Anasayfa / GENEL / ‘Bunların itirazı sisteme değil millete’
erdogan3

‘Bunların itirazı sisteme değil millete’

Kahramanmaraş’ta vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,”Bunların itirazı sisteme değil millete! Bunlar Tayyip Erdoğan’a karşı değil millete karşı. Ben bir faniyim. Benim 16 Nisan’a çıkacağıma bir belge yok. Ama sistem kalıcı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müftülük Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin, “Bunların itirazı sisteme değil, millete. Bunlar Tayyip Erdoğan’a karşı değil millete karşı. Ya ben kimim? Ben bir faniyim. Benim 16 Nisan’a çıkacağıma elimde bir belge var mı? Yok. Biz faniyiz ama sistem bu noktada kalıcı. Dolayısıyla biz fani olanı değil baki olanı konuşuyoruz. Bu sistemi şahsım için isteyecek, bunca mücadeleyi nefsim için verecek kadar halim yok, karaktersiz değilim.” dedi. Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı sistemi, şahsımın projesidir. Belediye başkanlığımdan bu yana savunduğum, ısrar ettiğim bir reformdur. Diğer hizmetler gibi ülkemize ve milletimize faydalı olacağına, yarar getireceğine inandığım için bu sistemin mücadelesini verdim, veriyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan binlerce Kahramanmaraşlı’ya seslendiği konuşmasında şunları kaydetti:

“İSTESELER DE İSTEMESELER DE KİM NE DERSE DESİN MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ÇIKACAĞIZ”

Bu şehrin insanları kendi iradeleriyle organize olmuş ve kendi bileklerinin hakkıyla düşmanı bundan 97 yıl önce 12 Şubat 1920’de bağırlarından söküp atmıştır. Sütçü İmam’ın attığı o ilk kurşunla Rıdvan Hoca’nın nefes vererek o harladığı hürriyet ateşini bayrağına ezanına yönelik her saldırıda tekrar yükseltmiştir. bugünde milletimize bir musibet gelirse buna en büyük tepki inanıyorum ki Kahramanmaraş’tan gelir. 15 Temmuz’da ülkemizin her köşesinde Sütçü İmam’dan bayrağı devralan Ede’ler Seymen’ler Dadaş’lar Gaggoş’lar kol geziyordu. Dün ülkemizi işgale gelen İngiliz’in Fransız’ın onların maşaları olan işbirlikçilerinin karşısına sadece yüreğimizle karşı çıkmıştık. Onların maşası olarak halkma silah çekenlere karşı aynı mücadeleyi verdik. 248 şehidimiz şehadet diyerek yürüdü. O rüku olmazsa eğilmez başlar diyerek yürüdü. Ve eğilmedi başlar. Onlar F16’larla saldırdı. Ama benim milletim sevgili kardeşlerim onlara taa Marmaris’ten hep beraber meydanlara diye mesajı gönderdiğimizde Türkiye’nin dört bir yanından halkım meydanlara yürüdü. Benim kardeşlerim tankların karşısına çıktı F16’lar bomba yağdırdı, şehit oldular. Onlar cennete yürüdüler. 2193 gazimiz vardı onlarda şehadet için yoldaydılar. Böyle bir milletin reisi cumhuru olmaktan daha güzel ne olabilirdi ki? Rabbim inşallah bizlere de o makamı ilahiyi nasip eder. Hep beraber bu ülkeyi muassır medeniyetler seviyesine kim ne derse desin isteseler de istemeseler de çıkaracağız. O günler yakındır.

Hiç merak etmeyin biz bugüne kadar hep dik durduk. Biz sadece Rabbimin huzurunda rükuda secdede eğiliriz. Kardeşlerim Kahramanmaraş’a eli boş gelmek olmaz dedik. Bugün burada 569 milyon lira bedeli olan eserlerin resmi açılışını yapıyoruz. Hayırlı olsun. 16 Nisan’da evet dedikten sonra bu konu parlamentoda (idam) gündeme gelecektir. Parlamentodan geçmesi halinde bana geldiğinde ben bunu onaylarım. Çünkü bunu onaylamak boynumun borcudur. bir katili affetmek devletin yetkisinde değildir. Onu ancak onun varisleri affeder. Devlet kendisine karşı işlenen suçları affeder. AB, Hans, George ne diyor? bunlar beni ilgilendirmiyor. Ahmet, Ayşe, Mehmet, Fatma ne diyor? Allah ne diyor beni bu ilgilendirir.

“TARİHİ BİR KARARIN AREFESİNDEYİZ”

Tarihi bir kararın arefesindeyiz. Aslında kökleri oldukça eskiye dayanan ancak Cumhuriyet döneminde de hiç bitmeyen yönetim sistemi arayışımız sonucunda yeni bir döneme gidiyoruz. Millet onayına dayalı Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiyoruz. Artık hükümeti doğrudan millet kuracak. Milli iradenin tecellisi üzerinde kara bulut gibi dolaşan vesayet güçlerinin devri inşallah tamamen kapanıyor. Birilerinin 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasına bambaşka anlamlar yüklemeye çalışması kafanızı karıştırmasın. Dünya değişti,Türkiye değişti, o zaman doğan çocuklar delikanlı oldu, şimdi oy kullanacaklar. Ama bunlar yerlerinden bir milim kımıldamadılar. Parlamento genç, dinamik, üreten bir parlamento olacak. Bunu biz getiriyoruz. Sağolsun MHP’li kardeşlerimizle elele vererek bu süreci başlatıyoruz.

“ANAMIZI AĞLATTILAR!”

Son günlerde ne diyorlar; eski Türkiye daha iyiydi. Onların döneminde 25 günlük hükümetler kuruldu bu ülkede. Biz gelene kadar ki hükümetlerin ömrü ortalama 16 ay. Kardeşlerim işte o Türkiye bizi bitirmiştir. Siyasi çekişmelerin, ekonomik krizlerin anamızı ağlattığı o kabus günleri unutmadınız değil mi? Dedelerinin nüfus kağıtlarını alıp baksınlar! O Türkiye tek parti döneminin Türkiyesidir. CHP il başkanlarının valilik yaptığını bilir misiniz? Şimdi böyle bir şey olsa kıyamet kopar değil mi? Bu ülkeyi bunlar ileriye götüremediler, geri götürdüler. Bunlar o Türkiye’nin özlemiyle yanıp tutuşuyorlar. Biz Türkiye’yi bu alacakaranlık kuşağından uzak tutmak için mücadele ettik. İnşallah 16 Nisan onların son umut kapılarınıda kapatıyor.

“BUNLARIN İTİRAZI SİSTEME DEĞİL, MİLLETE”

2011’den beri anlattık ama her seferinde topu taca atarak bizi ve milletimizi kandırdılar. Şimdi yeni anayasa değişikliği ile getirilen Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile tüm gücü millete teslim edince korktular. Bunların itirazı sisteme değil millete! Bunlar Tayyip Erdoğan’a değil millete karşı. Ben bir faniyim. Benim 16 Nisan’a çıkacağıma dair elimde bir belge yok. Biz fani olanı değil baki olanı konuşuyoruz. Bu sistemi şahsım için bunca mücadeleyi verecek kadar halim yok, karaktersiz değilim. Türkiye’ye bunca hizmeti şahsımız için mi getirdik. Atalarımız Marmaray’ın eskizlerini yaptı biz bitirdik. Elhamdülillah çift kat, bir taraftan Asya’ya bir taraftan Avrupa’ya gidiyoruz. Buradan hangi partililer geçiyor diye bakmıyoruz. Buradan halkımız geçiyor. Delikli 2,5 kuruşlardan ona ihtiyacı olan Türkiye’den bugünlere geldik. Eski Türkiye oydu. Hamdolsun o günler gerirde kaldı. Üniversitemiz olmayan ilimiz kalmadı. Savunma Sanayi’ne kadar ülkemize yaptığımız hizmetleri cebimize koyup mezara gidecek halimiz yok. Kardeşlerim bu şekilde çalışarak bizim derdimiz baki diyor ya; Baki kalan bu kubbede hoş bir sedaymış eğer! Derdimiz bu.

“BU SİSTEM ŞAHSIMIN PROJESİDİR”

Cumhurbaşkanlığı sistemi şahsımın projesidir. Diğer hizmetler gibi ülkemize yarar getireceğine inandığım için bu sistemin mücadelesini veriyorum. Eğer milletim 16 Nisan’da evet derse, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçecek. Şimdi birileri diyor ki; istediğiniz neyi yapamıyorsunuzda sistemi değiştiriyorsunuz. Bizden önce gelenler neyi yapamadılar! Mesele insan meselesi, bunun yanında sistemde güçlü olursa o zaman pick yaparsınız. Ama biz engellendik. Hamdolsun bir dönem aynı partiden Cumhrubaşkanı ve Başbakan olunca hızlandık. Ama öncesinde tökezlediler. Atama yapacaksınız olmaz derler! Cumhurbaşkanım neden olmaz? Tutturdu olmaz. Bir tanesinin hanımının başı örtülüydü ondan. Anlamakta zorlanıyorsunuz. Sonra çok daha farklı şeyler geldi. Bunlara rağmen buralara geldik. Bu işler şahıslara bağlı olmasın. Ülkenin geleceği kişilerin gayretlerine endekslenmesin diye uğraşıyoruz. Bugün kapı kapı dolaşıp sistemi engellemeye çalışanlar ilk Cumhurbaşkanlığı seçimde karşılarından destek isteyeceklerdir. Benim sizlerden ricam o gün geldiklerinde meydanlarda söylediklerini, Meclis’te yaptıklarını hatırlatınız. Marmaray’a karşı çıkanlar şimdi o yolu kullanıyor. Evet’te bereket var. Milletimiz her şeye karşı olmayı hayırlı sananlara itibar etmiyor. Ömürlerinde bu millet için hiçbir şey yapmayanlar Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ne olduğunu da bilmezler, kıymetini de bilmezler. Ülkenin başına musallat olan bu sistemde kendilerine yer bulamayacaklar. Bunun için tek millet için, tek bayrak için, tek vatan için, tek devlet için EVET.

“PARLAMENTO YETKİSİNİ KAYBETMİYOR”

Cumhurbaşkanlığı Sistemi bir mucize değildir. Bu sistemin en net özzelliği ekonomimiz ve demokrasi için lazım olan güven ve istikrar ortamını daha güçlü şekilde tesis edecek olmasıdır. Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetecek, meclis kanunları çıkaracak. Bu sistemde hiçbir güç diğerinin üstünde olamayacağı için yetki aşımlarını, karmaşaları artık yaşamayacağız. Ekonomide atılması gereken adımlar mı var? Milletimin yetkiyi verdiği Cumhurbaşkanı ne gerekiyorsa onu yapacak. Terörle mücadelede aynı şekilde Cumhurbaşkanı milletten aldığı güçle bu adımları atacak. Dış politikada süratli ve etkili bir yönetim mekanizması işleyecek. Bütçe dışındaki tüm kanunları teklif etme, görüşme ve kabul etme yetkisi ve meclise, milletvekillerine aittir. CHP ve hayırcılar diyor ki, parlamento artık yetkisini kaybediyor. Böyle bir şey yok!

“İNANIYORUM Kİ MHP’Lİ, CHP’Lİ KARDEŞLERİM EVET DİYECEK”

Yargının son yıllarda epeyce yıpranan prestiji bu dönemde inşallah yeniden yükselişe geçecektir. Bu sebeple kardeşlerim güçlü Türkiye’ye, büyük Türkiye’ye, evet diyor muyuz? Türkiye’nin köşe taşı olan Kahramanmaraş kararını verdi mi? Ben inanıyorum ki, 16 Nisan’da gerek MHP’ye gönül veren kardeşlerim gerek AK Parti’ye gönül veren kardeşlerim, CHP’ye gönül veren kardeşlerim hepsi bir ve beraber olarak çok daha yüksek bir evet demeye hazır mı?

“KABİNEDE 18, 20, 25 YAŞINDA BAKANLAR GÖRECEĞİZ”

Şimdi 550 milletvekilinden 600’e çıkıyoruz. Seçme ve seçilme yaşını 18 yapıyoruz. İnşallah o günleri de görürüz. Parlamento değil kabinede bakarsınız, tabii dışarıdan atamayla gelecek böyle 18, 20, 25 yaşlarında bakanlar da atanabilir mi? Atanabilir. Bugün dünyada dev firmaların başında 25 yaşında CEO’lar var. Mesele yetişme meselesidir. Eğer iyi yetiştiriyorsanız teslim edersiniz. Ecdadımız Fatih 21 yaşında bir çağ kapayıp, bir çağ açmadı mı?

“BU GENSORU BİZE NELER ÇEKTİRDİ”

5 yılda bir yapılması bize yeni bir avantaj getirecek. Sık sık seçimler değil, artık tarihinde. Bizde aman yarabbi! Ne zaman genel seçimler ne zaman yerel seçimler! Burada istikrar olmaz. Şimdi inşallah bunu Cumhurbaşkanlığı sistemiyle daha da ileri taşıyacağız. Parlamento içinden de atanabilir ama dışarıdan Bakanlar Kurulu’na üye alma yetkisini getiriyoruz. Bir diğer adım Meclis Bakanlar Kurulu’na kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi iptal ediliyor, güven oylaması kalkıyor, gensoru kalkıyor. Bu gensoru bize neler çektirdi. Gensoruyu millet verir. Beğeniyorsa devam der, beğenmiyorsa alaşağı eder.

“16 NİSAN YENİ BİR REFORMUN GERÇEKLEŞECEĞİ AKŞAM OLACAK”

100 bin seçmen isterse Cumhurbaşkanı adayı çıkarabilir. Şimdi Cumhurbaşkanı her suç sebebiyle, önerge ve ondan sonra Yüce Divan’a gönderilme gibi yetkiyi parlamento alıyor. Mesele özellikle buradaki birlikteliğimiz, dayanışmamız inşallah Türkiye’ye yeni bir sınıf atlatacaktır. 16 Nisan’a kadar sizler de inanıyorum ki kapı kapı dolaşacaksınız. MHP’li kardeşlerimiz de inanıyorum ki, dayanışma içerisinde parlamentoda güvenoyu almasını sağlayan tüm arkadaşlar olarak elele çalışacağınıza inanıyorum. 16 Nisan Türkiye’de bir reformun gerçekleşeceği bir akşam olacak.

MEDYAGUNDEM

erdogan

Erdoğan’dan tarihi çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında İslam dünyasına ‘Kudüs’ü ziyaret edin’ çağrısında bulundu. AK Parti …

guardian

İngiliz gazete Erdoğan yalanını böyle yedi!

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makalesini yayınlayan The Guardian gazetesi, kendi yaydığı “Kılıçdaroğlu yazınca Erdoğan yazmak …

erdogan4

Erdoğan’dan Mescid-i Aksa hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i aradı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir