Anasayfa / GENEL / Clinton seçilsin diye ABD seçimlerine hile karıştı
TRUMP1

Clinton seçilsin diye ABD seçimlerine hile karıştı

ABD’deki başkanlık seçiminin kritik eyaletlerinden Pensilvanya’dan ortalığı karıştıracak görüntüler paylaşıldı. Seçmenler, otomatik oy kullanma makinelerinin Cumhuriyetçi aday Donald Trump için verilen oyları Demokrat aday Hillary Clinton’a çevirdiğini iddia etti.

ABD’de oy verme işlemi sürerken, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, ülkenin doğu yakasındaki bazı eyaletlerde sandıkların kapanmasına saatler kala attığı tweet’te, seçmenlere seslendi.

Özellikle seçimin kaderini belirleyecek kritik eyaletlerden biri olan Florida’daki seçmenlere çağrıda bulunan Trump, “Gevşemeyin! Oy vermeye devam! Bu seçimin bitmesine daha çok var! İyi gidiyoruz ama daha çok zaman var. Hadi Florida!” diye tweet attı.

TRUMP’TAN ŞOK İDDİA

Öte yandan Amerikan televizyonu Fox News’a telefonla bağlanan Trump, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Reuters’ın haberine göre Trump, “çeşitli seçim merkezlerindeki oylama makinelerinin, Cumhuriyetçilere verilen oyları Demokratlara verilmiş gibi değiştirdiğine dair sorunlar olduğu yönünde haberler” aldıklarını söyledi.

Trump bunun üzerine gelen “Yani sizce seçimler bu gece bitmez mi?” sorusuna, “Ne olup bittiğine bakmam lazım” diye yanıt verdi.

“SANDIKLAR FAZLADAN 2 SAAT AÇIK KALDI” İDDİASI

Trump’ın seçim ofisi ayrıca, Nevada’daki erken oy kullanma sürecinin son gününde bazı seçim sandıklarının normalden iki saat fazla açık kaldığı gerekçesiyle eyalet mahkemesine şikayette bulundu.

Trump cephesi, Nevada’da cuma gecesi sona eren erken oy kullanma sürecinin son bölümünde Las Vegas’taki bazı seçim sandıklarının fazladan iki saat açık tutulduğunu ve oy kullanma sırasında olmayan birçok kişinin bu esnada oy kullandığını iddia etti.

Demokrat rakibi Hillary Clinton ile Nevada’da çetin bir rekabet halinde olan Trump’ın ekibi, bölgedeki seçmen kayıt görevlisi Joe Gloria’nın sandıkları fazladan iki saat açık tuttuğunu ve bunun Demokratlara avantaj sağlandığını savundu.

Ancak Reuters’ın haberine göre, Nevada mahkemesi, Trump’ın seçim ofisi tarafından yapılan şikayeti reddetti.

BENZER DAVALAR AÇABİLİR

Daha önceki açıklamalarında “seçimleri kaybederse sonuçları tanımayabileceği” değerlendirmesi yapan Trump’ın, bu gece seçimleri kaybetmesi halinde başka eyaletler için de benzer davalar açabileceği yorumları yapılıyor.

SEÇİME HİLE KARIŞTI

ABD seçimlerinde bazı kritik eyaletlerdeki seçim sonuçları daha önce de mahkemeye taşınmış ve konu yargıda çözülmüştü. En meşhur ve yakın örneklerinden birinde 2000 yılında Demokrat aday Al Gore, Florida seçim sonuçlarına itiraz etmiş, ancak yeniden yapılan sayım sonucunda küçük bir farkla Cumhuriyetçi rakibi George W. Bush’a kaybetmişti.

ABD’deki başkanlık seçiminin kritik eyaletlerinden Pensilvanya’dan ortalığı karıştıracak görüntüler paylaşıldı.

Sseçmenler, otomatik oy kullanma makinelerinin Cumhuriyetçi aday Donald Trump için verilen oyları Demokrat aday Hillary Clinton’a çevirdiğini iddia etti.

KDKA-TV’ye konuşan Butler County’den bir kadın, “Oyumu değiştirdikten sonra bir kez daha Trump’a bastım. Bunu 3 kez yaptıktan sonra görevliyi çağırdım ama bana benim bir şeyleri yanlış yaptığımı söyledi. O da 3 kere daha denedi ve her seferinde oyum Hillary’ye döndü” dedi.

Yerel seçim hakem heyeti, 8 makineden 2’sinde sıkıntı yaşandığını kabul etti.

TRUMP’TAN MAKİNE İDDİASI

Amerikan televizyonu Fox News’a telefonla bağlanan Trump, çarpıcı bir iddiada bulundu.

Trump, “çeşitli seçim merkezlerindeki oylama makinelerinde Cumhuriyetçilerin verdiği oyların Demokratlara gittiğine dair sorunlar olduğu yönünde haberler” aldıklarını söyledi.

Trump bunun üzerine gelen “Yani sizce seçimler bu gece bitmez mi?” sorusuna, “Ne olup bittiğine bakmam lazım” diye yanıt verdi.

İşte o anlar…

MEDYAGUNDEM

erdogan

Üçlü Suriye trafiği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce ABD Başkanı Trump ile sonra da Rusya Lideri Putin ile telefonda görüştü. …

trump

Katar’dan sonra Trump’ın hedefi Türkiye dostu o ülke

ABD’nin 16 yıllık Afganistan stratejisini yeniden gözden geçiren Trump yönetiminin Pakistan’a olan yaklaşımını sertleştirme kararı …

trump

Trump’ın arkasındaki Pentagon

Sabah gazetesinde Haşmet Babaoğlu’nun “Trump’ın arkasındaki Pentagon” başlıklı yazısı şöyle… Yavaş yavaş tablo netleşiyor… ABD …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir