Anasayfa / GENEL / Bomba iddia: Soruları sızdırdılar 500 Fetullahçı Kuleli’ye alındı
aksam

Bomba iddia: Soruları sızdırdılar 500 Fetullahçı Kuleli’ye alındı

Albay Üçok: Paralel örgüt, TSK’nın hava, deniz, kara, istihbarat gibi birçok birimine sızıp ele geçirmiş durumda. Askeri Yargıtay’da durum korkunç. Yaşar Büyükanıt, Kuleli Askeri Lisesi komutanıyken sınav soruları Fethullahçı öğrencilere verildi. Kuleli’ye 500 Fethullahçı öğrenci alındı.

Hakkında 10 ayrı davadan 1000 yıla yakın hapis cezası istenen ve Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, gündemi sarsacak açıklamalarına devam ediyor. Bir dönem askeri yargının tepesindeki isim olan Üçok, paralel yapının yıllar içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) sızıp nasıl ele geçirdiğini Akşam’dan Ahmet Dinç’e anlattı:

ÇOCUKLAR KURMAY ALBAY OLDU

TSK içinde paralel yapılanma hangi birimlerde, ne kadar var?
Paralel örgüt, bugün gelinen noktada TSK’nın birçok birimini ele geçirmiş durumda. Genelkurmay, Hava, Deniz ve Kara’da istihbarat, personel ve yargı birimlerini, adli müşavirlikleri ele geçirdi. Paralel yapı bu işlerin en âlâsını yapıyor. Sivilde yaptıklarının belki daha fazlasını. Yaşar Büyükanıt Kuleli Askeri Lisesi komutanıyken, askeri liselere giriş sınavının Türkçe soruları Fethullahçı öğrencilere verildi. Bu dönemde Kuleli’ye 500 civarında Fethullahçı öğrenci alındı. 92’li olan o çocukların hepsi şimdi kurmay albay ve yarbay seviyelerinde. Şahit olduğum bir olay daha var. TSK’nın yurt dışı daimi görevlere göndereceği personele uyguladığı genel dil sınavı var. 1997 veya 1998’de bu sınavda çıkan okuma ve gramer sorularının bire bir kopyası Fethullahçı dershane aracılığıyla sınava girecek cemaatçi kişilere verildi. Cemaatin adamları sınavı kazanıp yurtdışına gitti.

YARGITAY’DA 50 ELEMAN

Askeri yargıda durum ne?
Askeri Yargıtay’ı ele geçirdi. Bunlar kesin. 50 civarı kişiden oluşan Askeri Yargıtay’da paralel yapı taraftarı 20 civarında kişi var, blok halinde, sistemli ve kendi aralarında hiyerarşik hareket ediyorlar. Tıpkı sivil Yargıtay’da birlikte hareket eden 160 kişilik grup gibi. Orada da durum korkunç. Özellikle son yıllarda askeri yargıya alınan hakim ve savcıların büyük bölümünün paralel yapı mensubu olduğu bütün askeri yargı camiasında konuşuluyor. Bunun somut örneklerini Askeri Yargıtay’ın kararlarında da rahatça görebiliriz. Son yıllarda Askeri Yargıtay paralel yapı mensubu üyelerinin etkisiyle verdiği kararlarda 40 yıllık yerleşik içtihatları yok saymıştır. Paralel yapı mensubu adam, Askeri Yargıtay üyeliği gibi bir konumu bırakıp adli müşavir oluyor. Çünkü komutanlar adli müşavirin söylediğinin dışında davranmaz ve hiçbir şey yapmaz. Çünkü böylece komutanı istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz. Adli müşavirlikler paralel yapı tarafından çok önemli hedefler olarak görülmüş ve ele geçirilmiştir. Paralel yapı sadece özel görevli mahkemelerde değil, askeri ve sivil bütün mahkemelerde hakim durumdadır.

SAHTE DELİLLE SORUŞTURMA

Askeri yargının ele geçirilmesi onlar için neden bu kadar önemli?
Önemli, çünkü; diyelim ben cemaatçi bir askeri savcıyım. Sen TSK personelisin, terfi edeceksin. Cemaatçi olmadığın için seni engellemeliyim. Hemen senin hakkında bir iddia uydurup soruşturma başlatıyorum. TSK personeli hakkında soruşturmanın başlaması bile onun terfisini durdurmaya yeterlidir. Paralel yapı TSK’da tasfiye etmek istediği personel hakkında; kadın düşkünlüğü, hayvan ve çocuk içerikli cinsel sapkınlık, rüşvet, yolsuzluk, hakkında her türlü sahte belge üretme, abartılı mal varlığı gösterme Kuddusi Okkır örneğinde olduğu gibi, gerçekte bir kuruşa muhtaç insanları çok zenginmiş gibi lanse etme, kadın düşkünü olma, rüşvet alma, yolsuzluk yapma gibi yöntemlere başvuruyor.

KOMUTANIN EMRİNİ ÇALDILAR

Askeri yargıdaki yapılanmayla ilgili yaşadığınız bir örnek var mı?
Karargâh Evleri soruşturmasını yürütürken Kayseri’den bir yazı geldi. Yazıda, cemaat üyesi subayların resmi mühürleri çaldığı, esnafa bu mühürlerle ‘Askerlere senin işyerine gitmek yasaklanmış, ekmeğinle oynanıyor, hakkını ara’ şeklinde yazı gönderilmiş. Kayseri’ye gittim. Konuyu araştırırken UYAP benzeri sistemimizde bir emir gördüm. Oraya emir komuta zinciri haricinde bir yazı ve emir asla giremez. Fakat tümgeneralin imzasıyla illegal bir yazı girmiş. Komutanın emrini çalmışlar, tarayıcıdan geçirmişler, yazıyı değiştirmişler ve yazı ‘Tutuklu Cengiz Köylü’ye yardım edilmesi’ hakkında bir emir haline dönüştürülmüş. ‘Cengiz Köylü bizim emirlerimizi mutlak itaatle yerine getirmiştir. Ona her türlü yardımı yapalım’ diye çakma bir emir.

KÖYLÜ YAZISI ‘ECZACI YUSUF’TAN

Kaç kişi yapıyor bunu?
Ali Balta adında cemaat mensubu bir astsubay. Komutanın şifresini biliyor. O emri o şifreyle Ali Balta girmiş. Ali Balta’yı 4 Mart 2009’da gözaltına aldım. 3 gün sonra 7 Mart’ta her şeyi itiraf edeceğini söyledi. İfadesinde, cemaatçi olduğunu ve cemaatin emriyle orduda fişleme yaptığını, çakma emri de kendisinin girdiğini itiraf etti. Cengiz Köylü’yle ilgili yazıyı ‘Eczacı Yusuf’ kod adlı cemaat abisinin getirdiğini, sisteme sokup bu emrin dağıtımını yapmasını istediğini de söyledi. Kayseri’deki dört ‘abi’ hakkında tutuklama kararı çıkardık. Fakat dördü de 11 Mart’ta uçakla Azerbaycan’a kaçtı.

ORGENERALİ OĞLUNUN KASEDİYLE TEHDİT ETTİLER

Albay Cengiz Köylü’nün tutuklanmasında da benzer gariplikler oldu sanırım?
Elbette var. Zekeriya Öz, Cengiz Köylü albayı gözaltına aldırdı. 9 Ocak 2009’da Mehmet Çelik’le birlikte Öz’ün yanına gittik. ‘Ne buldun da Köylü’yü tutuklattın’ dedik. Bize, ‘Ya bu adamı 1.5 senedir takip ediyorum. Bir şey bulamadık. Çok bekledik, artık tutuklayalım dedik’ dedi. Sonra Fikret Seçen’in yanına gittik. Mehmet Çelik, ‘Biz bu albayı aylardır izliyoruz. Hiçbir şey bulamadık. Suçsuz yere tutuklandı. Sen savcısın, yetkin var. Köylü’yü sal’ dedi. Seçen, ‘Salarsam beni burada s… Ama ona bir kıyak yapacağım, iddianameyi en kısa sürede yazacağım. Zaten bir şeyi yok. Onu en kısa sürede ilk duruşmada salarlar’ dedi. Fakat Cengiz Köylü 5 yıldır hapiste. Ve hükümlü.

TSK içindeki yapılanma neler yapıyor?
Karargâh Evleri’ni soruşturduğum sırada Mehmet Çelik’le Zekeriya Öz’ün odasına gitmiştik. Öz, ‘Size bir şey izleteceğim’ dedi. Bilgisayarından izlettiği videoda çok üst düzey bir orgeneralin oğlunun bir kadınla cinsel ilişkisi, ayrıca bazı hakim ve savcıların kadınlarla çeşitli ilişki görüntüleri vardı. Yakinen biliyorum ki paralel yapının elinde buna benzer daha çok sayıda şantaj belgeleri var. Fethullahçı örgüt, birçok hakim ve savcıya bu şekilde şantaj yaptı ve halen yapıyor.

17 ARALIK KESİN DARBE GİRİŞİMİ

17 Aralık süreciyle birlikte hükümetle cemaat arasındaki çekişme ayyuka çıktı. Bu sürecin bir darbe girişimi olduğu iddia ediliyor. Size göre neler oluyor? Bu sürecin anlamı ne?
17 Aralık sürecinin kesinlikle bir darbe girişimi olduğunu düşünüyorum. Paralel örgüt, yolsuzluk soruşturması adı altında seçilmiş hükümete darbe yapmayı amaçlamaktadır. Başka anlamı yok.

İDDİAYLA ORDUYU TASFİYE ETTİLER

17 Aralık süreci bir bürokratik darbe girişimi mi yani?
Aynen öyle. Yargı ve polis darbesi olacaktı. Ülkeyi büyük bir kaostan kurtaransa sadece Başbakan’ın kararlı tutumu olmuştur. Bu süreçte seçilen yol ve kullanılan argüman halkın en hassas olduğu yolsuzluk gibi ambalajlarla paketlenerek sunuldu. Bizler bu hakim ve savcıları çok iyi bildiğimiz için ne yapmak istediklerini de en iyi biz anlıyoruz. Çünkü daha önce Türk halkının hassas olduğu; ‘Darbe yapacaklar, cami bombalayacaklar’ gibi iddialarla TSK’yı tasfiye ettiler. TSK’da kendilerine rakip gördükleri yüzlerce subayı tasfiye edip buraları paralel yapı yandaşlarıyla doldurdular.

KUMPASLA KANUN DEĞİŞTİ

Karargâh Evleri soruşturmasını sizin elinizden almak mı istediler?
Aynen öyle oldu. Davayı paralel yapının adamları alıp, istedikleri yönde sonuçlandıracaklardı ve birçok suçsuz insan mağdur olacaktı. Soruşturmada yetkilerinin olmadığı ve Cengiz Köylü’yü tutuklayamayacaklarını belirterek Savcı Zekeriya Öz ve Turan Çolakkadı’yla (eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı) tartıştık. Fakat paralel yapı, CMK 250. Madde 3. fıkrayı kumpasla değiştirdi. ‘Askeri Yargı, savaş ve sıkıyönetim hali dahil görevlidir’ ifadesini değiştirip, ‘Savaş ve sıkıyönetim halinde görevlidir’ yaptılar.

PARALEL ASKERLER DARBE YAPAR!

Bu ülkede darbeler asker tarafından yapılmaz mıydı?
Artık devir değişti. Asker de darbe yapabilir. Ama artık bundan sonra bu ülkede bir askeri darbe yapılırsa onu da paralel yapının askerleri yapar.

EMRE TANER TONGAYA GELDİ

Soruşturmalarda kumpasın izlerine başka nerelerde rastladınız?
Birçok yerde. Örneğin Karargâh Evleri kumpasında, örgütün başında gösterilen kişi Karacaahmet Mezarlığı’nda ölü yıkayan bir görevliydi. Örgüt üyelerinden biri Balıkesir Savaştepe İlköğretim Okulu’nda temizlikçiydi. Yine örgüt üyelerinden biri, 70 küsur yaşında, okuma yazması olmayan ve ifadesini parmak basarak imzalattığımız zavallı bir kadındı. Bunlar örgütün lider kadrosunu oluşturuyordu. Emre Taner tongaya geldiğini sonradan anlamıştı. Fakat iş işten geçmişti. (Akşam)

MEDYAGUNDEM

feto

Teröristbaşının son oyunu!

Teröristbaşı Fetullah Gülen, dün bir Mısır gazetesine “darbeyi Atatürkçü ve laik subaylar yaptı, bizim ilgimiz yok” …

ucok

‘Kontrollü darbe’ söylemi FETÖ’nün ağababalarına aittir

Türk Silahlı Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasını ilk ortaya çıkaran ve kendisi de kumpas mağduru olan emekli …

feto-site

FETÖ’cü hainlerin yeni haberleşme yöntemleri

Teröristbaşı Gülen’in militanları birbirleriyle haberleşmek için özel yazılımlar geliştirdi. Bunların ByLock ve Eagle olduğu belirlendi! …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir