacaktır. Aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Bu saldırı demokrasimize yapılmış olan bir saldırıdır. Hukuka yapılan bir saldırı olduğunu, çözüm iradesine yapılan bir saldırı olduğunu göstermektedir. Türkiye ne zaman irade ortaya koysa istikrarı bozmaya çalışıyorlar.”

KARANLIKTAN KORKSAYDIK!

Tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi ifade ediyorum. Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıdan dolayı hükümetimize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Karanlıktan yolan gece yolculuğa çıkmaz. Biz uzun yıllardan beri büyük mücadeleler vererek milletimizi aydınlık ufuklara taşımaya karar verdik. Türkiye Nevruz’a doğru gidiyor. Biz Nevruz’u yeni bir gün, baharın müjdecisi olarak görürürüz. Toprağa cemrenin düşmesi gibi gönüllere cemrenin düşmesini istiyoruz. Bu memlekette daha ileriye, daha mutlu haline getirmeye çalışıyoruz.

HÜKÜMETİMİZ TEYAKKUZDADIR

Ama görüyorsunuz ki, bu huzur, barış ve irade birilerinin hoşuna gitmiyor. Birilerinin hoşuna gitmese de biz bu yolda devam edeceğiz. Teröre asla prim verilmeyecektir, boyun eğilmeyecektir. Bu kendi acziyetleridir, zavallılıklarıdır. Hükümetimiz her zaman olduğu gibi bugün de iradesini ortaya koymuştur, teyakkuzdadır. Bu tür gürültülere pabuç bırakılmayacaktır. Halkımızın haber alma hakkını kullandırmak üzere sizlere doğru bilgi verme düşüncesiyle huzurlarınızdayız. Yoksa bunlar kendileri bile bomba olup patlasalar milletin iradesini geriye çeviremeyeceklerdir. Birliğimizi, üniter yapımızı, huzurumuzu bozmaya çalışan şer güçlerle mücadelemiz devam edecektir. Biz korksaydık bugünlere gelemezdik. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız.

MUHALEFET SORUMLU DAVRANMALI

Böyle çapulculara meydanı bırakcak, fırsat verecek bir irade değiliz. Ben demokrasimiz, hukukumuz adına olup bitenlerin nahoş olduğunu ifade etmek istiyorum. Bugün sayın Kılıçdaroğlu’nun, sayın Bahçeli’nin söylediklerini hepimiz duyduk. Böyle bir zamanda hepimizin milli bir duruş sergelemesi gerekiyor. Türkiye evlatlarının ölmemesi için ortaya bir irade koyarken bu kışkırtıcı üslup, tahrik edici dil çözüme katkı sağlamaz. Onların da bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekiyor. Birileri bu üsluptan cesaret alıyor. Bu tahrik edici üslup Türkiye’nin gündeminden çıkmalıdır. Hasseten siyasi parti liderlerini daha duyarlı olmaya, özenli bir dil kullanmaya davet ediyoruz.

HEPİMİZ BU GEMİDE YOLCUYUZ

Biz bu gemide birlikte yolculuyuz. Bir zarar gelecekse hepimize dokunacak bir zarardır. Elbette sayın Başbakan ve AK Parti birinci dereceden sorumludur. Muhalefetin, STK’ların ve bu gemide yaşayanların herkesin sorumluluğu vardır ve biz herkesi sorumluluğa davet ediyoruz. Allah milletimizin yolunu açık etsin, partimizin yolunu açık etsin. Millet yoluna hizmet ederken herhangi bir zarardan ötürü çekilecek durumda değiliz. Çok şükür bu saldırılarda bir can kaybının olmaması hepimiz için en büyük teselli olmuştur. Çok ufak maddi hasarlara yol açmıştır. Milletimizi bir parça tedirgin ettiği için bu saatte halkımızı bilgilendirmek için bir ihtiyaç olduğuna inandığımız için huzurlarındayız. Herkese teşekkür ederim.

MUAMMER GÜLER: BUNLAR DEMOKRASİ DÜŞMANI

Kesin olarak bir neticeye varmadıkça açıklama yapmıyoruz. Bunlar genel olarak demokrasi düşmanıdırlar. AK Parti demokrasinin kalesidir ve tabii ki hedef olması da doğaldır. Gündemde hangi süreç olursa olsun, terörle mücadelemizde tam gün mesai ve aynı kararlılıkla olacaktır. Her olayı aydınlattık inşallah bu olayı da aydınlatırız.

HERHANGİ BİR GÖZALTI YOK İNCELEME SÜRÜYOR

Lav silahlarının yanında bazı bez parçaları vardı. Onu da arkadaşlarımı incelemeye aldılar. Bu tür olaylarda birçok örgüt maniplasyon amacıyla bu tür işler yapılabilir. Herhangi bir gözaltı yok. Teknik takip devam ediyor. Olay yeri inceleme, bomba imha ekipleri çalışıyor.

MEDYAGUNDEM

bassj1

PKK’nın hamisi ABD’den PKK’nın adını anmadan kınama!

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden AK Parti’li yöneticiler Orhan Mercan ve Aydın Ahi’nin PKK’lı teröristlerce öldürülmesine ilişkin …

akparti

ABD’nin ‘kara gücü’ teröristler Ak Partilileri katlediyor!

Diyarbakır ve Van Ak Parti ilçe başkan yardımcılarına yapılan suikastın yankıları sürerken, AK Parti Hakkari …

pkk4

Şu alçak katilleri Almanya “özgür basın” diye koruyor!

AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan ile AK Parti  Özalp İlçe Başkan Yardımcısı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir