Anasayfa / ANALİZ / CIA’nin yan kuruluşundan para alan bağımsız gazeteciler!
p24

CIA’nin yan kuruluşundan para alan bağımsız gazeteciler!

Akşam gazetesi yazarı Kayahan Uygur bugün çok çarpıcı bir deşifre yazısı kaleme aldı. “ABD’den para alan ‘bağımsız’ gazeteciler” başlıklı yazısında CIA’nin yan kuruluşu NED’den para alan gazetecileri yazan Uygur, “Bağımsız Gazetecilik Platformu-P24” adındaki platformun CIA’nin yan kuruluşundan nasıl para aldığını anlattı. P24 isimli platform t24 internet sitesi etrafından kurulan bir yapı. Hasan Cemal, Cengiz Çandar, Yasemin Çongar gibi isimler üyesi.P24’ün kurucu başkanı Hasan CemalDiğer kurucu üyeler de şunlar: Doğan Akın, Yasemin Çongar, Andrew Finkel, Hazal Özvarış, Yavuz Baydar ve Murat Sabuncu. Bu isimlerden Sabuncu halen Cumhuriyet gazetesi yöneticisi. Baydar paralel gazete Bugün yazarı.  Daha da önemlisi t24 ve p24, paralel örgütün de özellikle Cumhuriyet gazetesinde gördüğümüz kadro tedarikçisi… Yani t24 Cumhuriyet gazetesi, paralel çete, Hasan Cemal’ler, Cengiz Çandar’lar hepsi bir “Amerikan projesi”. Cemal’e geçtiğimiz gün Harvard Üniversitesi’nce verilen ödülü de böyle okumalı…. Meğer “bağımsız gazeteciyiz” diye masal anlata anlata CIA’den para alıyorlarmış. Erdoğan ve Türkiye karşıtlıkları da tam bir Amerikan tetikçiliği… Uygur’un yazısında “Eşi ABD kontrgerillası Taraf kurucusu” diye geçen de Yasemin Çongar… İşte müthiş deşifre:


TÜRKİYE’DE KENDİLERİNE BAĞIMSIZ GAZETECİ DİYEN NAZI İNSANLAR ABD’DEN PARA ALIYORLAR

Yabancı bir devletten para alarak bağımsız gazeteci olmak mümkün müdür? Kuzey Kore’den para alarak o ülkedeki komünist rejim eleştirilebilir mi? İsrail’den para alarak Filistin halkının meşru hakları savunulabilir mi? Amerika’dan para alarak bu süper gücün politikalarına, örneğin Türkiye’yi savaşa sürükleme çabalarına karşı durulabilir mi?

Türkiye’de kendilerine bağımsız gazeteci diyen bazı insanlar yarı resmi bir Amerikan kuruluşu olan NED’den (National Endowment for Democracy-Demokrasi için Ulusal Vakıf) para alıyorlar. Bu ilişki gerek NED’in interet sitesinde gerekse bu Türkiyeli gazetecilerin yayınlarında açıkça belirtiliyor.

CIA’NİN YAPTIĞINI ARTIK NED YÜRÜTÜYOR 

1983 yılında kurulmuş olan NED’in bütçesinin büyük bölümünü ABD Dışişleri Bakanlığı karşılamaktadır ve bunu Kongre’nin oyuyla yapmaktadır. Bu örgütü Cumhuriyetçiler ve Demokratlar birlikte kurmuşlardır ve yönetim kurulu üyeliklerini paylaşmaktadırlar. NED’in kuruluş projesinin yapıldığı 1982 yılında,   CIA eski Başkanı William Colby Washington Post’a yazdığı bir makalede örgütü şöyle tanımlamıştır: ‘Artık gizli yöntemlere ihtiyacımız kalmadı… Daha önce el altından yürüttüğümüz çok sayıda operasyon artık günışığında yapılacak ve bu şekilde operasyonlarımız tartışmalı olmaktan çıkacak.’ 
1991 yılında ise NED’in kurucularından Allen Weinstein yine Washington Post’ta şöyle diyordu: ‘CIA’in 25 yıl önce gizli olarak yaptığı birçok şeyi bugün NED yapıyor.’ 

CIA’NİN YAN KURULUŞU NED

Ralph Morris Goldman ve William Blum gibi araştırmacılar daha da açık konuşarak NED’in CIA’in yan kuruluşu olduğunu söylemişlerdir. Örgütün 2000’li yıllardaki faaliyet raporlarının ABD’nin desteklediği ‘Turuncu devrim’ler süreciyle gösterdiği paralellik oldukça ilginçtir.

TÜRKİYE’DE KENDİLERİNE BAĞIMSIZ GAZETECİLER DİYEN P24 EKİBİ DEŞİFRE OLDU

Kendilerine bağımsız gazeteciler platformu (P24) adı verenlerin gerçekte nereden beslendikleri açıktır. 60’lı yıllarda 9 Martçı sol darbeci, 70’li yıllarda sol militan, 80’li yıllarda Özalcı, 1990’larda 28 Şubatçı, 2000’lerin başında AK Parti çevresinde dolaşan ve daha sonra paralel yapıyla birlikte hareket edenler işte sonunda deşifre olmuşlardır. 60’lı yıllarda gençlerin eline bomba veren ve ölüme yollayan darbeci örgütlerde bulunmuş olanlar günümüzde de yine Türkiye’nin istikrarını bozmak amacıyla düzenlenen sokak hareketlerini teşvik ederlerse niyetleri elbette sorgulanacaktır.

EŞİ ABD KONTRGERİLLASI OLAN TARAF KURUCUSU

Aralarında geçen yazımızda ABD kontrgerillası eşinden söz ettiğimiz ‘Taraf’ kurucusunun da bulunduğu bu bağımlı gazeteciler Türkiye hükümetini ‘emperyalist politikalar’  izlemekle suçlarken ABD’nin süper hegemonyacılığından habersiz olabilirler mi? Öte yandan, NED’in  para verdiği gazetecilerin Türkiye’de hükümete  en ağır suçlamaları serbestçe yapabilmeleri, ABD iddialarının aksine Türkiye’de medya özgürlüğünün var olduğunun en açık kanıtıdır. Sonuçta ABD hükümeti kaldırdığı taşı kendi ayağına düşürmüştür.

GERÇEK AMAÇ TÜRKİYE’Yİ BASKI ALTINA ALIĞ SAVAŞA SOKMAKTIR

Gerçekte bağımsız gazetecilerin varlığına dünyada en çok ihtiyaç duyulan ülke ABD’nin kendisidir. Örneğin, Amerikan polisi son 10 yılda çok sayıda siyahi vatandaşını vurarak öldürmüştür. Bu zulme karşı tek bir kelime yayın yapmayan ABD medyasının Türkiye aleyhine yayınlarının iyi niyetli olmadığı bellidir. Türkiye hükümeti, stratejisi belirsiz olan ABD’nin Suriye ve Irak’ı bombalamasına kendi halkının da güvenliğini dikkate alarak tam ve koşulsuz destek vermiyor. Ve ülkemizin ekonomisini ve halkımızın çıkarlarını düşündüğü için füze alımında eskisi gibi Batı’ya öncelik tanımıyor. New York Times, işte bu nedenlerden dolayı Türkiye’yi suçluyor ve bu kampanyada kendine bağımsız gazeteci diyen bazı talihsiz insanlara da hükümeti dikta heveslisi gösterme görevi düşüyor. Gerçek amaç Türkiye’yi baskı altına alıp savaşa amaçlarına uygun şekilde sokmaktır. Beyaz Saray’daki patrondan para alarak ‘saraydaki sultan’ adını taktıkları Türkiye Cumhurbaşkanı’na hakaretler savuran bağımlı gazeteciler çeşitli kışkırtmalarla üzerlerine tepki çekmek, sonra da bunu özgürlüğün kısıtlanmasına kanıt olarak kullanmak istiyorlar. Tabii insanlar NED’de tasarlanmış bu bayat senaryoyu yutarsa.

KAYAHAN UYGUR’UN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

odatv

FETÖ ile Odatv’nin yalan işbirliği

Fetullahçı terör örgütü ile Odatv gibi sözde FETÖ karşıtı ancak İslam düşmanı kemalist maskeli darbeci …

boke

CHP ile PKK’nın amaç ortaklığı!

Güneş gazetesinde Kayahan Uygur’un “Türkiye’yi kullanamama hezeyanı” başlıklı yazısı şöyle: CHP Genel Bakan Yardımcısı Selin …

hasan-dogan

İki terör yancısının basın kartları iptal

Fetullahçı terör örgütü (FETÖ) ve PKK terör örgütünün yayın organı gibi bir çizgi izleyen ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir