Anasayfa / GENEL / CHP’de Kılıçdaroğlu’na partiyi Alevi-Kürtçüye çevirdin isyanı
chp-mezhep

CHP’de Kılıçdaroğlu’na partiyi Alevi-Kürtçüye çevirdin isyanı

CHP’de “partinin temel değerlerinden uzaklaşıp mezhepçi bir parti haline geldiği” tartışması alevleniyor. ORC Araştırma Şirketi’nin parti seçmenine yönelik yaptığı araştırma CHP seçmeninin yüzde 53.5’inin de bu söyleme katıldığını ortaya koydu. Bu görüşe katılanların yüzde 90’ı ise duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Araştırmanın sonucunu eski CHP milletvekilleri SABAH’a değerlendirdi:


İhsan Özkes (24. Dönüm CHP İstanbul Milletvekili):
Bu aslında malumun ilamı. Ya da kral çıplak denilmesi. Yedi seçimi kaybedip tek aday olarak girdiği kurultayda Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesinin ardında yatan nedenlerden de biri bu. Kılıçdaroğlu hezimetin üzerini, Cumhurbaşkanı’na hakaretle örtmeye çalışmıştı. Gerek PM’ye seçilenler, gerek milletvekilleri, gerekse delege yapısına bakıldığında mezhepçiliğin olduğu konuşuluyor. Alevicilik tartışmalarından Alevi arkadaşlar bile rahatsız.

Tayfun İçli (21. ve 23. dönem milletvekili ve eski bakan):
Eksik söylemişler. Sadece mezhep değil mikro Kürtçülüğün egemen olduğu, vatansever insanların dışlandığı bir yönetim anlayışı egemen. CHP’de Atatürk ve kurucu iradeyi, CHP’nin felsefesini reddetme noktasına gelindi. Atatürk’e küfreden, katil diyenlerin eşleri milletvekili yapılıyor. “Ermeni soykırımı, Dersim katliamı var” diyenler prim yapıyor. Bunu da sözde ilericilik adına yapıyorlar.

Savcı Sayan (Eski Genel Başkan Deniz Baykal dönemi MYK üyesi):
Türkiye’nin en büyük tehlikesi siyasi bölünmedir. Alevi partisi yaratma peşindeler. Kürtler de Aleviler de Sünniler de bu oyunu bozmalı. Kürtler gibi aynı oyun Aleviler üzerinde de oynanıyor. Bunu CHP üzerinden yapıyorlar. Bu bilinçli bir tezgah ve oyun. Bu oyunu durdurmamız lazım. CHP’nin bugünkü duruşu devletin geleceğine zarar veren bir tutum. Kemal Kılıçdaroğlu büyük bir proje. Bu ülkenin başına çok iş açacak. Bu söylediklerimin en bariz kanıtı Abant Platformu. Bunların nasıl bir araya geldiğini gördük, sonuç bildirgesinde gördük.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir