Anasayfa / ANALİZ / Çandar’dan ihanet dolu bir yazı daha!
candar1

Çandar’dan ihanet dolu bir yazı daha!

Sömürgeci liboş aydın tayfası, müstemleke tetikçisi satılık kalemler ABD’nin PKK’yı ve HDP’yi sattığı meselesini hazmetmek için birbirlerini kandırmaca oyununa başladılar… İşte Cengiz Çandar…


MEDYAGUNDEM.COM- Aydın Doğan’ın uyduruk Radikal internet sitesinden beslediği, sömürgeci, PKK ve HDP avukatı Cengiz Çandar, ABD’nin PKK’yı sattığı meselesini hazmetmekte ne kadar güçlük yaşadıklarını açık eden bir yazı kalene aldı bugün…

Bugün köşesinde “ABD Kürtleri sattı mı?” sorusuna yanıt vermeye çalışan Çandar, safları sık tutmak için “ABD Erdoğan’ı güçsüzleştirmek için PKK’yı sattı”  masalını dolaşıma soktu.

Çandar, Erdoğan’a istediklerini yaptırmak için ABD’nin Kürt taleplerine gözlerin kapatabileceğini, üstelik doğacak “istikrarsızlık” durumunun da Tayyip Erdoğan’ı daha da zayıflatacağı için Washington için arzulanabilir olduğunu yazdığı yazısını “Washington’un gözünde “Türkiye-Kürt uzlaşması” bir “başka baharı” bekleyebilir.” diyerek bitirdi.

Çandar’ın nasıl bir sömürgeci, “Amerikan uşağı” olduğunu açık eden yazısı gösterdi ki, Çandar için çözüm sürecinin ve barışın önemi yok. Aslolan Amerikan çıkarları ve Erdoğan düşmanlığı… Sırf bu yüzden PKK kan akıtabilir, terör örgütü katliama devam edebilir, yeter ki Erdoğan’ı indirsin…

Bu açıkça ihanet, kan tüccarlığı, terör yaltakçılığı değil m?

İşte Çandar’ın ihanet yazısından bölümler:

“Amerikan yetkililerinin, biraz canlarının sıkılmış olması ve “Türkiye ile anlaşma sadece Suriye’yi (IŞİD ile mücadeleyi) kapsıyor” diyerek, Irak topraklarında sürdürülen hava harekâtını içermediğini söylemeleri fazla bir şey ifade etmiyor.
Zira, “Müttefikimiz Türkiye, bir terör örgütü olan PKK’ya karşı meşru savunma hakkına sahiptir” denildiği anda, Ankara’nın (ve tabii ki Tayyip Erdoğan’ın) izlediği “yeni siyaset”e, yani “Kürtlere açılım”ın yerine ikame edilen “çatışmacı siyaset”e bir tür onay verilmiş olunmaktadır.
Dolayısıyla, “ABD Kürtleri satıyor mu?” sorusu boşuna ortaya atılmıyor. Sadece tarihte bunun örnekleri görülmüş olduğu için değil. Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve büyük bir ülke olarak “değeri”nin Washington nezdinde Kürtlerden fazla görülmesinin muhtemel olmasından ötürü.
Nitekim, birkaç gün önce Amberin Zaman Diken’deki yazısına doğrudan “ABD Kürtleri sattı mı?” başlığını koymuş ve yazısını şöyle başlatmıştı:
“Türkiye Irak Kürdistanı’nda PKK hedeflerine bomba yağdırmaya başladığından beri bu soru gündemde: Amerika Kürtleri ‘sattı’ mı?
Birçoğuna göre sorunun yanıtı ‘Evet.’ Hatta bu, mutlak gerçek olarak kabul görüyor. Hal böyle olunca, ‘Amerika Kürtleri sattı’ algısı giderek yayılıyor.
Ankara bu algıdan memnun. Hatta teşvik ediyor.”

Bu arada, örneğin Foreign Policy’da Leela Jacinto imzası altındaki şu satırlar, “Washington bakış açısı”na ilişkin bazı ipuçları verebilir:

“Kürtler, her zaman, sadık ABD müttefikleri olarak görülmüşlerdir ama bir noktaya kadar. Ve, ABD savaş uçaklarının stratejik konumdaki İncirlik’in kullanımını elde etmesi karşılığında teraziye kondukları takdirde fazla şansları yoktur. Washington için, herşey o üs demektir. O üs söz konusu olduğunda kendilerini Kürt hakları ve umutları konusunda sıkıntıya sokmazlar.
Türkçe deyişle, “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez”…
“Realpolitik” dünyasında “Büyük Güçler” için onlar nezdinde “küçük” görülen aktörler feda edilebilir niteliktedirler. Buradan hareketle, Washington nezdinde, Tayyip Erdoğan’ın konumunun da bu nitelikte olabileceği akla gelebilir.
Üstelik, İncirlik konusunda, uzun direnişinin ardından onun “bileğini bükebilecekleri”ni ve onu “eğebilecekleri”ni görmüşler ve böyle olabileceği somut biçimde kanıtlamıştır.
Erdoğan’ı eğmek için, PKK’nın “araçsallaştırmak”, yani Türkiye’nin Irak’taki PKK hedeflerini bir süre bombardıman hedefi yapmak gerekecekse, bunun için Washington’un kılı kıpırdamayabilir. Görünen o.
Peki, bu durumun sonucunda Türkiye, “tehlikeli bir istikrarsızlığa” sürüklenirse, ABD bunu ister mi? “Müttefiki”nin o duruma düşmesini ister mi?
Şayet söz konusu “istikrarsızlık”, giderek Tayyip Erdoğan’ı daha da zayıflatacaksa, olabilir.
Washington’un gözünde “Türkiye-Kürt uzlaşması” bir “başka baharı” bekleyebilir.

MEDYAGUNDEM

kk2

KK ile PKK aynı yalanı söylüyor

PKK elebaşısı Mustafa Karasu ile Kılıçdaroğlu aynı ağızdan konuşarak 15 Temmuz’u değil, OHAL’in ilan edildiği …

basbaglar

Başbağlar katliamında FETÖ’nün rolü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 akşamı gelen terör örgütü mensupları, kadınları …

merkel

Almanya’dan “PKK bizi nasıl haraca bağladı” raporu

Almanya’da iç istihbarat servisi, PKK’nın Almanya’da topladığı paranın son 10 yılda iki kat arttığını bildirdi. …

6 Yorumlar

  1. Bu analizler ekonomik dengeleri göz önüne almadan yapılan sığ analizlerdir.türkiyenin istikrarsızlaşması demek çok uluslu istanbul sermayesinin istikrarsızlaşması demektir yani . çoğu batı ortaklı koç, sabancı, doğuş, aydın doğan vb. grupların dolayısıyla batının da ekonomik olarak istikrarasızlaşması demektir. Amerika asla bunu göze alamaz. alırsa bunun bedelini sadece Ak parti değil hem istanbul sermayesi hem de batılı ülkeler öder Dünyayı yöneten güç paranın krallarıdır.. Bugün istikrarsızlaşan bir türkiyeden iki gün önce pkk nın bombaladığı adana kerkük ceyhan boru hattından yarın petrol alamayacak noktaya gelen bir almanya, italya ve zaten başı yeterince belada olan AB için pek hayırlı bir sonuç olmaz. O nedenle Amerika öyle ya da böyle Türkiyeyle anlaşmak orta bir yolda buluşmak zorundadır.Pkk ile Türkiye sanki eşit iki değermiş gibi yapılan saçma sapan analizler ancak cengiz çandara yakışır.
    Cengiz Çandar!! Amerika “winner” larla pazarlık yapar “loser” lara talimat verir.

  2. karayılanların, duran kalkanların akıl hocası cengiz çandar ve hasan cemallere de sıra geliyor İnşallah! pensilvanya ya kaçacakları günlerin geri satımı başladı

  3. pkk nın akıl hocaları, cengiz çandar hasan cemal altan kardeşler şehitlerimizin kanının ve bzim göz yaşlarımızın selinde sizi boğacağız. Bu ülkeyi size dar edeceğiz burada yaşayamaz hale getireceğiz göreceksiniz. yazın bunu kenara.

  4. bugün alman yaşiller partisi maraştaki parriotlarımızı ve askerlerimiz çekelim Türkiyede terör var demiş. Ay ne korktuk alın partiotlarınzı da siktirip gidin cehenneme kadar yolunuz var. o silahları bir tek siz üretmiyorsunuz veririz parasını üreten başkasından alırız. Sözde bizi köşeye sıkıştıracaklar yıllar önce biz yine pkk yı bombalarken ecevite bizim bombaları kullanamazsınız deyip engelleyen de sizdiniz biz bunları bir yere yazmadık mı sandınız sadece sizin mi b- c planlarınız var sanıyorsunuz bu dünyada sialh satan tek ülke siz değilsiniz ama size petrol taşıyan ülke biz ve satan da rusya bunu unutmasanız iyi olur. bence. zaten putinle iyice gerilen iplerinize bir de Sn Erdoğan ı eklemeyin sonunuz pek hayırlı olmaz derim.

  5. bu adam deşifre olmuş bir pentagon ajanıdır. Geleceğin Türkiyesinde asla yer almayacak hainlerden sadece birisidir.

  6. Türk istihbaratında Amerika ajanı olduğu tescilli bir alçak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir