Anasayfa / GENEL / CHP’nin derdi anlaşıldı; Türkiye’yi yeniden IMF önünde dilenci yapacaklar!
chp-vaat5

CHP’nin derdi anlaşıldı; Türkiye’yi yeniden IMF önünde dilenci yapacaklar!

CHP’nin bol keseden seçim vaatleriyle tüm amacının Türkiye’yi IMF’li günlere döndürmek, IMF önünde dilenci haline getirmek olduğu öngörülüyor. Hükümetten iki bakan CHP’nin seçim bildirgesine dair yorumlarında bu noktanın altını çizdiler.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seçim bildirgesindeki sosyal yardım vaatlerine ilişkin, “Sayın Kılıçdaroğlu, ayağı yere basmayan ve bugünkü bütçeyle karşılanması mümkün olmayan pek çok vaatte bulundu. Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı bu paket, Türkiye’yi IMF’ye muhtaç etme paketi olur” dedi.

Kocaeli’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Işık, CHP’nin seçim bildirgesine yönelik soru üzerine, ayağı yere basmayan vaatlerin halk arasında itibar görmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Bakan Işık, Kılıçdaroğlu’nun önce yüz 35 oy hedefi olduğunu açıkladığını, ardında da CHP iktidar olursa Kemal Derviş’i ekonomiden sorumlu bakan yapacağını söylediğini hatırlatarak, “Sayın Kılıçdaroğlu, ayağı yere basmayan ve bugünkü bütçeyle karşılanması mümkün olmayan pek çok vaatte bulundu. Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı bu paket, Türkiye’yi IMF’ye muhtaç etme paketi olur. Çünkü karşılığı olmayan hiçbir vaat, ayağı yere basan ve aklı başında politikacılar için başvurulacak yöntem değildir. Türkiye bu noktada 90’lı yılları maalesef kaybetti” diye konuştu.

Ayağı yere basmayan vaatlerin halk arasında itibar görmesinin mümkün olmadığını dile getiren Işık, Türkiye’nin kesinlikle IMF’ye muhtaç olmaması noktasında, halkın son derece güçlü ve kararlı duruş sergilediğini belirtti.

MALİYE BAKANI: KAYNAĞI AÇIKLASINLAR CHP’YE OY VERECEĞİM

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelir kaybı ve harcamalar dikkate alındığında CHP’nin seçim vaatlerinin maliyetin en az 149,5 milyar lira olduğunu belirtti.

Şimşek, CNN Türk canlı yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

CHP’nin seçim vaatlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, “Ya sayı saymasını bilmiyorlar ya da hiç ekonomi yönetmediler. Bu vaatlerin maliyetlerini çıkarttık. 2016 için öngördüğümüz bütçe açığı 16 milyar lira. Gelir kaybı ve harcamalar dikkate alındığında bu vaatlerin en az maliyeti 149,5 milyar liradır” diye konuştu.

En düşük emekli aylığının bin 500 liraya çıkarılmasının ilave maliyetinin 37,5 milyar lira olduğuna işaret eden Şimşek, bu rakamın, Türkiye’nin bütçe açığının 2 katından daha fazla olduğunu, bir kalemde bütçe açığının 3 kata çıkacağını ifade etti.

Emeklilere dini bayramlarda birer aylık ikramiye verilmesinin maliyetinin, 26 milyar lirayı bulduğuna dikkati çeken Şimşek, emeklilere yönelik iki vaadin toplam 60 milyarın üzerindeki maliyetinin, 2016 için öngörülen bütçe açığının 4 katına karşılık geldiğini belirtti. Şimşek, “Bunlar içi boş vaatler ama Allah korusun bu vaatler uygulamaya konulsa, Türkiye 3 yılda değil 1,5-2 yılda tekrar IMF’nin kapısını çalacaktır. Çünkü borçlanacak para bulamayacaklar, bu kadar vahim. 2016 bütçe açığı öngörüsü yaklaşık 16 milyar lira, siz ilave 150 milyar lira taahhütte bulunuyorsunuz.” dedi.

İşsiz 800 bin kişiye asgari ücret karşılığı işbaşı eğitimi verilmesinin maliyetinin 11,2 milyar lira olduğuna değinen Şimşek, geçici, güvencesiz, kamu işçilerine ve memurlarına kadro verilmesinin ilave maliyetinin 8 milyar liraya karşılık geldiğini ifade etti. Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınmasının maliyetinin ise ayrı bir 30 milyar lira tutacağını kaydetti.

Şimşek, Aile Sigortası kapsamındaki engellilere 400-600 lira yaşam aylığı verilmesinin maliyetinin 6,8 milyar lira, okullarda ücretsiz öğle yemeği verilmesinin maliyetinin 5 milyar lira, 15 bin aile merkezinin sadece yapım maliyetinin 3 milyar lira, sağlık hizmetlerinden alınan katılım payı ve benzeri ücretlerin kaldırılmasının maliyetinin 2,5 milyar lira, prim borcu olan esnafın sağlık hizmetlerinden faydalanmasının maliyetinin 2 milyar lira olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, “Bu programı uygulasınlar büyüme eksiye döner, büyük bir kriz ve IMF çağrısıdır” dedi.

– “Mazot ithal edecek döviz bulamazlar”

Olmayan kaynağın vatandaşa vadedildiğini dile getiren Şimşek, Türkiye’nin popülizmden çok çektiğini söyledi.

Bakan Şimşek, “Bütçenin durumunu çok iyi biliyoruz. Biz de seçim kazanmak isteriz. Hatta Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu kazanmak isteriz. Biz aptal mıyız, neden bunları uygulamaya koymuyoruz” diye konuştu.

Çiftçiye mazotun 1,5 liraya verileceğine yönelik vaadin hatırlatılması üzerine Şimşek, bir ürünün fiyatının 3’te birine indirilmesinin, beraberinde tüketimi de artıracağını belirtti. Şimşek, “Bu zihniyet petrol, mazot ithal edecek döviz bulamayacaktır. Nitekim 1970’lerde bu sübvansiyonlar nedeniyle Sayın (Deniz) Baykal’ın bakan olduğu dönemde petrol ithal edemiyorduk. O dönemde Türkiye’nin petrol ithal edecek dövizi yoktu. Rahmetli (Turgut) Özal geldi, sistemi düzeltti” dedi.

Mazotun vergi öncesi maliyetinin 1,71 lira olduğuna işaret eden Şimşek, hem sübvansiyon hem vergiden vazgeçme maliyetinin sadece çiftçiler açısından 4,8 milyar lira olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, “Bunları yapın Türkiye’de ne büyüme kalır, ne bütçe kalır ne de kimse size borç verir” dedi.

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

1 Yorum yapıldı

  1. bunların hesabı şu; koalisyon hükümeti kuracaklar, herbir parti ayrı telden çalıp, çırpacak 4 senede hazinede beş kuruş birakmayacaklar sonra da beş parasız kalan hazineya ımf den para dilenecekler. daha önce gördüğümüz filmi başa saracaklar. Chp nin bol keseden dağıttığı paralar için güvendiği tek adres çok açık ve net adres IMF dir. Allah bizi bu acı gerçekleri birkez daha yaşamaktan korusun inşallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir