Anasayfa / GENEL / “Burası ikinci Çanakkale’dir”
turkmen

“Burası ikinci Çanakkale’dir”

Bayır-Bucak Türkmen Dağı Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Öztürk, Rusya-Esed saldırılarına direnen Türkmenlerin “Burası ikinci Çanakkale’dir. Kanımızın son damlasına kadar da olsa Türkmen Dağı’nı terk etmeyeceğiz. Çanakkale geçilmez” dediklerini belirtti.


Bayır-Bucak Türkmen Dağı Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Ali Öztürk, Türkmenlerin Suriye’de önemli bir mücadele verdiğini vurgulayarak, “Türkmenler, muhalifler, Suriye’de destan yazıyor. Son bir haftadır süren yoğun saldırılarda komutanların, mücahitlerin ‘Burası ikinci Çanakkale’dir. Kanımızın son damlasına kadar da olsa Türkmen Dağı’nı terk etmeyeceğiz. Çanakkale geçilmez’ ifadelerini kullanması, gözlerimizi yaşarttı” dedi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana çeşitli yardımları organize ettiklerini, bu yılın nisan ayında da dernekleşerek daha aktif rol oynamaya başladıklarını söyledi.

Öztürk, Suriye’nin kuzeyindeki Türkmen köylerine yönelik saldırıların son günlerde oldukça şiddetlendiğini anımsatarak, bu bölgelere götürdükleri yardımları daha da artırdıklarını ifade etti.

Rusların rejimle olan ittifakının Beşşar Esed’in babasının yönetimde olduğu döneme kadar dayandığını anlatan Öztürk, şöyle devam etti:

“Suriye’deki rejime karşı olan başkaldırıda Türkmenler kendi köylerini, 60’ın üzerindeki köyü Esed rejiminin elinden aldı. Mücahitler sınır bölgelerinde nöbetlerini tutuyorlar. Son dönemde yaşanan aşırı saldırılar ise Türkiye’nin ‘güvenli bölgeyi’ gündeme getirmesiyle sıklaştı. Rusya ve Esed güçleri Türkmen Dağı’na bombalarla saldırıyorlar. Sözde ‘Türkiye ayağını denk al. Sen Suriye’ye giremezsin. Tampon bölge, güvenli bölge oluşturamazsın’ mesajı vermeye çalışıyorlar. Aslında bu bir rest çekmedir.”

Öztürk, İran’ın, rejim güçlerine olan aleni desteğinin basına yansımadığını savunarak, “İran, bölgede büyük etkiye sahip. Türkiye’nin bir askerinin sınırın 10 metre ilerisine geçmesiyle dünya ayağa kalkar ancak İran’ın resmi generalleri orada. Buna da hiç kimseden ses çıkmıyor” dedi.

“BURASI İKİNCİ ÇANAKKALE’DİR”
Bazı basın yayın organlarının Suriye’den doğruyu yansıtmayan haberler yaptığını ifade eden Öztürk, “Anadolu insanına, sahada olan ve net bilgiler alan sami olan insanların bilgilerine güvenmelerini tavsiye ediyoruz. Türkmenler, muhalifler Suriye’de destan yazıyor. Son bir haftadır süren yoğun saldırılarda komutanların, mücahitlerin ‘Burası ikinci Çanakkale’dir. Kanımızın son damlasına kadar da olsa Türkmen Dağı’nı terk etmeyeceğiz. Çanakkale geçilmez’ ifadelerini kullanması gözlerimiz yaşarttı” diye konuştu.

“Dünyanın, İslam ümmetinin, mazlumların gözü kulağı Türkiye’de” diyen Öztürk, “Osmanlı bakisi bir Türkiye, tekrar Ortadoğu’da, İslam ümmeti coğrafyasında öne çıkıyor” ifadesini kullandı.

MEDYAGUNDEM

bucak-turkmen

Fetullahçıların büyük ihanetini şimdi daha iyi görün!

Suriye’nin kuzeyinde Amerikan desteğiyle PYD etnik temizlik yapıyor. Bayır Bucak Türkmenleri destansı bir mücadele sergiliyor. …

3 Yorumlar

  1. sabah akşam dualarımız sizinle onurlu Türkmen kardeşlerim! Allah yar ve yardımcınız olsun. Sakın garip olmayın Türkiye daima yanınızdadır..Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir..

  2. Kobani de fırtına koparan, Türkiyeyi ayağa kaldıran kürt ırkçısı TTabipler birliği, Tmmob neden türkmenlerle ilgili tek laf etmiyor bu soruya cevap beklemiyorum laf olsun diye sordum cevap zaten soruda gizli..Kirt ırkçısı faşistler de ondan..
    Ak partinin yapması gereken işlerden biri de bu meslek odası görünümündeki menfaat şebekelerinden meslek mensuplarını kurtarmak olmalı.. ben bir mühendis olarak bu vatan haini pkk lı Tmmob a her ay haraç ödemek zorundamıyım.. Bir yasal düzenleme yapılsa artık şu zorunlu üyelik saçmalığından kurtulsak. Anayasaya aykırı hak ve özgürlükleri hiçe sayan bir uygulama bu ve kesinlikle ivedilikle düzenlenmeli..

  3. Türkmen kardeşlerimiz ölüyor, biz neden daha fazlasını yapmıyoruz yapamıyoruz..Kafayı yiyoruz..Böyle haksızlık olur mu? suçları pkk gibi bir gün esed in birgün rusyanın birgün amerikanın askeri olmamaları mıdır..suçları namuslu, onurlu, haysiyetli olmaları mıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir