Anasayfa / GENEL / Casusluğu ödüllendiren AYM’ye Beştepe’den Wikileaks hatırlatması
ikalin

Casusluğu ödüllendiren AYM’ye Beştepe’den Wikileaks hatırlatması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye edilmesine “Wikileaks” davasını hatırlatarak açıklama yaptı. “Bu tür benzer davalarda batılı ülkeler tedbirler alınca, Türkiye’de yapılan muamelenin başka yerlere çekilmesi kabul edilemez” diye konuşan Kalın, Suriye’de yeni bir oluşuma izin verilmeyeceğini vurguladı.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalın, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin olarak Wikileaks benzetmesi yaptı.

AZERBAYCAN HALKININ YANINDAYIZ
Hocalı katliamını bir kez daha kınıyor, Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Karabağ sorunun çözümü konusunda, çözüm sürecinin başlatılması konusunda çağrımızı yineliyoruz. Hocalı katliamında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Suriye’deki ateşkes: Prensipte destekliyoruz

Suriye ile ilgili yeni bir sürecin başlaması hedefleniyor. Çatışmaların durdurulması kararı alınmıştı. Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları nedeniyle ateşkes sağlanamamıştı. Kısmı bir ateşkeste mutabık kalındı ve bu gece yürürlüğe girecek. Prensipte destekliyoruz, Rus uçakları ve Esed güçlerinin saldırıları ateşkesin geleceği konusunda bizi ciddi endişelere sevk etmektedir. Bu gece başlayacak ateşkesin çatışmaları durdurması ve sivillerin ölmemesine imkan sağlar. Şuan itibariyle saldırıların devam ettiği haberleri gelmektedir. Rejim bu durumları daha fazla mevzi kazanmak için kullandı.

MÜZAKERE VE PAZARLIK SÖZ KONUSU DEĞİL
Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden durumlar ortaya çıktığı müddetçe Suriye’nin neresinden gelirse gelsin, ister DAEŞ’ten gelsin ister YPG-PYD gibi örgütlerden gelsin, Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanır, angajman kurallarını uygular. Biz müttefiklerimizle, dost ülkelerle her konuyu müzakere ederiz, istişare ederiz ama Türkiye’nin ulusal güvenliği asla bir müzakere ve pazarlık konusu değildir.

TÜRKİYE BU TÜR OLUŞUMLARA İZİN VERMEZ
PKK ile YPG arasındaki ilişkiyi görmek istemeyenler başka bir hsabın içindeler. Kendi istihbarat raporlarında bu ilişki tescil edilmiştir. DAEŞ’le mücadele için bu ilişkiyi görmezden gelmek bizim için yok hükmündedir. Bizim sorunumuz Suriye Kürtleri ile değil, YPG iledir. Bizim sorunumuz PKK’nın güdümünde bir devlet oluşumuna yöneliktir. Türkiye bu tür oluşumlara elbette izin vermez.

Ankara saldırısında 29 vatandaşımız hayatını kaybetti bu canlı bomba ile dünyanın herhangi bir yerinde kafa kesenler arasında ne fark var. Terörü meşrulaştırmak isteyenler ne bu topraklara ne de evrensel değerlere bağlı olmadıklarını ifade etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu konularla ilgili istişareye önem vermiştir. Toplumun farklı kesimleriyle yoğun istişare yapmaktadır. Bu bahsettiğiniz konuyla ilgili kesinleşmiş bir yapı söz konusu değildir. Bir karar verildiğinde bunu sizlerle paylaşacağız.

KILIÇDAROĞLU’NA FEZLEKE
Yalan, iftira ve hakareti basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü olarak göremeyiz. Siz her gün Cumhurbaşkanına hakareti siyaset olarak görürseniz, yalan yanlış hayal haberlerle basın özgürlüğü sayarsanız bunun karşılığı olur, buna itiraz ederiz. Karşılıklı saygı içinde her konuyu müzakere ederiz.

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL’E TAHLİYE KARARI
Bu karar bir tahliye kararı ve dava devam ediyor. Dünyanın başka ülkelerinde bu tür casusluk davaları yapılıyor. Wikileaks davası olduğunda ABD’de tedbirler alındığını gördük. Assange Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındığını unutmayın. Manning hapishanede, Snowden Rusya’da gizleniyor… Bu tür benzer davalarda batılı ülkeler tedbirler alınca, Türkiye’de yapılan muamelenin başka yerlere çekilmesi kabul edilemez. Hukuka uygun şekilde devam etmesi esastır, biz de bunu yanından takip edeceğiz.

PKK hem ABD hem de Avrupa terör örgütü listesindedir. PYD’nin Abdullah Öcalan isteğiyle kurulduğu açık şekilde bilinmektedir. Türkiye tarafına geçince PKK Suriye tarafına geçince PYD kimliği taşındığı bilinmektedir. Bu rağmen PYD’ye soralım terör örgütü mü değil mi derseniz terörle mücadelede zaafa düşersiniz?

MEDYAGUNDEM

can1

Teröristten talimat almışlar

MİT TIR’ları kumpası firarisi Can Dündar ile Ahmet Şık’ın Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yönelik eylemler yapan …

can-huf1

Vatan haini it, Türkiye’ye baskı yapın diye yalvarıyor!

Hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle Türkiye’den kaçan Can Dündar, ülkesinin zor duruma girmesi için elinden geleni …

erdogan2

Türkiye için “demokrasi nöbeti” vakti; Erdoğan da katılıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 15 Temmuz programının ayrıntılarını açıkladı. Demokrasi nöbeti başlatılacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir