Anasayfa / GENEL / CHP Ak Parti’den vizyon çalıp palavradan “yüzyılın projesi” açıkladı!
chp-vaat4

CHP Ak Parti’den vizyon çalıp palavradan “yüzyılın projesi” açıkladı!

Kılıçdaroğlu CHP’nin “yüzyılın projesini” açıkladı. Hem de ne proje? 20 yıl sonra 200 milyar dolara yeni bir şehir kuracaklarmış!  Merkez Türkiye adı verilen proje için 6 dakikalık tanıtım filminde 2035 yılında Türkiye’nin kargo merkezi haline getirileceği vaat edildi . Proje ile öngörülen ise Türkiye’nin bölgesel bir kargo merkezi haline gelmesi için mega kent kurulacak. Kılıçdaroğlu projenin hangi şehre kurulacağını açıklamadı. Proje 2035 yılında bitecek. Bu projenin ana hatlarını 11 yıl önce Ahmet Davutoğlu anlatmıştı. İşte CHP’nin sırf “biz de proje üretiyoruz” demiş olmak için ortaya attığı, “yüzyılın projesi” adını verdiği tamamen palavra projesi…


CHP daha önceki bol keseden vaatlerle bulunup para dağıttığı projeleri inandırıcı bulunmayınca, 7 Haziran seçimleri öncesinde ‘Yüzyılın Projesi’ adını verdikleri çalakalem, “yaptık desinler” diye, hiçbir rasyonel karşılığı olmayan bir proje açıkladı. Ak Parti’nin 3. havalimanı, Kanal İstanbul gibi Türkiye’yi bölgesinde lider yapacak tüm projelere karşı çıkan CHP, Ak Parti’nin 13 yıllık iktidarında konuşmayıp yaptığı tüm işlere karşı çıkan kendileri değilmiş gibi bugüne kadar “rant ekonomisi” diye savaş açtığı bir proje açıkladı.

aydinunal

taha

proje

CHP YENİ BİR ŞEHİR KURACAK

Sunumunu bizzat Kılıçdaroğlu’nun yaptığı projeye göre nüfusu 3 milyonu bulan bir şehir kurulacak ve bu şehir Türkiye’nin merkezi olup, dünya ile ekonomik bağlantıların sağlandığı bir yer olacak.

DAVUTOĞLU 11 YIL ÖNCE AYNI ŞEYLERİ ANLATMIŞTI
Ancak Kılıçdaroğlu’nun merkez şehir odaklı projesini, bundan tam 11 yıl önce Ahmet Davutoğlu CNN Türk ekranlarında tek tek anlatmıştı. CNN Türk’te 18 Şubat 2004 tarihinde yayımlanan Editör programında yaptığı konuşmada Merkez Türkiye’yi anlatan Ahmet Davutoğlu “Türkiye köprü değil, merkez ülke olmalı. Bunun için sadece diplomat ve siyasilerde değil, aydınlarda da zihniyet değişikliği lazım” demişti.

Davutoğlu aynı konuşmasında şunları söylemişti:

TÜRKİYE MERKEZDİR, KENDİ BÖLGEMİZDE DÖNÜŞÜMLERİN ÖNÜNÜ AÇABİLİRİZ

Türkiye bu anlamda hem coğrafî, hem de tarihî açıdan bölgesinin merkez ülkesidir. Bunun özgüveni içinde davranıp kendi projemizi, kendi paradigmamız içinde harekete geçirebilirsek, dışarıdan bir ihale olmaksızın kendi bölgemizde ciddi dönüşümlerin önünü açabiliriz.

MERKEZ ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’ye dış politika alanında stratejik planlama ve yönetim imkânı sağlayan bu politika çerçevesinde gerçekleştirmek istediğimiz nihai hedef; tarihî derinliğimiz, bugünkü konumumuz ve gelecek vizyonumuz arasında sağlıklı bir köprü kurmak ve ‘merkez’ ülke Türkiye’yi potansiyeli ile orantılı bir küresel aktör haline getirebilmektir.

Türkiye; sadece Doğu ile Batı arasında değil, Avrupa ile Amerika arasında yaşanan Transatlantik ayrışmada da merkezî bir role sahip olabileceğini kanıtlamıştır.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçimlerde iktidar olması halinde uygulamaya sokacağı ve ‘yüzyılın projesi’ olarak adlandırdığı yeni projesini açıklıyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

– Nasıl bir Türkiye düşlüyoruz bunu seçim bildirgemizde ifade etmeye çalıştık. Birinci ayakta birinci sınıf demokrasiyi öngördük. Demokrasi derinleşen bütün ülkelerde kişi başı gelir 30-60 bin dolar arasında değişiyor. Stratejimizin ikinci ayağı rekabetçi bir ekonomi üreten güçlü bir Türkiye. Üçüncü ayakta ise ürettiğini hakça bölüşen bir Türkiye olmalıydı. Yarattığımız katma değeri hakça bölüşmek güçlü bir sosyal devleti kurmak. Dördüncü ayak ise sürdürülebilir liyakat esasına dayanan bir devlet yapısı. Bir gerçeği hepimiz kabul ediyoruz coğrafi konum olarak eşsiz bir durumdayız iki alanda büyük üstünlüğümüz var bunları avantaja dönüştürmemiz gerekiyor. Rekabet gücünü artırmamız gerek.

Merkez Türkiye Projesi

Merkez Türkiye adı verilen proje için 6 dakikalık tanıtım filmi de gösterildi. Tanıtım videosunda şu bilgilere yer verildi:

Dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. Merkez Türkiye dördüncüsü olacak. Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. Sadece yolları birbirine bağlamıyoruz; ülkeleri, kültürleri yaşamları birbirine bağlıyoruz. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek 2035 yılına gelindiğinde tamamlanacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek.

“Sadece proje bizim öngördüğümüz bir projede değil”

– Değerli konuklarımız bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu gücümüzü kullanırsak coğrafyanın avantajı ve genç nüfusumuzu kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi haline gelecek. Sadece ekonomik büyüme projesi olarak değil barışında projesi de görüyoruz. İnsanlık farklı bir sürecin içine girdi biz de o sürecin içine girmekte geç kalmayacağız. Bu projeyi hazırlamamızın nedeni gelişen ekonomilerin toplam ekonomilerden daha fazla pay aldıklarını biliyoruz. Türkiye’de gelişen ekonomiler arasında.

– Sadece proje bizim öngördüğümüz bir projede değil Latin Amerika, Güneydoğu Asya’da demiryolu projesi, Çinliler’in İpek Yolu projesi biz dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmek istiyoruz. Coğrafi üstünlük ve genç nüfus avantajımızı değerlendirmek istiyoruz.

– Sadece bir lojistik proje değil Anadolu’da bir mega kent oluşturuyoruz. Bu mega kentten ürünler Kafkasya, Avrupa, Asya’ya ulaşacak bu nedenle Merkez Türkiye Projesi dedik. Bu proje bölgemize zenginlik getirecek yoksulluğu bitirecek. Güçlü bir ekonomi olacak.

– Mega kent sadece bir ticaret ve üretim merkezi mi olacak? Hayır, eğer dünya bizi konuşacaksak kültür, sanat merkezi olacak. Dünyanın gözü mega kentte olacak üretim ticaret bütün dünya tarafından konuşulacak. Temiz enerjiyi kullanacağız. Şu soru aklınıza gelebilir neden 2035? 2035’in özel bir anlamı var genç nüfusun olduğunu söyledik bunu bir avantaj olarak kabul ediyoruz 2035’de Türkiye yaşlı nüfusun fazla olduğu ülkeler arasına girecek bunun için önümüzdeki yılları iyi değerlendirmemiz lazım bu projenin hayata geçmesi Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli.

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

1 Yorum yapıldı

  1. Ölme eşeğim ölme; yonca yetişsin ye de öl! Proje üretin dediysek o kadar da değil. 2020’de başla, 2035’de bitir. Müsaade edin biz bu işi şöyle beş-on yıl kadar enine boyuna düşünüp müzakere edelim. Beğenirsek haber veririz, uzun vadeli projeler öyle hemencecik pat diye beğenilmez.
    “Dereye su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar” demiş atalarımız. Bu iş Kılıçdaroğlu öncülüğünde politikacılığı maskaralık haline getirme projesi gibi görünüyor.
    Biz almayalım, kendilerine hayırlı olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir