Anasayfa / GENEL / Çarkçı tipi başkanlık!
kemakcark

Çarkçı tipi başkanlık!

TV’de “ABD tipi başkanlığı getirin” önerisinde bulunan Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım’ın “Hodri meydan” çıkışı üzerine bilindik taktiğine başvurdu; söylememiş gibi davrandı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce bir televizyon programında hükümete ABD’deki başkanlık sistemine benzer bir sistemin tartışabilecekleri çağrısında bulundu. Bu çağrıya Başbakan Binali Yıldırım “hodri meydan’ diye karşılık verince Kılıçdaroğlu yine çark etti. ABD tipi başkanlık sisteminin federalizm ve ayrı parlamentolar içerdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, sistemi “ülkeyi bölmek” diye niteleyerek bir kez daha şaşırttı.

ÜNİTER YAPI

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yapılan başkanlık sistemi tartışmalarını “dikta” hevesi olarak niteleyerek, bu sisteme “ancak kan dökerek” geçileceğine dair sert bir söylem geliştirdi. Ancak geçtiğimiz hafta çıktığı bir televizyon programında sürpriz bir şekilde “ABD’deki gibi bir başkanlık sistemi getirmek istiyorsanız buyrun getirin. Oturalım tartışalım” açıklaması yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun bu çağrısına ilk yanıt AK Parti’li Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop’tan geldi. Şentop, “Demek ki, kategorik olarak başkanlığa karşı çıkmadığını, başkanlıkla ilgili düzenlemelere bakarak kanaat oluşturacaklarını ifade ediyor. Bu yeni bir şey” dedi. Ardından şöyle devam etti: “Kılıçdaroğlu’nun, AK Parti önerisini, mukayeseli olarak Amerikan modeliyle iyi incelemedikleri kanaatindeyim. Bizim önerdiğimiz model zaten ABD’deki başkanlık modeli temelinde. Bizim sadece Amerikan modeline iki temel itirazımız var. Biz, federasyonu dışlıyoruz. Üniter yapıya dayanan model öneriyoruz. İkincisi de senatoyu dışlıyoruz.”

ABD MODELİ BÖLER

CHP lideri’nin çağrısına Başbakan Binali Yıldırım da dünkü grup toplantısında yanıt verdi. Yıldırım, “Biz bunu “biz hazırız” diye anlıyoruz. Biz buyurduk, siz de buyurun. Biz Türk tipi başkanlık tercih ediyoruz, ama siz Amerikan tipi diyorsanız buyurun. Hodri meydan. Başlayalım görüşmelere ve bu işi de Türkiye’nin gündeminden çıkaralım” çağrısında bulundu.Başbakan’ın “hodri meydan” çıkışı üzerine Kılıçdaroğlu grup toplantısında, çark etti ve şu açıklamayı yaptı: “Şimdi ben Sayın Yıldırım’a iki soru soruyorum, Amerikan başkanlık sistemiyle ilgili olarak. Bir, Türkiye’de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? Çık bunu açık ve net milletin önünde söyle. İki, Amerika’da her eyaletin ayrı parlamentoları, ayrı yasaları, ayrı kanunları var. Böyle olsun diyor musun, demiyor musun? Bu iki soruma cevap istiyorum. Sen Amerikan başkanlık modelinde bunları kabul ediyor musun, etmiyor musun? Önce bunları bir çık milletin önünde anlat. Bize sorarsan biz kabul etmiyoruz. Bize sorarsan biz parlamenter sistemi kabul ediyoruz. İki soruyla hodri meydan dedik. Madem tartışmak istiyorsun. Amerika’daki gibi eyalet sistemini yani Türkiye’yi bölmeyi istiyor musun, istemiyor musun? Her eyalette parlamento olsun mu olmasın mı istiyor musun, istemiyor musun?”

CHP’liler ziyareti gizliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “İnsan Hakları Komisyonu üyeleriyle cezaevlerine gittik” diyen CHP’lileri bir kez daha yalanladı. Bozdağ, CHP’lilerin gizlemeye çalıştığı cezaevi ziyaretleriyle ilgili şunları söyledi: “Cezaevlerine İnsan Hakları Komisyonu’nun ziyaretleri var. Onlar gider, ziyaret eder. Onların isme bir müracaatı olduğu zaman gidip, onu görebilirler ama isme gitmezler, kural olarak. Bu bahsedilenlerin onunla ilgisi yok. Bakanlığa yazıyorlar, ‘Ben falanca isimle görüşeceğim’ diyorlar. İmzasını da koyuyor, gönderiyor. Şimdi bu haber çıkınca kendilerini oradan almak için ‘Biz komisyon’la gittik’… Komisyon’la gitmek ayrı şey, bunlar ayrı şey. Birbirine karıştırıyorlar. Siyaseten başka şeyler söylüyorlar.” Bozdağ, yüksek yargı tasarısına ilişkin de, “Anayasa’ya aykırı bir durum söz konusu değil, Anayasa’ya uygun düzenleme. Anayasa bu konuları yasa koyucunun takdirine bırakmıştır, yasa koyucunun takdir alanında olan düzenleme yapıyoruz” dedi.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

kemal-feto

KK yine FETÖ’cü yüzünü gösterdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye – Almanya krizinde tarafını seçti. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP …

kk

Kirli plan için HDP’yi sahaya sürüyorlar

Büyükada ajanları tek tek tutuklanınca terör sevici Avrupa çıldırdı. CHP’nin sözde ‘Adalet Yürüyüşü’ ile kaos …

KK’ya FETÖ’den plaket

Fetullahçı Terör Örgütü için var gücüyle çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ imamları ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir