Anasayfa / ANALİZ / Bir Müslüman kadın yazarın Fethullah Gülen’e onurlu isyanı!
cemile-bayraktar2

Bir Müslüman kadın yazarın Fethullah Gülen’e onurlu isyanı!

Bizde kırılacak kol kanat da kalmadı Hocam…

CEMİLE BAYRAKTAR/www.derindusunce.org

Kalemimi emrine âmâde kıldığım rahman ve rahim olan Allah’a vereceğim hesaptan başka çekinecek bir şeyi olmayan ben, dünyayı kalıcı bir mekân bellemediğimden, planlarımı yalnızca dünya üzerine yapmadım. İnandığım o hesap gününde ( yevm’iddîn) yüzüm kararmasın diye elimdeki tek imkânım kalem ve kelam ile zulme buğz ediyorum. Bu kêlamın yegâne amacı budur. Güç ve iktidar hırsı peşinde koşanların, dünyevi arzu peşinde ümmetin birliğine fitne sokanların, Allah’ın kelâmını ve Rasulullah’ın sünnetini yani hak olanı bâtıl ile yer değiştirip, “hevâsını ilâhı edinenin” saldığı korkudan, saçtığı zehirden beni yegâne koruyacak merciiye sığınıyorum.

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” tebliğine, hüsn-i zânnı muhafaza etmeme telkinine, “Mü’min bir delikten bir defa ısırılır” hatırlatmasına binâen “karşılıklı anlayış ve birlik telkin edeceğim” yazımı iptal ederek bu içimdeki acıyı izah etmekte aciz kalan yazıyı belki burada da kırılmış olanların var olduğuna inanan birkaç kişi kalmıştır ve bunu görür niyetiyle HocaEfendi nezdinde tüm Cemaatli kardeşlerime ithaf ediyorum.

Muhterem Hocaefendi ve talebeleri,

Sizler de gayet iyi biliyorsunuz ki mesele dershane meselesi değil, mesele Allah’ın rızasını, Peygamber’in davetini yaymak için çıktığınız o hayır yolunda -ki Allah sizlerden razı olsun, bu konudaki hayrınızı anmayan zalimdir- saptığınız yanlış yollar ve tebliğ metodunuzdaki tefrid (noksan kalış) takiyye yapa yapa zikrettiğiniz şeye dönüşmeniz gibi elem verici haller nedeniyle ümmet arasındaki bilinçli yalnız kalma isteğiniz bizi maalesef bu acı günlere getirdi. Bu manevi kusura maddi kusurlarınız da eklendi, merak ediyorum bir Müslüman olarak vicdanınızı aşağıda sayacağım kusurlarınız karşısında nasıl susturdunuz?

-28 Subat günlerinde Erbakan Hoca’ya “çekilin” diyen manşetleri, öğrencilerinize başınızı açın direktifini, biz direnen kardeşlerinizden bazılarına “terörist” sıfatını uygun görürken bizim kırılan kollarımızı bırakın kırılan kalplerimizi hiç mi düşünmediniz?

-Polis Kolejleri sınavlarında ve bazı sınavlarda soruları bazılarına verirken hakkı yenen öğrenciler hiç mi rüyânıza girmedi?

-Mavi Marmara’da şehit edilen kardeşlerimiz için “Otoriteden izin alsaydılar” derken hiç mi canınız yanmadı?

-Ülkenizin Başbakan’ı “One minute” diyerek zulme maruz kalmış bir halk için hakkı haykırırken buruşan yüzlerinizden dolayı hiç mi kederlenmediniz?

-Evladı asit kuyusunda can veren, yavrusunun cesedine işkence edilen Kürt; askere uğurladığı civan evladının tabutunu alan Türk analar ve babalar sekte vurduğunuz süreç içerisinde attığınız baslıklar ve “Süreç lehine bir şey yazılmayacak” diye emir verdiğiniz gazetecilerinizden yana hiç mi vicdanınız sızlamadı?

-Ülkenizin, vatanınızın MİT Başkanını içeri alma çabanız, İsrail’i bu ülkeye salma çabanız sırasında hiç mi bu eylemleriniz onurunuza dokunmadı?

-Ticari ve siyasi bir kâr sağlayıcı olmaktan ileri gitmeyen Türkçe Olimpiyatlarınıza Peygamber (SAV)’in geldiğini söylerken hiç mi onunla yarın ahirette yüzleşebileceğinizi hesaba katmadınız?

-Sizi bitirmek isteyenlere karşı MGK’da “Gülen’i bitirin” diyenleri, imzayı basıp içeri tıkanlara karşı kin ve nefret kusarken hiç mi ahd’e vefâ aklınızdan geçmedi?

-Yarım asırdır Filistinli çocukların kollarını kanatlarını taslarla ezen -ki kol kanat kırılışı budur-İsrail’e gazetenizde “Sizinle sorunu olan Ak Parti ile sorunumuz var” derken, hiç mi gözünüzün önünden geçmedi siyah gözlü o Arap çocuğun yanağından sızan kana karışmış gözyaşı?

-Dünyaya zulüm salan İsrail’den, insanları yetmeyince Müslümanları insansız hava araçlarıyla katleden ABD’den esirgemediğiniz empatiyi ve sempatiyi neden bizden esirgediniz?

-Ah kardeşlerim, hiç kimseyle çatışmayan sizler, asla karşısına çıkmayacağınız darbeci orduyla yüzleşmek için “Kefenimle yola çıktım” diyen, bu uğurda hem sizden destek alıp hem de sizin yolunuzu açan adamla niye çatışıyorsunuz, o adam size ABD ve İsrail’in Müslümanlara yaptığından daha büyük bir zulüm mü yaptı?

-Gezi Eylemleri gibi iyi niyetli başlayıp bir darbe teşebbüsüne dönüşen girişime destek veren kuruluşunuz BOYDAK’ın bu eylemini yazdığım için beni tehdit ederken bu yaptığınızın Cemile’nin sizi kardeşi bildiği için zoruna gitmeyeceğini ama Cemile’nin de bir sahibi olduğunu hiç mi hesaba katmadınız?

-Taraf gibi kıymetli bir gazeteyi sürece köstek olmak için boşaltırken hiç mi kolu kanadı kırılanları hesaba katmadınız?

-Bir iftira mağduru Salih Mirzabeyoğlu’nun hapiste geçirdiği yıllardan sadece bir günün hesaba katıp kendisine “terör örgütü üyesi” diyen manşetinizden dolayı hiç mi hayâ etmediniz?

-Amerika’daki Müslümanları haksızca ve hukuksuzca fişleyen FBI’a oradaki Müslümanları gammazlamak için bilgi verirken hiç mi tereddüt etmediniz?

-Hiç kimseye karşı eksik etmediğiniz hüsn-i zannınızı size “Bu kardeşlerim ne istedi de geri çevirdim?” diyen adamdan esirgerken hiç mi “Acaba…” demediniz?

Daha neler… neler… Tüm bunlara rağmen sizlere bugüne kadar hüsn-i zannımı yitirmedim, bunun için kendimle çok büyük bir mücadele içine girdim.

Yok Üstad’ım yok, bu bir dershane meselesi değil, bu bir kırılıştır. Bile isteye seçtiğiniz bir kırılış, kendi öğretiniz dışındaki Müslümanları kırıp kırıp geçişinize bir tane daha eklemekten başka bir şey değildir. Gidiyor ve kırıyorsanız uğurlar ola ama hiç değilse bunu az daha dürüstçe yapın, az daha vicdanlıca yapın.

Birliği telkin etme niyetiyle yazacağım yazımı iptal ederek, kendi kırgınlıklarımı ve kırgınlarımızı izah ettiğim, şu anda dahi yayımlatma tereddüdü duyduğum, üzülerek yazdığım, evvelinde iki rekât namaz ile Allah’a sığınarak yazdığım bu yazıyı yazmamın tek nedeni siz muhterem Hocam’ın “Kolum kanadım kırıldı…” başlıklı yazınızdır, zorlandığım için yazdım, mecbur bırakıldığım için yazdım.

Pek muhterem Fethullah Gülen Hocam, şimdi düşünüyorum da siz gerisini düşünmeden vermiş olduğunuz “ayrılığa devam” kararı ile ilgili yazdığınız o satırları yazdınız ve çekildiniz. Ya ben ne yapacağım, Cemaat talebesi olan birlikte kermes düzenlediğim arkadaşlarım, namaz tesbihatları sırasında bir seccadede yan yana Rabbime yakardığım dostlarım, bir haberin peşine birlikte düştüğüm gazeteci kardeşlerim ile yüz yüze geldiğimde ne yapacağım, ne yapacağız, o kalemi kırarken bunu hiç düşündünüz mü? Ah Hocam, sizin kolunuz kanadınız kırılmış, Allah şahit olsun bu kırgınlığınız içime yaradır, ama bende kırılacak kol da kanat da kalp de kalmadı sizlere karşı yitirdiğim hüsn-i zannımın sebebi olmanızdan yana ayrıca kederliyim. Bundan sonrası için bizler aciziz aciz olmayan Allah hak olanı bilmektedir.

Son olarak; ikide bir “Gayretullah’a dokunur” diyorsunuz da, Gayretullah’a dokunursa bu ümmeti bölmeniz dokunur. İki de bir Hudeybiye Sulh’u diyorsunuz da; Hudeybiye’de Rasulullah’ın karşısında müşrikler vardı, sizin ise karşınızda kardeşleriniz var, bir gün bile kardeş gibi görmediğiniz ama Allah’ın hatırına size kardeş gibi davrananlar var. Vaktiyle bize takiyyelerinize bozulduğumuzda “Bir yere gelene kadar böyle…” derdiniz, şimdi bir yere geldiniz, gücü elinizde tutuyorsunuz, bir yere geldiğinizde olacağınız şey bu muydu?

Karşılığında tarafınızdan cevap alamayacağımdan, “düşman” ilan edileceğimden, su-i zanlarınıza maruz kalacağımdan şüphem olmayan bu yazıyı, takiyyecilikleriniz ve icraatlarınız nedeniyle artık “güvenmediğim” sizlere ithaf ettiğim kadar kellesine kastettiğiniz “hizmet” neymiş bize gösteren güvendiğim tek bir adama gönül borcu olarak noktalarım. Bu sizlerin asla bilemeyeceği ahd’e vefâdır.

YAZININ KAYNAĞI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

soner-enis

FETÖ’nün Hürriyet ve CHP imamı!

Soner Yalçın Sözcü gazetesinde “Cemaat’in CHP imamı” başlıklı yazısıyla CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun FETÖ bağlantısını …

ilker4

Askeri darbe iyi bir şey öyle mi İlker Bey?

CNN TÜRK’te Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın programına konuk olan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, …

ilker

FETÖ ile Erdoğan tek başına mücadele etti

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gülen Örgütü ile 2012-2016 arasında tek başına mücadele …

361 Yorumlar

 1. İsrail’i otorite olarak tanıyan ama Tayyip Erdoğan’ı otorite olarak tanımayan, ona “firavun” diyen, Ergenkoncu paşalar için “ciğeri yanan” Fethullah Gülen’i de ALLAH’a havale ediyoruz. Zaman Gazetesi’ndeki tetikçileri, Gazze yanarken “dershanem, paracıklarım” diye dört dönenleri de imanlarını gözden geçirmeye davet ediyoruz.

  • evet eylem karadağın söyledikleri gayretullaha dokunmuyor mu ???????????????

   • tefrid’lerin bir gün yanlış bir yere götüreceği belliydi. Beni haksız yere öğrenci-yurtlarından çıkardılar. Yine kişisel algılamadım. Fakat şu sözlerinin cemâte yayıldığını söylemeden edemiyeceğim.
    Bu cemâtten çıkarsan içki içersin,namaz kılmazsın ,yolun cehenneme gider.
    Elhamdülillah her şartta kulluğumuzu -Rabbim eksikleriyle kabul etsin- Rabbim yaşamayı nasîb ediyor. Kendilerinin bu uç cemaat tââssublarından ve tefridlerinden bir gün kurtulmalıarını ûmid ediyorum. Maksatlarını solladıklarını düşünüyorum.

    Benim de gönlümde bir yiğit vardı, tepelere sığmazdı , gömmek zorunda kaldım.

   • Fitne çıkarmak, sadece elle, zor kullanarak olmaz, dille, basın yoluyla da fitne çıkarmak çok zararlıdır.

    Sokakta, dışarıda fitne varsa, uzak durmalı. Basın yoluyla veya başka yollarla da fitne körüklenmemeli. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Fitneden selamette kalmak, evine kapanmakla mümkün olur.) [Deylemî]

    Evinde de olsa, internetle, telefonla veya başka yolla fitneye sebep olacak söz ve işe sebep olmamalıdır.

    • Evet ama onlar hayir yapalim derken
     Kendilerini o kadar kaptirdilarki
     Sanki onlardan baskasi hayir yapamazmis gibi ve HAYIRSIZLIGA dustudustuler. Cezasinida cekecekler

   • HAYIR FERİT. Gayretullaha dokunmuyor. EYLEM’İN söyledikleri sizin neredeyse peygamberliğini ilan etmeye ramak kaldığı FETULLAH GÜLEN’ininizin NEFSİN den başka bir yerine dokunmuyor ve önemli bir kitlenin önem verdiği insanın artık nefisini para hırsından çıkarıp aklını Tayyip Erdoğan’ın yoluna koyması gerektiğini hatırlatmak isterim.
    Saygılarımla Yasin…

    • ohaa.. ne peygamberlik iddaası kanka. kimsenin g.tü yemez öyle yemez öyle bişeyi. kıçından uydurma lütfen.

     • Ben çok iyi biliyorum ki namaz kılarken bile yaptıkları hareketleri hoca efendi öle yapıyormuş diyerek yapan kişiler tanıdım yazık…

  • tam bir iftira yazısı vesselam.. türkçe olimpiyatları ticari ve siyasiymiş?? israili milletin üstüne kışkırtmış falan, erbakana çekilin demişmiş.. Erbakana bi kere en başta erdoğan çekil dedi. daha sonra da ayrı bir parti kurdu iktidara geldi. erbakan erdoğana ve güle siyonism hizmetkarları dedi. erbakana haklısın mı dedi hizmet? mavi marmara olayında insanların o gemide öleceği yüzde yüz olasılıkta olduğu için keşke gidilmesiydi başka yollar denenebilirdi dendi, bin ladin in elindeki kaleşnikovla poz verirken amerikayı dize getireceğini düşünenler gibi ütopyacı olunmadı.. birileri ak partiyi kapatmak isteyince bu camia medyasıyla mensuplarıyla günlerce ayağa kalktı. hizmetteki hiç kimse ne erdoğan ne de ak parti hakkında kötü söz söylemedi, aykırı konuşmadı. bu camianın %95 i bu partiye oy verdi. kapı kapı dolaştı referanduma evet oyu verin dedi. Allaha şükürler olsun ki kimin içinde ne fesatlık ne fitne varsa bu olaylarla ortaya çıktı. evet şer görünende mutlaka hayır varmış, çok iyi anlamış olduk..

   • Hocam Erbakan hoca ile Fethullah GÜLEN Hoca efendi arasında hiçbirzaman bir bağ olmamıştır hatta Hocaefendi rahmetli için yıldızlarımız hiçbirzaman barışmadı cümlesini kullanmıştır.Hizmet hareketini sevgi,azim,şevkle destekleyen biri olarak ben o gün aslında düşünebilmeliydim bazı şeyleri! PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV)’in hadisi şeriflerinde buyurduğu gibi SİZ BİRBİRİNİZİ ALLAH İÇİN SEVMEDİKÇE “İMAN ETMİŞ SAYILMAZSINIZ” ve sevgili abiciğim herkesin aklını başına alma zamanıdır. Başbakan’ın süreç devam ederken Hocaefendi’ye bir mesaj yolladı bizler kaçırabiliriz ama karar merciilerinin kaçırmaması gereken bir mesaj’dı bu “Aramıza nifak sokmak isteyenler var size ayrı anlatılıyor bize ayrı siz yanınızdakileri ayıklayın bizde yanımızdakileri” bu biz avam tabakası için pekte önemsenecek bir konu değil ama karar veren mekanizmalar için hiçte yabana atılacak bir mesaj değildir ve kaldıki köprüleri atmak isteyenin aslında Başbakan olmadığıda bu vesile ile gün yüzüne çıkmış oluyor… Bu vesile ile ortaya çıkan bir gerçek var oda birilerinin birşeyleri aslında yanlış yaptığıdır Hak yolunda doğru tektir dolayısıyla yanlıştan dönmekte büyüklük göstergesi ve erdemdir kendimizi Hak’kın huuruna varmadan vicdan’larımızın huzurunda hesaba çekip yanlışlarımızı düzeltip İslam birlik ve bütünlük kaidesiyle daha hayırlı güzel günlere hoşgeldin demek umuduyla…

    • erbakana muhabbet zorunluluğu yok diyelim,muhabbet duyduğu kişilere bakın,demirel,ecevit,türkeş,mesut,papa,haham,

     • Türkeş’in bu isimlerle beraber yazılması bile yazdığın cümlenin ne kadar yanlış olduğunun bir kanıtı.

    • ARTIK KALBİ OLARAK KENDİNİZİN BİLE İNANMADIĞI “CEBRİ ANUD” DOLMA FİKİRLERDEN RİCAT EDİN… TEVBE EDİN… “RABBİMİZ, KALBİMİZDE MÜSLÜMANLARA KİNİN ZERRESİNİ BIRAKMA”. DİYE DUA EDELİM… TAKDİRİ, TENZİHİ VE NETİCEYİ ALLAH’A BIRAKALIM…

   • Seni ahirette zebanilerden kurtarir bekle

   • öncelikle yazıyı okurken taraf tuttuğun aşikar.sende haklısın ne de olsa görüşün bugün haklı olarak laf işitiyor.zorunuza gittiğinin farkındayım ama,yazara iftira attınız da diyemezsiniz.orada yazan ne ise harfi harifne doğrudur ve tek yalan içermemektedir.yorumunuza cevaben : 1.28 şubat sürecinde uğrunda canınızı bile vermeye hazır olduğunuz zaman gazetesinin manşetlerine bir bir bakın. keşke sadece zaman olsa deyip,bunun yanına milliyet,hürriyet ve sabah gazetelerinin manşetlerini de ekliyorum.sizin hocanız beceremediniz artık bırakın derken,hükümeti can dostu mason süleyman demirel’e teslim ettiğini bilmiyor muydu? zaman gazetesinde İHL’ler kapatılırken hayırlı olsun manşetleri atılırken hiç mi vicdanı sızlamadı.
    2. mavi marmara olayında 9 müslüman kardeşimiz hunharca şehit edilmişken,otoriteden izin alınmasını söyleyen pek muhterem hocanız,bugün neden bütün cemaati otoriteye yani hükümete baş kaldırı için emirler yağdırıyor.mavi marmara müslüman haysiyeti için 21.yy da atılmış en büyük adımken,efendiniz çıkıp herşeyi mahvediyor ama perde inmiş gözünüz görmüyor. ne acı !
    3.statükoya hareket ettiğinizi bildiğimiz için,bugün hükümete karşı olduğunuza şaşırmıyoruz. cemaat zamanında solcularla aynı izada yürümüş bir topluluktur.erbakanı sırtından vuran,demirel ile kol kola yürüyen bir zihniyettir.bugün erdoğanı sırtından vuruyor çok mu? beklenen hareketler olduğundan zamanında kapatılmasına karşı gelmeniz de satatükonuz gereği gayet doğal. bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali,bugün yılan size dokunuyor ve sesiniz çok fazla geliyor.
    4.yazarın belirttiği ama sizin üstünde dahi durmadığınız mit meselesinden sonra AKP-cemaat ayrışması olmadı mı? hakan fidana onca iftira atan ve zaman gazetenizi de iftira için bir nefer gibi kullanan siz değil miydiniz? neden? ilk defa israile değil de türkiyeye çalışan bir müsteşar geldi diye mi? nedir zorunuza giden. lideriniz olacak o efendi,peygamber değildir kuldur. hata yapar ve gayet doğaldır. lakin her kesime eleştiri yapan cemaat,hocası için eleştiri yetisini kaybediyor.bu durum bir müddet sonra putlaşmayı temsil eder dikkatli olun ! devlet işleri ile bu kadar ilgilenmeyin ve en iyi bildiğiniz işi yani para kazanmayı yapın ! hükümete ise hiçbir zeval veremeyeceksiniz çünkü siz değil biz arkasındayız millet olarak !

   • mgk masumdur,hata etsede bir sevap alır..keşke gayri Müslimlere gösterdiği yakınlığı müslümanlarada gösterseydi,efendimiz olimpiyatlara kızların oynamasını seyretmeyemi geliyor haşa,bedirde uhud da müminlerin öleceği şehadete kavuşacağı belli değilmiydi?

   • yaa kardeşim ben taklitçi insanlardan iğreniyorum yaa.
    Kaç zaman cemaatin içinde bulundum. Yerenleri yerdim. Kötüleyenleri doğru yöne sevk etmek istedim.
    Ama kardeşim şu dersane meselesinde herkes birbirini taklit ediyor yav.
    Bir tane özgün bir eleştiri, savunma olmaz mı ya?
    Kimi okusam-dinlesem, oyumuzu %90 ona verdik, referandumda oy topladık.
    Ulan senin yaptığının belki 100 katını tayyip yaptı. Seninkiler karpuzda çekirdek belki.
    Hem madem böyle bir güzellik yaptın, sen bunu Allah adına mı yaptın? Tayyipe iyilik olsun diye mi.
    Yok Allah adına yaptıysan söylemeye ne hacet? Yok tayyip için yaptıysan yine aynı, ikide bir söyleyip söyleyipte adamı sen getirip o tahta oturtmuşun gibi niye küçümsüyorsun.
    Cemaate o kadar bağlı ve saygılı idim ki.
    Akpartiyi sevipte cemaati seven o kadaaar çok insan tanıyorum ki.
    Şimdi hangisine sorsam -sen ne diyorsun bu konuda- Cemaat neymiş böyle yav. Soğudum cemaatten. Bunu nasıl böyle yaparlar.. Gibi laflar.
    Hadi bütün herşeyi geçinde, Allah yoluna davet ettiğimiz mekanlar kapatılıyor diye tepkilisiniz de, bu tavrınızdan dolayı sizin yanınızda bulunacak, sizin yolunuza yönlendirilecek binlerce insanda artık yönlenmeme refleksi edinecek.
    Bunu hiç mi düşünmediniz?
    KİBİR öyle şeytani bir duygudur ki.
    Evliye bile olsa kişi, kendini nimetten saydırarak yoldan saptırır..

   • Başka bir Mirza'nın annesi:)

    Allah razı olsun. ne güzel özetlemişsiniz ama karalamak ve hakka girmek ilk kez yapılmıyor!! son da olmayacak!! Allaha havale etmeli yola devam etmeli.
    biz ellerimizi Rabbimize açmışız sizlerde bu iftiralarınızda boğulacaksınız. gün gelecek herşey gün yüzüne çıktığında herkesin yüzünü göreceğiz kimin ak kimin kara!!

    • iftiralarda kim boğulacak orası Allahu Alem amma kimin kime iftira ettiğini biz çok iyi biliyoruz kafanızı fazla yormayın…

   • Allah razı olsun çok güzel dile getirdiniz bendeki kelamlar bilmubele aynı…camianın pozisyonu ve düşüncesi bizzat şahit olarak söylediğiniz gibidir diyorum

   • hizmet dediğin nedir senın ya kendi cıkarlarıız için yaptıklarınıza hizmet adı takıyorsunuz bide.

   • Mirza Kardeş, Bu insanlar şimdiye kadar neden susuyordu da bir anda hortladılar. Demek ki iki yüzlüler. Ayrıca bu anlatılanların hiçbir dayanağı yoktur. Benim Hoca Efendi kadar sabrım yoktur. Hoca Efendi Allah’a bile havale etmeyin diyor. Ama ben dayanamayacağım. Allah’ım eğer bu insanlar ıslah olacaklarsa sen onların kalbindeki kin ve nefreti at. Islah buyur. Ama eğer ıslah olmalarını murat buyurmadı isen o zaman onları bu dünyada rezil et. Bütün aleme rezil olsunlar. Onları birbirine düşür. Organize bir biçimde hizmeti itibarsızlaştırma ve yok etme çabası güdenlere en büyük acıları yaşat. Artık tutamıyorum kendimi.

    • Hoca efendi ALLAH’a havale etmeyin diyor ama kendisi kürtlere beddua ediyor altlarını üstlerine gelsin ALLAH evelerine ateş salsın …

    • hocanız gibi bedduadan başka söz bilmiyorsunuz böyle mi öğretiliyor size orada Sünnet-i Seniyyeler

     • sen ya bedduanın ne olduğunu bilmiyorsun, ya da cımbızlanmış hali dinlemişsin.

   • arkadaslar benim tek rehberim peygamberimdir( s.a.v.) ve onun izinden giden gercek islam alimleridir.Onlar bu dini yasarken ve teblig ederken taviz verdi mi?hayir.talebelerine dini yasamak icin bazi zorluklar cikarsa (mesela basortusu,namahremle tokalasma,banka faizi vs.) taviz verebilirsin diye fetva veren oldu mu?hayir.fethullah gulenin kendince fetva gibi sozleri var. ”usulu detaya feda etmeyelim” ”sirin gorunursen sirin gorurler” vs… saymakla bitmez.bunlarin hepsi islam adina islamdan taviz vermektir.hangi kitapta var islamdan taviz vermek.yahudi ve hristiyanlari cennete sokmasina ne demeli?iyi o zaman herkes cennetlikse dine ne gerek var?cogu bulug cagina gelmis islami tesetture dahi asgari olarak riayet edilmemis turkce olimpiyatlarina peygamberimizi (s.a.v.) bile getirdi.sanki buyuk bir dini merasim gibi bahsediyor bundan.hem kanaat onderi gibi vaazlar verir,halki yanlisa sevkeder,hemde politikaci gibi ulke siyasetine yon vermeye kalkisir memleketi fitneye gark eder.suanki surec tamda yahudi ve hristiyanlarin istedigi gibi gelismekte.yani onlaradir faydasi.e tabi cemiyette bundan nasiplendi dunyalik olarak.banka kurdular,faize ruhsat vermeye basladilar,guclu bir medya agi kurdular.ve hepsini efendilerinin (yahudilerin ve hristiyanlarin) hizmetinde kullaniyorlar.daha ne diyeyim ben yatacak yerin yok fetos.hem kendini hemde sana uyan halis muminleri kandirdin.cemile bacim tum gercekleri apacik ortaya koymus.uyanin kardeslerim uyanin!

   • ee şimdi ne oldu da 90 derece döndünüz. yazarın yazdıklarının hepsinin altına imzamı atarım. evet aynen öyle kendini neredeyse peygamber ilan eden dinler arası dialog diyerek yeni bişey çıkarmaya çalışan hep sohbetlerinde timsah göz yaşları döken vatan hainin taaaa kendisi…

   • o yüzden oylarınızın yarısı CHP yarısı da MHP ye gidiyor değil mi? gazetelerinizde neler yazdığınızı bu halkın hepsi gördü bu yazıda tek bir yanlışlık bile yok hala cemaati korumaya çalışıyoryorsun… bir dön arkana ne kadar gözü yaşlı insan bıraktığınıza kaç ananın ahını aldığınıza baakın. bu beddualarla olmaz işler… sizin o hocaefendi hani sünnetlere çok önem veriyomuş ya sor bakalım ona Taif te taşlanan Rasulullah s.a.v beddua etmişmi cebrail ona gelip istre şu dağları başlarına geçireyim derken O varlık nuru buna razı olmuş mu? senin hocanın nefsi için ettiği beddualar eksik olmuyo maşallah!!! bide itirafta etmiş tam olmuş NE ADAMSIIN !!!!!!!!!!!! be hala savunuyorsun şaka gibi :DDD

  • Allahtan kork adam firavun demedi eylem hanım birileri kesip yapıştırdı. lafı cımbızladı lütfen kime dediğini kendisinden dinleyin.

  • türkoğlu türk

   beter olun birbirinizi yiyin arap ve firavun bozuntuları sizi..öküz öldü ortaklık bitti hahahahaha yiyin birbirinizi

  • “Hem, nakl-i sahih-i kat’î ile, ferman etmiş ki: اِذاَ مَشَوُا الْمُطَيْطَاۤءَ وَخَدَمَتْهُمْ بَنَاتُ فاَرِسَ وَالرُّومِ رَدَّ اللهُ بَاْسَهُمْ بَيْنَهُمْ وَسَلَّطَ شِرَارَهُمْ عَلٰى خِياَرِهِمْ – deyip, “Ne vakit size Fars ve Rum kızları hizmet etti; o vakit belânız, fitneniz içinize girecek, harbiniz dahilî olacak, şerirleriniz başa geçip hayırlılar ve iyilerinize musallat olacaklar.” haber vermiş. Otuz sene sonra haber verdiği gibi çıkmış.”(1)

  • Sn. Eylem Karadağ, ben sizlerin İsrail’e herkesten daha çok yakın olduğunuzu düşünüyorum.

  • Devir silahlarımızı kuşanıp atımıza binip gazzeye gidip savaşma devri değil, devir okul açma devri diplomasi ilişkileri sıkı tutma devri. Gazze yanarken sen TV başında dizi izlemekten başka ne yapıyorsun acaba, hangimiz ülkesinden ailesinden ayrılıp dini için cihat yapabilecek kadar fedakarızdır acaba. Zaman Gazetesi Ergenekon davasını her gün manşet yapmıştır. Hocaefendinin, Firavun diyebileceğini düşünenler ancak kendilerine haksızlık etmiştir.

  • erdoğan ailesinin yatırımlarından haberin var mı eylem!

   11 yılda , neler eklendiğinin.. insan siyasi erkin basındayken ticarete b kadar abanması hukuki olsa bile ne kadar ahlaki?

   ve erdoğan ailesi bütün ticari olanakları şahsi menfaatleri icindir. ailesi icindir.

   dershane ve samia dediğin ise tüzel kişilik . şahsi faydalanma değil, tüm dünya ülkelerinde allahı anlatmak ve mason sultasını kırmak adına tüm faaliyetler

  • Keşke; 24.12.2012 tarihinde, Türkiye’nin vetosunu kaldırmak sureti ile İsrail’in NATO üyeliğinin önünü açıp Gazze deki yangına katkıda bulunanlara da söyleyecek bir sözünüz olsaydı.

  • 26 Ocak 2004 de Amerikada, Amerika Musevi Komitesinden, Sadece Yahudiliğe hizmet edenlere ve edeceklere verilen Yahudi Üstün Hizmet madalyasını dedem mi aldı? Hadi aldı diyelim One minute olayından sonra , Mavi Marmaradan sonra bu madalyayı neden iade etmedi? Mavi Marmara saldırısında kadar İsraille olan iş hacmimiz 1,5 milyar iken, Saldırıdan bugüne kadar olan zaman diliminde 4 milyara neden çıktı?İDO dan alel acele 1,8 milyona TL ye alınan Mavi Marmara gemisinin finansmanı nereden sağlandı.Mavi Marmara Gemisi İskenderun limanından ayrılırken Türk Bandırası vardı da niye açık denizde Komor Adalarının bandırasına dönüştürüldü?Daha önceden Mavi Marmara gemisine bineceğini deklare edilen AKP milletvekilleri niye son anda gitmekten vazgeçti? İsrail gibi lanet bir ülke, gemiler gelirse kesinlikle vururuz demesine karşın niye Türk Vadandaşlarını korumak için önlem alınmadı? Bütün bunlardan sorumlu Fethullah Gülen midir? Yoksa hükümet eden midir?

   • madem mavi marmara hakkında bu kadar bilgiye sahipsiniz ölen vatandaşların hakkını aramak için neden bu kavgayı beklediniz. neden şimdiye kadar gündeme getirmediniz.

   • Çok güzel özetlemişsiniz kardeşim.
    Mavi Marmara gemisine binecekken limandan aldığı haber üzerine inen iki milletvekili,bir gazeteciyi neden gündem yapamadılar.
    One minute çıkışından hemen sonra Başbakanın ‘moderatöre söyledim’sözünü nasıl da unutturdular.Okudukça yorumlardaki üslubu,yalanı,iftirayı üzülmemek elde değil.

  • Gazze yenerken yani 24.12.2013 tarihinde, İsrail’in NATO üyeliği talebine karşı Türkiye’nin koyduğu vetoyu kaldırarak İsrail’in NATO üyeliğinin yolunu açanlara söyleyecek bir sözünüz yok galiba..

 2. Fethullah hoca efendi nedir yaa???? Diğer cami hocalarına takılan sıfattan farkı nedir bu zaatın? Fethullah hoca niye demiyosunuz?? dur ben söyleyim yalakalık değil mi?? Şu an ülkeyi bu hale getiren şu iki hükümet ve cemaat el birliğiyle PKKlılarla yapılan bu gizli anlaşmayı saklamak adına gündemi değiştirmekte üstlerine yok!!! Ve malesef ki bunun gibi cahil cuhela insanlarında bu mevzuyu anlayamamış olmaları Türkiye’miz için çok büyük yaradır. Şunun farkına varın artık her ikiside Amerikanın uşaklarıdır, hiçbiri ne milletin vefasını ne de bizim bölgemizde huzuru ister. Bu rezillerin karşısında Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyorum…

  • Komiksin vesselam.

  • Çağır Atanıda gelsin kurtarsın seni kurtarabilirsen. Ölüden medet ummak bu olsa gerek..

   • faris bey bu senin dediğin kötü filimlerde oluyordu “Allahını çağır bakalım seni kurtarabiliyorsa kurtarsın” diye bizanslıların söylediği laflar gibi olmuş valla, şu an kimin kurduğu ülkede yaşıyorsun onu unuttun galiba yukarıdaki yazarın yazsını tam okumadın her halde ben noktasına virgülüne kadar okdudum özeti ise aynen şu;
    yazarın yazısını okurken başka gezegenlerden gelen insanların konuşmasına benzettim ben der ki ben senden daha inançlıyım zira her kelimesinde inanç ile ilgili vurgular yapmış burada RANT kavgasının en açık örneği sergilenmektedir.

  • hahahahhah burak bey hıc gulecegım yoktuuu.stres atmama vesıle oldunuz tesekkurler…:))))))))))

  • ya hocam sen ne anlatıyon Allah aşkına.

  • ata mı türk 😀 😀 😀

  • Arkadaşın dediği gibi öküz öldü ortaklık bozuldu.tabikide bu 2 taraf halkı düşünmüyor ama neden hala bunu göremeyen bu kadar insan var. bu kadar körmü bu millet şimdi belliki amaç rte yi tahtan indirmek yerine yeni bi padişah koymak tabiki yine ne olucak halk ezilecek halk perişan halde kalıcak.

  • sizin o atatürkün partisini genel başkanida şü an sam amcasından icazet almaya gitmiş tabi alabilecekmi meçül. biraz becerıksızde ondan

  • Burak bey sizin gibi insanlar da başlıkla alakası olmayan yorumlar atarak, çok araştıran ve aslında her şeyi bilen kilit kişi kılığına bürünerek, burada hiç tanımadığı ve büyük ihtimalle hiç tanışmayacağı insanlara hava atmak için klavyeye saldırarak bizleri güldürüyor. Komik olduğunuzu söylemem umarım zorunuza gitmez.

 3. Bırakın bu işleri yalan dolan şeyler bunlarr.

 4. Kendisine hakaret etti diye yıllarca işkence edilip cezaevinde attırdıklarından Salih Mirzabeyoğlu için de vücut organlarının herhangi birisi de yanıyor mu? Tabii Ergenekonculara yanan ciğerin hariç! Sadece Firavun hakaretiyle mi kaldı ki? Hiç dillendirilmeyenlerden bir tanesin de Taksim olaylarında ‘Sen Tiran mısın’ diyerek, Taksim olaylarına destek verenleri de biz ALLAH’a havale ediyoruz.

 5. Ben sadece dersaneler kapatılyor sanıyordum. Hesap yada hesaplaşma büyükmüş. Bügün ne hesabı olan varsa çıksın ve hesabını sorsun. insanların ne kuyrum sancısı varsa tek tek sorsun. büğün hesaplaşma günü. Benim teklifim bu adam asılacak adam.asalım ve bitsin en azından hesapları birikenler asılmanın vermiş olduğu hazla gayzları kinleri nefretleri teskin olur. tüh bir ayrıntı var idamı kaldırdık. Zina suç olmaktan çıktı. ne olacak şimdi. nasıl hesapllacağız o zaman. yanlışları üst üste koyarak ayaklarınızız altındaki çukuru dolduramasssınız. Herkes ateşe dayanabileceği kadar günah işlesin. Anlamadan fikir sahibi olanlar sabahtan akşama fikri gelenler. söz uçar belge kalır. asıl hedefiniz nedir onu ortaya koyun. Bu arada konumuz dersaneler kapanacaksınız yada dönüseceksiniz. çerceve bu haberiniz olsun.

 6. Bende onu diyorum ya kim bu adam. biraz gözünüzde büyütmüyormusunuz. çok fazla abartmıyormusunuz. cami imamlarından vaizlerinden farkı yoksa diğerlerinden farkı yoksa neden bu kadar saldırarak salyalarınızla çevreyi kirletiyorsunuz. yazik ey muminler yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz.

 7. Lütfen kaş yapalım derken göz çıkarmayalım.Cami hocaları diyerek onların onurlarıyla oynamayalım.Günahtır.Cami görevlilerimizin yaptığı görev peygamberimizin emanetidir.Onlar bu görevi edep ve adapla yerine getirmeye devam ediyorlar.Dini bir çıkar aracı haline çevirip,dini bilgileri eksik olanları kandırıp onları koyun sürüsü haline getirenlerin cami görevlileri ile hiçbir ilgileri yoktur.Bu devir o cemaat bu cemaat savrulma devri değildir.Peygamberimiz vahyin dışındaki bir çok konuda müslümanlarla istişare etmiştir.Fikir alışverişinde bulunmuştur.Hasan Sabbah anlayışında afyonlanmış,beyinleri kiraya verilmiş müslümanlar asla yetiştirmemiştir.Yahudi zihniyeti olan takiyyeciliği asla benimsememiştir.Müslümanın müslümana takiyye yapmasını istememiş ve hatta savaş durumu gibi özel durumlar hariç gayrimüslimlere de takiyye yapmamıştır.Din içinde din oluşturmaya çalışanların ümmeti her sıkıntılı dönemde arkadan vurmalarını daha iyi anlamak için münafikun suresini tekrar tekrar okumaya ihtiyaç vardır.Zira Müslümanlık dünyevi çıkarlar için ‘Müslümanları bırakın ne halleri varsa görsünler’ zihniyeti hiç değildir.

 8. hadi ordan salih,bizde adam bildiğin ülke gündeminde,öyle olmasaydı bu kadar gündeme taşınır yada mgk ydı mit ti bu kadar da karışırmıydı ortralık?

 9. En acısı da bunca şeyi cemaatte ki kardeşlerimin görmemesi. Kör bir şekilde teslim olmuş olmaları. Soru sorun dediğimizde ” abiler düşünmüştür biz onlardan iyi mi bilcez” demeleri. Ashab bile içinde zan olduğunda Efendimiz e (sav) sormadılar mı işin aslı nedir diye. Bedir Savaşı’nda Efendimiz (sav.) in konuşlandırdığı ordu sahabinin görüşü üzerine yeri değiştirilmedi mi ? Lütfen gözünüzü açıne sorun ” Aga bu nedir ? ” diye…

 10. bunlarin yazip cizdiklerinin tamami fitne bu kizda mesur olmaya calisiyor heralde. buna sebeb olanlarin bunlari yayanlarinda yaptigi fitneya yardimci olmaktir koruklemektur siz gidin kendi hizmetinize bakin nerde giybed iftira dodikodu varsa orada olmamk insan eti yememek lazim sizin hizmetiniz bumu??? sizin nerde ne hizmetiniz var?????? muslumanlar arasinda arabozmakmu??? hizmetinize bakalim ne hizmet ediyorsunuz herkez ameline uzunca bi baksin sonra cococoookk dusunsun benim bu islerle isim nedie hoca efendi devamli gundemde ewet hoca efendi gibi hizmet eden halis niyetli olan bir kisi daha goremiyorum herturlu haklidir allah ona uzun omur versin yoluna tas koyanlari islah etsin

  • Fettullah Gülen, bir müslümana Firavun yakıştırması yaptığı için bırakın özür dilemeyi tövbe etmelidir. Bir müslüman gıyabında bu ithamı yapmanın Allah cc katında vebali vardır. Sizin üslubunuzu kınıyır ciddiye almakta zorlanıyorum. Cemile Hanım ın şöhrete ihtiyacı yok kendisini bilen bilir. Diğer yandan bu derece sorgusuz sualsiz teslim olmanız Allah cc ın size verdiği akla ihanettir. Sorgusuz sualsiz ancak Allah a teslim olunur, yeri geldiğinde sahabeler dahi Allah Resulu sav ne işin aslını sorarlardı. Sizler sizin gibi düşünmeyen tüm müslümanları bir şeylerle itham ediyorsunuz ancak bizim sizde gördüğümüz maalesef cemaatin bekası Allah cc ın rızasının önüne geçmiş… Yıllardır tavizleri salık veriyor Fettullah Gülen ancak büyük bir ideal iddiasıyla küçük tavizler vermek (ki bu tavizlerin hiçbiri küçük değil aslında) kabul edilebilir değildir. Zaten bu tavizleriniz yozlaşmayı da beraberinde getirdi rengini belli etmemek için alkol almayı dahi makul gösterdiler sizlere bu fetvaları verenlerin hesabı nasıl olacak Allah cc bilir. Allah cc hem sizlere hem bizlere yardım etsin.

   • GERİ ZEKALILAR DEDİKODU YAPACAĞINIZA F.GÜLEN ‘İN KONU EDİLEN VİDEOSUNU DİNLESEYDİNİZ “FİRAVUN” MEVZUSUNUN ADİCE BİR ÇARPITMA OLDUĞUNU ANLARDINIZ.DİĞER YALANLARINIZ GİBİ

   • bakıyorum da Cemile hanımın nasıl biri olduğunu iyi biliyorsunuz, aynı şekilde Hocaefendiyi de araştırsaydın firavun diyemeyeceğini de pekala bilirdin. Kaldı ki Hocaefendi açıklamasında böyle bir söz beyan edeceğimi düşünenler kendisine haksızlık eder demiştir. Güzel kardeşim birisine iftira atmadan önce bol bol düşün.

  • ”her türlü haklıdır” diyorsun işte bu at gozlugunu takıp peygamberin (asa) bile davranıslarının hıkmetı sebebı sorgulanırken sen bır alimin tavırlarınım bile sorgulamaya cesaret edemiyorsun. bu acaba cemaatcılerın hoca efendının Mehdi (as) oldugu dusuncesını benımsedıgınden olabılır mı ???

  • Olaylara dersane penceresinden değil de Türkiye penceresinden bakın.. çok güzel yazmış. İman varsa imkan da vardır. Takiyyeye gerek yoktur

 11. biraz itidal inşaallah

  amr ibni leys ın bir kölesi kaçmıştı padişah adamları saldı peşınde bulup getırdiler buna ne ceza verelim derken vezir i bunu idam edınız dedi çünkü eğer buna iyi bir ceza vermesenz bundan sonra da bir çok köle kaçmaya çalışacak .celad çağrıldı meclis kuruldu her şey tam tamamken köle dediki padişahım son sözümü sormayacakmısınız söyle bakayım der köle der ki padişahım karar elbette sizindır kölenın ne sözü olabilırki fakat benım başım ın kesmesi bir dakka bile deyıl fakat siz benım yüzümde ahirette azaba duçar olmanızı istemem çünkü ben sizin ekmeğinizi yedım nimetınız le büyüdüm bari bunu şerıata uydurun padişah nasıl yanı efendım demiş islamda kısasa kısas var siz musade edın ben bu veziri öldureyım o zaman benım katlim size helal olsun o zaman sizde azabdan kurtulmuş olursunuz padişa vezire döner sorar vezir ne dersın bu işe . vezir de derki padişahım bu ……….. ……… avf edın de benım başım belaya girmesın vesselam . selam ve duaile

 12. sahibim Allah demiş,iyi sallamış bu karı (bu karı diyeceğim çünkü kalemiyle sadece tetikçilik yapıyo),tayyip e de helal olsun iyi becerdi ayrıştırmayı.oyum gene tayyip in ama davadaşım diye değil artık alternatifi olmadığı için.

  • Recep yanlış yapıyorsun. Sen eğer hala oyunu AKP ye verebiliyorsan sen ve senin gibi hizmet erlerinden şüphe ederim. Benim gözümde AKP zaten şüpheliydi. Bu noktadan sonra Cemaatin Akp’ye oy vermesi bu işin danışıklı dövüş olduğunu ve gündemi değiştirmek için yapıldığını düşündürür.Alternatif meselesine gelince, AKP’ye verilen destek zamanında Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’na verilseydi, bugün birçok konu ve sorun bu noktalara gelmeyecekti. Alternatif herzaman vardır, Bulmasını bilene..

 13. Cemaat takiyyeyi müslümanlara yapıyor. işin özeti budur.

  • en doğru tesbit tşk

  • Çok doğru tesbit. Ayrıca merak ediyorum avrupadan uçaklarla adam taşıyıp AKP ye oy attıran ve bu şekilde oy atanlar şimdi CHP yada MHP fark etmez bu partilere oy atarken ne düşünecekler?
   Sahabilerden birinin bir sözü vardı fitneye düşüldüğünün nasıl anlaşılacağı ile ilgili :

   “Önceden haram dediğin şeye helal demeye başladıysan bilki fitne içerisindesin.”

   Allah hepimizi ıslah etsin ve doğru yola, razı olduğu yola ulaştırsın.

 14. Maalesef parti içi demokrasi olmadığı gibi cemaat içi demokrasinin de olmadığını görüyoruz.
  Müslüman guruplar arasında ihtilafın olması çok normal bir şey, tarih bunun çok daha şiddetlilerine şahittir. Sebepleri de uhuvvet risalesinde izah edilmektedir.
  Önemli olan böyle çalkantılı dönemlerden fazla yara almadan çıkmak.
  Başbakanımız da Hocaefendimiz de yanlış yapıyor olabilir.
  Hatta ikisinin de hatta ve hatta aynı konuda hata etmeleri gayet normal.

  Allah, ihlas ve samimiyetle İhdinassıratalmüstakim diyenleri doğru yoldan ayırmasın..

 15. Hüsnü zan sahibi olması, kişinin kulluğunun güzelliğindendir

 16. mehmet akif ve benzeri müslüman düşünürler abdulhamide elinden geleni yapmışlardı zamanında.. akif abdullhamide tavır almıştı. ve onu yıkmak isteyenlerle birliktle hareket etmesede aleyhinde birçok söz söylemişti. hatta safahatında
  Çoktan beridir vardı benim bir derdim:
  Gideyim, zâlimi ikâz edeyim, isterdim.
  O, bizim cami uzaktır, gelemez, mani ne?
  Giderim ben, diyerek, vardım onun camiine.
  Kafes ardında hanımlar gibi saklıydı Hamid,
  Koca şevketli! Hakikat bunu etmezdim ümid.
  diyecek kadar ileri gitmişti. izan kapanınca alimlik bir işe yaramaz işte.. ama abdulhamid yıkıldıktan sonra ağladı ağladı ve dediki
  Giden semerciyi, derler, bulur muyuz şimdi?
  Ya böyle kalfa değil, basbayağı muallimdi
  Nasıl da kadrini vaktiyle bilmedik, tuhaf iş:
  Semer değilmiş o rahmetlininki devletmiş!
  diyerek hatasını itiraf etti ama heyhat osmanlı yıkıldı ve müslümanlar açıkta kaldı ve yıllardır zulum altında afrika ortadoğu, balkanlar ve orta asya..
  sende yapma be hocam yapma gör artık yazık etme müslümanlara….ALINTI

 17. serhan şahingoz

  sen ne yaptın ablacım bu yazdıkların için? bir allah kuluna faydan oldu mu hayatın boyunca? hiç bir gayri müslimin islamı seçmesine sebep oldun mu? konuşmaktan başka ne iş yaptın bu zamana kadar? kaç tane gayri müslime tebliğ yaptın veya irşad yaptın? asıl sen bu lafların için ahirette hesap vewreceğini bil ve ona göre konuş

  • Bu nasıl anlayıştır ki gayri müslime şirin görünmek gibi bir düşünceyle müslüman kardeşler arasında fitneyi körüklemek islami bir yaklaşım mı..Halen gayri müslimleri mutlu etme çabanız arkadaşınızı pohpohlarken evdeki kardeşinizi ihmal etmeye benziyor…Körü körüne bir şeye bağlanmak bu olsa gerek..olayların arka perdelerini araştırırsanız kaç perde arkasına kaç oyun planlanıyor müslümanlar için anlamanız ve değerlendirme yapma açısından size yardımcı olacaktır..

   • afedersiniz ama bende musulman fitratiyla dogan ama cevremde hic musulman gormedigim icin sizin o nefretle andiginiz eski gayri muslimlerdenim. ama cok sukur bir ogretmenim sayesinde muslumanligi tanidim sevdim ve musulman oldum. yillardir aradigim huzuru buldum. Allah ondan ve onunla ayni yolda olan kardeslerimden ebeden razi olsun. eminin onlari tanimiyorsunuz yada aralarindan bir iki kisiye gore onyargiya giriyorsunuz. olimpiyatlardaki dans eden cocuklara bakip kotu cumleler soyluyorsunuz. onlar zaten omru dansla muzikle bos gecen insalar benim gibi. olimpiyatlar sadece eglence degil. orda biz sevgiyi samimiyeti insanperverligi gorduk. terorislerden farkli gercek musulmanlari gorduk tanidik sevdik ve musulman olduk. o kadar cok seyim varki anlatacak. ama neyse… Allah hic kimsenin ayaklarini kaydirmasin. unutmayalim Efendimizin cevresindeki sahabe efendilerimizde once gayri muslimdi. efendimizin sevgisi ilgisi hosgorusu yerinde affetmesi kucak acmasiyla onlarda birer yildiz oldular

  • Gayri müslimler zaten cennetlik değil mi 🙂 daha ne diye adamları müslüman yapmaya uğrasiyorsunuz

  • aynen öyle hocam .milli görüşün bu ülkeye yaptığı 3 tane hizmet sayın deseler.yok yok yok.hükümet … de devletin yürütme organı olduğu için bişeyler yapıyo. ama bunun gibilerini hiç gördünüz mü ya nerden cıktı bu kadın. bu güzel uslubu olan neden acaba bir köşetaşı değil merak ediyorum.
   aman abla yapma böyle şeyler.iyi gaza gelmişsin sen

  • senin cemaathoca bildiğin kişiler müslüman olmak için gelen hristiyanlara (müslüman olmana gerek yok iyi hristiyanlarda cennete gidecek) dediğinden haberiniz varmı? sorsan hristiyanları islama ısındırırlar ama hristiyanlığa ısındırılan müslümanlar nolacak (türkiyede halkın yüzde 70 i hristiyanlarda cennete gidecek zannediyor bunu aşılayan bu cemaattir…..

 18. Ne kadar da yanılıyor ve ne kadar da hakka girip sızında bulunuyorsunuz.
  Bilmedikleriniz görmedikleriniz duymadıklarınız idrak edemedikleriniz yanlış anladıklarınız ve yanlış yorumladıklarınızla birlikte kocaman hata yapıyorsunuz.
  Saygılar..

 19. Maalesef Cemile Bayraktar Hanım..
  Maalesef..
  Siz bir İslam büyüğü hakkında konuşmamayı öğrenememişsiniz
  Siz üniversite okumadınız mı?
  o kadar çok söylenecek söz var ki;
  Ama dar bakışınıza sığmaz.
  Çabalamayacağım
  sadece diyeceğim o ki:
  Yapılan kötülük varsa Rabbim sorar hesabını bırakmaz koymaz hakkı kimseye yüce MEVLAM
  Bence vebal aldınız yazınız çok çok kötü..
  İslam büyükleri hakkında suizan bile günah olabilir. Allah ın sevdiği bir gönle dokunmayın
  Sizi ilgilendirmez
  Herkes Allah ile münasebetine baksın.
  Sizin gibi birinin bu kadar sesinin çıkmasını AHİR ZAMAN alametlerine bağlıyorum.
  “Belagat artacak”
  Kesinlikle ve kesinlikle çok dar ufuklusunuz
  Kimse kimseyi bölmedi
  Ahir zaman alametini müslümanların tüm dünyadaki ayrılığını Fethullah Gülen’e bağlamışsınız ya bu daha da komik..
  Yıllardır tek derdi tüm dünyayı birleştirmek.
  ANLAMAMIŞSINIZ YAZIK
  Tesbihat yaptığınız arkadaşlarınıza da gülümseyin, sarılın iyi gelir.
  VEFA kimde eksik?
  Allah yar ve yardımcınız olsun bir islam büyüğünü arkadaşlarınıza kötü gösterdiniz
  VEBAL ALMAYIN.
  HİÇ BİR ŞEY ÖĞRENEMEDİYSEM BEN,
  Diğer cemaatler, diğer yollar bizim kardeşimizdir, sakın haklarında konuşmayın, BUNU KATİ DERECEDE ÖĞRENDİM,
  Tüm hocalarımıza saygımız sonsuz…
  Ayrılığa düşüren fikirdir.!
  Vazgeçin bu ayrılıktan
  Dualarda buluşalım..

  • Azına sağlık kardeşim…

   • Deniz kardeşim, azına sağlık derken seni kast ettim. Cemile hanım çok güzel bir yazı yazdığını düşünüyor olabilir ama kendini rezil ettiğinin farkında değil. Yazık diyorum

    • ne yani öne srdüğü argümanlara yalan mı cemaat değil miydi israil konusunda otoriteden izin almalıydını diyen ve diğer saydıkları yalan mı ? soruyorum doğruysa bu iftiraya girmez o kadar .

     • Hayır kardeşim onlar da doğru olduğunu biliyor fakat başlarını kuma gömmek daha sağlıklı. malum cemaate te ki artık cemiyet olduğunu söyliyorlar(malum cemaat islami bir yapıyı ifade ederken cemiyet kapitalist bir yapıyı ifade ediyor) müthiç rantlar ve çıkarlar var bu arkdaşlarımızda muhtemelen o nemalananlardan olsa gerek.

     • Ulan madem çok biliyordu Tayyip ne yaptı ? Gemini vuran bi ülke var yok gideriz ederiz dedi de ne yaptı ? Gözünüzü boyamaktan başka bir şey yapmıyor. One minute demişmiş, herkes bilmiyor sanki sonra özür dilediğini yok moderatöre laf ettim ben aslında demelerini. Herkes bilmiyor sanki üstün yahudi nişanı alan tek Türk ( Türk olduğundan şüpheliyim ) olduğunu. Açın gözlerinizi artık.

     • Musa:bu hukumet değil mi,one minutten sonra israil ile işleri(ticareti) 3 e katlayan?

     • Yazıda bahsedilen argümanlardan İsrail konusunda, Hükümetin tavrının da pek farklı olduğu söylenemez bence.

    • Hatice kardeşim. Ben şimdiye kadar hoca efendiyi takdir ediyordum. Artık kafamda bin bir türlü soru var. Hiç acaba demeden cemile hanımı kendini rezil ediyor demeniz hiç hoş değil. Senin fikrine katılmayanları bu şekilde aşağılayarak nereye varmak istiyorsun.
     Dershane meselesi yüzünden Müslümanların birbirlerine düşman olmalarını mı istiyorsunuz. Şimdiye kadar ki tüm iktidarlara boyun eğenlerin bu iktidara baş kaldırmasının nedenini anlayabilmiş değilim. Lütfen yorum yaparken kimseyi kırmamaya kimseyi incitmemeye özen gösterin.Allah hepimize doğru yolu göstersin. Amin.

     • Cemile hanım(!) piyasadaki bütün iftiraları bir yazıda derlemiş. hakaret diz boyu… incitmek de ne demek, yüzüne tükürmek lazım. valla ben cemaatten olmadığım için bu kadar çirkefliğe hoşgörü ile yaklaşmam. Bu yazıda gram iyi niyet olduğuna inanan beri gelsin. Saldırmak istemiş ve bunu en çirkin biçimde yapmış… vesselam

  • allah razı olsun kardeşimm

  • deniz e katılıyorum
   yAZIK….

  • doğru söze ne haaacet, yorumunuz derya DENİZ.hakka koşanların arkasından konuşarak koşanlar bunlar

  • Değerli kardeşim deniz(isminizi umarım Deniz Gezmişten almışsınızdır. en az onun kadar adil olur ümidi ile ) hanım efendinin madde madde söylediklerine cevap vermeniz daha makul olur ve eleşitiriye tahammul olurdu. lakin bakıyorum da dokunmuş olacak ki tepkiniz hiddetli ve olayı çarpıtımaya yöneliktir. yön değiştiriyorsunuz. idealara(ki iddea değil hakikat söylenenler. eğer üniversite okumuşsanız ve eğer türkiyede yaşıyorsanız hismetin nasıl diğer islami hizmetleri yok etme üzerine kurulduğunu göreceksiniz. tabi feraset varsa) cevap vermiyorsunuz.

  • Allah razı olsun yorumunuz içime su serpti.

  • aklımızı bırılerının cebıne koyalım.tartmayalım sorgulamayalım,krıtık etmeyelım..ohhh ne ala dunya.bız gassal onunde meyyıt gıbı olalım.sızın bu kafanızla sızı daha cokkkkk dolmusa bındırırler.

  • Allah’ın sevgili kulu olduğunu nereden bildiniz deniz kardeşim, haşa Allah’a mı sordunuz? Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Çünkü takva yalnız Allah katindadir, yalnız o bilir!!! Bu kadar ilahlastirmaya ne lüzum var? Saygı duyarsınız o ayrı, ama bu kadar körü körüne bağlılık niye?? Hocanizin da bir insan evladı olduğunu siz de, hocaniz da hatirlamali!!!

  • Hz Peygambere hakaret edilirken. sesiniz çıkmaz. Hocanıza dokununca pardon maddi çıkarlarınıza hemen ver yansın. ne kadar büyük samimiyet

  • Üniverste okumakla Allah aşkına burda yazılanların ne alakası var… kendini geliştirmeye imkanı olan ve bunu yapan her ilkokul muzunu da bunu bilir… benim Ümmi bir öğretmenim var ki herkesten üstün OKU emri Üniverste okunsun diye verilmedi…

 20. Helal olsun. herkes gerçek yüzünü ortaya döksün. kim neyin peşin kim neyin rızasını arıyor. dünya mı ahiret mi dertleri bilinsin.

 21. Peygamber Efendimiz (sav):
  “Bir yerde fitne zuhur edince, kimse onu kapılmasın. Herkes işine gücüne baksın. Çoban çobanlığına; Çiftçi toprağı işlemeye devam etsin. Bir işi, meşguliyeti olmayan ise kılıcını kırsın. Fitneden süratle uzaklaşıp kaçsın!”

 22. He birde 2010 kpssde kopya mağduru olan öğretmenler var…üniversiteyi 2 ortalamayla bitirip,malum dershanede öğretmenlik yapıp,hiç çalışmadan 89 puan yapıp,nasıl aldın bu puanı sorusuna attım tuttu diyenler var…Adalet mi bu??Nerde kul hakkı??Hak mağdurlarda…Hak hala helal edilmedi…Şuan atanmış olmama rağmen de etmiycem çünkü o süre zarfında ne yaşadığımızı bi biz mağdurlar biliriz!!!

 23. Hocaefendi esir tutuluyor. israil ne derse onu diyor. kurtarılması lazim. Allah affetsin.

 24. Pardon da o yapılan haksızlıkların ahlaksızlıkların vicdansızlıkların %99 nun içinde akp den işbirliği parmağı var.

  one minute dediğiniz olayında arka planı diye izlerseniz tayyip erdogan ın tepkisi sadece moderatöre.

  abd israil e gülden tayyipten daha sempati besleyen mi var.

  inşallah ikisi de bir birinin kirli çamaşırlarını döker de defolup giderler Şehit Kanlarıyla sulanmış Vatanımdan.

 25. Öncelikle bu kadar nefret, nefsaniyet karışmış bu yazıyı kınıyorum.Sünneti seniyyeye düşkün bu hanfedi kendinin doğru olarak (!) dile getirdiği bu sorular silsilesinde şunu bilmez mi ?Sen kardeşinin suçunu günahını ortaya dökerken ki kullandığın o ellerden ne günahlar çıkmıştır.
  Sayın yurttaşlarım zor günler geçirdiğimiz aşikar şu yazıyı 2 3 kişi Allah rızası için okusa vaktimin israfı için kafidir gönlümde.Bu bir HocaEfendi veya Başbakanı karalama operasyonu değil.(Ayrıca hocaEfendi sıfatı bizce layiktir arkadaşlar sizin seviyesiz zatlarınızın bunun fehmini idrak etmesi pek muhtemel değildir zaten !!!!!).Aramıza fitne tohumları serpiştirlmeye çalışılırken hiç mi düşünülmedi neden sadece bu cemaat bu kadar sahip çıkıyor bu dersanelere.Dersane deyince sadece bu cemaat mi akla geliyor ?.Arkadaşlar lütfen bize karşı ihlasın ve uhuvvetin bozulmasını sağlayacak her şeyden uzak duralım dünya için ağzını kirleten bu insaları desteklemeyelim.Kişisel fikirler elbette olmalı lakin lütfen HADDİMİZDEN BÜYÜK LAFLAR EDİP GAYRETULLAHA DOKUNACAK haraketlerden lütfen kaçınalım.
  Bütün din kardeşlerimi Allah’a emanet ediyorum..

  • Mesele dersane meselesi değil ki azizim. Mesele başta Fettullah Gülen Beyefendi olmak üzere kendini hizmet hareketi içinde konumlandıranların üslubu.

   Cemaat, mensubu olmayan müslümanlara zerre müsamaha göstermemiş en ufak bir eleştiri getirenleri (üsluba bakmadan) adeta param parça etmiştir.

   Başta STV olmak üzere tüm basın yayın organlarınız “ulusalcıların” yapmadığını yapıyor. En son Suriyeli Mücahidleri bebek katili ve tecavüzcü olmakla itham ettiler. Namuslarına halel getirilen ve kanları akıtılan tüm bu masumların vebaline artık STV de ortaktır.

   Çok özür dileyerek olayın artık Gayretullah olduğuna maalesef ikna olamıyorum. Attığınız her seküler adımın milyar dolarlık varlığınızın sadece Allah yoluna feda edildiğine vs. hizmet ediyorsunuz evet davanıza eşi görülmemiş bir sadakat ve sorgusuz bir teslimiyetle hizmet ediyorsunuz ancak hizmetin bizatihi kendisinden başka hiçbirşeye de faydanız yok maalesef.

   Her sıkıştığında bir taviz veren dara düştüğünde yurtdışına sığınıp herşeyden önce kendi kurumlarının bekasını düşünen bir haraketin, memlekete musallat olan 200 yıllık belayı azar azar def eden bir dava adamına “firavun” demesini içimize sindiremedik.

   Sizin gönlünü hoş tutmak için her “höt” dediğinde bir taviz fetvası çıkardığınız zalimlerle bu adamlar göğüs göğüse çarpışmıştır.

   Gıyabımda hükümetin adamı vs gibi ithamları savuracak olanlara da son sözüm şudur, sizinkilerin (makam edinsin diye) başından örtüsünü atması için baskı yaptığınız eşim bu adamlar sayesinde örtüsüyle mesleğini ifa edebilir hale gelmiştir. Sandığınız gibi sizi her eleştiren birilerinin maşası değildir. Yine de herşeye rağmen, salih niyetler taşıyan yüzbinlerce din kardeşim için Allah dan hayırlısını diler, yanılıyorsam beni doğru yola sevk etmesi için dua ederim.

  • sayın DR söylenenlere bak ve cevap ver DOĞRU MU YALAN MI (ki şahit olduk hepsine izmirde yürüyş yapan başörtülü kardeşlerimzie “azılı teroristler” tabirini unutmadık. siz dr olmuşsuz ama yazıyı ya anlmadınız ya okumadınız ya da işinize gelmiyor çok basit hayır bütün bnlar yalan hocamız asla böyle birşey demedi diyeceksiniz ya da evet dedi ama… diyip savunma yapacaksınız. şimdi bize ihlastan uhuvetten bahsetmeyin. evde kürtçe bilmeyen annemizle kürtçe konuşmamızı yasaklayan zihniyetten bahsediyorum. evlerde kaldın mı dr bey kaldı isen ev abisi oldun mu? oldu isen kürt gençlerin anneler ile gizli gizli kürtçe konuş tuklarını duyduğunda azarladın mı azarlamadın mı? bunlara cevap ver bırak UHUVET felsefesini cemiyete tek uhuvet vardır o da ; tunadan çin seddine olan TURAN uhuveti yani türkün türkten başka kardeşi yok anlayışı. buna cevap verin KIVIRMAYIN, ÇARPITMAYIN

   • Öncelikle kendim ak parti adınada gayet şu an aktif olarak çalışmalarım vardır ve devam ettirdiğim bir başkanlık pozisyonum mevcut ve ayrıca evlerde büyümüş neyin ne olduğunu sizden daha fazla görüp tartmış bir insanım Murat bey.Yukardaki DT kardeşime her ne kadar olumsuz olsada eleştirisi için teşekkür ederim.Olabildiğince bu siyasi konuya değinmemeye çalıştım lakin bu kadar ağır sorulara cevabı benden ziyade hocaefendiden almanız daha makuldur.Demem o ki hiç bir âlim din büyüğü insana bu şekilde ithamlar gelse aynı şekilde hüsn-ü zannımı koruyacağımı belirtmek isterim ve senelerden beri süre gelen hizmet felsefesini gayet mantıklı ve makul buluyorum bu benim kendi görüşümdür saygıya açık bir şekilde sizlere bırakıyorum.Amacı bir teolojik veya siyasi kuruluşa hizmet olarak anlayanlar var amacımız şu ki Allah yolunda birliği kendi aramızda sağlamaktır illa ki bu cemaatin veya şu partinin yanlışları mevcut fakat iki tarafta bu kadar ağır ithamlara düşecek işler yapmadı gözümde ikiside Allah rızası için bizim için bir şeyler yapmaya çalıştı ki yazıyı anlamadığımı söyleyen arkadaşlarıma da şükranlarımı borç bilirim drmek ki bir siyasi yazının vebalini almamışım arkadaşlar amaç ötekileştirme Turan’ı savunan Murat bey 1,5 sene lise döneminde ortaöğretim sorumluluğu yaptım sizin Turan dediğimiz şeylerinde sonunu gördük bile bile Muhsin abimizi kendi elleriyle şehit olmaya gönderen KARDEŞLERİNİZDE!!! aynı mülâhazaya sahip amelin Müslümanlıkla olur türklükle değil.Bu mevzuda nefsimi daha fazla kabartarak sizin temiz gönüllerinizi kırmak istemem hakkınızı helal edin sizi Âlim olan Allah’a emanet ediyorum

  • Sn dr.bu mevzuya bahis olan sadece nur (gülen)cemaati degil demenize gonulden katiliyorum bi cok cemaat ve turevlerinin Dershanesi var!! Ama anlamakta gucluk cektigim sudur ki:neden gulen (nur) cemaatinin gazeteleri tv.larinda asiri uc haberler ve kiskirtmalar yer aliyor???bunun mantikli bi aciklamasinin yapilmasi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektigini düşünüyorum? ? ? Sikintili bi durum..hem insanlarin cemaate karsi olumsuz bakmalarina ve maddiyatin pesine dusmus izlenimi olusmasina neden olur..sonucta calemaate zarari olur diye düşünüyorum.

   • Zatı alinin tarafından güzel bir kısma değinilmiş fakat günümdeki sosyal medyada diğer cemaatlerin aksine Gülen cemaati daha faal daha fazla söz sahibi olduğu için onların ön plandaki hareketleri bize gözüküyor.Diğer kendimin konuştuğumun gerek arkadaşlarım gerek diğer cemaatlerde yetkili olanlar bu konuda rahatsız olduklarını dile getiriyorlar.Ortada ilk başta sürç-ü lisan olarak atfedebileceğimiz konuşmaların zamanla gayet kasti gayet nefsani ve gayet kalbi infilaka kabil olduğunuda bü süreçte acizane gördük.Yukardaki arkdaşlardan yorum yapanlar vardı karışmadım gönül burukluğu veya ağız dalaşı olmasın diye fakat şu anda Gülen cemaatinin maddi olarak bir sıkıntısı yok.eğer bir tez uygun görürseniz acizane benden oda şu olablir:CEMAATTEKİ VECİH VECİH İNSALAR MEVCUT.BU İNSALARIN HATA YAPMAYACAKLAR DİYE BİR ANLAM YOK.LÜTFEN KİŞİSEL BAZDA YAPILAN BU HATALARI GENELE MAL ETMEYELİM.BU BİR SOSYAL GÖNÜLLÜLÜK PROJESİDİR.KİMSE ZORLA TUTULMAMIŞTIR HERKES KENDİ ELİNDEN GELDİĞİNCE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMUŞTUR.BU YUKARDAKİ HANIM KARDEŞİMİZ (CEMİLE BAYRAKTAR) zamanında başörtüsü konusunda yükseklisansını yarım bırakan bir kardeşimiz ve zatına en fazla ben üzülmüştüm.Soruyorum ablaları ağlamadı mı onların haline her pazartesi perşembe geceleri sabah namazına mütakip eller açılıp Rahman olan Allah’a dualar edilmedi mi ? Bu kardeşimizin gaflet anının yoğun olduğu bir vakitte böyle bir rezilliğe imza attığını düşünüyorum hala inanın ki çıksa dese vallahi benim yazım değil önüme koydular imzaladım! inanın ki canı gönülden inanırım.Eminim ki kendi gönlüde rahat değildir, Allah yardımcısı olsun.
    Son olarak burada kimse kimseyi ağır ithamlar altına atıp hem kendine cehennem kapısı aralamasın burdaki amacımız doğru konjuktürden olaya bakmak bu kadar ağır yorumlarda böyle elit insanlara yakışmıyor insanların ellerinden tutup kaldırmaya çalışalım yüzlerine tekme atmayalım.Gönlünüze zatımdan bir şey dokunduysa hakkınızı helal ediniz sizleri, Kerim olan Allah’a emanet ediyorum

 26. Hizmeti hic anlamamissiniz. Birazcik calisma sekline baksaniz az bir sey icinde olsaniz cok farkli dusunurdunuz.

 27. popularizmin yeni adı sn. Gülen üzerinden saydırmak. bu zamana kadar aklınız neredeydi derler adama bir köşede hazırda mı tuttunuz içinizdekileri,korktunuz mu yazmaya ? toplu saldırı emri mi geldi?

 28. Allah tan korkun başbakanımız Davos çıkışını yaptığında hocaefendi yüreğine sağlık ben de olsam aynı şeyi yapardım dedi. Takip etmediğiniz gibi doğru da söylemiyorsunuz. Bir sürü hastalığı ve de Türkiye de bıraktığı bir sürü hastalıklı kişilerden tedavi olmak için ABD de yaşıyor diye ABD, İsrail sempatizanı mı oluyor.

  • neden bir iki tanesine cevap veriyorsun ? verebiliyorsan hepsine ver.

  • fetullah gulen bu yaptigi hizmetlerle Turkiyeye fayda saglayacak ve abd buna izin verecek hemde kendi ulkesinde??? yahu adamin ne oldugu belli degil yoksa amerika yasatmazdi adam rahat rahat yasiyor.mavi marmara ve hakan fidan olayini hatirlatirim 😉

 29. iş Fetullah Gülen ile bitmiyor o başbakan dediğimiz şahıs da çok farklı değil

  http://www.youtube.com/watch?v=T3twm-E1ybI

  http://www.youtube.com/watch?v=I44wabPc8Pg

  Rahmetli Necmettin Erbakan söylüyor ama nato mermer nato kafa .

 30. o kadar yorum yapılmış doğru veya yanlış hadi eyvallah diyelim,,, de bu kimliksiz insanlar niye bu adama saldırıyorlar…. neredeydiler 80 yıldır bu (çok bilmişler) insanlar cefa çekerken niye konuşmadılar bütün dert deva bu adamın başınamı o kadar cemaatlerde sahtekarlık var binbir türlü melanetler var tık yok nedense onlar seçilmişler ya bir defa 4/4 müslümanlarsınız ya anca yargılarsınız siz ne yapıyorsunuz ALLAH ve RESULu için hele bi yazın da görelim hadi SİZ NE YAPIYORSUNUZ…. sizden mi öğrenelim müslümanlığı….. zaten atatürkü insanlığı kurtarmış gibi yorumlayan olmasaydın olmazdık zihniyeti taşıyan insanlarla bi kefedesiniz ona göre YAZIKK……. yorumlarınızı okurken hep anlatılan insanlık için bişeyler yapmaya çalışırken iftiralara maruz kalan binbir iğrençliklere maruz kalan zat ları hatırlıyorum sizler hangi konumda oluyorsunuz acaba!!! ben sadece bir şeyde ricada bulunacam her şeyi bi kişiye yüklemeyin milyonları kontrol ediyor olamaz onun için insaff edin zaman iman kurtarma zamanı kendi kendine bırakın şu çok bilmişliği ……

 31. ben cemaatten değilim.yazdıklarınız doğru ve haklısınız.İYİDE BUNLARI BİLİYORDUNUZ NEDEN SUSTUNUZ BU ZAMANA KADAR.SİZ ŞEYTANSINIZ.haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.bu zamana kadar sustunuz.ucu size dokununca isyan feveran.yazıklar olsun size.yok bu dünyadan beklentisi yokmuş vs vs.baykal ve mhp liler için kaset yapılırken onların ailellerine hiç düşünmedinmi.cemaati o günlerde neden eleştirmedin.ALLAHIM KİM SENİN ADINI VE DİNİNİ KULLANARAK MEVKİ PEŞİNDEYSE SEN ONLARI KAHRET.

 32. Cemaat bu fitneyi bahane edip chp veya mhp ye sarıgül’e oy verin derse asıl o zaman gerçek niyetin ne oldugu ortaya çıkar. o nedenle beklemedeyim. inşallah bir aydın sapması yaşamayız.

 33. bu kadın kim bilmiyorum ama yalnış haberden dava açılabilir sadece sorum bunları hoca efendinin ağzından duydumu yoksa sadece kendine fethullahçı diyen insanlarla mı kandırıyor. fethullahçı lafını hoca efendi hiç sevmez bu arada.

 34. Cemile Hanım yazınızı okumaya başladığımda sonunun böyle olacağını bilseydim kendimi ona göre hazırlardım ama siz yazınızla beni cidden mahvettiniz.
  Bu belagatli yorumlarınızla, bu alçak gönüllü geçinen tavrınızla ağzınıza ismini aldığınız zat konusunda hiç dikkatli konuşmamanız bir yana ona gönülden bağlı hizmet erlerini direkt yakıp geçmişsiniz. Çok yazık.
  Oysaki Allah yolu daima birdir, bir ayrılık olmadığı gibi hiçbir Allah dostu bu yolda ayrı düşülsün istemez, hele ki sizin bu suçla itham ettiğiniz Fethullah Gülen hocamız asla. Onun derdi dünyanın bir olmasıyken sizin tüm dünyadaki ayrılıklar adına onu suçlamanız çok üzücü ve onur kırıcı.
  Türkçe Olimpiyatları gibi cidden aklınızın almadığı mevzulara yazınızda değinmiş olmanızıysa sizin açınızdan ayrı bir talihsizlik olarak görüyorum. Anadan, yardan, arkadaştan ayrı hizmet ehline bari dilinizi uzatmasaymışsınız.
  Bu yazınızı okuyup fikirlerinde bir acaba oluşan insanlar adına da müteessirim açıkçası, çünkü sadece kendi fikirlerimizden değil başkasına aşıladığımız fikirlerden de sorumlu tutulacağız. Bu yazıyla bahsettiğiniz sui zanlarınızın vebali büyük olur, Allah muhafaza. Dua ile.

 35. Eğitim sisteminde bir hata.Bu hata ile yüzleşip düzeltmek isteyen bir başbakan. Ve bu hata sayesinde çıkar sağlayan, çözülmesini istemeyen bir cemaat. Cemaat bu kadar öfkelendiğine göre maddi,manevi tek kazanç sağladıkları dershanelerdi galiba. Madem hizmete bu kadar aşıksınız ücretsiz yapın o zaman dershaneleri…

 36. Kardesler, Tayyip Bey’de Hocaefendide bu ümmet için birşeyler yapma derdinde.

  Yanlışlar, hatalar olabilir. Niyet halisane ise problem yok.

  Acizane önerim Hocaefendi dershaneleri ücretsiz olarak yaptığını ilan etmesi ve Tayyip Bey’in de bunda ısrarcı olmamasıdır.

  Ücretsiz olursa kamu malı olur, hakikatende hizmet olur.

  Gelin ücretsiz yaptığınızı söyleyin, hizmet olarak devam ettirdiğinizi söyleyin bu iş burada bitsin inşallah.

  Dua ile.

 37. ücretsiz de olacak bir gün.. Maaşımız olmasa geçim derdi olmasa ücretsiz olurdu zaten hiç şüphen olmasın kardeşim. Maaşlarımızı zor alıyoruz.. Ne biliyorsunuz da konuşuyorsunuz?
  evet çok tepki gösterdik yasal hakkımız aynen bu yorum gibi yazarız tepki de veririz.
  salı ve perşembe akşamları öğrencilerimle derslerimiz var. Kültür değerlerimizle DOĞRULUK DÜRÜSTLÜKL ANNE BABA HAKKI FEDAKARLIK…çok fazla şey öğretme, bir yandan da öğrenme gayretindeyiz Rabbime sonsuz şükür.
  Anlayacağınız; ( bunu da anlamazsınız ama olsun nasip)
  “””Dershaneye gelen,islami değerlerimizi almaya gelendir bizim için”””
  Nesil yetiştirmek, öğretmen olmak bambaşka arkadaşlar anlayamazsınız kii…
  Dünyada savaş olmasın diye
  EĞİTİM yıllarımızı alır..
  Ama size sadece yıl katmış, eğitilememişsiniz.
  Destek, tebrik, kutlama, para
  Bunlar için yapan varsa Allah sorar hesabını
  (Öyle bile olsa tepki gösterir insan gecekondu yıkılırken usulsüz olmasına rağmen)
  Yapmayın arkadaşlar.
  Kötü yorum yazmayın eleştirmeyin demiyorum, ama bilmiyorsunuz. Konuşmayın.
  “KALBİMİ YARIP BAKTIN MI”
  “KALBİMİ YARIP BAKTIN MI”
  “KALBİMİ YARIP BAKTIN MI”

  • Kaos İmtihan ve Ümit

   Sızıntı / Başyazı – Mayıs 2003
   Günümüzde hâdiseler, sırf dış yüzleri itibarıyla değerlendirilmekte; sürekli korku, telâş, endişe ve ürperten bir belirsizlik var olup biten her işte. Niyetler olabildiğine karanlık, söz ve davranışlar aldatıcı, emeller hırsların güdümünde ve şu koca dünya fevkalâde hassas dengeler üzerindeki o iğreti duruşuyla birkaç macerapereste emanet. Kimin ne yaptığı, ne yapacağı belli değil; arzular başka, sözler-vaatler başka; aldatan aldatana. Kimse inanmasa da, öldürenler ve ezenler bir sürü bahane uydurabiliyor; mazlum ve mağdurlar ise olup biten şeylerden bütün bütün habersiz. Ölene şehit diyorlar, kalana da gazi. Aslında bunlarla teselli olmak için de imana ihtiyaç var. Böyle bir desteği olmayanlar da ödüllerle, madalyalarla avutuluyor.

   Her yanda yürekler tıpkı kamış kalemler gibi cızır cızır.. ve cızırdayan bu kalemler, kan rengindeki mürekkepleriyle tarihin en kirli sayfalarından birine ne utandıran notlar düşüyor: Her tarafta toz-duman, her bucakta kan, irin ve gözyaşı. Gövdeler canlara kalkan, canlar yaşama heyecanı ve ölüm hafakanıyla tir tir.. ezenler kan kokusu almış köpekbalıkları gibi av peşinde; her gördüğüne saldırıyor ve herkese diş gösteriyor. Mazlumlar-mağdurlar ise, sürekli şaşkınlık içinde ve beyhude eforların yorgunu. Her yanda kurt ulumaları, çakal sesleri; bu seslere açık sînelerde ise çaresizlik iniltileri. Hayattan kâm almak şöyle dursun, dört bir yandan gelip ruhlara çarpan acı haberlerle yığınlar sürekli tedirginlik içinde. Umumi atmosfer bugünkü insanların yüzleri gibi simsiyah; hâdiseler de tıpkı onların kafaları gibi hep sisli-dumanlı.. ne yaşamanın hakkı verilebiliyor, ne de hayat kendi derinlikleriyle duyulabiliyor.. sürekli emel, elem arası gel-gitler yaşanıyor, insanlar da her an ayrı bir acı ve ızdırapla ölüp ölüp diriliyorlar.
   Yer yer hâllerinden şikayet ettikleri de oluyor; ama, o da musibeti ikileştirmeden başka bir şeye yaramıyor. Hemen her zaman ayrı bir düşünce kayması ve bakış inhirafı içindeler; içindeler ve öyle derin bir gaflet yaşıyorlar ki, ihtimal sûr sesiyle dahi uyanmayacak gibiler…

   Bunların yanında, gözleri fizik ötesi âlemlere açık, başları mumlar gibi önlerinde ve gönüllerinden kopup gelen çığlıklarla Hakk’a arz-ı hâl edenlerin sayısı da az değil. İmanları sağlam, ümitleri pek, her işlerini hesaba bağlı götüren, hesapları da tam bu insanlar, hâdiselerin sadece dış yüzlerine bakarak ve her şeyi hâle sıkıştırarak değil; varlığı, varlık içinde de kendilerini doğru okuyarak, doğru yorumlayarak onları maddî-mânevî bütün derinlikleriyle ve bir küll halinde mütalâa ediyor; çirkin gibi görülen şeylerin arkasındaki güzellikleri de seziyor; ızdıraplara terettüp eden ledünnî zevkleri duyuyor ve sürekli musibet kâselerinden kevserler yudumluyorlar.

   Aslında, nâhoş görünen her ilâhî icraatın gizli bir kısım güzel yanları da var; evet bazen öyle ilâhî iş ve faaliyetler oluyor ki, dış yüzleri itibarıyla insan onlarda hiçbir güzellik göremiyor; ama, iç yüzleri, neticeleri ve herkese, her şeye bakan farklı yanları itibarıyla bunlar o kadar yerinde ve nefistirler ki, bunu böyle görüp sezebilenler, ah-of yerine, “Dahası olamaz” deyip hayranlık izhar ediyorlar.

   Evet, karın-kışın bağırlarında baharları beslemeleri, rüzgârların çok geniş alanlı aşılama fonksiyonları, yeryüzündeki değişik tebeddül ve tegayyürlerle yeni yeni güzel manzaraların oluşması ve bize vahşice görünen pek çok hâdisenin, ekosistem açısından getirdikleri o kadar güzeldir ki, duyup sezenler için bunlara hayran olmamak mümkün değildir; değildir ve bunların hemen hepsi de mükemmel, yerinde ve fevkalâde güzeldirler; ama her şeyin, kendi heva ve heveslerine göre cereyan etmesini isteyenlere bunları anlatmak çok zor olsa gerek…
   Gökte ve yerde ne varsa hepsinin, ilmî bir programa göre Yaratan’ın meşîetine bağlı cereyan ettiğini sezip anlayanlar, her şeyi daha farklı görür ve daha farklı değerlendirirler. Onların ufkunda guruplar tulû televvünlü, felaketler saadet renkli, elemler muvaffakiyet edalı, elde olmayan mazlumiyet ve mağduriyetler de müstakbel mutlulukların vesilesidir. Onlar, hâdiselerin o ekşi çehrelerinden daha çok gülen yüzüne bakar ve olayların acı yanları yanında tatlı taraflarını da görmeye çalışırlar. Dolayısıyla da, onların o aydınlık dimağlarında, yerinde toprak altın kesilir; zehir, şeker-şerbet olur; tipi-boran rahmet rengine bürünür; elemler emellerin koridorları hâline gelir ve ızdıraplar da birer doğum sancısına dönüşür. Hatta umumi ölümler ve geniş alanlı musibetler onların nazarında birer yeni bahar mesajı gibidirler. Onlar, ağaçlar üzerindeki kurumuş dalların budanmasına, taze filizlere yol açma nazarıyla bakarlar.. ve saygıyla karşılarlar kaderden gelen kesip biçmeleri. Dahası, olup bitenleri ettiklerine ceza, kadere rıza, günahlarına kefâret ve yeni bir kısım Hak inayetlerine çağrı mevsimi, teveccüh vesilesi sayar ve her zaman Allah karşısında iki büklüm olurlar; olur, belâ ve musibetlerle yüz yüze geldiklerinde hep dimdik durmasını bilirler. Zaten onlar bu dünyaya, herhangi bir rüzgârla sürüklenip gelmediklerinin şuurundadırlar ve en şiddetli fırtınalarla savrulup gitmeyecek kadar da konumlarının hakkını verme adına sabit-kademdirler. Öyle bir duruşları vardır ki, ne harp ü darp ne de kıyamete denk hâdiseler onları -Allah’ın sıyanetiyle- asla yerlerinden kımıldatamaz.

   Şerler, böylelerinin atmosferinde hayır rengini alır; ızdırap ve acılar da onların saflaşıp özlerine ermelerini netice verir. Havaların kararması, ortamın yaşanmaz hâle gelmesi onların gerilimlerini artırarak daha bir teyakkuza sevk eder. Zalimlerin zulmü, müstebitlerin ardı arkası kesilmeyen dayatmaları, aleyhlerinde komploları komploların takip etmesi ve bir ölçüde sebeplerin sukûtuyla çarelerin bütün bütün bitmesi onları daha bir yürekten Çaresizler Çaresi’ne yönlendirir ve kendi kendilerine: “Nâçâr kaldığın yerde / Nâgâh açar ol perde / Derman olur her derde” (İ. Hakkı) der; her şeyi daha iyi okur, daha iyi değerlendirir ve kaybetmeler kuşağında iç içe kazançlar yaşarlar.

   Yıllar var bizler, hep bu anlayışa sadık kalmaya çalıştık: Fitne ve fesada karşı koymak şiarımız oldu. Milletin selâmeti adına, tecavüzlere, tasallutlara ses çıkarmadan fenalıkları sürekli iyiliklerle savmaya uğraştık. Bize zulmedenlere, akla-hayale gelmedik komplolar kuranlara tek bir sözle olsun mukabelede bulunmadık. İftira ve tezvîre kilitlenmiş olanlara dahi bir kerecik olsun “Allah onları kahretsin.” demedik.

   Dünya peşinde koşmayı, sâfiyane Allah yolunda bulunma ile telif edemediğimizden, O’nun rızasına bağlılık içinde îlâ-yı hak mecburi seçeneğimiz oldu. Yürüdüğümüz yolda hep başkaları için yürüdük ve her zaman onları yaşatma mülâhazaları, yaşama arzularımızın önünde bulundu. İnanmış ve sevgiyle atan sînelere refakatin dışında dünyevî zevk, lezzet adına bir şey duyup tatmadık. Dünyaya ait büyük-küçük herhangi bir talebimiz olmadığı gibi, dünyevî sayılan yanları itibarıyla -siyaset dahil- her şeye karşı bilerek mesafeli durmaya fevkalâde gayret gösterdik. Saf Allah hoşnutluğunu bulandırır ve Rabbimizle kulluk münasebetlerimizi zedeler mülâhazasıyla makam, mansıp düşüncelerini kalbî ve ruhî hayatımız adına birer kirlenme sayarak bu tür arzu ve beklentilerden hep uzak durduk.

   Evet biz, tâ baştan itibaren hep böyle davrandık; ama, insanları kendilerine medyun edip bu medyuniyeti de bir koz gibi kullanmak isteyen bazı çevreler, ayrıca her güzel şeyi kendilerine mal etme peşinde koşup duran ve müspet hiçbir hizmetleri olmadığı hâlde her olumlu işin önünde görünmek isteyen hasta bir kısım mütegallip zorbalar, aslında meziyet sayılan bazı millî faaliyetlere ve onların temsilcilerine karşı -ma’şerî vicdan “evet” dese de- iftira, isnat ve her türlü tezvire başvurmadan geri kalmadılar. Bu tür hareket etmekle onurumuzu kırmak, ma’şerî vicdan nezdinde bizi ademe mahkum etmek istediler. Böyle davrananların sayısı belki azdı; ama, yapılanların keyfiyet ve temâdîsi oldukça ürperticiydi. Bunların hemen hepsi de onur kırıcı şeylerdi ve iffetli yaşamış insanları fevkalâde rencide edecek mahiyetteydi. Ne var ki, kendini milletine adamış bir mümin için bunlar mutlaka ve mutlaka katlanılması gerekli olan şeylerdendi. Bu itibarla da bana göre, gönül erleri, geçmişte olduğu gibi gelecekte de olması muhtemel bu kabil densizlikleri gülerek karşılamalı; “Hoştur bana Senden gelen / Ya hil’at ü yahut kefen / Ya taze gül yahut diken / Lütfun da hoş, kahrın da hoş.” demeli ve her zaman dimdik durmalıdırlar.
   Bizim için önemli olan, milletimiz ve onun onurudur. Eğer millet derbeder, kitleler fakr u zaruret içinde inliyor, toplum tefrikaya yenik, yığınlar birbirini yiyor ve haramiliğe prim verilip şekavet de alkışlanıyorsa, işte o zaman bize oturup ağlamak düşer.. evet, kendini milletine adamış hasbî bir ruh, şahsı veya yakınlarının maruz kaldığı tecavüzler, tahkirler karşısında değil, dinine, diyanetine, mukaddes değerlerine dokunulduğu zaman hafakanlara girer; bir itfaiyeci edasıyla “çare” der, sağa-sola koşar ve gözü başka bir şey görmeyen sevdalılar gibi gerekirse her şeyini feda eder; feda eder de, kat’iyen millî ve dinî değerlerine toz kondurmaz. Yürüdüğü yol mazlumların, mağdurların yolu olmuş; ömür boyu hep çile çekmiş ve dünya zevki namına hiçbir şey tatmamış; sürgün yaşamış, zindanlarda çürümeye terk edilmiş; değişik baskılarla sürekli preslenmiş; her zaman bir haydut ve şaki muamelesi görmüş… önemsemez bunların hiçbirini; önemsemek bir yana, böyle şeyleri düşünmeyi bile düşünce adına israf kabul eder ve oturur kalkar milletin problemlerine çözüm bulmaya çalışır.

   Zulme maruz kalır, haksızlığa uğrar; ama o, ne zalimi görür ne de gadredenler üzerinde durur; hâlini her şeyi bilen “Allâmü’l-Guyûb”a havale eder ve yürür Hak rızası hedefli yoluna. Yürüdüğü yolda musibetlerin biri gider, diğeri gelir ve belâlar da sağanak sağanaktır tepesinde. Ne var ki, o bütün bunları, Hak’la münasebetleri açısından kendi kusur ve eksikliklerine verir; maruz kaldığı bu şeylerin, günahlarına kefâret olacağını düşünür; kısmen de olsa hatalarından arındığı/arınacağı ümidiyle acı çekerken dahi sevinir; dahası, olup biten bu şeylerin bir kısım sürpriz sonuçları olabileceği mülâhazasıyla da içinde bulunduğu o ızdırap karelerini ve bunların bütününden hâsıl olan gâile ve bâdireler silsilesini Cennet yolunun yokuşları gibi algılar; başkalarının âh u vah ettiği en canhıraş durumlarda bile sürekli şükranla gürler ve “Bırak bîçâre feryadı belâdan, kıl tevekkül; zira feryat, belâ-ender, hata-ender belâdır bil / Belâ vereni buldunsa eğer, vefa-ender, atâ-ender belâdır bil / …Cihan dolusu belâ başında varken ne bağırırsın küçük bir belâdan, gel tevekkül kıl / Tevekkül ile belâ yüzüne gül, tâ o da gülsün; o güldükçe küçülür, eder tebeddül.” (Mektubat) der kendini sorgular. Zulümden zulme koşanlar, hayatlarını kin, nefret, iğbirar ve intikam hisleriyle karartanlar kararta dursunlar; o, kendi gibi hareket eder; gayzları mülâyemetle savmaya çalışır; en insafsızca tecavüzleri gülücüklerle tesirsiz hâle getirir; yılmadan, usanmadan hep insanca tavırlar sergiler; her şeye rağmen başına gelenleri de, istihkakına binaen rahmetin yol verdiği kaderin adaletine bağlayarak rıza ile karşılar; karşılar ve hemen toparlanır, kendine gelir, yanlışlarını görmeye çalışır ve bir kere daha yaşama düzenini hüsn-ü âkıbete göre plânlayarak yürür Hak hoşnutluğuna.
   Başa gelenlerin gerçek sebeplerini keşfedemeyenlere gelince; onlar, yer yer çevrelerinde suçlu arar, zaman zaman kadere taşlar atar; varsa Hak’la bir parçacık münasebetleri onu da zedeler ve yanlışla oturur, yanlışla kalkarlar.. derken yeni yeni hatalarla daha değişik zulümlere de davetiyeler çıkarırlar.

   Fertler için söz konusu olan bütün bu hususlar, aynıyla toplumlar için de vâki ve vârittir: Bugün yeryüzünde zulümleri zulümler takip ediyor; güçlüler güçsüzleri eziyor; kuvveti elinde bulunduranlar, kimsenin gözünün yaşına bakmadan önüne gelen herkese saldırıyor. Bu kabil saldırı ve tecavüzler esnasında bir sürü masum gadre uğruyor; bir sürü insan ölüyor veya esarete dûçâr oluyor ve bütün bu hâdiseler, dış yüzleri itibarıyla yürekleri kanatacak mahiyette cereyan ediyor. Ne var ki, kader açısından bakınca mesele hiç de öyle değil; biz, bazen şöyle-böyle üzülebiliriz; ama, her şeyde kaderin adaletinin olduğu da bir gerçek: Bir kere her şeyden evvel, dünkü zalimler bugün zulümlerinin cezasını çekiyor, mazlumlar ve onların yakınları da ebedî saadet inancıyla serinliyor ve teselli oluyorlar.
   Evet, bugüne kadar o zalimler, önlerine gelen herkesi eziyor, kendileri gibi düşünmeyenlere kan kusturuyor ve ettiklerinin bir gün gayretullaha dokunacağını hiç mi hiç düşünmüyorlardı. Ezilip horlananlarsa, hiçbir şey yapamama hafakanlarını, sadece onları Allah’a havale etmekle yatıştırmaya çalışıyorlardı. Yıllar hep böyle Muharrem gibi geçti; gözyaşları da Revân Nehri gibi çağlayıp durdu.. derken yapılanlar ilâhî izzete dokundu ve Allah zulmedeni de, zulmü alkışlayıp zalimi seveni de, haksızlıklar karşısında sessiz kalanı da toptan tedip etti/ediyor ve edecektir de. Atalarımız “Zulmile âbâd olanın âhiri berbat olur.” demişlerdir ki tarih bunun yüzlerce misaliyle mâlemâldir. Dahası, iğneden ipliğe her şeyin hesabının sorulacağı bir gün var ki, o gün vay haline o zalimlerin..!
   Biz, şimdi her şeyi Sahibine havale ederek bir kere daha:

   “Zalimin zulmü varsa mazlumun da
   Allah’ı var,
   Bugün halka cevretmek kolay, yarın Hakk’ın
   divanı var.”

   deyip geçelim. Allah dünkü zalimleri bugün cezalandırdığı gibi, günümüzün gaddarlarını da çok yakın bir gelecekte mutlaka tecziye edecektir. Bugün, şahlar, şehinşahlar gibi yaşayanlar, günü gelince sürekli ızdırapla kıvranacak ve sefalet içinde yutkunup duracaklardır. Bu dünya, var olduğu günden beri her zaman yarısı ışık, yarısı da karanlık olagelmiştir. Bugün karanlık yaşayanlar, yakın bir gelecekte -eğer iradelerine emanet edilen dinamikleri iyi kullanırlarsa- aydınlıklara yürüyecek, içinde bulundukları zamanı günahlarıyla kirletenler de karanlıklara yuvarlanacaklardır.

   Şimdilerde bize, geceleri hep seher kuşları gibi inleyip durmak ve âh u enînlerle gök kapılarını zorlamak düşüyor. Kim bilir belki de, toplarla, tüfeklerle çözülemeyen problemler hiç umulmadık şekilde bir gün gözyaşlarıyla ve Hakk’a yakarışlarla çözülecektir. Aksine eğer bir an evvel kendimize dönüp, kendi değerlerimizi, kendi dinamiklerimizi harekete geçirmezsek, daha uzun süre mahrumiyetler içinde kıvranıp durmamız kaçınılmaz olacaktır. Evet, bugün kendini rahata salanlar şimdilerin miskinleri, yarınların da zelilleri olmaya mahkûmdurlar. Ömürlerini hissiz ve hareketsiz geçirenler, çevrelerinde ölüm sûrları ötmeye başlayınca çaresizlikle hep şaşkınlık yaşayacaklardır; yaşayacaklardır ama, yaz ve bahardaki fırsatları fevt edenler, kışta âh u vah etmiş ve nedamet duymuşlar neye yarar ki..! İnsan, bugününü, gelecekte “keşke keşke” demeyecek şekilde değerlendirmeli ve yarınlarını karartmamaya çalışmalıdır.
   Beğenmekten Vazgeç · · Paylaş
   Sen, Mustafa Ünal ve Fahrettin Benzin bunu beğendiniz.

   Mustafa Ünal ZAMANI AŞAN MUHTEŞEM BAŞYAZI. Yıl 2003

   • mustafa ünal; sen ne içtiysen aynısından istiyorum, fetullah mı dini değerlerine dokunulduğunda sağa sola saldırıp çare çare diye feryat ediyor, güldürme beni be mustafa. tayyip mi size ve cemaatinize zulm ediyor. allah iftira atanın yuvasını dağıtsın, çoluk çocuğundan hayır gördürmesin rabbim. ayıptır ulan allahsızlar ayıptır, günahtır. esas zulüm sizin söyledikleriniz, adama attığınız iftiralardır. rabbim tez zamanda sizin foyanızı ortaya çıkarıp bu ümmeti sizin fitne ve fesadınızdan korusun. amiiinn.

  • Anladığım kadarıyla cemaatin dersanesinde ogretmensiniz sayın Deniz. Zamanı gelince bedava da olacak dediginiz dersaneye oğlumu vermek istedim. Oğlum ordaki abilerini örnek alır hem de sınava hazirlanir diye. Diğer dersaneler 1600/1700 lira isterlerken burda 2500 lira istediler ve bir kuruş asagi inmediler. İşin maddi boyutu tabi ki… Allah in ol dedeginin onunde kimse duramaz… Mevlam neylerse güzel eyler. Selamlar…

 38. Sevgili Cemile,
  Kaleme sevdalı, yazıya tutkun biri olarak, beni öyle mutlu ettiniz ki anlatamam… Hayır Fetullah Gülen hocaya yazdığınız için değil, içinizi akıtırken kendinizi bir kenara koyarak, davayı ve davalıları çok güzel aktardığınız için… Çok teşekkür ediyorum, tek bizim bildiğimiz doğrudur tavrıyla cennete kimlerin gireceğine karar vermenin yersizliğini, hükmün sahibinin Allah olduğu gerçeğine bir de hükmün sahibi bizim hocamızdır diyen her kesimi içine alacak bir ifadeyi yazıya yerleştirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum… Dünyaya çocukların yanından bakan ben çocuklar için yazı biriktiriyorum, bunu da arşivime aldığımı bildirmek isterim… Yüreğinize sağlık, elinize sağlık, aklınıza, imanınıza, cesaretinize ve sizi anlamaya çalışanlara güveninize sağlık…

 39. tek bir soru Hoca efendi dediğiniz zat bu güne kadar papazların dışında herhangibir islam alimi ile görüşmüşmüdür madem aynı dine inanıyoruz da neden islam alimleriyle tekbir çatı altında toplanmak için gayret etmemektedir.aklı başında bir insan bilirki a.b.d devleti dünyanın bir ucunda dahi islam dini için bir araya gelmeye çalışanları veya islam dinine hizmet edenleri yok ederken neden amerikanın göbeginde islam adına çalıştıgını söyleyen birine gözyummaktadır. obama iler ters düşüp kenedy ile sıkıfıkı olunmasının sebebi nedir biri demiş hocaefendinin agzından duydunmu duydum gordumde vatikanda papanın eline sarılışını gördüm artık vatıkana neden ve nasıl gittiyse Allah hidayet versin diyorum Cemile bacımızı , ablamızı da yazısından dolayı tebrik ediyorum. Bacım , ablam dik yürüyün siz dik yürüdükce biz de dik bir şekilde yanınızdayız işallah.

 40. Hizmet gerçekten burda samimiyet sınavından geçiyor.

  Bakın Bank Asya var, istediğinizde sponsor derdiniz yok, maddi anlamda size bizde dahil olmak üzere hepimiz destek oluyoruz. Allah razı olsun, farzı kifaye bir iş yapıyorsunuz, rabbim bereketini arttırsın.

  Çıkıp deyinki biz ücretsiz yapıyoruz, buralar ümmetin maslahatı için lazımdır elzemdir, hepberaber destek olalim, sesimiz gür çıksın.

  lakin iş şuanda rant meselesi gibi hizmete asla yakışmayacak ifadelerle dile getiriliyor.

  bu çok yaralayıcıdır.

  hizmet varsın dershaneleri ücretsiz yapmış, ne kaybeder?

  • Kaos İmtihan ve Ümit

   Sızıntı / Başyazı – Mayıs 2003
   Günümüzde hâdiseler, sırf dış yüzleri itibarıyla değerlendirilmekte; sürekli korku, telâş, endişe ve ürperten bir belirsizlik var olup biten her işte. Niyetler olabildiğine karanlık, söz ve davranışlar aldatıcı, emeller hırsların güdümünde ve şu koca dünya fevkalâde hassas dengeler üzerindeki o iğreti duruşuyla birkaç macerapereste emanet. Kimin ne yaptığı, ne yapacağı belli değil; arzular başka, sözler-vaatler başka; aldatan aldatana. Kimse inanmasa da, öldürenler ve ezenler bir sürü bahane uydurabiliyor; mazlum ve mağdurlar ise olup biten şeylerden bütün bütün habersiz. Ölene şehit diyorlar, kalana da gazi. Aslında bunlarla teselli olmak için de imana ihtiyaç var. Böyle bir desteği olmayanlar da ödüllerle, madalyalarla avutuluyor.

   Her yanda yürekler tıpkı kamış kalemler gibi cızır cızır.. ve cızırdayan bu kalemler, kan rengindeki mürekkepleriyle tarihin en kirli sayfalarından birine ne utandıran notlar düşüyor: Her tarafta toz-duman, her bucakta kan, irin ve gözyaşı. Gövdeler canlara kalkan, canlar yaşama heyecanı ve ölüm hafakanıyla tir tir.. ezenler kan kokusu almış köpekbalıkları gibi av peşinde; her gördüğüne saldırıyor ve herkese diş gösteriyor. Mazlumlar-mağdurlar ise, sürekli şaşkınlık içinde ve beyhude eforların yorgunu. Her yanda kurt ulumaları, çakal sesleri; bu seslere açık sînelerde ise çaresizlik iniltileri. Hayattan kâm almak şöyle dursun, dört bir yandan gelip ruhlara çarpan acı haberlerle yığınlar sürekli tedirginlik içinde. Umumi atmosfer bugünkü insanların yüzleri gibi simsiyah; hâdiseler de tıpkı onların kafaları gibi hep sisli-dumanlı.. ne yaşamanın hakkı verilebiliyor, ne de hayat kendi derinlikleriyle duyulabiliyor.. sürekli emel, elem arası gel-gitler yaşanıyor, insanlar da her an ayrı bir acı ve ızdırapla ölüp ölüp diriliyorlar.
   Yer yer hâllerinden şikayet ettikleri de oluyor; ama, o da musibeti ikileştirmeden başka bir şeye yaramıyor. Hemen her zaman ayrı bir düşünce kayması ve bakış inhirafı içindeler; içindeler ve öyle derin bir gaflet yaşıyorlar ki, ihtimal sûr sesiyle dahi uyanmayacak gibiler…

   Bunların yanında, gözleri fizik ötesi âlemlere açık, başları mumlar gibi önlerinde ve gönüllerinden kopup gelen çığlıklarla Hakk’a arz-ı hâl edenlerin sayısı da az değil. İmanları sağlam, ümitleri pek, her işlerini hesaba bağlı götüren, hesapları da tam bu insanlar, hâdiselerin sadece dış yüzlerine bakarak ve her şeyi hâle sıkıştırarak değil; varlığı, varlık içinde de kendilerini doğru okuyarak, doğru yorumlayarak onları maddî-mânevî bütün derinlikleriyle ve bir küll halinde mütalâa ediyor; çirkin gibi görülen şeylerin arkasındaki güzellikleri de seziyor; ızdıraplara terettüp eden ledünnî zevkleri duyuyor ve sürekli musibet kâselerinden kevserler yudumluyorlar.

   Aslında, nâhoş görünen her ilâhî icraatın gizli bir kısım güzel yanları da var; evet bazen öyle ilâhî iş ve faaliyetler oluyor ki, dış yüzleri itibarıyla insan onlarda hiçbir güzellik göremiyor; ama, iç yüzleri, neticeleri ve herkese, her şeye bakan farklı yanları itibarıyla bunlar o kadar yerinde ve nefistirler ki, bunu böyle görüp sezebilenler, ah-of yerine, “Dahası olamaz” deyip hayranlık izhar ediyorlar.

   Evet, karın-kışın bağırlarında baharları beslemeleri, rüzgârların çok geniş alanlı aşılama fonksiyonları, yeryüzündeki değişik tebeddül ve tegayyürlerle yeni yeni güzel manzaraların oluşması ve bize vahşice görünen pek çok hâdisenin, ekosistem açısından getirdikleri o kadar güzeldir ki, duyup sezenler için bunlara hayran olmamak mümkün değildir; değildir ve bunların hemen hepsi de mükemmel, yerinde ve fevkalâde güzeldirler; ama her şeyin, kendi heva ve heveslerine göre cereyan etmesini isteyenlere bunları anlatmak çok zor olsa gerek…
   Gökte ve yerde ne varsa hepsinin, ilmî bir programa göre Yaratan’ın meşîetine bağlı cereyan ettiğini sezip anlayanlar, her şeyi daha farklı görür ve daha farklı değerlendirirler. Onların ufkunda guruplar tulû televvünlü, felaketler saadet renkli, elemler muvaffakiyet edalı, elde olmayan mazlumiyet ve mağduriyetler de müstakbel mutlulukların vesilesidir. Onlar, hâdiselerin o ekşi çehrelerinden daha çok gülen yüzüne bakar ve olayların acı yanları yanında tatlı taraflarını da görmeye çalışırlar. Dolayısıyla da, onların o aydınlık dimağlarında, yerinde toprak altın kesilir; zehir, şeker-şerbet olur; tipi-boran rahmet rengine bürünür; elemler emellerin koridorları hâline gelir ve ızdıraplar da birer doğum sancısına dönüşür. Hatta umumi ölümler ve geniş alanlı musibetler onların nazarında birer yeni bahar mesajı gibidirler. Onlar, ağaçlar üzerindeki kurumuş dalların budanmasına, taze filizlere yol açma nazarıyla bakarlar.. ve saygıyla karşılarlar kaderden gelen kesip biçmeleri. Dahası, olup bitenleri ettiklerine ceza, kadere rıza, günahlarına kefâret ve yeni bir kısım Hak inayetlerine çağrı mevsimi, teveccüh vesilesi sayar ve her zaman Allah karşısında iki büklüm olurlar; olur, belâ ve musibetlerle yüz yüze geldiklerinde hep dimdik durmasını bilirler. Zaten onlar bu dünyaya, herhangi bir rüzgârla sürüklenip gelmediklerinin şuurundadırlar ve en şiddetli fırtınalarla savrulup gitmeyecek kadar da konumlarının hakkını verme adına sabit-kademdirler. Öyle bir duruşları vardır ki, ne harp ü darp ne de kıyamete denk hâdiseler onları -Allah’ın sıyanetiyle- asla yerlerinden kımıldatamaz.

   Şerler, böylelerinin atmosferinde hayır rengini alır; ızdırap ve acılar da onların saflaşıp özlerine ermelerini netice verir. Havaların kararması, ortamın yaşanmaz hâle gelmesi onların gerilimlerini artırarak daha bir teyakkuza sevk eder. Zalimlerin zulmü, müstebitlerin ardı arkası kesilmeyen dayatmaları, aleyhlerinde komploları komploların takip etmesi ve bir ölçüde sebeplerin sukûtuyla çarelerin bütün bütün bitmesi onları daha bir yürekten Çaresizler Çaresi’ne yönlendirir ve kendi kendilerine: “Nâçâr kaldığın yerde / Nâgâh açar ol perde / Derman olur her derde” (İ. Hakkı) der; her şeyi daha iyi okur, daha iyi değerlendirir ve kaybetmeler kuşağında iç içe kazançlar yaşarlar.

   Yıllar var bizler, hep bu anlayışa sadık kalmaya çalıştık: Fitne ve fesada karşı koymak şiarımız oldu. Milletin selâmeti adına, tecavüzlere, tasallutlara ses çıkarmadan fenalıkları sürekli iyiliklerle savmaya uğraştık. Bize zulmedenlere, akla-hayale gelmedik komplolar kuranlara tek bir sözle olsun mukabelede bulunmadık. İftira ve tezvîre kilitlenmiş olanlara dahi bir kerecik olsun “Allah onları kahretsin.” demedik.

   Dünya peşinde koşmayı, sâfiyane Allah yolunda bulunma ile telif edemediğimizden, O’nun rızasına bağlılık içinde îlâ-yı hak mecburi seçeneğimiz oldu. Yürüdüğümüz yolda hep başkaları için yürüdük ve her zaman onları yaşatma mülâhazaları, yaşama arzularımızın önünde bulundu. İnanmış ve sevgiyle atan sînelere refakatin dışında dünyevî zevk, lezzet adına bir şey duyup tatmadık. Dünyaya ait büyük-küçük herhangi bir talebimiz olmadığı gibi, dünyevî sayılan yanları itibarıyla -siyaset dahil- her şeye karşı bilerek mesafeli durmaya fevkalâde gayret gösterdik. Saf Allah hoşnutluğunu bulandırır ve Rabbimizle kulluk münasebetlerimizi zedeler mülâhazasıyla makam, mansıp düşüncelerini kalbî ve ruhî hayatımız adına birer kirlenme sayarak bu tür arzu ve beklentilerden hep uzak durduk.

   Evet biz, tâ baştan itibaren hep böyle davrandık; ama, insanları kendilerine medyun edip bu medyuniyeti de bir koz gibi kullanmak isteyen bazı çevreler, ayrıca her güzel şeyi kendilerine mal etme peşinde koşup duran ve müspet hiçbir hizmetleri olmadığı hâlde her olumlu işin önünde görünmek isteyen hasta bir kısım mütegallip zorbalar, aslında meziyet sayılan bazı millî faaliyetlere ve onların temsilcilerine karşı -ma’şerî vicdan “evet” dese de- iftira, isnat ve her türlü tezvire başvurmadan geri kalmadılar. Bu tür hareket etmekle onurumuzu kırmak, ma’şerî vicdan nezdinde bizi ademe mahkum etmek istediler. Böyle davrananların sayısı belki azdı; ama, yapılanların keyfiyet ve temâdîsi oldukça ürperticiydi. Bunların hemen hepsi de onur kırıcı şeylerdi ve iffetli yaşamış insanları fevkalâde rencide edecek mahiyetteydi. Ne var ki, kendini milletine adamış bir mümin için bunlar mutlaka ve mutlaka katlanılması gerekli olan şeylerdendi. Bu itibarla da bana göre, gönül erleri, geçmişte olduğu gibi gelecekte de olması muhtemel bu kabil densizlikleri gülerek karşılamalı; “Hoştur bana Senden gelen / Ya hil’at ü yahut kefen / Ya taze gül yahut diken / Lütfun da hoş, kahrın da hoş.” demeli ve her zaman dimdik durmalıdırlar.
   Bizim için önemli olan, milletimiz ve onun onurudur. Eğer millet derbeder, kitleler fakr u zaruret içinde inliyor, toplum tefrikaya yenik, yığınlar birbirini yiyor ve haramiliğe prim verilip şekavet de alkışlanıyorsa, işte o zaman bize oturup ağlamak düşer.. evet, kendini milletine adamış hasbî bir ruh, şahsı veya yakınlarının maruz kaldığı tecavüzler, tahkirler karşısında değil, dinine, diyanetine, mukaddes değerlerine dokunulduğu zaman hafakanlara girer; bir itfaiyeci edasıyla “çare” der, sağa-sola koşar ve gözü başka bir şey görmeyen sevdalılar gibi gerekirse her şeyini feda eder; feda eder de, kat’iyen millî ve dinî değerlerine toz kondurmaz. Yürüdüğü yol mazlumların, mağdurların yolu olmuş; ömür boyu hep çile çekmiş ve dünya zevki namına hiçbir şey tatmamış; sürgün yaşamış, zindanlarda çürümeye terk edilmiş; değişik baskılarla sürekli preslenmiş; her zaman bir haydut ve şaki muamelesi görmüş… önemsemez bunların hiçbirini; önemsemek bir yana, böyle şeyleri düşünmeyi bile düşünce adına israf kabul eder ve oturur kalkar milletin problemlerine çözüm bulmaya çalışır.

   Zulme maruz kalır, haksızlığa uğrar; ama o, ne zalimi görür ne de gadredenler üzerinde durur; hâlini her şeyi bilen “Allâmü’l-Guyûb”a havale eder ve yürür Hak rızası hedefli yoluna. Yürüdüğü yolda musibetlerin biri gider, diğeri gelir ve belâlar da sağanak sağanaktır tepesinde. Ne var ki, o bütün bunları, Hak’la münasebetleri açısından kendi kusur ve eksikliklerine verir; maruz kaldığı bu şeylerin, günahlarına kefâret olacağını düşünür; kısmen de olsa hatalarından arındığı/arınacağı ümidiyle acı çekerken dahi sevinir; dahası, olup biten bu şeylerin bir kısım sürpriz sonuçları olabileceği mülâhazasıyla da içinde bulunduğu o ızdırap karelerini ve bunların bütününden hâsıl olan gâile ve bâdireler silsilesini Cennet yolunun yokuşları gibi algılar; başkalarının âh u vah ettiği en canhıraş durumlarda bile sürekli şükranla gürler ve “Bırak bîçâre feryadı belâdan, kıl tevekkül; zira feryat, belâ-ender, hata-ender belâdır bil / Belâ vereni buldunsa eğer, vefa-ender, atâ-ender belâdır bil / …Cihan dolusu belâ başında varken ne bağırırsın küçük bir belâdan, gel tevekkül kıl / Tevekkül ile belâ yüzüne gül, tâ o da gülsün; o güldükçe küçülür, eder tebeddül.” (Mektubat) der kendini sorgular. Zulümden zulme koşanlar, hayatlarını kin, nefret, iğbirar ve intikam hisleriyle karartanlar kararta dursunlar; o, kendi gibi hareket eder; gayzları mülâyemetle savmaya çalışır; en insafsızca tecavüzleri gülücüklerle tesirsiz hâle getirir; yılmadan, usanmadan hep insanca tavırlar sergiler; her şeye rağmen başına gelenleri de, istihkakına binaen rahmetin yol verdiği kaderin adaletine bağlayarak rıza ile karşılar; karşılar ve hemen toparlanır, kendine gelir, yanlışlarını görmeye çalışır ve bir kere daha yaşama düzenini hüsn-ü âkıbete göre plânlayarak yürür Hak hoşnutluğuna.
   Başa gelenlerin gerçek sebeplerini keşfedemeyenlere gelince; onlar, yer yer çevrelerinde suçlu arar, zaman zaman kadere taşlar atar; varsa Hak’la bir parçacık münasebetleri onu da zedeler ve yanlışla oturur, yanlışla kalkarlar.. derken yeni yeni hatalarla daha değişik zulümlere de davetiyeler çıkarırlar.

   Fertler için söz konusu olan bütün bu hususlar, aynıyla toplumlar için de vâki ve vârittir: Bugün yeryüzünde zulümleri zulümler takip ediyor; güçlüler güçsüzleri eziyor; kuvveti elinde bulunduranlar, kimsenin gözünün yaşına bakmadan önüne gelen herkese saldırıyor. Bu kabil saldırı ve tecavüzler esnasında bir sürü masum gadre uğruyor; bir sürü insan ölüyor veya esarete dûçâr oluyor ve bütün bu hâdiseler, dış yüzleri itibarıyla yürekleri kanatacak mahiyette cereyan ediyor. Ne var ki, kader açısından bakınca mesele hiç de öyle değil; biz, bazen şöyle-böyle üzülebiliriz; ama, her şeyde kaderin adaletinin olduğu da bir gerçek: Bir kere her şeyden evvel, dünkü zalimler bugün zulümlerinin cezasını çekiyor, mazlumlar ve onların yakınları da ebedî saadet inancıyla serinliyor ve teselli oluyorlar.
   Evet, bugüne kadar o zalimler, önlerine gelen herkesi eziyor, kendileri gibi düşünmeyenlere kan kusturuyor ve ettiklerinin bir gün gayretullaha dokunacağını hiç mi hiç düşünmüyorlardı. Ezilip horlananlarsa, hiçbir şey yapamama hafakanlarını, sadece onları Allah’a havale etmekle yatıştırmaya çalışıyorlardı. Yıllar hep böyle Muharrem gibi geçti; gözyaşları da Revân Nehri gibi çağlayıp durdu.. derken yapılanlar ilâhî izzete dokundu ve Allah zulmedeni de, zulmü alkışlayıp zalimi seveni de, haksızlıklar karşısında sessiz kalanı da toptan tedip etti/ediyor ve edecektir de. Atalarımız “Zulmile âbâd olanın âhiri berbat olur.” demişlerdir ki tarih bunun yüzlerce misaliyle mâlemâldir. Dahası, iğneden ipliğe her şeyin hesabının sorulacağı bir gün var ki, o gün vay haline o zalimlerin..!
   Biz, şimdi her şeyi Sahibine havale ederek bir kere daha:

   “Zalimin zulmü varsa mazlumun da
   Allah’ı var,
   Bugün halka cevretmek kolay, yarın Hakk’ın
   divanı var.”

   deyip geçelim. Allah dünkü zalimleri bugün cezalandırdığı gibi, günümüzün gaddarlarını da çok yakın bir gelecekte mutlaka tecziye edecektir. Bugün, şahlar, şehinşahlar gibi yaşayanlar, günü gelince sürekli ızdırapla kıvranacak ve sefalet içinde yutkunup duracaklardır. Bu dünya, var olduğu günden beri her zaman yarısı ışık, yarısı da karanlık olagelmiştir. Bugün karanlık yaşayanlar, yakın bir gelecekte -eğer iradelerine emanet edilen dinamikleri iyi kullanırlarsa- aydınlıklara yürüyecek, içinde bulundukları zamanı günahlarıyla kirletenler de karanlıklara yuvarlanacaklardır.

   Şimdilerde bize, geceleri hep seher kuşları gibi inleyip durmak ve âh u enînlerle gök kapılarını zorlamak düşüyor. Kim bilir belki de, toplarla, tüfeklerle çözülemeyen problemler hiç umulmadık şekilde bir gün gözyaşlarıyla ve Hakk’a yakarışlarla çözülecektir. Aksine eğer bir an evvel kendimize dönüp, kendi değerlerimizi, kendi dinamiklerimizi harekete geçirmezsek, daha uzun süre mahrumiyetler içinde kıvranıp durmamız kaçınılmaz olacaktır. Evet, bugün kendini rahata salanlar şimdilerin miskinleri, yarınların da zelilleri olmaya mahkûmdurlar. Ömürlerini hissiz ve hareketsiz geçirenler, çevrelerinde ölüm sûrları ötmeye başlayınca çaresizlikle hep şaşkınlık yaşayacaklardır; yaşayacaklardır ama, yaz ve bahardaki fırsatları fevt edenler, kışta âh u vah etmiş ve nedamet duymuşlar neye yarar ki..! İnsan, bugününü, gelecekte “keşke keşke” demeyecek şekilde değerlendirmeli ve yarınlarını karartmamaya çalışmalıdır.
   Beğenmekten Vazgeç · · Paylaş
   Sen, Mustafa Ünal ve Fahrettin Benzin bunu beğendiniz.

   Mustafa Ünal ZAMANI AŞAN MUHTEŞEM BAŞYAZI. Yıl 2003

 41. KÖTÜ GÖRÜNMEK İÇİN İYİ OLMAK GEREKİRMİŞ...

  Yazının başında ”Allah’ın rızasını, Peygamber’in davetini yaymak için çıktığınız o hayır yolunda -ki Allah sizlerden razı olsun, bu konudaki hayrınızı anmayan zalimdir ” cümlesini kuruyor ama yazıyı okudukça resmen kin, nefret dolu bir cemaatten bahsediyor… Size soruyorum acaba bir insanın içinde kin, nefret varken nasıl hayırlı işler yapabilir çok merak ediyorum!!! kendi içinde çelişkiye düşmüşsün sayın Cemile Bayraktar.

 42. Yazıyı okudum.Yazar bazı meseleleri karıştırmış, bazılarını uydurmuş, bazı doğru görünen konularda da bir takım sebep ve hikmetler olabileceğini göz ardı etmiş.Mesela, Hocaefendi Hudeybiye örneğini 2004 MGK kararları için verdi.Yani bir tarafta hükümet bir tarafta asker vardı.Yazar ise sanki bir tarafta AKP bir tarafta cemaat kasdedilmiş gibi lanse etmiş ve Hocaefeninin güya AKP yi Hudeybiyedeki müşriklere benzettiğini söylemiş.Bu yanlıştır.Diğer bir husus, Türkçe Olimpiyatları için ticari ve siyasi kar amacı güdüyor demiş buda külliyen yanlış nasıl kar olduğunu anlatmamış, iftira atmış.Diğer bir husus Boydaklar Geziye destek verdi diyor, bu kuyruklu yalan, utanmadan sallamış,isbat etsin.28 şubatta Erbakan Hoca yanlış üstüne yanlış yapmış ve irtica yalanını çıkaranların ekmeğine yağ sürecek işler yapmıştır ve bunun neticesinde tüm müslümanlar zarar görmüştür, en basit örnekle ordudan irtica nedeniyle 1000 tane subay atılmıştır.Bunların nedeni hep Erbakanın basiretsiz politikaları yüzünden olmuştur.Burada suç cemaatte değil Erbakan ve partisindedir.Ne yani Erbakan yanlış yapacak olan bana olacak! tabiki, Erbakanı savunmak, destek vermek yanlış olur, ama cemaat defalarca Erbakanı uyarmıştır, haber göndermiştir ama Erbakan dinlememiştir.Yazar burada da meseleyi karıştırmış.Polis koleji sınavları tamamen büyük iftiradır, öyle olsa cemaate yakın polis müdürlerinin görevlerinde başarısız olması gerekir.1 tane başarısız birini göstersin aksine hepsi mafya, uyuşturucu, yolsuzluklar … konularında büyük başarılar elde etmiştir.Ama Tayyip Erdoğan ne yapmıştır? Bunlar cemaatten diye hepsini tasfiye etmiştir.Mavi Marmara konusunda Hocaefendinin ufkunu anlamamış anlamayabilir ama şu var Hocaefendinin sözünü eleştireceğine o gemiyi oraya gönderenleri eleştirsin, insanları bile bile ölüme gönderenleri eleştirsin.One minute meselesine gelince, Başbakan one minute dedi ne oldu? Sadece insanların hislerine tercüman oldu, tüm dünyaya bunu deklare etti.Sonra…İsrail intikamını kötü aldı Mavi Marmarada…9 insanımızı öldürdü, tüm dünyada karizmamızı fena çizdi.Ama halen F16 modernizasyonları ve değişik ihaleler İsraile veriliyor, demek ki hepsi laf icraat yok.Yazar one minute konusunda da Erdoğanı eleştirsin ilkönce.Kürtlerle olan eleştirisine gelince, Allahtan utansın! Ben oralara gittim, yakından gördüm. Cemaat orada çok faal 500.000 tane kürt gencini okutuyor, eğitim veriyor, PKK ya gitmesini engelliyor.Bunu ne AKP ne de bir başkası yapabiliyor.Bu konuda da sallamış.Mit başkanı hakkında ne biliyor da yalan yanlış ithamlarda bulunuyor.Salih Mirzabeyoğlu hakkında da kimdir nedir detaylı bilgi versin,her gördüğün sakallıyı deden sanarsan yanlış yaparsın, sanki suçlusu cemaatmiş gibi lanse ediyor.Cemaatin FBI ya müslümanları gammazlamasını iddia etmek çok büyük bir iftiradır.Eğer öyle olsaydı.ABD de de müslümanlığın azalması lazım gelirdi.Baksın bakalım istatistiklere 10 yılda ABD de müslüman olanların sayısı ve oranı nedir?Bu kardeşlerim ne istedi de geri çevirdim? meslesine gelince…Cemaat sivil anayasa istemiştir, dersanelerimize dokunma demiştir istedikleri bunlardır, başkaları gibi, yandaşlar gibi ihale istememiştir. Cemaat istediğine oy verir, kefenimle yola çıktım diyenlere oy vermek zorunda değildir.Cemaat siyasi partilere iman,biat etmemiştir, angaje de değildir.Cemaatin derdi zengin olmak değildir, makam mansıp, koltuk değildir.Cemaatin derdi insanların imanının kurtulmasına vesile olmaktır.CEMAATİN YANLIŞLARI VARDIR AMA BAYAN YAZARIN YUKARIDA YAZDIKLARININ HİÇBİRİSİ DEĞİLDİR.Saygılarımla.

  • Doğrular zorunuza mı gitti açıklanınca.Sen bile biliyorsun yazılanların doru olduğuna.Yalnızca polis sınavlarında değil üniversitelerin araştırma görevliliği sınavlarında bile oluyor.Dönemimde alttan 4 yıl boyunca 30 civarında dersi olan öğrenciye soruları verip kazandıran siz değilmiydiniz. Yalan de. ismine öteki yorumumda deşifre edeyim.Boş verin ya. Bacımın eline, yüreğine sağlık…

   • Niye zoruma gidecek, bak açıklamalarını yazdım yiyorsa cevap verin/versin. Bizimki dava sizin ki nedir? Cemaatten haz almayanların, kin besleyenlerin, çekemeyenlerin, hased edenlerin hezeyanları! Kopya meselesine gelince, velevki sizin dediğiniz gibi olsun. Hukuktaki kural şudur: Suçun cezası suçun büyüklüğünden daha fazla olamaz.Şimdi yapılan nedir, cemaate yapıp yapmadığı tüm işlerden sorumlu tutarak komple infaz etmek.Mesele çok basit bir de şu açıdan bakın: AKP en nihayetinde siyasi bir partidir, 5 dönemde seçilebilir ama yaptığı hatalardan dolayı sandıkta silinip gidebilir de.Millet için bu çok problem değildir, çünkü daha iyisi çıkar millet ona oy verir.Ya cemaat? Cemaat yok edildiğinde kim kazanacak? Alternatifi var mı? Kim insan yetiştirecek? Dünyanın tek örgütlü İslami oluşumu gidince yerini kim dolduracak? Türkiye ve dünya ve İslam alemi bundan nasıl etkilenecek?

  • ben ortaokulu imamhatipte liseyi fen lisesinde okumuş bunların dersanesine de kolejine de lise son sınıfta ücretiz olarak transfer edilmiş bir öğrenciyim. cemmatin okullarında dini bir eğitim verildiği tam bir palavradır. geçen sene bu okuldan mezun olmuş 4 arkadaşla taksimde buluştuk ve masada içki içmeyen birtek ben vardım. ayrıca okullarında okumak için ya zengin yada o okul yada dersaneye başarısıyla reklam katkısı sağlayacak öğrenci olmak gereklidir. bu iki şartı sağlayamayan bir tane garibanın ücretsiz okutulduğunu görmedim. ikinci konu; bir inanç hareketinin polis teşkilatında, istihbarat birimlerinde, askeriyede, üniversitelerde kadrolaşma gayretini neyle izah edeceksiniz? Bu sizlerin gizli bir gündeminin olduğunun açık bir götergesi. Mavi marmara olayında otoriteden izin alınmalıydı derken o iznin verilmeyeceğini fetullah bilmiyor mu ? bal gibi biliyor.. müslümanlara uluslar arası sulardan gemiyle yardım gönderilmesi ve karşıında uygulanan hukuksuzluk karşısında mazlumun yerine güçlüyü tercih etmek ancak sizin okullarını korumak adına islamın onurunu yerle bir eden zihniyetinize mahsustur. papaya yazılan mektubu bir müslüman olarak okuduğunda,hizmetinizde olmak isteriz ifadeleri yüreğinizi titretmiyor ve bundan utanç duymuyorsanız, 28 şubatta müslümanlara kan kusturan çevik bire yazılmış mektubu okuduğunda müslüman onuruna incinmiyorsa; sizlerle doğu ve batı kadar, gece ve gündüz kadar, arz ile gök kubbe kadar uzağız… allah rızası için birdaha hatırını kıramayacağımız insanları araya okarak saman gazetenize abone etmeye kurban parası toplamaya çalışmayın… cevabım çok sert olur

  • SON CÜMLENE İTHAFEN SORUYORUM; YANLIŞLARI NELERDİR?… MADEM BU KADAR KONULARA HAKİMSİN…. MEDENİ CESARETİNLE AÇIKLADA BİLELİM…

   • 5 de 1 lik Adam
    02 Aralık 2013, 01:44 yazısına cevaptır…

    • Cemaatin deklare ettiği açıklama : Biz tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz/yakınlıktayız/uzaklıktayız.
     Yanlış : AKP ye meyletmesi, yakınlaşması. 3 dönem destek vermesi.Gayr-i meşru bir muhabbetin neticesi, merhametsiz azab çekmektir.

  • SON CÜMLENE İTHAFEN SORUYORUM; YANLIŞLARI NELERDİR?… MADEM BU KADAR KONULARA HAKİMSİN…. MEDENİ CESARETİNLE AÇIKLADA BİLELİM…

 43. yorumlara bakıyorum da eleştirenler ya da Deniz Hanıma kibar kibar hakaret edenler sorduğu sorulardan hiçbirisine cevap dahi veremiyorlar. sonuna kadar katılıyorum. Biz Allah adamıyız siyasetle ilgilenmiyoruz deyip de en az bir siyasi parti genel başkanı kadar her meseleye karışıp alakalı alakasız herşeye yorum yapan ve kendisi hakkında küçük bir eleştiriyi bile kaldıramayan, hakkında olumsuz bir durum olunca insanları Gayretullaha dokunur diye korkutmaya çalışan bir Fethullah Gülene bende de artık hüsn ü zan kalmadı.

 44. ağzına sağlık kardeşim.

 45. Ahde vefa ettiğin nurettin verenmi müsteşarın peşindeki kuyruk yalayıcımı

 46. Değerli kardeşim Allah razı olsun. Sen ve senin gibiler güzel yolda inşallah. Rabbim kazanma kuşağında kaybedenlerden eğlemesin bizleri. Ümmeti Muhammed’e birlik ve beraberlik versin.
  Aldandı!

  Süleyman Eriş | 01/01/2000. | YAZARLAR

  Hele bir anlatıver Güzel Dost! Kimler aldandı?
  – Cehennemi hesaba katmayan dindar aldandı!
  Çünkü Kur’an şöyle anlattı: ‘Allah tarafından hiç hesaba katmadıkları karşılarına çıkıverdi…’ Zümer Suresi, 47.

  Söyle bana Can Dostum kimler aldandı?
  – Cennetteki yerini hazır bilen herkes aldandı!
  Zira Kur’an ‘..O öyle sizin kuruntu ve hayallerinizle olacak iş değil.’ buyurmuştu. Nisa Suresi, 123.

  Bir daha söyleyiver başka kimler aldandı?
  – Ölüm yokmuş gibi yaşayan dünya-perest aldandı!
  Zira Kur’an turrayı şöyle bastı: ‘Her nerede olursanız olunuz ölüm size yetişir! Velev eflake ser çekmiş surlarda bulunun!’ Nisa Suresi, 78.

  Güzel Dost! Anlat bana daha kimler aldandı?
  – Ameline güvenen abid aldandı!
  Çünkü Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam şöyle ferman buyurdu:
  Zinhar aldanmayın! Hiç kimse ameli ile kurtulamaz!
  Soruldu: Sen de mi Ya Rasulallah?
  Cevap verdi: Evet ben de!

  Başka kim kandı, kimler aldandı?
  – Salih amel işliyorum sanan riyakar aldandı!
  Çünkü Kutsi Hadiste Allah Teala şöyle buyurdu: ..Kim bir amel işler de o amele benimle birlikte bir başkasını ortak ederse onu ve şirkini başbaşa bırakırım.

  Anlatıver Hakîm! Sonra kim aldandı?
  – Aleme telkin verip kendini unutan vâiz aldandı!
  ‘İnsanlara iyilik emreder de kendinizi unutur musunuz? Halbuki kitap okuyorsunuz, artık akıl etmez misiniz?’ Bakara Suresi, 44.

  Başka var mı? Daha kim aldandı?
  – Rabbini bırakıp hevasına kulluk eden aldandı!
  ‘Gördün mü o hevasını ilah edineni? Artık ona sen mi vekil olacaksın. Yoksa onların çoğunu işitirler veya akıl ederler mi sanıyorsun? Onlar sırf hayvan gibi hatta gidişçe daha sapkındırlar?’ Furkan Suresi, 43-44.

  Hele bir anlat Sevgili Dost! Başka kimler aldandı?
  – Rahmete güvenip kendini emniyete salan fâsık aldandı!
  ‘Allahın kendilerine kuracağı plandan emin mi oldular?! Kendilerine yazık eden kavimlerden başkası Allahın mekrinden emin olmaz!’ A’raf Suresi, 98.

  Hele bir daha anlat, başka kimler aldandı?
  – Yolunun eğriliğinden şüphe etmeyen kendini bilmez aldandı!
  ‘Tuttukları yol sebebiyle dünya hayatındaki bütün çabaları boşa gitmiştir de zannnederler ki cidden iyi bir iş yapıyorlar.’ Kehf Suresi, 104.

  Göster bana Can Sevgili! Daha kimler aldandı?
  – Kendini hizmette bilip, kılını dahi kıpırdatmayanlar aldandı!
  ‘Allah gayret gösterip cihad edenlere, olduğu yere mıhlanıp kalanların çok üzerinde bir ecr-i azim ihsan etmiştir.’ Nisa Suresi, 95.

  Avaz et Hatip avaz, ta ki herkes duysun! Hele hele kimler aldandı?
  – Nasıl desem bilmem ki Namazsız aldandı!
  Hele bir baksan ya Kur’an nasıl anlattı: ‘Ashabı yemin Cennetten seslenip mücrimlere soruyorlar, sizin bu sekar cehennemine girmenize ne sebep oldu? diye.
  Onlar da diyorlar: Biz namaz kılanlardan değildik…’ Müddessir Suresi, 39-43.

  Kim öz-canını yaktı, kimler aldandı?
  – ‘Ben bundan sonra kurtulmam.’ diyen me’yus aldandı!
  ‘De ki: Günah işlemek suretiyle öz-nefisleri aleyhine israf etmiş kullarım! Allahın rahmetinden ümidi kesmeyin, çünkü Allah bütün günahları mağfiret buyurur. Şüphesiz o öyle gafur, öyle rahim. Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden evvel tevbe ile Rabbinize dehalet edin ve ona halis müslümanlık yapın, sonra kurtulamazsınız!’ Zümer Suresi, 53-54.

  Ey Güzel Hayırhah! Anlatıver kim aldandı?
  – ‘Allah dilemeseydi günahkar mı olurdum!’ diyen kaderci aldandı!
  ‘Diyeceği gün bir nefis: Eyvah! Allah yanında yaptığım eksikliklerden dolayı hasretime bak, doğrusu ben eğlenenlerden idim. Yahud diyeceği: Allah bana yolunu gösterse idi ben de müttakilerden, Allahtan korkan dindarlardan olurdum.’ Zümer Suresi, 56-57.

  Ey Nâsih! De bana daha kimler aldandı?
  – ‘Keşke her günahım bunun gibi olsa.’ diyen müznib aldandı!
  Zira Sahabi Hazreti Enes şöyle anlattı: Sizler, size göre saç kılından ince, kıymeti olmayan işler yapıyor, günahlar işliyorsunuz. Lakin biz onları Rasulullah zamanında helak sebebi sayıyorduk.

  Anlat anlat daha kimler aldandı?
  – ‘Bakma! Benim kalbim temiz.’ diyen amelsiz aldandı!
  ‘Yemin olsun ki zamana! İnsan mutlak hüsranda. Ancak şunlar müstesna: Onlar iman edip salih salih amel işlediler!..’ Asr Suresi, 1-3.

  Başka kim, daha kim aldandı?
  – ‘Bir lokma bir hırka devirleri geçti artık; bu zamanda herşey para!’ diyen zengin aldandı!
  ‘Oyaladı o malda çokluk kuruntusu sizleri. Ta.. ziyaret edişinize kadar kabirleri. Öyle değil, ileride bileceksiniz. Sonra öyle değil ileride bileceksiniz. Öyle değil ilmel yakin bileceksiniz. Kasem olsun o cehennem ateşini çaresiz, göreceksiniz. Sonra kasem olsun onu çaresiz, aynel yakin göreceksiniz. Sonra kasem olsun o gün mallarınızdan hesaba çekileceksiniz!’ Tekasür Suresi.

  Hele bahset başka kim aldandı?
  – ‘Bu zamanda da bu olur mu canım!’ diyen cahil aldandı!
  ‘Rabbinin kelimesi doğrulukça da adaletçe de tam kemalindedir, onun kelimelerini değiştirebilecek yok, işiten de O, bilen de O. Yerdekilerin çoğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar, onlar sırf zan ardına gider ve sade atarlar.’ A’raf Suresi, 115-116.

  Deyiver bana başka kim aldandı?
  – ‘Göreceksin biz nice hacı-hocadan önce giricez cennete!’ diyen nâdan aldandı!
  ‘Şüphesiz korunan müttekıler içindir Rabblerinin katında na’im Cennetleri. Artık müslimleri mücrimler gibi kılar mıyız? Neniz var? Nasıl hükmediyorsunuz? Yoksa size mahsus bir kitap var da onda şu dersi mi okuyor sunuz?’ Kalem Suresi, 34-37.

  Bir daha söyle! Kim kandı, kimler aldandı?
  – ‘Hem ondan hem bundan lazım; öyle tek taraflı, a-sosyal olmaz.’ diyen bîhaber aldandı!
  Zira ‘..İyi bir amel ile diğer bir kötüyü karıştırdılar…’ Tevbe Suresi, 102.

  Konuş Hatip konuş! Başka kim aldandı?
  – ‘O kadar incesine aklım ermez.’ diyen akıllı aldandı!
  ‘Onlar dünya hayatını zahiren biliyorlar. Ahiret hakkında ise hepten gafiller!’ Rum Suresi, 7.

  Bahsediver Hatip! Daha kim aldandı?
  – ‘Bu da bir şey mi canım, millet neler işliyor.’ diyen günahkar aldandı!
  ‘Ona kendi kazandığı, size de kendi kazandığınız. Siz onların amellerinden sorulacak değilsiniz.’ Bakara Suresi, 134.
  Lakin ‘Şüphe yok bütün yaptıklarınızdan mesul tutulacaksınız!’ Nahl Suresi, 93.

  Anlatıver Dostum! Daha kim aldandı?
  – ‘Benim babam da hacı.’ diyen evlat aldandı!
  Çünkü baksana dalgalar arasındaki inkarcı oğlu için yalvaran Nuh peygambere ne denildi: ‘Ey Nuh!.. O senin ailenden değil, çünkü o, dürüst iş yapan temiz bir insan değildi. O halde hakkında kesin bilgin olmayan bir şeyi Benden isteme. Onun kurtulması için dua ederek cahil bir iş yapmandan seni sakındırırım.’ Hud Suresi, 46.

  Haber et Hatip haber! Başka kim aldandı?
  – ‘Ben gıybet etmiyorum ki, olanı söylüyorum.’ diyen aldandı!
  Zira Efendimiz bir gün soruverdi: Bilir misiniz gıybet nedir? diye.
  Ashab, Allah ve Rasulu daha iyi bilir, dediler.
  Efendimiz, kardeşini beğenmiyeceği şekilde anmandır, buyurdular.
  Soruldu: Ya söylediğimiz şey onda varsa?
  Cevap verdi Efendimiz: Eğer varsa onu gıybet ettin demektir. Şayet söylediğin onda yoksa, bu zaman da ona iftira ettin demektir.

  Daha kim yandı, kimler aldandı?
  – ‘İşlediysek biz işledik; azabını çeker diyetini öderiz.’ diyen bedbaht aldandı!
  ‘Yemin olsun! Rabbinizin azabından onlara velev bir nefha, bir kıvılcım dokunuverse VAY BİZLERE derler!’ İsra Suresi, 21.

  Vah Nâsih vah! Demek bunca insan aldandı!
  – Güzel dost! Bir bilsen daha kimler aldandı!

 47. Bu fethullah gülenin sonu eski peygamberlerde çok alim olupta sonu ibretlik olan alimler gibi olacak diye düşünüyorum… İslam alimliğini değil türklüğün alimliğini türklüğe alim yaparken kürtlere yaptığı zulme türke hizmet gibi gördü….!!!!!!!!!! Ve şuanda şefkat tokatlarını yiyiyor ve daha bunalr başlangıç ibretlik sonun başlangıcı….!!!!

 48. Gerçek şeyh müritlerini Allah’a bağlar, sahte şeyh ise Fethullah gibi kendine bağlar… Bu güzel yazıyı yazan hanım kardeşimizin ellerinden öpüyorum, Allah kaleminin kuvvetine kuvvet versin, Allah sırtını yere getirmesin….

 49. gayet güzel açıklmalar yapmış kardeşim.bir zamanlar bende bu cemaate her konuda güvenirken bir bakmışınız yaşananlar çok farklı yöne çevriliyor eğerki gerçekten dava hak yolu ise TİCARETİ çekin bu yoldan..

 50. Ağzınıza sağlık kardeşim çok güze bir durum tesbiti yapmışsınız anlayan anlar anlamaya ya da anlamak istemeyene ne anlatsan beyhude…

 51. arkadaşlar hata ediyorsunuz böyle yazarları ciddiye almak bile imanlı bir insan için vebaldir ne gerek var

 52. aha da çıkıyolar yavaş yavaş.siz toto yumurtadan mı cıkıyosunuz ya.bu kadın hangi gazetede köşe yazarı.iyi gaza gelmiş.valla bu adamlar yıllardır koşturdukları için şimdi taşlanıyolar.HOCAEFENDİ DENİLDİĞİNDE NEDEN GÜLEN AKLA GELİYO ACABA.NEDEN BU KADAR İNSANIN KALBİNE GİRMİŞ DE .MİLLİ GÖRÜŞCÜLER GİREMEMİŞ.BU KADAR İNSAN SELİ AKLINI PEYNİR EKLMEKLE YEMİŞ DE SEN Mİ AKILLISIN ABLA. ALLAH AŞKINA GİT EVİNE YEMEK YAP.KİMSENİN GAZINA GELME YA.

 53. Kardeşim benim yüreğine sağlık.
  Zuleme karşı susan zulmün mümessilidir.
  Rabbim Yar ve Yardımcın olsun.
  Duamıza dua ile karşılık vermen dileğin ile Selmetle.

 54. Cok guzel poz vermissin maasallah kasin gozunde yerinde ama bunun icin bukadar rövanş yalmaya gerek yok.hocaefendi bu gibi ithamlarka yeni karsilasmadi bunlar yalama yapti artik.ha akit gazetesini kaynak gosterebilirim sana.canim bu hizmeti allah ayakta tuttu ve tutuyor.kimseye gebe degil.sonucta hocaefendinin aoyledikleride cokta dogruydu.tabiki bukadar ilim adami bilim adami devlet adamlari aptal onlar biseyin farkinda degil bir sizsizniz akilli olan.hocaefendinin yaptiginin milyonda birini siz yapin sonra gelin burda konusun bu hizmete can feda hocama can feda cunku hakkin rizasinin disina cikmayan biri icin can feda…

 55. ii sıralamışsın güzel yazmışsın içindeki yıllardı kini öfkeyi, 28 şubatta böşörtüsünü çıkar yoluna devam et demiş tavsiye uyan uyar uymayan uymaz. yapılmak istenen zaten başörtülüleri okutmamaktı. benim sınıfımdaki mgv ciler başörtülü geldi okuldan atıldılar ve mgv ci esnaflara kumalık teklifi aldılar…
  israile karşı mavimarmayı kaldıran iskenderundan gölcükten donanmada kaldıra bilirdi onudamı hoca engelledi. ancak bir gazze bir suriye edebiyatı dış politikada elinizi attığınız yer karışıyor. hani esad kardeşinizdi…

 56. zaman fitne zamanı susalım lütfen kimsenin ekmeğine yağ sürmeyelim.aynı evin içinde hiçmi kardeşler kavga etmiyor.birbirimizin yüzüne bakacağız her zaman.Şu ortama Efendimiz(sav) gelse hangimizin garantisi var ki Efendim(sav) benden razı.hatasız yanlışsız kul olmaz. birbirimizin hatalarını meydana dökmekle ne kazanç sağlıyoruz Allah aşkına.Biraz susmayı öğrenelim.

 57. arkadaslar böyle insanlara cevabımız …bakınız deniz in yorumuu…….allah kardeşimizden razı olsun çok güzel açıklamış……kesinlikle böyle insanları duymamak lazım….sosyal medyada veya veya medyada gözükmeyen karakterlerin böyle aniden cıkan karakterlerin yazıları tehlikelidir aczi kanaatimce.

 58. Meslek liselerinde binlerce öğrenci maddi sıkıntıdan dolayı dershaneye gidemiyor. Dolayısıyla dershaneye giden öğrenciler bu öğrencilerden kat kat üstün oluyor sınavda. Madem amacınız hizmet ise tutun bu öğrencilerin ellerinden. Ha bunu yapamıyorsanız şu berbat eğitim sistemini düzeltmeye çalışan insanlara engel olmayın. Eğitimdeki hatadan dolayı maddi manevi çıkar sağlamayı kesin. Ve bu hatanın çözülmesi için birlik olun. İşte o zaman asıl hizmeti edersiniz!

 59. Yanlış yoldasınız, bilesiniz,hepimiz Allah’ın kuluyuz,aynı saftayız,ama anlamıyorum bu ayrışmayı!

 60. Akit gazetesinin yazdığı onca yalan haberden sonra hiçbir delil ve ispata dayanmadan yazılan bu yazı kayda değer bir yazı değil…yazan kişinin kendisine ait duygu ve düşüncelerini yansıtıyor sadece.Ben de sevmediğim bir kişi hakkında böyle düşüncelere kapılabilir ve böyle bir yazı yazabilirim.Ama kompozisyon ödevinden ileri gitmez.Yazacaksanız delilli ve ispatlı yazılar yazmanızı tavsiye ediyorum.Söylediğiniz şey hakkında yazdığınız kişide varsa ve bu kişi yazdıklarınızdan haberdar değilse ve görmüyorsa bu gıybet olur…söylediğiniz şeyler hakkında söylediğiniz kişide yoksa bu defa iftira olur lütfen dikkat

 61. yazara laf atmak çok kolay. yazarın ileri sürdüğü tezleri çürütün. hangileri iftira örnekleriyle anlatın. ben bile bazılarına şahit oldum. bunları açıklayın sadece.

  • sayın barbaros tez çürütmek yerine verilen haber kaynağı ve delili ile birlikte verilirse çürütmeye gerek kalmaz herkes inanır zaten.Siz de bazı şeylere şahit oldum demek yerine şahit olduğunuz şeyi ortaya koymalısınız.Size birisi haber getirdiği zaman diye başlayan bir ayeti hatırlatmak istiyorum size.Son günlerde sap ve saman o kadar karıştı ki duygular yerine somut delil ve belgeler ortaya konulursa çok daha faydalı olur değil mi ?

 62. Acaba bu yazı için nelerden feragat ettiniz. Neleri geride bıraktınız. tabii kimsenin yüzüne bakacak hal kalmaz. Yazının tamamında sadece “Diktatörün dediğine boyun eğin çünkü…. “diye devam eden bir ifade görüyorum. Bir yerde de Dersane kapmanın gerekçesini sunabilseydin Cemile Hanım. Yazık bu ihanetlere, kendinize ihanet ediyorsunuz. Size demiyorum yanlış anlamayın. Göz göre göre Yanlışa doğru diyen herkese diyorum.

  Haberleri değerlendirirken;
  Herkesi etkileyen bir olayda, Arka planda kim var? Kim sevinir? Kimin çıkarına uygun? diye bakarım… Sizde bakın.

 63. her ne olursa olsun hissiyatına empatik yaklastım, bir inanc insanı oldugunu hissetmemek de zor.

  ancak doğruluk adına belirtmeliyim ki gönlünü”kişi kültüne” kaptırmış kadın duygusallığnda hakkı ıskalamış,aslında hakkı örtmüş bir yazı.

  o yoğun kapılmışlıkla hudeybiye örneğindeki tarafları yanlış anlamış .

  oysa gülen hocaefendi’nin anlattıgı ve cemile hanımn yazarımızın anlaması gereken : müslüman taraf akparti ve müşrik taraf ta günün mgk kebairi.

  konu da menfi görünen 2004 mgk kararları ancak uygulanmayp zaman kazanılan ve şer görünen hayra vesilen olan hudeybiye teşbihi. ..

  yazarın anladığı ise ;
  gülen hareketini müslüman taraf , akpartinin de müşrikliğe mahkum edildiğini zannetmiş hudeybiye teşbihinde .. ki cemile hanım icin duygusal bir hata!

 64. CEMİLE BAYRAKTAR cok komiksin..sen kimsin ki??

 65. ayıp denilen bir şey var ama sizler ayıbı bilmeyecek kadar kör sağır ve beyni dönmüş kişilersiniz herhalde iftiraya abartmaya düşmanlığa bukadar ne yapılmışki ama zaten düşmanlık varmış ama zihin altında duruyormuş bu yaptıklarınızı bir mümine yakıştıramıyorum meğer bu hoca efendi neymişte sadece siz herşeyini bilyormuşsunuz bizlerde uyuyoamuşuz hı edep yahu edep ALLAH TAN korkun be fırsatcılığa gerk yok ama sizin gibi insallardan başka bir şey beklemek zaten hayal olur dönün bir aynaya bakın

 66. Hayır, siz önce kendinize dönüp bi bakın bakalım.. Ne kadar çabaladınız bu ülke için, hocaefendi ve talebelerinden hangisinin İsrail’e sempatisini gördünüz, kazanılan paralarla Sefa süren kaç hizmet erine şahit oldunuz? Ha bir de bu ülke için herkes acılar çekti 28 Şubat’ta, hepimiz.. Siz sürekli çektiklerinizi başa kakınca Kahraman mı olacaksınız.. Şikayetinizi Hakka iletmeniz gerekmez mi? Kimin ağzından duydunuz “başınızı açın”direktifini.. Pekala soruyorum hanımefendi, “siz bunları gözünüzle görmeden, kulağınızla duymadan afilli kelimeler, cümleler kullanarak yazarken kul hakkını(koca camianın hepsininhakkını ki ben hakkımı helal etmiyorum size) ahirette sırtınızda yüklenmiş olarak hesabını verememekten hiç mi korkmadınız.. Ben sizi Rabb’ime havale ediyorum.. Onurunuzu da vicdanınıza..

  • 28 Şubat sürecinde başlarınızı açın yönünde cemaat baskısını bizzat müşahade ettim. Bunu yapmadık diyen Gülen cemaati mensupları yalan söylemektedirler. İsterseniz yer, zaman ve kişi bilgilerini de verebilirim. O zaman yanlış yaptık demek, hayır biz böyle bir şey yapmadık demekten daha onurlu ve doğru bir tavır olacaktır.

 67. İslam büyüğü dediğiniz kişi gerçekten İslam büyüğümü bence oturup saatlerce günlerce düşünmelisiniz sayın Deniz.. Bu yapılanların elbet hesabı verilecektir elbet!! ALLAH azze ve celle Cemile hanımdan razı olsun hislerimize tercüman olmuş..

  • Semra Hanım;
   Tekrar ediyorum..
   İslam büyüğü diyorum kitaplarını okuyorum çünkü,okumadıysanız öncelikle konuşmayınız.
   Diyelim ki İslam büyüğü değil ben yanıldım hadisler de yalandı ayetler de (!)
   Peki ya gerçekten bu zat Allah’ın sevdiği bir kul ise,
   Siz, dediğinizin hesabını nasıl vereceksiniz?
   Tek sıkıntıyı sizler çekmişsiniz biz de hep rahat etmişiz bu dünyada Allahım biz nasıl insanlarmışız?
   Hadi diyelim ki Fethullah Gülen ( hocam) bizi ayırdı DARMADAĞIN ETTİ. Dünyayı parçaladı
   Neden kimse çıkıp da birleştirmeye çalışmadı
   Ses duyulmadı.
   İnanın buna arkadaşlar İMAN MESELESİ, KALP MESELESİ BU
   Bilemem ben sizin Allah ile aranızdaki bağı.. Kırmamaya çalıştım. Ne olur en azından dolduruşa gelmeyin sağdan soldan.
   Bu bir kişinin meselesi değil çünkü herkesin hakkı var..
   Yanlış olan da şu:
   Cemile Hanım muzdarip olduğu her hususu ya zamanında yazsaydı,
   Cemile Hanım muzdarip olduğu her hususu Fethullah Gülen’e yazsaydı ulaşma gücü var bence.
   Ama bu yazısı ile şu yorum yazanların arasında bile fitneye sebep olması hak hak hak..
   Bizi kimse doldurmuyor böyle..Çok üzgünüm arkadaşlar çok..

   Hisler yoğun, dile getiriş biçimi yanlış..

   Kırmamışımdır inşallah Semra Hanım, çünkü
   hepimiz hesap vereceğiz..

  • sadece hislerinize tercüman olmuş doğru….içinizde ne kadar kin varsa kendiniz söylemiş gibi rahatlayın

 68. Mühim ve müthiş bir sual:

  Neden ehl-i dünya, ehl-i gaflet, hattâ ehl-i dalâlet ve ehl-i nifak rekabetsiz ittifak ettikleri halde, ehl-i hak ve ehl-i vifak olan ashab-ı diyanet ve ehl-i ilim ve ehl-i tarikat, neden rekabetli ihtilâf ediyorlar? İttifak ehl-i vifakın hakkı iken ve hilâf ehl-i nifakın lâzımı iken, neden bu hak oraya geçti ve şu haksızlık şuraya geldi?

  !!!!!ElCEvAP :Bu elîm ve fecî ve ehl-i hamiyeti ağlattıracak hadise-i müthişe….!!!

  Ehl-i hakkın ihtilâfı hakikatsizlikten gelmediği gibi, ehl-i gafletin ittifakı dahi hakikattarlıktan değildir. Belki ehl-i dünyanın ve ehl-i siyasetin ve ehl-i mektep gibi hayat-ı içtimaiyenin tabakatına dair birer muayyen vazife ile ve has bir hizmet ile meşgul taifelerin, cemaatlerin ve cemiyetlerin vazifeleri taayyün edip ayrılmış. Ve o vezâif mukabilindeki alacakları maişet noktasındaki maddî ücret ve hubb-u cah ve şan ve şeref noktasında teveccüh-ü nâstan alacakları Haşiye1 mânevî ücret taayyün etmiş, ayrılmış. Müzâhame ve münakaşayı ve rekabeti intaç edecek derecede bir iştirak yok. Onun için, bunlar ne kadar fena bir meslekte de gitseler, birbiriyle ittifak edebilirler.

  Amma ehl-i din ve ashab-ı ilim ve erbab-ı tarikat ise, bunların herbirisinin vazifesi umuma baktığı gibi, muaccel ücretleri de taayyün ve ta-hassus etmediği ve herbirinin makam-ı içtimaîde ve teveccüh-ü nâsta ve hüsn-ü kabuldeki hissesi tahassus etmiyor. Bir makama çoklar namzet olur. Maddî ve mânevî herbir ücrete çok eller uzanabilir. O noktadan müzâhame ve rekabet tevellüt edip vifakı nifaka, ittifakı ihtilâfa tebdil eder.

  Kendimize gelelim.

 69. ne kadar da kin besleyen varmış hoacefendiye…salih mirzabeyoğlu nu da cemaate yıktınız ya helal olsun. 11 senedir çıkartsaydı tayyip erdoğan…ferman onun hüküm onun…esma biltaci ye ağladığı kadar ona da ağlasaydı…(ki ağlamasından ben duygulandım sadece yazıda kıyasla gittiğiniz için kıyaslıyorum)

 70. Cemile Bayraktar Anneye Cevaben:
  Yazınızı dikkatlice okudum büyük bir cemaatin liderine yazdıklarınız ile 28 şubatın doğurduğu ve temeli makam ve menfaat bekleyenlerin oluşturduğu bir gurub arasında haksız bir ayırım yapmışsınız saydığınız eleştirdiğiniz gurup ile savunduğunuz gurup arasında çıkarlar açısından hiç bir fark yoktur birisi cemaatin çıkarlarını üstün tutuyor diğeri onu iktidara getirenlerin isteklerini üstün tutuyor birisi mavi marmara şehitlerine onlar otoriteden izin almadı şehit hükmü yok diyor diğeri ıraktaki abd askerleri ordaki işlerini bitirip evine gitsinler sağ salim diye duva ediyor birisi dinler arası diyalog diyerek ılımlı islamı yani abd patentli yeni anlayışı yaymaya çalışıyor diğeri bop un eş başkanlığını yürütüyor biri talebelerine önemli olan eğitimde yükselme diyerek ALLAH CC hükümlerini hiçe sayıyor diğeri anayasadan zinayı suç sayan yasayı kaldırarak ailenin temelini bombalıyor Eğer Gerçekten Sadece ALLAH CC Dan korkuyor ve hakkı haykırmak istiyorsunuz hem övdüğümüzü hem eleştirdiğinizi gözden geçirin bu milleti artık kandırmaktan vazgeçin,Bu konuların sana göre bana göresi yok, Demokrasi dediğin şey ise bir ilizyon ve değişkendir aslolan ALLH CC Gösterdiği yoldur Hak geldimi Batıl Zail Olur bu ayat iş olsun diye gönderilmedi biz hakkın hakimiyeti çalışmasını haktan koparak yapamayız memleket meselesine duyarsız olamadığınızı görüyorum sadece bakarken hak ölçekli bakın güç ölçekli bakmayın lütfen iktidardan yana alınacak tavırler iktidar bitince hükmünü kaybeder ölçü hak olunca iktidar kim olursa olsun o yerine oturur.

 71. Değerli Hanım Yazarımız Cemil Bayraktar’ı bu çok anlamlı, duygu dolu, vicdan muhasebesi ve sorumluluk kokan yazısından dolayı tebrik ediyorum. hem bu fakirin hem de yüzbinlerin duygularına tercüman oldu. Erdoğan bir cemaate, bir tarikate, bir zihniyete feda edilemez. O millet ile bütünleşmiştir, hizmet ile bütünleşmiştir. kendisine dua ediyor, daha bir çok hizmetler bekliyoruz. Değerli Yazarımıza Allah’dan kalem gücü, iman gücü versin.Allah razı olsun.

 72. sevgili Cemile hanım sizin gibi ağzı her laf yapan haklı olsaydı yada doğruyu söylemiş kabul edilseydi yazarlar sairler hep haklı olur doğruyu söylemiş olurdu da benim gibi naçizane halkda susar kalırdı.
  ama o iş öyle değil Cemile hanımcım. insanda insaf(Adaletli olma adına) yoksa doğruluğundan şüphe edilir derler, tıpkı sizin gibi doğru ile eğriyi insaf(adalet süzgecinden geçirmeden) pat diye ben dedim oldu’culuklar maalesef sığ insanların işi. kaç kere gittin yurt dışınada eğitim faaliyetlerine katıldın da sadece siyasi diyosun yapılanlara.oturduğun yerden süslü yazılarla taş atmak değil doğruluk. sapla samanı karıştırmayalım.umarım bidahaki yazınızı(eleştirinizi) zahmet edip bizzat görüp araştırıp belgelerle konuşur ondan sonra taş atarsın.ha bu arada aksini ispatlayamadığın hiçbir şeyi eleştirme asıl sen bu VEBALİN altından kalkamazsın.(NOT:eğer şuan size edebimle ve saygımla yazabiliyosam SAİD NURSİ ÜSTADIMIN ve M.F.G. HOCAEFENDİMİN verdiği terbiyedendir vesselam)

 73. o alimler’ki kuran yüklü merkeptirler cehennemin yarısını onlarla dolduracağım
  bu ayet boşuna değildir din iman diyip paraya tapanlar bu ayeti iyi okusunlar
  dersaneciler deyil sanki haçlı orduları hangi kanalı açsan dersane ben çocuklarımı hiçbir zaman dersaneye göndermedim ama kızım sınıf birincisi çok şükür hoca efendiye gelince bence bıraksın buişleri siyasete atılsın din siyaset ticaret birarada olacak iş deyil

 74. ellerinize sağlık daha güzel anlatılamazdı..işte içinde yasamış bir insanın hoca efendiye cevabı..

 75. Bu isin basindan belliydi boyle olacagi ben basindan beli karsiydim hukumetim cemat ile hareket etmesine bir hukuk devletiyseniz kanunlarla konusmak zorundasiniz cematle degil bu gibi insanlar iki tarafi keskin kilica benzer iste simdi oldugu gibi bir gun sizi kesmeye baslar hukumetin bu adamdam daha once kurtulmasi gerekiyordu biraz gec kaldi ama halk ta gercegi goruyor bize dusn basbakanimizin arkasinda kaya gibi durmak bizim oularimizi tekelinde zanedenler ders vermektir

 76. Bu cemaat denen kavrama ne kadar yakınsam, taraf olarak karşısına aldığı zihniyete de o kadar yakınım.Yani her ikisine de uzağım. Ama şunu Allah için söylüyorum.her iki cenahtanda dostalrım kardeşlerim var.Gülen Cemaati bu konuda halk nezdinde çok itibar kaybetti. Geçmişte yaşanan onca olumsuz örneği içime gömmeme rağmen, çalıştığım bölümde yıl, puan kıdem olarak çok üstte olmama rağmen sırf abileriyle fikir ayrılığına düştüğüm için hakkım yendi, helal etmedim ama içime gömdüm. Rabbim nasip etmediyse nasip değildir dedim. Küsmedimde yakın dostlarıma. Ama onlar liyakati ve hakkı değil, sadece onlardan olmamı istediler.Ben Allah’a yakın olmayı seçtim.Zaman bana hak verdi, marmara olayından bahsetmiş yazar, ben o tespiti o zaman yaptım. Myanmarada Arıkanda Bosnada Müslüman kanı içen zalime ses çıkmadı. Benim kızım başörtüsünden dolayı okuma hakkı gaspedildiğinde şimdki kadar sesiniz neden çıkmadı. YAzacak çok şey var o kadar doluyum ki, ama bir kardeşim incinmesin diye içime atıyorum.Bulmuşsunuz bir gariban müslüman çalıyorsunuz. Ama Rabbim’in öyle büyük hesabı var ki, ona sizin gücünüzde yetmeyecek..Selam ve dua ile..

 77. Göz yaslarimi tutamadim. icim burkuldu vah vah

  Ya birakin hep ayni terane ezberlemissiniz bir seyi. Adamlar bu sorularina kirk defa cevap verdi bir acip da okuyaydin.
  Bir de süslüyorsun yaziyi kaybedecek birseyim yok Allah tan korkarim. Allah tan korkuyorsan ac da adamlarin cevabini bir oku.

 78. Bu kadar şeytanlığın yapıldığını bilip kol kola yürümekte şeytanlıktır. Sayın hanımefendi madem hocanın bu yaptıklarını CIA ve MOSSAD’ın oyuncağı olduğunu en az on beş yıldır biliyorsun. Onun müridi olup beraber namaz kıldığın arkadaşlarına diyemedin mi şeytanın yolundasınız diye….

 79. duygularımıza tercuman olmuşsunuz Allah razı olsun…

 80. fitne kapısı kıyamete kadar kapanmayacak….
  cemile hanım siz bu yazınızı yazmakla iyimi ettiğinizi sanıyorsunuz munafıkın alameti fitne çıkarmaktır.sizin gözünüz görmüyor kulağın duymuyor kalbin sızlamıyor. hangi kaynağa mantığa dayanaraktan yazabiliyorsunuz. Bir kişinin imanını kurtarmak güneşin doğup battığı olaydan daha hayırlıdır .bunları nasıl gözardı edebilirsiniz .sizin bi yerden galiba kuyruk acınız var…vesselam

 81. bi köşe yazarı ne güzel demiş herkesin eteginde ki taşlar dökülecek diye dök cemile hanım dök taşlarını bundada varmış bi hayır …….

 82. Siz çok yanlış gelmişşsiniz hanımefendi…

 83. Önceden Başbakanın en büyük destekcisi idiler.Sonra ne olu yaa TAYYIP bi anda kafir mi oldu 🙂 Konu hizmet değil para aşkı yaaa… Gerisi faso fiso Dershaneler kapanacak ne olcak FETO nun en büyük geliri kaybolacak. Olay bu bunların dini imanı para……….

 84. Ne kadar çok şeyi isnat ediyorsunuz bir kişiye; madem bu kadar kesin ve eminsiniz konuyla pek ilgisi olmayan biz cahillere açıklayınız nerede – ne zaman yapılmış bu bahsettiğiniz şeyler yanlış mı düşünüyorum 🙂

 85. kaleminize sağlık, cesaretinize hayranım evet ”zalim karşısında hakkı söylemek iman gereği” saygılarımı ve sevgilerim sunuyorum

 86. Sorgulamak gerek söyledikleri tartışılabilmeli akletmeli insan bu fetva nasla sabit mi? peygamberin söyledikleriyle uyuşuyor mu?bu fetvalar
  senin hoca efendi kadar ilmin var mı diye susturulan insanlar
  tavize zorlanan gençler
  gittikçe daha bir sekülerleşen (dünyevileşen) yapılanma bizim 1000 tane okulumuz var senin ne hizmetin var ey hizmeti sadece kendi bünyesinde kendi kendine yapılır zannına kapılan cemaat…

  Sevban’dan (r.a) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (asm) şöyle buyurmuştur:

  “Yakında milletler yemek yiyenlerin (başkalarını) çanaklarına (sofralarına) davet ettikleri gibi size karşı (savaşmak için) biribirlerini davet edecekler.”

  Birisi: “Bu o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak?” dedi.

  Rasûlullah (asm), “Hayır, aksine siz o gün kalabalık fakat selin önündeki çörçöp gi¬bi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarınızın gönlünden sizden korkma hissini soyup alacak sizin gönlünüze de vehn atacak” buyurdu.

  Yine bir adam: Vehn nedir? ya Rasûlullah diye sorunca:

  “Vehn, dünyayı (fazlaca) sevmek ve ölümü kötü görmektir

  Bunun üzerine fazlaca düşünmek lazım çünkü sekülerizm (dünyevileşme) hristiyanlığın yayılmasındaki öncü kuvvettir…Sekülerizm aşılamak misyonerliğin çabasıdır…dinler arası diyalog nedir aslında neye hizmet ediyor sorgulayalım

 87. yaşının benden küçük olduğunu tahmin ediyorum ama o manevi huzurunda ayağa kalkıyor önümü ilikliyor sadece ve sadece allah rızası için, taşıdığım tüm duyguları bu yazıya sığdırdığın için, içimi bir nebze olsun ferahlattığın için o mübarek ellerinden öpüyorum. allah senin gibilerin sayısını artırsın. bu zalimler karşısında seni allaha emanet ediyorum. muhakkak ki allah emanete ihanet etmez.

 88. bizim ülkemizde herkez herşeyi biliyor yaw helal çözmüş herkez kendine göre bir şeyleri la oğlum ekmeğinize bakın la bide Atatürk’e atan diyen arkadaş senin atanın atmayanı atmacanı velhasıl

 89. hocamızın son yazıları değilde keşke hepsi okunmuş olsaydı ve tanınmış olsaydı…28 şubatta da kan ağladığını hastalandığını bilseydik…trajımız 1 milyon olsaydı sesimizi daha çok duyurabilseydik 28 şubat yaşanmaz dı 28 şubatlar bir daha olmasın diye medyaya sahip çıkın haykırışlarını duysaydınız keşke …ufkumuz hocamız gibi geniş olmadığından tüm yanlış anlamalar ..tek gayesi islam olan hocamıza lütfen bir tokatta biz atmayalım…

  • bu kadının dediklerinin bazılarına bende katılıyorum .. ama şunu herkes bilsinki hoca efeendininde müslümanlar için yaptıklarını kimse küçümsememeli sayın başbakanımıznda bu millet için neler yaptığını kimse küçümsememeli ben her ikisindende allah razı olsun diyorum… bence bu dersane olayınıda biraz fazla abartıyorlar kimi diyor pkk nın dediğini yapıyor başbakan ya aklım almıyor pkk kimki başbakan onları kale alsın neden istdiklerini yapsın mantık dışı yakıştırmalar..birazdah gerçekçi olalım.. hem hoca efendi konuşmasında başbakana firavun mu dedi iyi dinleyin firavunla bile konumanın üslübu vardı diyor nevarki alnı secdeye değen birine başbakanı kasdederek bu şekilde kırıcı hak etmediği şekilde konuşmayın diyor..

 90. Hanfendi, siz alti kaval ustu sishane olan uslubunuzde ne dediginiz farkindamisiniz? terbiyesiz, uslupsuz ithamlar. Haddinizi bilin.

 91. Cemile hanımefendi, Müsade buyurunda yazınıza bir imzada be atayım, hatta gövdemi koyayım, sizi bundan sonra karşılarında göreceklerdir evet, şunu bilsinlerki karşınızdakilerin karşısında bizde varız. Bizlerede tercüman oldunuz. Allah (CC) sizden ve sizin gibi düşünenden razı olsun, her şeyin sahibi olan Allah (CC) şahidim olsunki onların oyununun farkındayız, bunuda onlar öyle bilsin.

 92. HOCA EFENDİ SANKİ DUNYA SİYASETİNİ ELİNDE CEVİRİR GİBİ MİLLET YORUM YAPIP BİRŞEY YAPTIGINI ZANNEDİYOR HERKES İŞKEMBEDEN ATIYOR H EFENDİNİ İŞ GÜCÜ YOKTA BU SAÇMA SAPAN YORUMLARA CEVAP VERECEK NE ZAMANI NEDE LUZUM GÖRECEGİ VARDIR AMA YAZIYI OKUDUM GÜLDUM YURUM YAPCAM ZAMANIM BOŞAGİDER İNANIN YÜREGİ CIZ EDİYORDU ACINACAK HERŞEYİN AMA ŞUAN SADECE DERSANE LERİN KAPANMASI GÜNDEMDE İKEN MEGER NE DİŞLİ ADAMLARVAR MIŞ MEMLEKETTE ŞİMDİ BAŞBAKANI BU İNSANLAR SEVECEK VE SEVERDE ÇİVİ ÇAKANIN BAŞIMIZ UZERİNDE YERİ VAR YANIŞ YAPTIGINI BİRŞEYLERİN TES OLDUGU SÖYLENİNCE MİLET HEMEN KİRLİ ÇIKI ARIYOR İSRAİL FALAN YAPMAYIN ZAN YALANDIR DEGİLSE AHİRETTE BU İNSANLARA NASIL HESAP VERECEKSİNİZ DOGRU İSE O GUNAH ONLARA YETERDE ARTAR BİLE İNANIN İSRAİL BİLE BUKADAR URAŞMIYOR HAKİKATEN BU İNSANLAR NEYAPIYOR SIZIZIYOR NEREYE KENDİ DEVLETİNE ÖNCE KAFALAR DEGİŞMESİ LAZIM

 93. sunu acikca belirtmem gerek gezi olaylarini ilk baslangicinda destekliyordum.Bu cok hakli bi direnmeydi fakat provakasyonlardan dolayi hicbir sekilde desdeklemedim…yani ilk bastaki amac sasmamis olsaydi desteklerdim..Ben en basindan beri erbakan hocayi destekleyen bi aileden geliyorum.Daha o donemlerde refah partisinde neyi elestiriyorsam simdi paralel konularda ak partiyi elestiriyorum.elestrmemim amaci muhalefet olmak degil bilakis ozelestiri yapmaktir.Ne yazik ki son zamanlarda ak partinin icinde kimse bunu yapmiyor olaylar halinin altina itiliyor.Korkum su ki refah partisiyle ayni kaderi paylasmasidir.Allah o gunleri tekrar bu ulkeye yasatmasin.Benim gozlemledigim kadariyla Erbakan Hoca yi elestirip yeni bir parti kuran Tayyip Erdogan Bey sanirim Erbakan Hocada elestiridiklerini kendisi yapiyor.Su anda en yakin tanidigim bazi siyaseti icinde olan tanidiklarimda bunu yapiyorlar.. soyleki ak partinin icinde ak partinin ruhunu tasimayan rusvet ve iltamasi cokca yapan insanlar var..BUnlar gitgide cogalmakta..cemattin icindede elestirecek seyler var fakat onlar ak partini kendi icinde yozlastigi kadar yozlasmadilarEn azindan daha kaliteli daha egiitimli insanlar mevcut.Bir kere cemaat birilerini biryerlere yerlestirmek istiyorsa oraya nitelikli eleman yerlestiriyor peki ak partinin icinde cok iyi makamlarda olan bazi insanlar ortalamanin altinda nitelikteki yegenlerini selamlariyla cok yuksek yerlere yerlestiriyorlar. Hatta bu sekilde tanidigim bir kisinin annesi soylr diyor : oglum is arkadsaslarina nereden mezun oldugunu soyleyemiyor.Cunku arkadaslari Bogazici gibi yerlerden mezun diyor.Yani bu cok kucuk ve cok bait bir ornek ..Benim istedigim siradan bir secmen olarak guclu,rusvet ve ilatimas gibi seylerin yapilmadigi bir Ak parti istiyorum..Medyanin su anki durumundan asla hosnut degilim,keske biride ciksa deseki surada bir yanlis var duzeltilsin.herkez tekbir agiz olmus yag cekiyorler efendim soyle haklisiniz boyle haklisiniz gibi..ben bu insanlarin hicbirsekilde ak partinin gercekten yaninda olduklarina inanmiyorum.onlar iyi gun dostalari…butun yazarlar yukarida yazisi olan bayan da dahil sanki bu konuda ak partiyi aklamak icin yazi yazarlarsa boyunlarina madalya takacaklar..hanimefendi butun samimiyetiyle (!) dusuncelerini yazmis cemaati hoca efendiyi guya tatli ve hakli bir dille ifade etmis..Yazisi bastan asagiya riyakarca yazilmi.Ah be guzelim Ak part sutten cikmis ak kasik mi ? bu gun butun hak yiyen hukuk cigneyen insanlar ak partinin etrafida sahte yuzleriyle kara bulut gibi dolasiyorlar.Madem Ak partiyi bu kadar benimsiyosun cuvaldizi bizahmet birazda kendinize batirin lutfen..

  • kardeşim burda eleştirilen cemaatın kendısı deıl fethullah gulenın yaptıgı yanlışlardır elbetteki cemaatin içinde samimi insanlar var ama müslümnalar şunu unutmamalı partı pırtıyla demokrası anlayışıyla yola çıkan cemaat vede partıler batacaktır wwwfurkanvakfi.net saglam kalıtelı bır cemaat tevhıdı bır cemaat istiyosan önce takip et onrada hizmetlerine katıl

 94. yavuz çetintaş

  bu dershaneler olayının arkasının rant olduğunu buradan gelen aslan payıyla devlet içinde devlet kurmaya yönelik kadrolaşmanın olduğunu tahmin ediyordum ama artıkkesinlikle doğruları yazdığnınızı kabul ediyorum daha yazmadıklarınızın daha doğrusu yazamadıklarınızın olduğunuda çok iyi tahmin ediyorum umarım aklı selim düşünen bazı arkadaşlarınızda oturup kendi kendilerine birsorgulama yaparlar cesaretiniz için önünüzde eğiliyorum her ne kadar benden küçük nolsanız dahi ALLAH doğrunun yanındadır ALLAHsenden razı olsun.

 95. sayın emine bayraktar madem yazarsiniz bende sizin yaniza karşılık bir yorum yapayım,
  1-şunu unutmayın tayyip erdoğanın hizmet mantığı siyasetledir, siyasetle iktidara gelirsin yapmak istediklerini devlet otoritesini kullanarak yaparsın ve bunu yaparken sana destek verenlerin sana biat etmesini yanlıştada doğruda da yanında olmasını istersin,
  2-Fetullah Gülenin mantığı ise bire bir insanlarla ilgilenerek dünyaya Hizmet etmek yani tebliğ götürmektir, elbette insan unsuru sadece bir kesimden oluşmamaktadır, bunun içinde iş adamı,santaçı,sporcu,millet vekili,polis,asker,öğrenci hepsi girmektedir,ve onlar her alanı dahada kuvvetlendirmeye çalışmaktadırlar
  3- Tayyib erdoğan 100% kendisine biat etmeyenlere hep şüphe içindedir başta da Fethullah Gülen cemaati çünkü bu cemaat belli bir siyasete üye değildir doğru gördüğünü söyler yanlış gördüğünüde tenkit eder, ve bütün partilerin ortasındadır
  4- şimdi çıraklık ve kalfalık dönemlerinde Tayyib erdoğanın kafasını kaldıracak bu tür işlere kalkışacak hali yoktu çünkü akp kapanma eşiğindeydi, o zamanlarda bu camiadan çok destek görmüştür ve camianın hazır kadrolarını kullanarak birçok şey başarmıştır, kendisi ıslak imza peşinde koşarak birçok kişiyi darbeden içeri tıkmış şimdi ise kendi ve grubunun gizli ıslak imzaları ortaya çıkmıştır,
  5-tayyib bu zamanda karşısında sağda ve solda kendisine rakib kalmadığını bildiğinden artık o şüphe ile baktığı cemmati hedef almış bunuda çok güzel yapmıştır yanı pkk nın osloda istediği dersaneler kapatılacak böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacak ve doğudan oy oranını artıracakır burda cemaatten giden oyların fazlasını doğudan alacaktır.
  6-birde kendisi bu nu gece yarısı meclisten gizlice geçirmek istemiş ama cemaatin içerdeki adamları bunu açığa çıkarmıştır, kendi başbakanlık hür teşebbüsiyet kanununa bile aykırı hareket etmektedir çünkü 10 milyon tl den fazla olan hür teşebbüs sektöründeki değişiklikleri ortak istişare ile yapılması gerekmektedir, diğer bir meselede bu dersaneleri kapatıp imam hatipleri kuvvetlendirmek istemektedir, çünkü akpnin içinde bulunan milli selamet çizgisinden gelen çok baskın kişiler vardır başta kendisi,
  7-şimdi burda bilip bilmeden yazan vatandaşlarda tabi gaza gelmektedir, hoca efendinin zoruna giden şudur, biz bu hükümete o kadar destek verdik referandumda bile uçaklar kaldırdık, akp kapanmasın diye alimizi taşın altına koyduk ve hizmet inancı uğruna pkk varken devletin bile gidemediği yerlere giderek o dersaneleri açıp ordaki öğrencilerin dağa gitmesine engel olan o okulların sırf adı barış süreci olan daha sonunun ne olacağını kimsenin bilmediği ve pkknın da bu baş belası hizmetin kurumları kapanırsa elini güçlendireceği yer olan doğuda neden kendilerinin pkkya kurban verildiği sorusudur, şu ana kadar akp bir mantıklı bir izah yapmamış sadece oy oranlarını değerlendirmiştir ve bunun arkasından tarafın yayınladıgı belgelerde bu ıse tuz ekmıs akpnın basından berı gızlı saklı ıs cevırdıgını bu dersanelerı kapatmak ıcın 3 bakan degıstırdıgını ve hic birinin bunu kabul edmedigini beyan edmislerdir
  SIMDI SENIN KOMSUN SENIN KARDESIN GIBIDIR, BIR AKSAM KOMSUN KAFAYI CEKMIS SENIN EVE GELMIS ELINE BALYOZU ALMIS DUVARA VURUYOR EVINI YIKIYOR SENDE SIMDI COK SEVDIGIN KOMSUNA BUNU ANLATMAYA CALISIYORSUN ANLAMIYOR VE ONA ENGEL OLMAYA CALISIYORSUN BU SEFER YOLDAN GECEN BASKA BIRI DIYORKI BAK YA ADAMLAR KOMSU KAVGA EDIYOR, SUNU UNUTMAYIN BU ULKEDE AKP YOKKEN FETULLAH GULEN HIZMETI VARDI, AKP YI BU NOKTAYA GETIRENDE BU BEGENMEDIGINIZ CEMAATIN YAPTIGI CALISMALARDI, DIYORSUNUZYA MAHSERI ALEM GELECEK, ELBETTE GELECEK, KURBAN VERILECEK BASKA BIR KONU YOKMUYDUDA BU ANADOLU EVLATLARININ NE CILELERLE EMEKLERLE HIZMET ETTIKLERI BU KURUMLAR KURBAN VERILDI, BU YEZITIN HZ HUSEYNE BANA BIAT EDECEKSIN DEMESIDIR, HZ HUSEYIN BIAT EDMEMISTIR CUNKU DOGRUYU SAVUNMUSTUR VE SEHIT OLMUSTUR BUGUN SEHITLERIN BOBASIDIR, BEN TAYYIBE 100% KOTU INSAN DEMIYORUM ALLAH VAR BU MEMLEKETTE COK SEY YAPTI YAPMAYADA DEVAM EDIYOR AMA KENDI CEVRESINDE BIR KAC VEYA DAHA FAZLA KISININ OYUNUNA GELIYOR, BU BIR IMTIHANDIR SAPLA SAMANIN AYRILACAGI BIR IMTIHANDIR ONEMLI OLAN DOGRU OLANIN SAVUNULMASIDIR, SIMDI YUKARDA YORUM YAPANLARA SORUYORUM SIZ BU MUESSESELERIN KAPANMASINIMI DESTEKLIYORSUNUZ

 96. Sayın yazar. Kimin takiyeci olduğunu C.H. Biliyor… Seviyenize düşüp aynısıyla cevap vermekten Allah’a sığınıyorum. Hakkımı size helal etmiyorum… Mahkeme-i Kübrada görüşmek üzere…

 97. Bir öğrenci Necip Fazıl’a Sen bir sıfırsın demiş. Üstad lafı yapıştımış. Evladım sen çift sıfırsın. Bu yazı da çift sıfır olmuş.

 98. ne yazar nede yorumcuların büyük çoğunluğu cemaati anlamımış olduğu için sizi ALLAH adına iş yapan insanların dedikodusunu yapmaktan men ediyorum. yazar a da sormak istiyorum (aslında her cümlesine cümle yazılabilir ama ) olimpiyatlara Efendimiz SAV. gelmediğini nerden biliyorsunuz, siz gördünüzde yalan söyluyorlar ben gelmedim mi buyurdular size acaba ? hizmet olmasa bugun müslümanlar bu kadar huzurlu uyuyamazlardı kapatılacak olan dersanelerdeki öğretmenler kadar kimse o kadar ucuza o kadar emek vermedi . çünkü maksat bazılarının dediği gibi paracıklar değil. yazık yazık…

 99. kendinimi çok aldatılmış hissediyorum bu kadar gövendiğim bir kurum karşısında bu kadar şoke olmama şoke oluyorum ALLAHA havale ediyorum sizi ey cemaatçiler ve önderi ahiret var elhamdulillah

 100. tek kelimeyle şok oldun ahiret size yeter ey hoca efendi

 101. mazluma yunuz zalime yavuz

  pekala bunları bilipte şimdiye kadar çeşitli menfaatler uğruna sessiz kalmanız gayretullaha dokunmadımı sanıyosunuz?

 102. Cemile hanım yazınızı soluksuz okudum ve sadece durdum bi düşündüm 21 yaşında bir öğrencitim ortaokul 1.sınıftan 12.sınıfa ekstra 2yılda mezun olarak ışık dersanesine gittim. fethullah gülen hakkında pek bir bilgim yok ve hiç bir zamanda olmadı fakat hizmet çercevesi içerisinde öyle insanlarla birlikte oldum ki öyle insanlarla tanıştım ki inanın sizde tanısanız çok severdiniz söz konusu fethullah gülen ise siz bunları yazarken sadece onu eleştirmediniz onun yanında binlerce hatta yüzlerce hizmet aşkıyla yanan insanları bi kaleminizle harcadınız evet takdir ediyorum ki sizi açık yüreklilikle dersane mevzusunu kapatmaya çalışmıssınız ama unutmayalım ki söz konusu sadece para da olsa para ile adamlar öğrecileri Allahı öğretiyo öyle yola giden paranın hesabı olmaz. siz kelimelerinizi seçecek kullanmıssınız eğer ki ben size karşı bi kusur işlediysem affola yanlış birşey söylediysem hakkınızı helal edin. ama birinin biryerlerini YIKAMAK İÇİN BAŞKASINI KARALAMAYA HAKKINIZ YOK! ALLAH KORKUSU BÖYLE BİR ŞEY SAYGILARIMLA

 103. bu yazdıklarınızla bu kırılmayı asıl siz yapmış oluyorsunuz. yazınızda neden taraf tutuyorsunuz orta yolu bulun daha hayırlı değil mi.yada illa cemaat şer yolda ise, bu eleştirler için neden bugune kadar sustunuz ya ölseydiniz dilsiz şeytan olmaktan korkmadınız mı. bugun mu geldi aklınıza bunlar. demagoji yapmayın lütfen.. hizmetin mahiyetini zerre kadar kavrayamamışsınız uzaktan ahkam kesiyorsunuz bide yazarım diye insanlara sunuyorsunuz. bu kadar galeyena getirdiğiniz insanların vebalide sizin üzerinize bunu da yatarken hiç aklınızdan çıkarmayın.

 104. Öncelikle şunu dile getirmek isterim. Oturup düşündüm, araştırdım, Hoca Efendinin kendi sitelerinden yazılar okudum, kitaplarını okudum, yıllar önceki vaazlarını dinledim bir de şimdiki vaazlarını… O kadar çok soru işareti kalmıştı aklımda öyle tutarsızlıklar vardı ki not düşmüştüm hep yazı haline getirmiştim daha sonra…

  Sevgili Cemile Bayraktar, bu yazınızı gördükten sonra bir kez daha yanılmadığımı anladım. Muhteşem bir yazı… Ne olursa olsun, yapılan iyi işlere de kayıtsız kalmamış içten bir yazı…

  Kaleminize sağlık

 105. Linki burada paylaşırsalar bakın hükümet cemaati nasıl fişlemi tarfın haberidir. Arınç belgeleri yalanlamadı sadece bu belgeleri ortaya çıkaranlara sopayı gösterdi…

  http://www.aktifhaber.com/taraf-hukumete-ters-dusen-cemaatler-fisleniyor-894532h.htm

 106. allh askına burdai insanlar kendi cahiikleriyle basbasa kalıyor lütfen hocaefendnn o vaazını dinleyin kimseye firavun demiyo diyor ki bizim karsımızdaki firavun degil alnı secceye degmiş insanların karsısında saygılı olalım diyo yapmayın bütün bir cemaatin hakkına giriyorsunuz yapmayın

 107. Allah s,zden razı olsun içimden geçipde dillendiremediğim şeyleri çok güzel yazmışsınız.Yıllardır bu cemaatin içindeyim bazı yanlışları görsemde yediremedim hep öyle değildir diye kendimi kandırmışım müslüman kardeşinin kötülüğünü istemez diye düşündüm hep ama öyle olmadığını yıllar geçtikce daha iyi anladım.Sizin yazınızda çok güzel ifade etti düşüncelerimi.Allah razı olsun sizden…

 108. biriniz de çıkın diyin ki, bu çocukların öğretmenlerin hali ne olacak? Yok arkadaş bu eğitim camiasının en büyük hezeyanı bu işte…her defasında eğitimden vurdular, her darbede önce eğitimi yediler bitirdiler! tamam cemaat hükümet her neyse ne! bu çocuklar ne olacak? bu ülkenin gerçeği olan sınav sitemini kim çözecek? bu çocuklar ne yapacak ?

 109. Körler sağırlar birbirini ağırlar
  Al hocaefendiyi vur Tayyip efendiye, dün can ciğer kuzu sarması, bugün ………. Menfaat çatışında böyle oluyor, Allah rızası filan hikaye.

 110. hani o eleştirdiği insanlar varya cemaat ve hocası. onlar bir oy için kapı kapı gezdi. Bir oy için gidilmedik kapı köy mezra kalmadı. Belki parti teşkilatlarının yapmadığı çalışmaları yaptılar. Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek anlattı.”Biz gezerken bir baktıkki bizden önce oraya gelen kapalı bayanları gördük. Yanlarına gittik hayırdır diye sorduk. Cemaatten olduklarını sölediler. Bizden önce gelmişlerdi” dedi. 1 aylık maaşlarıyla bi uçak bileti alarak Dünyanın öbür ucundan kalkıp 1 oy için geldiler. 6 yıl ailesini görmeye gelmedi ama 1 oy daha fazla olsun diye seçime geldi. O eleştirdiğin Hocamız varya bize “Gerekirse mezardakilerinizi bile kaldırıp onlara oy kullandırın” diyerek bize olayın önemini anlattı. Ülkesinin Başbakanına ve hükümetine zarar gelmesin diye hasretinden yanıp tutuştuğu vatanına geri dönmüyor. İşte bunları görmeyipte bize “Karşı taraf” diye hitap eden bir Başbakana kırgınlığı kırılmışlığı. Kardeşlerinin arkasından kardeşlerini fişleyen bir Başbakanadır kırılmışlığı.

 111. yazarın yazdıkları fındık kabuğunu doldurmayan şahsi,menfii duygularıdır,yazık…hizmet şuurunu ancak yaşayanlar bilir,sayın fethullah gülen hocanın bunu hayatı boyunca yaşadığı ve yaşattığını görüyorum,Rabbim ondan binlerce razı olsun..lütfen ona çamur atarak dahada küçülmeyin,aslında taş mı desem!!! malum meyve veren ağaç taşlanır,O dünyanın dört bir yanına senelerce tohumlar saçtı,fidanlar dikti şimdi ise bahar yakın ki meyveye dönüşecek inş.mesele dersane,hizmet,cemaat,israil,abd vs.meselesi değildir,mesele iman,dava meselesidir,Rabbim bu işin sonunu hayır etsin inş.bu arada milli görüşçüleri de gördük içlerinde hep olduk,ekmeğinide yedik ama onlrında hali hal değil inş onlarda birşeylere,nefislerine kurban gitmezler….!!!!!

 112. Cemile Hanım, yazınızın hiç bir tarafında hüsn-ü zan göremediğimi söylemek isterim. Sanki daha önce Hizmeti tanımış, içinde olmuş da şimdi büyük bir hatandan dönmüş gibi anlatmışsın. Tebriğim şu hususta, Sağ gösterip Soldan vurmayı iyi öğretmiş sana akıl hocaların. Sen Hizmetin H’sine girememişsin bu şüphe götürmez. Kıldığın o 2 rekat namazı tadil-i erkan ile tekrar kıl ve bu yazından sonra Allah’a gerçekten sığın. Milyonlarca insanın kalbini kırdın ve de hukukuna girdin.. Hadi onu da geçtim, her duyduğuna inanıp her olayı uzaktan izlemeyi seven çoğu insanın da zihnini kirlettin. Allah iki tarafta da yardımcın olsun.. Acıyorum…

 113. arkadaşlar misyonerler bile biz türkiyede samanyol aracılığı ile yayılacağız diyorlar

 114. senin cemaathoca bildiğin kişiler müslüman olmak için gelen hristiyanlara (müslüman olmana gerek yok iyi hristiyanlarda cennete gidecek) dediğinden haberiniz varmı? sorsan hristiyanları islama ısındırırlar ama hristiyanlığa ısındırılan müslümanlar nolacak (türkiyede halkın yüzde 70 i hristiyanlarda cennete gidecek zannediyor bunu aşılayan bu cemaattir…..

 115. Cook sacma..madem hakkiyla taniyamadin samimi muslumanii..ne diye atip tutuyorsun?? Gerci pardon amac zaten seytana onderlik etmek dimi! Kim samimi kim sahtekar hakkiyla gorebilenin gozunden bakildiginda cok komik bir yazi..
  Bekliyoruz..
  Butun iftiracilar cezasini bulacak..
  Intikam alanlarin en hayirlisi ALLAH dir!

 116. Kişi kim olduğunu bilmek isterse kimleri sevdiğine baksın h. mevlana.. tek diyeceğim bu herkes işiyle uraşşın bir başbakan başbakanlığını bir hoca efendide efendi gibi hocalığını yapsın o zaman düzelir bunlar..allah hiç kimseye nerden geldiğini unutturmaz inşallahh

 117. PEKİ SORUYORUM OSMANLIDA KARDEŞ KATLİNİ CAİZ KILIP KUNDAKTA Kİ BEBEĞİN ÖLÜMÜNE İZİN VERİLİRKEN DAHA BUNUN GİBİ BİR ÇOK DAVRANIŞ YAPILIRKEN HÜKÜMETİMİZİNDE YÜZLERCE BÖYLE DAVRANIŞI VARKEN AMAÇ NEY…

  BEN SÖYLEYEYİM <<>>

  ŞİMDİ ANLADIN MI GAZETECİ ABLAM

  İŞİN İÇİNDE DEĞİLSİN…

 118. hocaefendi hakkında saldırıları kınıyorum o size herhangi bir atıfta bulunmamasına rağmen bu saldırılar nie peygamber efendimizin yolunda üstad hazretlerinin günümüz mücadele teknikleriyle sadce iman fedaisi olan bu cemaate bu saldırılar niye ben hiç bir şey bilmiyorum bugün yıllardır misyonerlerin yönettiği topraklarda hicret ederk islamı anlatan bir ordu oluşşturdu kendiside ülkenin dışında o ada sizin gibi evinde oturup mücadelesini yapabilirdi ama vatan hasretiyle tutuşarak dışarda hizmet ediyor.herşeyden öte bağnaz şeriatçi islama zarar vermek isteyen gruplar gibi davranmıyor islamın hoşgörüsünü nezaketini ilimi desteklemsini savunuyor. o yüzden okuyor ve okutuyor erbakan döneminde 28 şubat gibi sancılı bir döneme girdi baş örtüsü yasaklandı yurtlar basıldı nice dindar albaylarımız ordu mensublarımız bir günde işsiz kaldı itibarsız kaldı ülkeyi kaosa sürükledi tabiki erbakana bu konuda hak vermez ülkede erbakan kendisi şeriati yaşamıyorken halka şeriati getirmek istedi 200 kilo altın kayıp milyon davaları iyi walla ben mühendisim tank projem var benim o kadar çocuklarım o kadar mal varlığı olsun anlayışı ne kadar saçma ömer bin abdulaziz gibi yöneticiler olun sonra halktan şeriati isteyin zaten 28 şubat vefat tarihi olmasıda manidardır .. ben erbakanı ve görüşünü ne yaparsam yapayım zarar vermişse bile bir kafirin karşısında onu tutarım ama gün müslümanlarca birlik günüdür nifak günü değil tüm cemaatler sadce iyiliği emredip kötülüğü nehy etmeliz başkada bişe denemez eyiliği kim emretse kötülüğü uzaklaşatırsa biz onları safında olmalıyız ama savaşla kanla silahla değil hoşgörüyle nezaketle ilimle

 119. Celal Dönmezsoy

  Konu Cemaatten Açılmışken, biz de dilimizin döndüğü kadar birkaç kelam edelim: Cemaatin Türkiye’de hükümeti istediği gibi oynattığı ve istediği işi koparttığı, atamalarda istediği bürokratı istediği yere getirdiği bir zamanda; Sayın Başbakanın dershaneleri kapatıyorum veya gözdağı veriyorum denilen şey; aslında dershaneleri, dolayısıyla cemaati ihya etme operasyonudur. Ancak milletten tepki gelmemesi için Ak parti hükümeti bu yolu seçti. Yani cemaat ile horoz dövüşünü seçti. Aksisi Türkiye’de büyük tepkilere, protestolara neden olurdu. Şimdi siz Ak Parti hükümetinin dershaneleri dize getireceğini mi düşüyorsunuz? Ne kadar da safsınız ya. Şimdi dershaneden okula dönüşen yerde her öğrenciye devlet tarafından milyarlarca (binlerce)lira aktarılacak mı? Aktarılacak. Bu sadece bir öğrenci içindir. Peki binlerce öğrenciyi düşünün ve katrilyonlarca (milyarlarca) para devletin kasasından cemaatin okullarına aktarılacak mı? Aktarılacaktır. Yetmedi yüz binlerce öğretmenlik bekleyen vatandaşın çocukları yine dışarıda bekleyecek, onun yerine cemaat mensubu 20-30 bin öğretmen dershanelerden alınıp, devletin kadrolarına geçirilecektir. Neresinden bakarsanız bakın, ülkemize 5-10 bakanlığın bütçelerinin iki katından fazla bir devlet parası okul haline getirilen dershanelere aktarılacaktır. Şimdi bu işin neresi cemaatin hoşuna gitmez. Başka türlü kısa yoldan titanik bir güce erişemezler. Ancak bu şekilde bir yardım ile titan olurlar ve artık diğer Müslümanların ruhuna Fatiha okumaya hazırlanırız.

 120. Uzunca birşey yazmaya gerek yok, tamamen kulaktan dolma sokak laflarini toplami, kiymeti harbiyesi sifirin altinda – sonsuz 🙂 her cumlesini aciklar ekard edebilirim, BALON…

 121. Celal Dönmezsoy

  Sevgili yazar kardeşim, şu cümlenize cevap vereyim:”Vaktiyle bize takiyyelerinize bozulduğumuz da “Bir yere gelene kadar böyle…” derdiniz, şimdi bir yere geldiniz, gücü elinizde tutuyorsunuz, bir yere geldiğinizde olacağınız şey bu muydu” el cevap: Daha kötüsü, bir yere geldiler, o yerlerde (Ankara belediyesi başta olmak üzere belediyelerde ve kamu kurumlarında) sahipleri sadece Yüce Allah olan ve AKP tarafından da itilen, sahip çıkılmayan Müslüman bürokratları iyice ezdiler. Nerede imam hatip kökenli ne kadar (ister milli görüşçü,ister Kur’ani anlayışta Müslüman olsun) Müslüman varsa görevden alınıyor, yerine cemaat mensubu vasıfsız kişiler getiriliyor. SGK ‘da 5 yıl memuriyeti olan müfettişler il müdürü yapılıyor ve müfettişler soruşturma için gittikleri illerde, kendi mensupları (cemaat ve müfettiş meslektaşlığı) olan yöneticilerin yolsuzluklarını örtbas ediyorlar.SGK’ da 25-30 yıllık tecrübeli daire başkanları, göreve getirilen dünkü çocuk genel müdürlere iş öğretiyorlar. O genel müdür çocuklar da abi ne olur işten ayrılmayın bize yardımcı olun diyorlar. EGO genel müdürlüğüne bir tane Trabzonlu getirdiler, işi gücü Müslümanlarla uğraşmak.Ama adama sorarsan kendini Müslüman zannediyor zavallı. Orman kanunu uygulaması ayrı olaydır.Cemaat dolu dizgin gidiyor ve kendi deyimleri ile İslam cemaati olmadığı ve sadece hizmet cemaati olduğu için, bu yolda her şeyi mubah kabul ediyor ve titanik bir yapıya kavuşmuştur. Dershanelerin kapanması ve okullara dönüşmesi ile Türkiye’nin büyük bir bütçesini de devletten pay olarak alacaklar.Titan olacaklar ve durdurabilirseniz durdurun. Yetmedi dershanelerin okula dönüşmesi ile 20-30 bin cemaat mensubu öğretmen devlet kadrolarına atanacak ama diğer taraftan yine okullarına cemaat mensubu yeni öğretmenleri kadrolarına alacaklar. Bir taş ile iki kuş vuracak cemaat. Bundan 7-8 sene önce Telekom çok sayıda bilgisayar mühendisi alacakmış, pür tesettürlü bir bacımız da iş başvurusu yapmıştır. Ancak ihtiyaçtan daha az eleman aldıkları halde bu kardeşimiz işe alınmamıştır. Bu kardeşimiz bunda bir bit yeniği var demiş ve el altından neden işe alınmadığını araştırmış. Sonuç çok vahim: Kardeşimiz cemaatten olmadığı için işe alınmamıştır.Takdiri aklı başında olan benim gibi Ak Partiyi destekleyen Müslüman yazarlara ve Ak Parti içerisindeki Tevhidi anlayıştaki gerçek Müslüman vekillere bırakıyorum.

 122. Sayın Cemile Hanım kaleminize, ruhunuza, bilginize, öngörünüze sağlık…
  Bu olay bu kadar mı güzel yorumlanır. Cemaat içerisinde sizin gibi düşünen bir çok kardeşimiz var ama fikirlerini böyLe anlatamıyorlar. Çekiniyorlar, şaşkın şaşkın izliyorlar…
  AK PARTİ oluşumu içerisinde olan birisi olarak diyorum ki, bu yazı seçim bürolarında duvara asılmalı…
  O lider ki; her zaman ve her yerde cemaati savunmuş, takiyye yaptıkları zamanlar da onların sıkıntılarını gidermiş bir lidere söylenecek sözler değil bunlar…
  Amiyane tabirler derler ya; tüylendikçe bitlendiler, bitlendikçe yüreklendiler, yüreklendikçe sesleri çıkmaya başladı, sesleri çıktıkça konuşmaya başladılar, konuştukça battılar…
  O lider ki önlerini açtı, milletvekili yaptı, belediye başkanı yaptı, belediyelerde meclis üyesi yaptı, onlarcasını, yüzlercesini…
  Rüyalarında göremezlerdi bu mevkileri…
  Ben olsam hepsini çizerim, ama o lider ki böyle yapmayacak,yapsa hakkıdır…
  Hoca efendi, Ecevit’e şefaatçi oldu, olması gerekiyordu, İsrail’den izin almaları gerekirdi dedi, demesi gerekiyordu.
  Başbakan Hocaefendiye Türkiye’ye gel dedi, gelemez, çünkü,orada korunuyor, orada büyük abilerine daha yakın, emir aldıklarıyla iç içe, gönül gönüle, yumak yumağa sarmaş dolaş…
  Ne güzel değil mi…
  Olmadı, beceremediler, Faiz lobileri ve baronlara mağlup oldular, buralardaki kardeşlerini aldattılar…
  En kötüsü bilerek ve isteyerek İKİNCİ GEZİ’ye meze oldular…
  YAZIK ÇOK YAZIK…

 123. Ne onurlu! bir yazııı. Her tarafı çamur. HOHLAYA HOHLAYA BUZ DAĞLARINI ERİTTİK AMA ORTALIK ÇAMURDAN GEÇİLMİYOR. Ruhun şaad olsun Üstad.

 124. Fethullah Gulen de bir insan onun her dedigini sanki ayetmis gibi goren beyni uyusmus insanlar maalesef sirk icindedirler.

 125. tarık çağlar kılıç

  Cemile hanım söylediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat bugüne kadar bu onurlu isyanınız neredeydi neden şimdi…

 126. bır musluman dıger muslumana fıravun derse bunlardan bırısı mutlaka fıravun olur.bunu allah bılir.ama karun uymadı cunku karun zevata zaten tecelli etmiştir.yasadıgı yer zaten karunlar dıyarı.bu kaynak nerden.bumılleti buzevat ve ekibi aptal sanıyor.ha ekıbı derken ıyı teşkılat.bı ceşit insanları esır almışlar.bnasın tv vs ıle belkide haklı durumlarınıda tamamen antıpatıye cevırdıler.ben cevremde tanıdıgım cogu ınsan gazete abonelıklerını coktan ıptal ettırdı bıle.yazık ettıler kendılerıne cok yazık ve muslumanlarıda hayal kırıklıgına cok ama cok ugrattılar.

 127. Bizde kırılacak kol kanat da kalmadı
  Hocam” yazınızı okutum elinize kolunuza sağlık okadar güzel özetlemişsiniz ki okurken hem sevindim hemde üzüldüm hatta ağladım. Sevinmemin nedeni artık bir kişi daha F Gülenin ne amaçla hizmet dediğinin farkına vardı üzülmem ise müslümanları ne hale getirdiler kırk parçaya bölündük kiminde güç var kiminde yok, iman hangisinde onu bilen yok. Kime inanacağız kimin peşinden koşacağız? Allah bizlere uyanmayı hak yolda çalışmayı nasip etsin. evet F Gülen hareketinin sonu gelmiştir yapılan haksızlıklar , zulümler yanlarına kalmaycaktı ! ve bugün gösteriyorki gücün kimde olduğu önemli değildir önemli olan onu adaletli kullanmaktır eğer böyle yapmaz kendi çıkarların için kullanırsan bu dünyada rezil kepaze olur ahirettede cehennemin dibini boylarsın. Yinede Allah affetsin diyiyorum…sizede çok tesekkür ediyorum Allah nur ümmetine uyanmak nasip eyler inşallah 🙂

 128. hiçbir habere yorum yazmaya tenezzül etmem ancak bu yazı karşısında şapka çıkarılır. %50 -3.5 un düşüncelerine tercüman olduğunuzdan sizi tebrik ediyorum.

 129. Kimi yazarı desteklemiş kimi desteklememiş. İktidarı yerden yere vuranlar ne öneriyor? Şu iktidar zamanında ümmetin ve mazlumun dili olduk. Hizmetkarı olduk. Bir düşünün daha iyi yapacak var mı? Yakın geçmişte Anasol d hükümetini gördük. Direksiyona geçtiklerinde cemaatçi tarikatçi denilmiyordu, namaz kılıyor mu dini söylemlerde veya eylemlerde bulunuyor mu diye bakıyorlardı. Teferruatlara takılmadan sağ duyuya dönmek lazım. BAKINIZ BİRKAÇ AY ÖNCESİNE KADAR HER YERİ CEMAATÇİLER TARİKATÇILAR BASTI DİYE CEMAATİ VE AK PARTİ İKTİDARINI YERDEN YERE VURANLAR ŞİMDİ EL OĞUŞTURUP KÖŞEDE BEKLİYORLAR. UYANIN UYANIN.!!

 130. Eğer bu bayanın yazdıkları doğru ise büyük bir gıybet yapmış ve bunu da paylaşarak fitneye sebebiyet vermiş. Yok eğer yazdıkları doğru değil ise bu iftira demektir ki ahireti için şimdiden tövbe etmeye başlasa belki kurtarır.
  Yazık ki ne yazık…

  • sen önce fetullahın firavun deyişine, (sakın demedi deme karşınızda çoban yok) sızıntı başyazarının twittlerini okuduğumda irkildim. ne firavunu kalmış ne münafıklığı..bu gıybet olmuyor mu acaba? bu iftiranın daniskası olmuyor mu? sen hocana söylede şimdiden milletle helalleşmeye başlasın, lakin zamanı dar , alacaklı çok… belki kurtarır…
   yazık ki ne yazık senin gibi kuş akıllılarla dolu etrafı

 131. Türkiye gezi olaylarıyla 2 ağacın hesabına karıştırılmak istendi birsürü karalama politikası yapılı insanlar sokaklara döküldü araçlar evler yakıldı hertaraf savaş alanına döndü tıpkı şuan savaş halinde olan ülkeler gibi… politika aynı, türkiyede aynı duruma gelsin karışsın savaş çıksın güçsüzleşsin ve hasta adam olduktan sonra bir güzel sömürülsün kimseye de kafa tutamasın. ama olmadı istedikleri şimdi biz müslümanlar ne yapıyoruz arkadaşlar bu ülke bizim bu vatan hepimizn kim haklı kim haksız derdinde değilim ama lütfen tarih tekerür etmesin müslüman müslümanı yemesin düşünelim sadece sabır dilyorum herkese

  • Cehaletten mi aymazlıktan mi anlamıyorum. Hala iki ağaç için diuebiliyor insankar. Ülkede ağaç kalmadı sadece başbakanlık sarayı için binlerce ağaç kesildi sesi mi çiıktı milletin anlayın artık meseke iki ağaç meselesi değoldi.

 132. dehşet bir yazı olmuş, duygularına sağlık

 133. Muhterem Hocaefendi ve talebeleri,

  Sizler de gayet iyi biliyorsunuz ki mesele dershane meselesi değil, mesele Allah’ın rızasını, Peygamber’in davetini yaymak için çıktığınız o hayır yolunda -ki Allah sizlerden razı olsun, bu konudaki hayrınızı anmayan zalimdir- saptığınız yanlış yollar ve tebliğ metodunuzdaki tefrid (noksan kalış) takiyye yapa yapa zikrettiğiniz şeye dönüşmeniz gibi elem verici haller nedeniyle ümmet arasındaki bilinçli yalnız kalma isteğiniz bizi maalesef bu acı günlere getirdi. Bu manevi kusura maddi kusurlarınız da eklendi, merak ediyorum bir Müslüman olarak vicdanınızı aşağıda sayacağım kusurlarınız karşısında nasıl susturdunuz?

  BEN BU YAZIYI DİREK OLARAK BU YAZIYI YAZAN CEMİLE HANIMA YAZIYORUM… CEVABINI DA ONDAN BEKLİYORUM YÜZÜ VARSA BUYURSUN GELSİN CEVABA…

  -Takiyye tefrit yaparak ümmet arasında bilinçli olarak yalnız kalışınız diye başlayan cümlenize cevabımdır… sizden de bana cevap bekliyorum…

  takiyye nedir? tefrid nedir? ümmet arasında bilinçli yalnız kalmak nedir?

  Takıyye: inancının aksini söylemektir. Buna Müdara da denir. İnancını, görüşünü, partisini, grubunu, gittiği yolu saklamak demektir.
  Tefrid :Sözlükte “söz veya işte haddi aşmak, aşırı gitmek” anlamına gelen ifrat, ahlaki bir kavram olarak, ahlaki davranışların kaynağı olan psikolojik yeteneklerin işleyişinde itidal noktasının ilerisine geçen sapmalar demektir. İfratın karşıtı tefrittir. İfrat, söz ve fiillerde ileri gitmek, tefrit de gevşek ve ihmalkar davranmak, çabuklukta çok geri kalmak demektir.
  bilinçli yalnız kalmak : buna cevap bile vermek istemiyorum ama vermek iktiza etti.
  1-Hocaefendi hangi fiil ve davranışında yada kime karşı konuşmasında inandığı değerler islam ahlakı dışında bir şey söyledi burda herkesin önünde belgeleri ile açıklamanızı rica ediyorum bir tane bile metin sunmanız sizi haklı kılacaktır.doğru olmak koşuluyla.
  2- Hocaefendi hangi tutum ve davranışlarında ümmeti muhammede karşı yanlış bir söylemde yada fiiliyatda bulundu?
  3- Hocaefendi tefrid yapıyor diyorsunuz! Hangi tutum ve davranışında islama karşı bir yanlış söylem yada fiil gördünüz?
  4-Hocaefendi bilinçli olarak kendini ümmeti Muhammed’ten yalnızlaşmasını yazmışsınız!

  Bunlara ben cevap vereyim de siz de cevap verirseniz mertliğinizi yazınızın mesnetsiz olmadığını gösterirsiniz.

  1-Tefrid kısmını Hocaefendi de asla bulamazsınız zira islama ruhunu adamış bir müslüman kişi olarak şahsına yaptığınızı ben şahsım olarak hakaret algılıyorum. Zira bunca yıl islama hizmet etme adına vatanına hasret olarak yaşaması bile sizin yazınıza yeter.
  2-Tefrid kısmına hangi fiil veya söylemini örnek gösterebilirsiniz?
  3-Hudeybiye anlaşmasının üzerinde bu kadar durmanızı anlamış değilim.

  siz bunlara cevap verin size cevabım bitmeyecektir.

 134. Çok merak ediyorum kaç defa İsrail demişsin mavi Marmara dan sonra ( hani senin güya çok üzüldüğün) İsrail ile ticaret hacmi 1.4 milyar $ dan 4 milyar $ a çıkarken onuda güya kardeşim dediğin bu cemaat mi çıkardı yoksa çok sevip saydığın hükümet mi çıkardı ikincisi MGK da sadece içerde olan insanların imzası yok senin hüs nü zan ettiğin kardeşim dediğin INSANLAR böyle bir belgeyi imzalarsa sen hüs nü zan etmeye nasıl devam edersin önce otur hırsını ihtiraslarını maddi çıkarlarını bir kenara koy HOCAEFENDİYİ öyle dinle sonra konuş bütün bir cemaatin günahını boynuna alma vesselam

 135. Hoca Efendiyi gerçekten tanımadan, bir sohbetini bile sonuna kadar dinleden , sırf birilerini kayıtsız şartsız savunmak için hizmet hareketine ve Hoca’mıza iftiralarda bulunanlara hakkımı helal etmiyorum.Bu yazıda anlatılanlar tamemen olayları böyle görmek isteyenlerin yanlış yorumlarıdır.Rabbi Hocamızdan razı olsun Onu başımızdan eksik etmesin.

 136. cemile hanım;
  yazınızı başından sonuna kadar okuyabilmek için yemin ederim çok gayret ettim. yazınızın içeriğine baktığım zaman yalan söylediğinizi anlıyorum yada takiyye yaptığınızı. sizin ne hoca efendiyi ne de cemaati sevdiğiniz var. içiniz dışınız kin ve nefretle dolmuş. yazıdan çıkan sonuç bu; yok üzüldüm, yok hüsnüzannım kırıldı zaten yokmuş i. hepsi yalan.
  ayrıca büyük bir fitnenin ve vebalin içindesiniz. en başta siz kimsiniz ya? çapınız ne? makamınız ne? ne hizmetiniz varda? peşinizden giden sizi dinleyen kaç kişiniz varda? Allahtan korkun. bu son cümleleri niye yazdım biliyor musunuz? yazınızı bir Müslüman kadın diye yazmışınızda ondan. o insanın ne yaptığı herkesçe aşikar. tıpkı efendimiz sav. gibi Allah’ın davasını dünyanın herbir yanına taşımaya çalışıyor. siz kime ayrımcılık isnat ediyorsunuz. demek basiretiniz bu kadar. anlayışınız bu kadar yazık. ayrıca ayrıca cennete giremeden benim yanımada geleceksin. benimle görüşeceksin. niyemi? koskoca dünya çaplı bir hizmetin gıybetini yaptınız. benden bile helallik almadan girmeyeceksiniz cennete kusura kalmayın. yazdığınız o tekerlemelerde maalesef yalan dolan ve iftiradan ibarettir. azıcık samimi olsaydın ama azıcı sana bunların cevabını o kermese gelen en basit en küçük bir arkadaş bile anlatabilirdi. ama maalesef içiniz dışınız kin ve nefretle dolmuş. Allah ıslah etsin. uğur mun. helalleşmek için sizi bekleyeceğim inşallah.

 137. Cemle Hanım’ a tavsiyem Hocamızın kitaplarını okuması ve sohbetlerini dinlemesidir.Daha sonra helallik isterde nasıl olur bilmem çünkü bu yazıyı şiddetle kınıyorum

 138. Ablacığım salyalarınızı ve tükürüklerinizi silmek için çarşaf lazım…
  Kimin haklı olup olmadığını zaman göstericek az sabret. Nefret düzeyine gelmiş serzenişlerini ve iftiralarını kusmak seni rahatlatmış olabilir ama binlerce kişinin hakkı söz konusu…

 139. Güzel gelişmeler oluyor. Maskeler düşüyor. çatı katlarında konuşulanlar cemiyet meydanında tartışılıyor. inşallah daha güzel gelişmeler olacak. yazının müeelifini tebrik ediyorum gerçekten duruşu olan onurlu bir değerlendirme olmuş. Vesselam.

 140. BİR MÜSLÜMAN KADININ CEMİL’E HANIMA İSYANI

  CEMİLE HANIM SORARIM SİZE HOCAMIZIN KAÇ KİTABINI OKUDUNUZ , KAÇ SOHBETİNİ DİNLEDİNİZ.HER FIRSATTA DİĞER CEMAAT LİDERLERİNE HİZMETLERİNDEN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜR EDEN , HER ŞEYE RAĞMEN CÜBBELİ AHMET HOCA HAPSE GİRDİĞİNDE GEÇMİŞ OLSUN DİYEN BİR MÜBAREK İNSAN NEDEN YALNIZLAŞMAK İSTESİN.SENELERDİR DİNLERİM OKURUM ŞU SİZİN İDDİALARINIZA BENZER HİÇ BİR ŞEY DUYMADIM.SİZİ İNSAFA DAVET EDİYORUM .LÜTFEN BİRİLERİNİ SUÇLARKEN DİKKAT EDİN.

  • Suçlamak mı? Düpe düz bütün çirkinliğiyle elinde ne var ne yoksa saldırmış. Hani pek bir şey bulamamış da dedi kodu mahiyetinde ki kırıntıları da savurmuş bütün nefretiyle. Böyle birinde insaf ne arar. Cemaati severim ama insanlarının bu kadar saf olmasına da bazen şaşıyorum doğrusu

 141. 2 rekat namaz kılmışın ama herhalde abdest almadan kıldın namazı,

  • güzel tespit.

  • Sormuşlar alemi nasıl bilirsin diye demiş kendim gibi…. siz abdest almadan kılıyorsunuz galiba bunu düşündüğünüze göre Cemile hanım’a gelince doğru noktalara değinmiş ama dahası var ..bir de turgay güler’in bu günkü köşe yazısını okuyun derim vesselam….

 142. ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN VE SİZİN GİBİLERDEN…
  HAK YOLUNDA ZULME BOYUN EĞENLERDEN OLMADIĞINIZ VE BUNU BİZLERLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TABİKİ YAZDIKLARINIZ BİRİLERİNİN KANINA DOKUNACAK ÇÜNKÜ ONLARIN KANI BOZUK İNŞ. AYNI YOLDA DEVAM EDER VE BİZİ KALEMİNİZLE ŞEREFLENDİRİRSİNİZ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN YÜREĞİNİZE SAĞLIK…..

 143. Medar-ı ibret bir hikâye: Bedevî aşiretlerinden Hasenan aşiretinin birbirine düşman iki kabilesi varmış. Birbirinden, belki elli adamdan fazla öldürdükleri halde, Sipkan veya Hayderan aşireti gibi bir kabile karşılarına çıktığı vakit, o iki düşman taife, eski adâveti unutup, omuz omuza verip, o haricî aşireti def edinceye kadar dahilî adâveti hatırlarına getirmezlerdi.
  İşte, ey mü’minler! Ehl-i iman aşiretine karşı tecavüz vaziyetini almış ne kadar aşiret hükmünde düşmanlar olduğunu bilir misiniz? Birbiri içindeki daireler gibi yüz daireden fazla vardır. Herbirisine karşı tesanüd ederek, el ele verip müdafaa vaziyeti almaya mecburken, onların hücumunu teshil etmek, onların harîm-i İslâma girmeleri için kapıları açmak hükmünde olan garazkârâne tarafgirlik ve adâvetkârâne inat, hiçbir cihetle ehl-i imana yakışır mı? O düşman daireler, ehl-i dalâlet ve ilhaddan tut, tâ ehl-i küfrün âlemine, tâ dünyanın ehvâl vemesâibine kadar, birbiri içinde size karşı zararlı bir vaziyet alan, birbiri arkasında size hiddet ve hırsla bakan, belki yetmiş nevi düşmanlar var. Bütün bunlara karşı kuvvetli silâhın ve siperin ve kal’an, uhuvvet-i İslâmiyedir. Bu kal’a-i İslâmiyeyi küçük adâvetlerle ve bahanelerle sarsmak, ne kadar hilâf-ı vicdan ve ne kadar hilâf-ı maslahat-ı İslâmiye olduğunu bil, ayıl.
  Ehâdis-i şerifede gelmiş ki: “Âhirzamanın Süfyan ve Deccal gibi nifak ve zındıka başına geçecek eşhâs-ı müdhişe-i muzırraları, İslâmın ve beşerin hırs ve şikakından istifade ederek, az bir kuvvetle nev-i beşeri hercümerc eder ve koca âlem-i İslâmı esaret altına alır.”1
  Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız. İhtilâfınızdan istifade eden zalimlere karşı 2 اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌkal’a-i kudsiyesi içine giriniz, tahassun ediniz. Yoksa, ne hayatınızı muhafaza ve ne de hukukunuzu müdafaa edebilirsiniz.
  Malûmdur ki, iki kahraman birbiriyle boğuşurken, bir çocuk ikisini de dövebilir. Bir mizanda iki dağ birbirine karşı muvazenede bulunsa, bir küçük taş, muvazenelerini bozup onlarla oynayabilir; birini yukarı, birini aşağı indirir. İşte, ey ehl-i iman! İhtiraslarınızdan ve husumetkârâne tarafgirliklerinizden, kuvvetiniz hiçe iner; az bir kuvvetle ezilebilirsiniz. Hayat-ı içtimaiyenizle alâkanız varsa, اَلْمُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنِ كَالْبُنْيَانِ الْمَرْصُوصِ يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضًا 3 düstur-u âliyeyi düstur-u hayat yapınız, sefalet-i dünyevîden ve şekavet-i uhreviyeden kurtulunuz.

 144. lütfen cevap verin?????????

  yurtdışında türk okullarında verdiğiniz eğitim güzel bir şey diyemem o insanların gönüllerini kazanmak onların güvenini almak kalpleri ısındırmak takdir edilir hizmetler lakin biri beni lütfen bu konu da aydınlatsın olimpiyatlar da kızlı erkekli elele tutuşturup halay çektirip horon teptirdiğiniz 11- 17 yaş arası buluğ çağında gençlerin hakkını kim ödeyecek okullarınızda lisede kızlar ve erkekler sınıfları ve genelde okullar bile ayrılırken kendi çocuklarınız için reva görmediğiniiz şeyi neden o gençlere yaptırıyorsunuz vebal değil mi? güvenini kazandığınız bu gençlere yazık değil mi?

 145. helal sana bacımmmm… en doğrusu nu yazmışsın

 146. Ne diyorsun Cemile Hanım. Sen kendinde misin? Yazınızı genel itibariyle komik bulmakla beraber, şak şak cıların yazısına benzemiş. Hele Türkçe olimpiyatlarına rant, kar demeniz… pes. Ben de sizi Allah’a (C.C) havele ediyorum.

 147. merve yılmaztürk

  Çoğumuzun duygularına tercüman olan okunası bir yazı olmuş.Kimsenin söylemeye cesaret edemediklerini korkusuzca haykırmış.Cemile hanım gibi cesur yazarların önce yüreğine,sonrada kalemine sağlık.Hoşgörü ve sevgi düsturuyla kurulmuş bir hareketin,kuyruğuna basılınca nasıl feryat ettiğine hepimiz hayretle şahitlik ediyoruz son günlerde.Aynı yolda yürüdüğümüzü sandığım camia, kılıçlarını kuşanmış,savaş açmışcasına nefretle saldırıyor maalesef.Kardeşin kardeşe düşman olmasını,Küfürde birleşen 90 yıldır ülkeyi yöneten kemalist tayfa sevinçten tırnaklarını yiyerek izliyor.

 148. Öğrencilik yıllarımda azda olsa içinde bulunduğum,üç evladımı yılllarca okullarında okuttuğum bu cematin başlangıç noktasıyla geldiği nokta arasındaki savrulmayı anlamak için yetmişli yıllarla bu günkü durumunu karşılaştırmak gerekir. 28 şubatın en zalimane günleri yaşanırken bana değmeyen yılan bin yaşasın noktasında olan yukarıdaki yöneticiler,bakamızı nasıl büyütürüz şirketlerimizin cirosunu nasıl katlarızın hesabını yapmaktaydılar.BAŞ ÖRTÜLÜ BACILARIMIZ okulllardan ve devlet kurumlarından atılırken baş örtüsü teferruattır diyebilmişlerdir.Gelelim günümüze dersaneler etrafında koparılan kıyamet daha büyük hesapların görülmekte olduğu gerçeğinin suyüzüne çıkmasıdır.Hükümet cenahına gelirsek 12 yildır uğraşmadığınız böyle tehlikeli bir konuyu 2014 yılında yapılacak iki seçim arafesinde tartışmaya açmanız çok manidar olsa gerek.Velhasılkelam müslümanların işleri birbirlerini boğazlamak olmamalı…………..

 149. yıllarca milyonlarca insanın hakkını polislik lise ve üniversite sınavlarında yediler. yurtdışında hizmet ediyoruz deyip para topladılar ancak kimseye islam adına hiç birşey öğretmediler. evlerinde imam diye namaz kıldıran abilerin yüzde 80 i fıkıh bilmez , kıraat bilmez . kurandan çok kitaplar okular ki said nursi hazretleri görseydi hallerini , onlar adına utanırdı. hizmet Allah rızası için para ile yapılır. İçine maddiyatın girdiği paranın girdiği hiç bir kurum , hele hele bu kadar büyükse ,bu ahir zamanda helalinin ve haramının hesabını yapamaz .hak adalet bilmeden üniversitelerdeki akademik kadrolara, meb teki tayin işlerine , yönetm kadrolarına hak edeni değil , mensuplarını getirdiler. onlara tabi olan küçük insanlardan onlarca dostum var. gittikleri yola bu insanlara Allah inşallah hasenelerini versin , uğraşları boşa gitmesin. ama bile bile dünya için , para için , güç için bu insanları kandıran büyükleri ki ( fethullah hoca efendiyi , türkiyedeki fon yöneticileri ve büyüklerimiz dedidkleri kişiler) Allah bu yaptıklarının muhakkat müstehakkını verecektir. Geleceğiyle , ekmeğiyle oynanan onlarca insanın ahı vardır elbette.

  • nasil bu kadar emin bir sekilde konusuyorsunuz yurt disina ciktiniz mi oralarda yapilan hizmetleri gordunuz mu biraz elinizi vicdaniniza koyun Allah rizasi icin…Ayrica ben bu olayi hic bir sekilde cemaat adina ser olarak gormuyorum..Bilakis insanlarin gozu onune cemaatin fedakarligi serilecek ve iktidarin icine sinsice yerlelsmis bazi necis insanlarin adaletsizlikleri yolsuzluklari serilecek ve bu ak partinin de hayrina olacak..Bu ulkenin duzgun bir muhalefet e ihtiyaci vardi..umarim Ak parti icindeki bazi rusvetci ve iltimasci insanlardan ayrisir ve ozunu bulur..bu gunlerde herkes aman efendimci hasa efendimci kimse cikipta ak partinin icinde soyle soyle adamlar var onlarin amaci ak partiden faydalanmak felan demiyor birinizde cikin yigitseniz -tabi -elestirin bakalim .son zamanlarda neler neler oluyor bi takip edin bakalim..mesela ben Ali Babacandan ziraat bankasiyla ilgili kendisi yoneltilen trilyonluk batik kredi sorusununcevaplayamadigini gordugumde kahroldum.Chp li vekile cevap vermedi.umarim ak partide daha onceden refah partisinin sonunu getiren yanlislardan yapilmaz.sonucta butun muhafazakar insanlari temsil eden bir parti.

 150. kedi ulaşamadığı ete mındar dermiş. muhatap alınmaya bile değmezsiniz inanın:((((

 151. Tebrik ederim Cemile Hanım,

  Tam yerinde bir yazı olmuş.. elleriniz dert görmesin.

  Her maddesi üzerinde tefekkür etmek gerek. Din kisvesi altında faaliyet gösteren batı destekli istismarcıların iç yüzlerini halkımıza sizin gibi cesur ve âkil insanların anlatması gerek.

  Nede olsa menfaata dokundu. Allah iç yüzlerini gösterdi çok şükür. ya böyle olmasaydı da. daha binlerce insanımızın aklı çelinsey di?

  Dün ben kıtmîr diyip tevazu sahibi (rolu yapanlar yada sonrada dönenler) bugün hükümet devirmeye çalışıyor. Bak sen menfaat dünyasına!

 152. Kıtmîrler Herkül olup; Tayyip’e firavun diyorsa….. Ahir Zamandayız vesselam

 153. peki ya siz su-i zanda bulununca ve cemaete ağır ithamlarda bulununca ki hepsinin yalan olduğunu bildiğiniz halde..vicdanınız sızlamayacakmı cemile hanım.

 154. siz tartışa durun one minute demişmiş ya bırakın lafla olmuyo.hep rahmetli erbakan arka bahçem demese o dönem yaşanmayacaktı+o dönem başını açan kardeşlerimiz açmasa bu dönemde yaşanmayacaktı çoğu okudu bi mevkiye geldi+hocaefendiyyi peygamber ilan edeceksiniz diyen beyinsiz arkadaş biz bir hocanın peşinden gidiyoruz sizin gibi bir siyasinin değil ki eşşek getirse oy vereeğim diyen zihniyette sizsiniz.allahtan korkun.düne kadar iyiidi noldu.o din değiştirse sizde peşine gidersiniz sizin zihniyetiniz bu.eleştirin kardeşim birazda eleştirin.amenna hoca efendininde her dediğine katılıyor değilim çünkü ben koyun değilim.bu arada bakın kıvırmaya başladılar bile işte siz katmerliği yakıştıramıyosunuz ama katmerler hemde ne katmer..

 155. Sayın,Onurlu İsyan Eden,Cemile Hanım
  Doğruluğuna inandığınız! Tüm bu cümleleri BUGÜNLERDE dile getirmeniz gerçekten çok Düşündürücü……….

  • Doğrular her zaman ve her yerde söylenmez… Zamanı gelince söylenir… Önce bunları yazsaydı, kimse dinlemez ve anlamazdı… Cemile Hanım’a iftira atıyor diye yüklenirdiniz… Zamanlama mükemmel kalemine sağlık….

 156. Ölmeyecek toplum

  Simdi yaziyi yazmisda kim duycak o yaziyi duysada takacakmi disariyi birakin yazar bayan iceri bakin iceri ulkeni satiolar yalanmi bunu yazsana fetullah denilen sahisi bosver milletine bak ülkene bak tayyip in sattigi yere bak sesiniz buna cikmaz demi nie hepiniz onun adamisinizda ondandir kesin.

 157. müslümanlar şunu kesinlikle anlamalı böyle partı pırtı yoluyla bır yre varılmaz demokrası anlayısı bırı dönme dolap gibi olduugmuz yerde dönduruyo yazık yanı asırlık cemaat ne hale geldi ben seslensım cemaatin içindeki samimi kardeşlere gulen haraketi yönunu şaşırmıştır tevhis akidesındne sıyrılmış yalan yanlış haram işlere girerek islama hizmet edeceğini düşünmüştür halbukı peygamberımız s.a.v hayatının hiç bir bölüöümnde taviz vermedi arkadaslar bu partıcılık anlayısıyla islama ne hizmet edilir nede sonuca ulaşılır sıstem çökmuştur lanet olsun demokrasıye yasasın tevhıdı harekat vede islam

 158. Polis Kolejleri sınavlarında ve bazı sınavlarda soruları bazılarına verirken hakkı yenen öğrenciler hiç mi rüyânıza girmedi? DEMİŞ SAYIN YAZAR BU SORULAR VERİLİRKEN O ÇOK KIYMETLİ BAŞBAKAN NERDEYMİŞ….

 159. M.F. Gülen evliya olduğunu sanan arkadaşlar Cemile Hanım’ın yazdıklarını biraz dikkatlice okusanız? Ayrıca Cemile Hanım’ın aklı bu dershane olaylarından önce neredeydi o da ayrı konu… yavaştan hak ve batıl ayrılıyor ya ona seviniyorum.

 160. ALLAH hepinizi ıslah etsin. enacısı Müslüman gözükenlerin Müslümanlara iftira atması yazıklar olsun san bu yazı yı yazan kişi. Mahşerde hepinizle görüşüceğiz. ama gene de sizi orda da kolayacağız biz Peygamber efendimiz (s.a.V) böyle gördük hocamızda böyle gördü. 160 ülkede yapılan hizmetler dünya üzerindeki Müslüman hareketi gevurları kızdırdığı açık ama size ne oluyorda iftira atıyorsunuz

 161. Hadi medyayi anladim herşeye slkis tutuyorsa siz neden bu kadar haz alıyorsunuz anlamiyorum ddağ medya üzerinde de ne kadar çekemeyen hased kuyusu insanlar varmış yapilan bunca hizmet ivgozunuz görmüyor ya ebedi alemde o vicdanin da gözünde hesabini verecek siniz allah sizleri islah etsin başka bisii denmiyor size denmezde

 162. kazanma kuşağında kaybedenler…

 163. güzel bi yazı …ama sadece kendi düşüncelerini destekleyenler için geçerli bir güzellikte.cümlede geçen ayrımcılığı kendileri çok güzel yapmış oluyolar yazıyı sonuna kadar okursanız.insanlar sadece zahirle hareket ettiklerinden böyle yazıların yazılmasıda noraldir.bilmiyolar bilseler yazmazlardı demekten başka bişi demeyede gerek yok..eyvalllaaaahhhh der geçeriz

 164. hanımefendi önce bir kadın olarak kendi haklarını savunma cesretini göstersin ondan sonra siyaset yapsın….

 165. Tek olan Allah`ı paylaşamadılar. Ne yazık ki her iki taraf da promosyon malzemesi yaptı. Al birini vur ötekine. Kalplere dokunmayı iyi bilirsiniz ama vicdanınız rahat mı? Yolsuzluk, rüşvet, sınavlarda hak yeme, adam kayırma, yargıya müdahale, ihale verme, menfii yasa çıkarma, karşı sesi susturmak için yalan yanlış delil çıkarma alın bunları aranızda paylaşın ey sözde Müslümanlar!

 166. Elinize, Sözünüze, CESARETiNiZE saglik. Bir cok insanin düsündügünü ama bir türlü yapmadigini sizin gibi saygi deger bir kardesimin yapmasi beni sevindirdi ve cesaretlendirdi.

  Medeni Cesaretinizden dolayi size Saygi duyuyorum

 167. Kalemiz elinizde ne yapsalarda ben de saçmalasam diye bekliyorsunuz. Ama siz bu işlerle uğraşırken biz yolumuza devam ediyoruz rabbim yardım ediyor. Bir günde siz sorgulayın o vicdanlarınızı ölüm var sorgu var kul hakkı var hey hat

 168. Asil benim merak ettigim Muhterem Hocaefendi Hakkin Rahmetine kavustuktan sonra bu hizmet aski nasil devam edecek. Hoca Efendiden sonra kimin borusu otecek.

 169. yıllarca bu paragözlerimi savundum ben sosyalist ve ulausalcılara karşı…yaptıgım bu savunmada ötürü allahım affetsin…yıllarca şeytana avukatlık yapmışım meger

 170. ANALİZ…
  CEMAATİN İÇİNDE OLMAYAN BİRİSİ OLARAK YAPTIĞIM GÖZLEMLER NETİCESİNDE, CEMAATİN SINIFLANDIRILMASI…

  YILLAR ÖNCE (2000 Lİ YILLARIN BAŞI) YİNE BÖYLE BİR SEÇİM ÖNCESİ CEMAAT MENSUBU BİR HİZMET ERİYLE YAPTIĞIM SOHBETTE, SEÇİM YAKLAŞIYOR RAHMİ KİME OY ATACAKSIN DEDİĞİMDE, DAHA ABİLERİMİZ BU KONUDA BİZE BİR TELKİNDE BULUNMADILAR DEMİŞTİ. ÇOK ŞAŞIRMIŞTIM. BİR KİMSENİN NEREYE OY ATACAĞINA BAŞKALARI KARAR VERİYORDU. BANA ÇOK DEĞİŞİK GELMİŞTİ.
  EVLERDE KALAN GENÇLERE SORDUĞUMDA SİZ ORADA KONUŞUP FİKİRLERİNİZİ SÖYLÜYORMUSUNUZ, DEDİĞİMDE BİR KISMI ABİLERİMİZ BİZDEN DAHA İYİ BİLİR BİZ ONLARIN YANINDA KONUŞAMAYIZ, BİR KISMI DA ABİLER BİZİ KONUŞTURMUYOR Kİ DEDİLER…
  YİNE 2000 Lİ YILLARIN BAŞI AK PARTİ KURULMUŞ, BAZI ARKADAŞLAR AK PARTİDE MAHALLE VEYA İLÇELERDE GÖREV ALMIŞTI. CEMAATE MENSUP VE CEMAATTE ABİ KONUMUNDAKİ BİR ARKADAŞ, GÜLDÜ, NE YAPACAKSINIZ Kİ ORALARDA BOŞA UĞRAŞIYORSUNUZ DEMİŞTİ…
  NEREDEN NEREYE AK PARTİNİN BAŞINDAKİ O LİDER, CEMAATİN ÖNÜNÜ ÖYLE BİR AÇTI Kİ NE OLDUM OLDULAR, BURASI BİZİM, BİZ OLMAZSAK SİZ SEÇİM KAYBEDERSİNİZE GELDİ…
  CEMAAT ŞUNU İYİ BİLMELİ Kİ AŞAĞIDAKİ SINIFLANDIRMADAKİLERİN HEPSİ CEMAATE GÖNÜLDEN BAĞLI DEĞİLLER…
  HELE SON GÜNLERDE YAZILIP, ÇİZİLENLERDEN SONRA BİRÇOK CEMAAT MENSUBUNUN GÖZÜ
  AÇILDI. OLAN BİTENİ GÖRMEYE BAŞLADILAR…
  YANİ ŞU DEĞİL, 1.000.000 GAZETE * 5 KİŞİ (AİLE MENSUBU VEYA ARKADAŞ)
  ŞU DA DEĞİL HER YIL HESAPLANAN YILDA 600.000 DERSANE ÖĞRENCİSİ * 4 AİLE FERDİ

  1.EVLERDE KALAN ORTAOKUL VE LİSE DÜZEYİNDEKİ GENÇLER…
  1A.EVLERDE KALAN ÜNİVERSİTELİ GENÇLER…
  1B. BUNLARIN AİLELERİ…
  1C. DERSANELERİNİZE GİDEN ÖĞRENCİLER…
  1D. DERSANELERİNİZDEKİ ÖĞRETMENLER…
  1E. BUNLARIN AİLELERİ…
  2. ALLAH RIZASI İÇİN SOHBETLERE GİDENLER…
  2A. CEMAATİN İÇERİSİNDE KENDİNE YER BULUP HİZMET EDENLER…
  2B. ALLAH RIZASI İÇİN İLİM TALEP EDENLER…
  2C. ALLAH RIZASI İÇİN İLİM VERENLER…
  3. CEMAAT EVLERİNİ MADDİ OLARAK FİNANSE EDENLER…
  3A. GÖNÜLLÜ OLARAK….
  3B. ZORUNLU OLARAK…
  4. EV ABİLERİ / ABLALARI
  4B. EV ABİLERİN ABİLERİ / ABLALARI…
  4C. SEMT ABİLERİ / ABLALARI
  4D. BÖLGE ABİLERİ, İLÇE ABİLERİ / ABLALARI…
  4E. ŞEHİR ABİLERİ / ABLALARI…
  4F. YURT DIŞINDA HİZMETTE OLAN ÜLKE ABİLERİ / ABLALARI…
  5. ZAMAN GAZETESİ ALANLAR…
  5A. ZAMAN GAZETESİ OKUYANLAR…
  5B. ZAMAN GAZETESİNE ABONE OLANLAR…
  5C. ZAMAN GAZETESİNE ABONE YAPANLAR…
  5D. ZAMAN GAZETESİNE RİCA İLE ABONE OLANLAR…
  5E. ZAMAN GAZETESİNE DERSANE VE EV BAĞI İLE ABONE YAPILANLAR…
  5F. ZAMAN GAZETESİNE KIRAMADIĞI DOSTU TARAFINDAN ABONE YAPILANLAR VE GAZETEYİ HİÇBİR ZAMAN OKUMUYANLAR…
  5G. ZAMAN GAZETESİNE FARKINDA OLMADAN ABONE YAPILANLAR…
  5H. HATIRA BİNAEN ABONE OLAN ESNAFLAR…
  6. AK PARTİ İÇERİSİNDEKİLER…
  6A. AK PARTİ’YE TAVSİYE İLE GÖNDERİLENLER…
  6B. AK PARTİ İÇERİSİNDE YÖNETİME GELENLER…
  6C. AK PARTİ İÇERİSİNDE MEVKİYE GELENLER, DEVLET KURUMLARINDA ŞEF, MÜDÜR, DAİRE BAŞKANI, BAŞKAN YARDIMCISI, BAŞKAN VEKİLİ OLANLAR…
  6D. AK PARTİDE BAŞKAN OLANLAR…
  6E. AK PARTİDE MİLLETVEKİLİ OLANLAR…
  6F. MİLLETVEKİLİ OLUPTA İSTİFA EDENLER…
  6G. AK PARTİ İÇERİSİNDE GÖREV VE MEVKİ BEKLEYENLER…
  7. EMNİYET İÇERİSİNDEKİLER…
  7A. EMNİYET İÇERİSİNDEKİ DÜZ MEMURLAR…
  7B. EMNİYET İÇERİSİNDE YÖNETİME GELENLER…
  7C. EMNİYET İÇERİSİNDE ÜST DÜZEY YÖNETİCİ OLANLAR…
  7D. EMNİYET İÇERİSİNDE 7 ŞUBAT HAKAN FİDAN OPERASYONUNU YÖNETENLER…
  8. ZAMAN GAZETESİ YÖNETİCİLERİ…
  8A. ZAMAN GAZETESİ YAZARLARI…
  8C. TODAY’S ZAMAN YAZARLARI…
  8D. CEMAATİN DİĞER DERGİLERİNDE YAZANLAR VE YÖNETENLER…
  9. YURT DIŞINDA OKULLARDA EĞİTİM VEREN VE ORALARDA YAŞAYANLAR
  10. AMERİKA’DA YAŞAYANLAR…

 171. CEMİLE’NİN YAZISININ TAMAMINI KOUYAMADIM. DENEDİM OLMADI. TÜRKÇE OLİMPİYATLARINA GAYRİ MÜSLİMLER BİLE HAYRANKEN ONU BİLE ELEŞTTİRMİŞ,TİCARİ BOYUT KATMIŞ. SEN TÜRKÇE OLİMPİYATLARINA GİTTİN Mİ? SEN DEN BİLET PARASI MI İSTEYEN OLDU? TİCARİ YÖNÜ NE? YABANCI ÜLKELERE GİDEN İŞ ADAMLARINA KİM BEDAVA TERCÜMANLIK YAPIYOR?İŞ ADAMLARINA ORALARDA KİM YARDIMCI OLUYOR? ÜLKEMİZE FAYDALARI SAYMAKLA BİTİRİLEMEYECEK HİZMETLERİ KİM TEK KURUŞ DEVLET DESTEĞİ OLMADAN YAPIYOR? ELÇİLİĞİ BİLE OLMAYAN ÜLKELERDE BAYRAĞIMIZI KİM DALGALANDIRIYOR, İSTİKLAL MARŞI OKUTUYOR, TÜRKÇE ÖĞRETİYOR? VATANA KURU KALABALIKTAN BAŞKA FAYDANIZ YOK KÖSTEK OLMAYIN BARİ BE…

  • Mehmet Bey, sizi tebrik ederim. Bu fena gaza gelmiş kıza da üzüldüm şahsen. Haddini fazlasıyla aşan laflar etmiş. Kendini müslüman diye tanıtan ,böyle konuşmamalı. Malesef Yazar Cemile ve onun gibi düşünenler konuya dar açıdan bakmaktalar. İnşallah Allah açılarını genişletir. AKP’ye göre kendileri gibi düşünmeyen herkes düşman. Oysaki hizmetin büyüklüğünü Zamanın Başbakanı Bülent Ecevit bile gördü ve takdir ettide,bunlar göremedi. Kim yahudiliğe hizmet ediyor, kendisine elhamdülillah müslümanım diyenler önce bu iyice araştırsınlar, AKP bugün, Başta ekonomik program olmak üzere her alanda İsrail ve ABD’nin planını uygulamaktadır. Bugün Yazar Cemile ve onun gibi düşünenler Bir tane Rus Çocuğuna İstiklal Marşımızıezberletip okutsunlarda bizde görelim Yapamazlar !! Anca konuşurlar.!! Fazlasını söylemeye hacet yok, işte bu hizmet 150 ‘den fazla ülkede binlerce çocuğa Bizi ,Dinimizi, Değerlerimizi Tanıtıp öğretiyor, Şimdi soruyorum; Siz ne yapıyorsunuz ??
   Asıl nokta Bence AKP nin bittiğidir. Mevki ve makamını ,koltuğunu, rantını kaybetme korkusudur.. Ancak şunuda unutmamalıdır, Alternatif her zaman vardır.

   • Rus çocuğuna istiklal marşı ezberleteceksiniz de ne olacak başınız göğe mi erecek… Türkçe olimpiyatları Cemaatin yaptığı en mantıklı iş, Cemile Hanımın abarttığı tek nokta orası…
    Sonra; sen Türkçe Olimpiyatlarının düzenlenme sebebini biliyormusun.
    Türkçe Olimpiyatları, Yahudilerin, alternatif olarak geliştirdikleri yeni bir din anlayışı…
    Nasıl mı olacak?
    Alternatif din oluşumu…
    Sizin evlerinizde, tesbihat var, kermes var, sohbet var, ilmihal var, hocaefendinin vaazları var, sözler var var, mektubat var…
    Son olarak ta PIRLANTA SERİSİ var…
    PIRLANTA SERİSİ hangi dilde yazılmış tabiki Türkçe…
    Ama sizin evlerinizde ne yok…
    KUR’AN-I KERİM okumak yok.
    Gençlere sürelerin önce mealini öğretmek var…
    Sonra Namaz kılacak kadar dua bilsin yeter…
    Ama sözler, mektubatlar ve PIRLANTA SERİSİ önemli, bunlar bilinecek, Kur’an-ı Kerim okumayı bilmesede olur…
    Yani şuraya getirmek istiyorum…
    Türkçe var,
    Sözler, mektubatlar var,
    Pırlanta serisi var,
    Bunlar tüm dünyadaki okullarda var..
    Dünyada yetiştirdiğiniz tüm gençler Türkçe öğrensin,
    Pırlanta okusun,
    Kur’an-ı Kerim okumasın, Bilmesin, öğrenmesin. Sadece namaz kılacak kadar dua bilsin kafi…
    ****
    Hizmetin yaptıklarından, seyrettiğimiz Ayna programında gördüğümüz kadarıyla Brezilyada, Arjantinde okul açmanın mantığını ve buralarda Türkçe şarkılar öğretmenin sırrını bir türlü çözememiştim.
    Cemaatteki saygın abilere sorduğumda, ilim Çindede olsa alınızın tersini yapıyor, ilmi oralara kadar götürüyoruz diye kaçamak bir cevap verdi.
    Bir diğer abi, Türk insanının o ülkeler de yalnız kalmaması ve yabancılık çekmemesi için bir nevi konsolos görevi gördüklerinden dem vurdu…
    Bu iki cevapta beni tatmin etmemişti
    Konsolosluk Türkiye Cumhuriyetinin görevi diye düşünüyorum.
    İlimi ayağa getirmenin bir nevi mantığı var. Ama öğretiler Türkçe olunca bir dostum yukarıda yazmaya çalıştığı tezi söyledi.
    Yani bir yahudi oyunu Katolik Misyonerlikle ulaşamadıkları yerlere Türkçe Pırlanta serisi ile ulaşıp, o bölgelerdeki insanlara İslamiyetin Kur’ani Müslümanlığın ulaşmasını engellemek.
    Bu söylediklerim dünyanın her tarafındaki okullar için geçerli, sadece örnek verdiğim Brezilya ve Arjantin için değil..
    Hristiyan Katolik mezhebinin ve Misyonerliğin, Katolik kiliselerinin yüzyıllar önce Yahudiler tarafından aynı bu metodlarla geliştirerek, samimi, dindar ve kiliseye bağlı hristiyanları böyle dinlerinden uzaklaştırdıklarını bildiğinizi varsayıyorum….
    Bilmem anlatabildim mi?

    +

    • Sn; Mustafa , Menfi cevap verme ihtiyacı duyduğunuza göre sanırım AKP sempatizanı yada yandaşısınız, olabilir, saygı duyarım. ancak atlamış olduğunuz bir mevzu var ki hatırlatayım dedim. Yahudilerden liyakat nişanı alan Başbakan kim acaba ? Hangi partinin genel başkanı ? Yardımcı olmak açısından yine hatırlatayım size.. Bu bahsettiğimiz şahıs aynı zamanda BOP eşbaşkanı olmaktadır kendileri. Üzerinde şuanda ne tür bir gömlek vardır, tam bilemiyorum da ,bir zamanlar Milli Görüş gömleğini çıkarmıştı. Anladınız siz onu.

 172. Cemile Kızım Allah senden razı olsun seni dünya ve ahirette aziz etsin senin gibi yürekli yalnız allaha kul olan başkalarına kul olmayan,allahla arasındaki takiyeyeci putları yıkan gerçek anlamda özgür yüreğinizle “KIRAL ÇIPLAK” diyerek örnek oldunuz.İnsanoğlu bazan ömür boyu birkez duruşunu tarafını belli eder tarih yazar ve rabbin rızasına götüren imtihanı kazanır.işte siz bu bahtiyarlardan oldunuz.Allah sizden binlerce kez razı olsun kaleminizi hep güçlü kılsın evet siz “KIRAL ÇIPLAK” dediniz evet kıral çıplak.Allah sizi herturlu kötülükten korusun.Allaha emanet olunuz selam-dua

  • Tarihte Kral Çıplak diyen şahsın kendisi giyinikti. Bu yazıyı dikkatli okuduğumuzda sadece Kral değil, tarafların tamamının “ÇIPLAK” olduğu anlaşılmıyor mu?. Bunu da görmek lazım gelmez mi? Bahsedilen haksızlıkların, adaletsizliklerin en azından farkında olduğun halde sırf menfaat ve/ve ya siyasi çıkar uğruna sessiz kalıp, kuyruğuna basılınca isyan etmek onurlu bir isyan olabilir mi? Bütün bu yazdıklarına neden yaşandığı zamanda isyan etmedin. Şimdi ne oldu da isyan ediyordun demezler mi adama.

 173. Hocaefendiyi tanımdan belkide bir vaazını bile dinlemden atın, tutun, hakaret edin, kul hakkı yiyin ..nasıl olsa hocamız size de hakkını helal eder..vesselam…

 174. Cemile Bayraktar hanımefendinin ‘’ Bizde Kırılacak Kol Kanat da Kalmadı Hocam’’ başlıklı yazısına ithafen ..
  Kalemimi emrine amade kıldığım diye başlayıp , söyleceğim kim bilir, bazı yanlış bilgilerden dolayı Rabbimi dayanak gösterip, yazdıklarımı meşru kılmak için mahşer gününde bu günahla yüzleşmek istemem. Bunu benim gibi sevap fakiri bir zavallının dahi düşünmesi bir yana Allaha vereceği hesaptan başka hiçbir şeyden korkmayan birinin daha ince eleyip sık dokuması gerekmez miydi..
  Fethullah Gülen Hocaefendinin ‘’ Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’’ tebliğine uyarak bende bu yazıyı fırsattan istifade eden , ve bunu da hak davaları adına yaptıklarını söyleyerek hak davaya yaptıkları , zamanlamasıyla dikkat çekici analizlerin değerlendirmesi adına bizzat kendilerine ithaf ediyorum.
  Muhterem hanım efendi ve taraftarları,
  Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki mesele dershane meselesi değil diye başlayıp , karalama kampanyasına başlıyorsunuz.. 1-Saptığımız yanlış yollar.. Sizin gibi düşünmeyenlere sapkın mı diyorusunuz? 2-Tebliğ metodumuzun noksanlığıyla ilgili bize nasıl tam yapılabileceğine dair kendinizden canlı örnekler verirmisiniz? 3-Bilinçli yalnız kalma isteğimi yoksa bilinçli yalnız bırakılma oyunumu ki zaten bu yazınızda bu oyunun bir parçası değil mi? 4-Evet darbeyi kimse istemez ancak, her şeyin en hayırlısını bilen yalnızca Allahtır. Mısırda malum çok ahlaksızca bir darbe yapıldı.. Ve biz Rabia işareti yapmaktan başka ne yaptık söylermisiniz. Mursiye de çekilme çekilme diye motivasyon yükleyenler sıcak yataklarında yatarken , Mursinin ne hallerde olduğunu göreniniz bileniniz varmı? Hocaefendi öğrencilere ‘’Kişi kanaatı vicdaniyesi ile bu mevzuda hükmünü verip öyle davranmalıdır. ‘’ demiştir. Kaldı ki başını açıp gülücükler atanıda Rabbim biliyor , hıçkırıklarıyla göz yaşlarıyla başlarını açıp geceler boyu af dileneneleride.. Kimse kusura bakmasın herkes kızını yurt dışında okutturacak durumda değil.. Sonra hastaneye gidersiniz bayan doktor istersiniz, sonra mahkemede bayan ve sizin hissiyatlarınızı anlayabilecek avukat istersiniz, çocuğunuza örnek bir bayan öğretmen ararsınız.. İşte sizin başlarını açtı diye kötülediğiniz insanlara nasıl muhtaç oluğunuzun en temel örnekleridir bunlar.. Peki baş örtüsü sorunu nasıl ortaya çıktı , bunuda keşke paylaşsaydınız okurlarınızla..
  5-Polis kolejlerinde soruların verilmesi diye iftira attığınız bu konuyu madem biliyordunuz peki neden bu zamanı beklediniz diye size sormazlar mı? Kaleminizi emrine amade kıldığınız Rabbimizden korkmadınız mı bu konuyu bugünde kadar sümen altı ettiğiniz için..
  6- Mavi marmarada canlar şehit düştü, ailelerin yüreği yandı.. Ne için ? Sizler daha güçlü sloganlar atın diye değil elbette.. Yıllardır Çeçenlere gaz verdik ve onların zulüm çekişini izledik, daha güçlü bağırdık ama.. zaten en iyi yaptığımız şeyi yaptık, insanlar ölürken biz onların kahramanlıklarıyla daha güçlü sloganlar atarak bağırdık.. Tek yaptığımız ve yaptığınız şey buydu.. İnsanların ölmemesini istemek suç mu? İsrailli bir insanı ölmesin diye insansız uçakları yaparken , bizim insanımızın onlar tarafından katledilmesi ne kadar acı. Kaldırıp uçakları taş üstünde taş bırakmamak gerekmez mi.. Ama o güçte değilsen ABD nin 1.dünya savaşında yaptığı gibi yapıp güçlenene kadar sabretmen gerekmez mi.. Ne oldu İsrail ,ABD olmadan bizden özür bile dilemedi.. Aslında ABD den özür diledi.. Abi senin başını ağrıtıyorum diyerek….
  7-Türkçe olimpiyatlarına dil uzatırken , yurt dışına hicret etmiş, ailelerinden sevdiklerinden ayrılarak hizmet eden gönül erlerinin gittikleri ülkelerde yetenek avcılığı yapıp , sesi güzel olanları toplayıp bir yarışma düzenlediğini mi düşünüyorsunuz.Çünkü bakış açınız bunun böyle olduğunu gösteriyor. Birde bu eleştiriniz 11.si düzenlenen son olimpiyatlara yönelik mi? Yoksa 10 olimpiyat boyunca sessizliğinizi 11.siyle mi bozmayı yeğlediniz..
  8- Daha neler neler yapan !! ve yazınızda anlattığınız şeyleri yapan birisine nasıl olurda hüsnü zannınızı yitirmezsiniz size soruyorum. Kendinizle dahi çok büyük bir mücadeleye girip bu yazdıklarınızla ve bunların doğruluğundan emin tavrınızla zaten halen hüsnü zan edebiliyorsanız siz bizzat bu saydığınız yalan ithamları bizzat yapmış kadar sorumlu tutulamaz mısınız? Kusura bakmayın ben bu söylediklerinize inanıyor olsaydım , sizin kadar geniş düşünüp hüznü zan edemezdim. Hele ki bir sonraki paragrafta dürüstlük ve vicdandan bahsederken…
  9- Siz bu yazıyı yazarken asla tereddütte kalmadınız , çünkü tereddütle yazılmış bir yazı doğruluğundan emin olduğunuz şeyleri yazdığınız bir yazı olurdu ki, benimde bu konuyu yazıyor olmam yazınızı okumuş olan kişilerinde algılayabileceği kesin bir kararla yazılmış olmasından ileri gelmektedir. Ben bu konuda asla tereddüt taşımıyorum. Siz tereddüt etmediniz.. Aksine tam zamanı dediniz..
  10- Ben bu yazıyı yazarken evvelinde iki rekat namaz kılmadım. Allaha sığınarakta kendi düşüncelerimi empoze etme yolunu da seçmedim. İnandırıcılığımı dini motifleri kullanarak arttırma gayretinde de olmadım..
  11- Pek muhterem diye başlayan paragrafınızda onca sözde kötülük yaptığını ifade ettiğiniz birine yada taratarlarına şirin görünme gayreti de neyin nesi Pek muhterem hanım efendi..
  12-Kermes , tesbihat, zaman abonesi kelimleri galiba en çok bu hereketi eleştirenler tarafından en çok kullanılan kelimeler literatürüne girmiştir. Kocaman bir hareketi kermeste yufka açma olarak görenler zaten başta yanılgıya düşmüş değillermidir.
  13- Hoca efendiye ‘’ kalemi kıran’’ damgasını vururken kimlerin kaleminin kırıldığı konusunda hukuksal bir araştırma yapma fırsatı buldunuz mu?
  14- Ah hocam diye başlayıp , kırılacak kol kanat kalmadı diye sürdürdüğünüz hüsnü zannınızı yitirdiğiniz açıklamalarıyla da doruğa çıkardığınız acizlik kavramıyla da taçlandırdığınız gelelim sözün özüne, ve başlıyor tüm iç döküş, saçış…
  Kim kimi kimin karşında gördü diye tek bir soruyla bu batak paragraftan kendimi kurtarıyorum zorla..
  15- Takiyye konusunda ‘’ bir yere gelen kadar sabret’’ düsturunu sanılanın aksine çok iyi kavradığınız oldukça açık ancak bu algıya şeytanında bizzat iştirak etmesi oldukça üzücü.. Evet bir yere kadar sabrettiniz ve zamanı geldi kırık kalemlerle saldırmanın, zamanı geldi dediğiniz gün bu günler miydi?
  Karşılığında tarafınızdan beklide aptal ilan edileceğim, suizanlarınıza maruz kalacağımdan şüphem yok. Kim bilir belki ortada sebep yokken mahkemeye bile verilebilirim. Bu sizin nefsinize bir ahde vefadır..Her ne kadar nefsiniz bundan hoşnut olmasa da..
  Son olarak bu yazı benim sadece kendi aklıma yapılmış hakarete bir cevap olarak yazılmıştır. Ben ki Hocaefendiyi savunmak bana kalmaz. Hocaefendiyi koruyan(C.C.) korur!!.. Ben bu yazıda sadece zekamın sadakasını verdim..

  • ibrahim -YAĞIZ YİĞİT

   YAĞIZ BEY, SİZ DE CEMİLE HANIM GİBİ FİKİRLERİNİZİ Mİ PAYLAŞIYORSUNUZ?
   LÜTFEN LAF CAMBAZLIĞI YAPMAYIN, İSPAT EDİN ?
   TAHMİNLERE BENCE DİYEREK, BENCELERE TAHMİNLE CEVAP VERİLMEZ !
   Hakan Fidan olayını çok merak ediyorum. Bu gerçekse nur cemaati benim için biter !

  • Yağız yiğit. Çok iyi yazmış umarım amacı olayları anlamak isteyenler buradan anlar

 175. ALLAH(C.C) hepimize önce iman sonra akıl fikir versin,böyle ne amaca hizmet ettigini bizim bilmediğimiz( fakat kendisinin eminim çok iyi bildiği)bir yazıyla biz müslümanları ne hale getiriyor görüyorsunuz,umarım hepimiz ders alırızda böylelerine karşı uyanık olur ciddiye almayız,yoksa daha bunun gibi daha çok çıkar, çıkacakta lütfen ciddiye almayın büyükler kendi aralarında anlaşır İŞALLAH SELAMETLE

 176. Bu gün bu ülkede müslümanlar rahatca ibadetlerinin yapıyor kız kardeşlerimiz başörtülerini rahatça örtüyorlarsa bu cemaatlerin sayesindedir. müslümanı müslümana düşman etmek isteyen zihniyet bu gun yıne hortlamış görünüyor.bu ülkede emanuel karasu’ lar, ali kalkancılar bitmez… cematlerle ilgili biri degilim ama allah hepsinden razı olsun ve eksikliklerini gostermsin..

 177. Herkes kendi tarafını savunuyor. Kimse kendi pisliğini görmez ki zaten. fetullahçılara sorarsan biz ak sütten çıkmış kaşığız derler. Bu cemaatin radikal bir sapmaya gittiğinin en açık göstergesi Türkçe (saptırma) olimpiyatları adı altında yaptığı faaliyettir. Bunun lamı cimi yoktur. İslamiyette böyle bir ahlaksızlığın böyle bir saçmalığın yeri asla yoktur. Hangi kitap kızlarla erkeklerin birbirleriyle el ele tutuşup şarkı söyleyebileceğine cevaz vermiş… Kaldi ki İslam Fıkhı’nda böyle insanları Allah’tan uzaklaştırıp şeytana yaklaştıran cahiliye müzik ve şarkılar külliyen haramdır.
  Bu haramlık Kur’an’ kerimin ayetiyle sabittir.
  Lokman süresinin 6. ayetinde: “وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ

  “Ve insanlardan bir kısmı boş sözleri satın alırlar, ilimleri olmaksızın Allah’ın yolundan saptırmak için. Ve onu eğlence (alay konusu) edinirler. İşte onlar için muhin (aşağılayıcı) bir azap vardır.”

  Müfessirler bu âyet-i kerimeyi farklı şekillerde izah etmişlerdir. Ebi Ümame el-Bâhilî (r.a.)den nakledilen bir görüşe göre, âyette zikredilen “Boş sözler satın almak”tan maksat şarkı söyleyen cariyeler satın almaktır.-Ebi Üma­me, Resulullahm şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir:

  “Şarkı söyleyen cariyeleri satmayın, satın almayın, onlar (Bu hususta) eğitmeyin. Onların ticaretinde hiçbir hayır yoktur. Onların paralan haramdır.” Ebu Ümame bu âyetin, Resulullah’a bu gibi konularda indiğini söylemiştir.[7]

  Diğer bir kısım âlimler ise “Boş söz satın almak”tan maksadın, şarkı ve türkü söylemek ve onları dinlemek olduğunu söylemişlerdir.

  Abdullah b. Mes´ud, Abdullah b. Abbas, Cabir b. Abdullah, Mücahid, Sa-id b. Cübeyr ve İkrime bu görüştedirler.

  Bazı âlimler de buradaki “Boş söz satın almak”tan maksadın, oyun âletleri satın almak olduğunu söylemişlerdir. Bu görüş Hasan-ı Basrî, İbn-i Cü-reyc ve Mücahid´den nakledilmektedir. Dehhak ve İbn-i Zeyd ise, satın alınan boş söz´den maksadın, Allaha ortak koşmak olduğunu söylemişler ve görüşleri­ne delil olarak da bundan sonra gelen âyeti göstermişlerdir.

  Taberi, âyet-i kerimede zikredilen “Boş söz”den maksadın, kişiyi Allah yolundan alıkoyan ve Allah ve Resulü tarafından yasaklanan her türlü söz oldu­ğunu söylemiş ve âyet-i kerimenin umumî olan ifadesinin bunu gerektirdiğini beyan etmiştir.

  Ayet-i kerimede, boş sözler satın alanların, bunları, insanları Allah’ın yo­lundan saptırmak için satın aldıkları beyan edilmiştir. Burada zikredilen, Alla­h’ın yolundan maksat, Kur´an okumak, Allah’ı zikretmek ve kulu, Allah’a yaklaştıracak her türlü ibadet, her türlü itaat ve Allah’ın dinidir. Batıl sözleri satın alanlar, insanlar bu sözler vasıtasıyla Allah’ın yolundan alıkoyarlar ve Allahın diniyle alay ederler. Bu itibarla onlara, kıyamet gününde hor ve hakir düşüren çetin bir azap vardır. Zira onlar hem kendileri sapmış hem de diğer insanlar saptırmışlardır.

 178. müsaadenizle ben de bişeyler yazmak isterim. Öncelikle internette bu site için bir araştırma yapın bakalım bu yazının yazarı neciymiş konuya gelelim

  -Ben sn başbakana onun bunun adamı vs gibi yakıştırmaları yapmaktan haya ederim ama sn başbakan bu dersane kapatma ve bundan sonra geleceği söylenen evler, kurumlar vs konusunda tamamen yanlış yapıyor, yanlış yönlendiriliyor ve sonuçları hem akp için hem de memlekete için çok kötü olacak ve oluyor
  -sn rahmetli erbakan hoca 28 şubatta tamamen hatalı idi, uslubu ve hareketleri darbecilerin ekmeğine tamamen yağ sürüyordu, libya ziyareti, kaddafinin efelenmesi tc başbakanının orada maraba durumuna düşmesi vs hepsi tamamen hata idi, bu şartlarda öyle bir hükümetin gitmesi elbette ki müslümanların faydasına olacaktı. nitekim iki defa iktidar olmuş partisi tek bir imam hatip açmadığı halde bütün imam hatiplerin kapanmasına yol açtı, ülkedeki bütün irşad ve tebliğ hizmetleri yara aldı, önde gelenler işkenceden geçirildi bazıları yurtdışına hicret etti ve malesef orda da rahat bırakılmayıp şehid edildiler(anarken gözlerim doluyor rahmetli esad coşan hz gibi) tabi burada şehid edilenleri de hatırlayın ismailağa camiinde ders okutan hocamız gibilerini, memurluktan atılanlar bunalıma girip intiihar edenler vs. liste çok uzun , şimdi ben neden destekleyim böyle bir iktidarı? senin hayalindeki türkiye ile realite farklı ise biz senin hayaline neden tabii olalım? iktidara gelen adam ülkenin dinamiklerinden bihaber, sonra olan oldu işte… devleti soydular, ekonomik kriz patladı vs vs, yazık oldu tabii

  -Bu iktidar seçimi kazandığında kendi kadrolarımı vardı? başta hizmetin olmak üzere bütün diğer cemaatlerin kadrolarını kullandı, işlerini sadakatle yaptırdı, kendi yerini sağlamlaştırdıktan sonra onları güzelçe biçti, tasfiye etti, kenara attı, sonra da biat etmeyenleri bitireceğim dedi( tezcan denen gazeteci açıkça yazdı) ve bugün bunu uyguluyor, uğurlar ola, talip olduğun iş siyaset fakat memleketteki bütün irşat ve tebliğ işlerini zora sokuyorsun ve bunu da kibirle yapıyorsun sonucunun ne olacağını azıcık islam tarihi bilenler hatta yakın tarih bilenler tahmin eder, bediüzzamanı da zamanın demokrat parti hükümeti baskı altına almıştı halbuki bediüzzaman demokrat partiyi açıktan desteklemiş bir insandı, sonları malumdur,

  -hükümet israil konusunda resmen milleti kandırıyor, davutoğlu bir ülke ile ilişkilerin iyi gittiğini kanıtlamak için ticari ilişkileri örnek veriyor, mavi marmaradan bugüne ticaretimiz 3 kat artmış? ne diyeceğiz şimdi buna? davutoğlu deyişiyle ilişkilerimiz mükemmel o zaman. askeri anlaşmaların pekçoğu hala geçerlidir, yakın zamanda tank mermisi alım işi konuşulyordu bakınız mkek web sitesi.

  -bir gemi dolusu insanı neden kasap oldukları bilinenlerin eline öylece yolladınız ve bu memleketin ve milletin itibarını yerle bir ettiniz? bu millet böyle bir beyinsizliği hakedecek ne yaptı? neden bu millet zavallı, elinden birşey gelmez durumuna düşürülüyorum? bazzı hissi adamlar bunun iyi bir şey olduğunu sanabilir ama hiç de iyi bişey değil. İsraili daha da güçlü hale getirmekten başka neye yaramıştır? israil türkiyeye rahatça kafa tutar demekten başka nedir bu? girin ingilizce forumlara ve adamların kendilerine olan güvenlerinin nasıl arttığına bir bakın, apaçık bir beyinsizliktir bu yazıklar olsun diyorum, gazze evet büyük problemdir müslümanların kanayan yarasıdır ama buna şu an türkiye cebren çare bulamaz, realite budur kabul edrsen alternatif yollar bulursun etmezsen dünyaya rezil olursun, işi dine imana bağlamayın attırmayın tepemi, bu dünya realite dünyasıdır ve işler böyle işler.

  -sn başbakana yahudiler biraz da fazla ses çıkarma bak senle anlaşıyoruz işte demek için ödül vermiş olabilirler bence bunun bir politikacı için hiçbir olumsuz yönü yok ama onlara bu kadar dayılanırken bi zahmet ödüllerini de iade ediverseydiniz . Arkasını dolduramayacağın efelenmelere girmeseydiniz, arap sokağındaki adamla benim milletimin gururunu okşamaya çalışmasaydınız, keşke çok konuşulup hiç birşey yapamaz durumuna düşürülmeseydik, keşke mısırda, gazzede,suriyede lübnanda zavallıyı oynamak zorunda kalmasaydık, keşke batının buraları az buçuk nasıl kontrol altında tuttuğunu bilebilseydik, keşke o ülkelerin dinamiklerini çözseydiniz, keşke , keşke, keşke, ah keşke , şimdi oralarda hiçbir yere gidemez oldunuz, ve bütün bunları büyük bir başarı imiş gibi satılmış basınla içeri pompalıyorsunuz, kafanzı kumdan çıkardığınızda sadece kendinize gece ettiğinizi öğreneceksiniz

  – stk diye yarısının adının ilk defa duyulduğu bir gurupa açıklama yaptırılmış, elbet zamanı geldiğinde kimin ne şartlarda açıklamaya mecbur edildiği öğrenilecek

  -devlet zulmüne maruz kalmış, lideri zorla hapse atılmış bir parti bugün gücü ele geçirdiğinde CHP nin bile yapmaya cesaret edemeyeceği işlere girişmiş, yazık ki ne yazık, herhalde cemaatin en büyük hatası bunları desteklemek olmuş

  -2023 hedeflerimiz varmış, bir bakın bakalım kaç tanesi artık tutturulabilir, hiçbiri , milleti kandırmadan öte bişey yok, özellikle son dönemde doğru dürüst proje bile yok, akp artık limitlerine dayandı üretkenliği bitti

  -hizmete yapılan iftiraların haddi hesabı yok, gavuru cennete göndermekten, rant işlerine kadar ,cevap verecek değilim zaten içerdekiler vermiş ama işinize gelince rant deyip işinize gelince de bu değirmenin suyu nerden geliyo demek çok ayıp, oradaki insanlar mütevazi ücretelere dünyanın en soğuk yerinden en sıcak yerlerine kadar gidiyorlar bari o insanların hakkını yemeyin, rant saysettedir bunu eşşek bile bilir.

  -Gelinen noktada akp 10 yılda millet adına yapıp ettiği iyi şeyleri teker teker geri almaktadır, kişiye özel kanunlar çıkarıp (aziz ylıldırım, mitçi amcalar, belediyeci amcalar) kişileri koruma altına almaktadır, hatta referandumla milletin kendi onayladığı HSYK kanunu değiştirip eski haline benzer şekle getirmiştir, işin ilginç yanı cemaatçiler oraya girmesin diye 20 yıl şartı koymuştur. Anayasa yapacağım diye oy alıp kelimenin tam anlamı ile ipe un sermiştir, uzlaşma ile bu memlekette anayasa mı çıkar? zaten bütün partiler uzlaşsa anayasaya da gerek yok ki? herşey yolunda demektir. her neyse bir sonraki dönem yine söz verirler artık , tabii yiyen olursa

  -Hırsızlık arsızlık soygun kayırma humus muta işlerinin cılkı çıkmıştır, her yer söylenti her yer rüşvet peki adli işlem var mı ? yok ohh be demekki temizmişiz elhamdülillah

  -suriyede realiteyi göremeyip memleketi batağa saplayan kişilere herhangi bir işlem yapılmış mıdır? bugüne kadar 100 kadar tc vatandaşı öldü üstelik bunlar evlerinde yada sokağında gezerken öldüler? bunların hesabını kim verecek? 1 milyon suriyeli komşumuz oldu, bu insanlar ne olacak? çözüm ne? rusya çin esadı desteklerken bzizm gidip bizi de şangaya alın kurtarın ab den demenin mantığı ne? dost kim? düşman kim? bu nasıl politika? iran nasıl dost oluyor? adamların askerleri orda savaşıyor belki burda patlatılan boblardan onlar da sorumlu, şimdi bu nasıl bir siyaset? birleri ne olduğunu açıklasa da biz de bilsek.

  son sözüm hayatında tebliğ ve irşad adına hiçbir iş yapmamış olanlar diğer tarikat ve cemaatleri eleştirirken iki kere düşünsün, siyaset konusu tamamen farklıdır

  • İsrail konusunda söylediklerinize, İsrail’in NATO üyeliği başvurusuna koyulan vetonun 24.12.2012 tarihinde kaldırılarak İsrail’in NATO üyeliğinin önünün açılmasını da ekleyebiliriz.

  • Sen kimsin bilmiyorum ama çok salaksın bu kadar yazının içinde tek sor Taayyip bütün siyasetin yanlış diyorsun Sizin gibi salakların llah belasını versin ulan memleket bitmnişti Tayyip ikdirara gelmeseydi biz suriyeydik biz mısırdık biz filistindik biz tunus veya libyaydık bunu anlayabilirsen yeter senden özr dileyeceğim

 179. Kusmugunuz les gibi kokuyor cemile hanim fitne cikardiginiz icin ben sizden davaci olacam Rabbimin katinda tabiki bir sey ifade ederse sizin icin Allahim sizi islah buyursun ve affetsin. Simdi bu kusmugunuzdan sorumlusunuz unutmayin.

 180. Savunan, savunmayan tüm yorumcular siz hala göremediniz mi? akledemediniz mi? Anadolu da bir tabir vardır. ” Tencere dibin kara seninki benden kara” işin özü bu..

 181. Kurandan ve peygamberimiz hz. Muhammed (s.a.v)in sünnetinden başkasını takmam. Mezheplerin de tarikatların da cemaatlerin de partilerin de şeytan işi olduğunu düşünüyorum. Nokta!

 182. basit ve sadece duyulmuş havadisler ile nasıl bir ülkeye savaş açılmaz bir mahkum idam edilmez.
  aynen öyle de elinde ispatı olmayan sadece “ben öyle zannettim” diyebilecek bir fikir düşünce yazılmaz. benim sizi kaale almam ahmaklıktır. cehalet artık bilmemekte değil doğruyu görememekte.

 183. bir çok şey var yazacak ama sadece birtek şey soracam camaat ehli arkdaşlara..deniz baykal evli bir bayanla kasedi ortaya çıktıgında hocamızın onu arayarak üzüntülerini ona iletmesi neyle açıklanır…bunu bana biri açıklarmı..bizim dinimizde kültürümüzde buna ırz düşmanlıgı denildigini sanırım biliyorsunuzdur..

 184. Bende bir şeyler eklemek istiyorum Allah rızasıyla başllattıkları bir davanın ne kadar yoldan çıktığının resmedilmesi gerektiğine inananlardanım.Öncelikle türkiye çapında binlerce eviniz var 7 8 kişinin kaldığı evlere esnaf abilerin gerekli yardımları yaptığı bilinmekte peki gurbetteki bir öğrenciden 300 küsür tl ev kirası istiyorsunuz adam 4 kişi eve çıkıyor 300 tl kendi başına veriyor ve hiç bir esnafında abilik yaptığı falan yok bana buradaki Allah rızasını gösterebilirmsnz. Ardından vaktinde sol kesimin yaptığı kendi adamlarını devletin sağlam köşelerine yerleştirme olayını şimdi siz yapıyorsunuz eywallh yapmayın demeyede hakkım yok ama hile ihurdayla yaptığınız apaçık ortada adam kpss ye giriyor gideceği yer için puanı ve kapasitesi yetrli ama referans cemaatten değilse (bu bahsettiğim adam kafir bile olsa bizim dinimizin kabul edemeyeceği bir şeydir) işi olmyor ben buradada bir Allah rızası göremyrm.

 185. AYRICA DUNYA ICIN KARDEŞLİK ICIN BARIŞ ICIN ,ISLAM ICIN , EN BAŞTA ALLAH ICIN,2 KURUSLUK KAZANC GUDMEDEN TAMAMEN MANEVIYAT TEBLIG ICIN,150 ULKEDE YAPILAN OKULARIN SAYISI BINLERCE ,ORDA ASGERI UCRETLE CALISAN ÖGRETMENLERIN SAYISI YUZBINLERCE ,TR DE KALSA AYDA 20.000 TL KAZANICAK,EŞİNİ COCOGUUNU YANINDA GÖTURUP BILMEDIGI YABANCI KIISI VE TORPKLARDA , BILMEDIGI BIR SURU HASTALIK VE SINEKELRIN YAYDIGI ÖLDURUCU BULASICI HASTALIKLARI HICE SAYARAK HIZMET UGRUNA VATANININDAN AKRABALARINDAN DUNYALIKALRI GÖRMEYEREK GIDENLERE,NASIL DIL UZATIRSINIZ BE VICDANSIZLAR,HIZMETI KÖTULUYUNLER ÖNCE VICADANI SORGULASIN , SIKIYOSA AYNISINI SEN YAP TRDEN UZAKLAS YATINDAN VILLANDAN KATINDAN ARABANDAN LUKS KIYAFETINNE MAKYAJINDAN COCUKS EVGINI BIRAK TA GIT HADI , OKADAR KISILER CAHIL YA SEN ZEKI OLDUGUNU S ANIYOSUN, DEGILMI, DEDIKLERININ BIR HARFI DOGRU OLSAYDI , ZATEN O KADAR INSAN INANIP HIZMETE GÖNUL KURMAZDI..YAZIN CIZIN KARALAYIN, ANCAK ALLAH DOSTU OLMIYANLARI KANDIRIRSINIZ .AMAN DOSTLARIM 2 DKL IK ACABA BILE BİZİ MAHVEDER, DUYARLI OLALIM . CAHIL OLMAKTAN KORU BİZİ ALLAHIM..

 186. MESRUR KÖSEOĞLU

  Yâ eyyuhâllezîne âmenû lâ tettehızûl yehûde ven nasârâ evliyâe ba’duhum evliyâu ba’d(ba’din) ve men yetevellehum minkum fe innehu minhum innallâhe lâ yehdîl kavmez zâlimîn(zâlimîne).

  Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler), Yahudi ve Hristiyanları dostlar edinmeyin! Onlar birbirinin dostlarıdır. Ve sizden kim onlara dönerse (onları dost edinirse) artık o, mutlaka onlardandır. Muhakkak ki Allah, zalimler kavmini hidayete erdirmez.
  Senin ne işin var amerikada ey fetullah gülen….

 187. gülen hiçbirzaman müslümanların safında olmadı ki ; baş örtüsü eylemi yapan bacılarımıza teroristmi demedi kendi talebelerine başını mı açtırmadı, mazlumlar için gazzeye giden müslümanlara oteriteden izin almak gerekirdi ( ,srailden) mi demedi, daha dün cüppelinin ipini mi çekmedi daha neler neler…

 188. Bu okuduğum bir karikatür yazısı olmalı

  Sizin Allahınız Feto,Peygamberiniz Reco,Düne kadar Gülenciler bugün nasıl satıyorsunuz ama gülenı .Yok kolun kanadın kırılmış ta,ulan yukarda bahsetsene gezi de ölen çocuklardan,sabahın 5 inde operasyon için alınan Türkan saylandan,varmı yüreğin Bu toprakları sen sakın ha başkasına peşkeş çekme diyen Atatürkten bahset bakalım yürüyün gıdın,utanarak yazı yazmış ne yazısı be .Terbıyesiz sen çal çırp arkadaş paraya bak bu parada Filistindeki gözü yaşlı çocuktan önce Kendi ülkendeki yetimleri düşün ..nooldu nıye kılamazsın namazını omuz omuza arkadaşçıklarınnla gel arkadaş ben açığım beraber kılalım o namazı Müslümanlar için,Türkiye için,bu ülkedeki yetimler için,şehitler için Benim Allhım Tek-Peygamberim Muhammet(S.A.V)secerem Osmanlı-Türk-Kafam Atatürk var mı ötesi sizin gibi bizim kıblemiz Abd de değil terbıyesiz git bari adamın eteğını öp.

 189. BİR MÜSLÜMAN KADIN ONURLU YAZISINI FİTNENİN KOLLUK GEZDİĞİ GÜN MÜ KONUŞMASI GEREKİYORDU.BU YAZI VE YAPILANLAR ONURSUSLUĞUN TA KENDİSİDİR. BEN NE CEMAAT MENSUBUYUM NEDE İKTİDAR YANLISI (YALAKASI) ALLAHIN YARATTIĞI DÜZ BİR ADAMIM.BU ATEŞE: KALEMİYLE,DİLİYLE,SİLHIYLA ,İÇ İŞLERİ VE ADALETİYLE HER NEYLE YAPIYORSA FİTNEYİ ÇAĞIRIYORSA YÜCE MEVLAM İSLAH ETSİN. ATEŞİ SÖNDÜRMEYE ÇALIŞAN,GAYRET EDEN;KISACASI ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLARDANDA YÜCE RABBİM YARDIM ETSİN. İŞLERİNİ KOLAY KILSIN. MEMLEKETİM ADINA AAAAMMMMMİİİİİİİNNN… DİYORUM.

 190. Cemile, gittin cemaatçilere diyecek başka şeyin kalmamış gibi pornocu dedin ya, yatak odalarına kamera koyanlar dedin ya, gözümde bittin. Satılmış köpek. Çakma ilahiyatçı.

 191. Ellerinize, yüreğinize sağlık. Çok etkilendim? Ve bir soru sormak istiyorum;

  Gazetecisiniz, buna benzer mektuplarınızı Recep Tayip Erdoğan ve kendsine bağlı olan bakanları içinde yazmayı düşünüyor musunuz? Cevabınız “Düşünmüyorum” ise “lütfen kendinizi kandırmayın!” diyorum. “Evet” ise “Ne duruyorsunuz; sokaklardaki insanlar fakirliği ararken, memur dediğin sanki paşa oldu”

  Bu vatan bölünmez bir bütündür. Ben anlamam cemaatmiş, ak partiymiş falanmıi filanmış. cemaat düne kadar iyiydi şimdi tu kaka mı? Onu bu duruma getiren kim? Bir vatandaş olarak benden oluk oluk para alsınlar, ama bir birlerinin cebine dokunca “hopp dedik” yok yaa… hepimiz biriz. Gazetececi kardeşim; ben aleviyim, kürtlerle büyüdüm, türküm, inan bana maneviyatım da iyidir. Üzgünüm senin kadar arapça veya farsça ya da şöyle diyeyim osmanlıca kelime bilgim yok. ama ikimizde şu söylediğimi çok güzel anlarız;

  Ben bir alevi dedesinin (rahmetli) torunuyum… Bizim aleviler dedeme çok kızarlardı, sebep; beş vakit namazını kılıyor, cem evinde de semah dönüyor diye. Ve ailede herkes dedemi örnek aldı.

  Dedemin kızan bu insanlar için çok güzel bir açıklaması vardı…

  “bin yıllar önce gidip müslümanlığı kabul etmemiş olsaydım bugün ben keşfettiğimde zaten müslüman olurdum”

  Size Mahsun Kırmızıgül’ün “Hepimiz Kardeşiz” şarkısını hediye ediyor ve saygılarımı sunuyorum

 192. “FBI’a oradaki Müslümanları gammazlamak” vs… merak ediyorum. bu söylenenlere ve yazılanlara gerçekten inanıyormusunuz? yoksa inanmak mı istiyorsunuz? bu kadar iftiraya inanmak için ya çok saf olmak lazım ya da öyle işine geldiği için inanıyormuş görünmek lazım. üç-beş hırsızı aklamak için binlerce insana delili olmayan iftiraları ardı ardına saydırmak MÜSLÜMAN tavrı olamaz. bunu yapanlar ….

 193. komik bir yazı olmuş, sayın eylem hanım iddialarınızın DOĞRULUĞUNU önce ispatlayın. ondan sonra yazın…

 194. vicdanin rahatmi

  cemile hanim atislar cok iyi karsi bos saniyorsunuz sanirim hesabinizi Allaha havale ediyorum , guzel atmissiniz tutmussunuz masallah musluman sizin gibi olmali zaten din kardesininbkusurlarini ortmeli , iftiranin ise yanindan bile gecmemeli . Yazinizi yazarken iyi tartmadiginiz belli hesabini nasil veririm diye hic dusunmemissiniz.Sorun yok Allaha hamdolsun hesap gunu var.

 195. Dün Mhpden gelen biz karşılık vardı, bu gazetecı yazarmıdır nedır ve bunun gıbı dusunenlerı akp Allah ile kandırıyor Müslümanlarıda şeytan akp ile kandırıyor. One minute dediğiniz ve mavi marmara olatı tamamen büyük ortadoğu projesi için show amaçlı idi ama bizin halkımız bunu anlayacak kadar beyine sahip değil. Hoca efendi illaki hataları olmustur peygamber değil ama birçok alanda iyi hizmekler yapmıstır guzeldır bazılarıda degıldır.Bu mıllet Kanunı Sultan Suleymanın cocuklarını odurdugunu 500 sene sonra dızılerden ogrenıyor bu Allah ıle kandıranların hakıkaten bunları kandırdıgınıda 500 sene sonra ancak anlar. Hiç Gayretullahdan veya one minunte dekı pozlardan dem vurmayın bugun encok tıcarı anlasma ısraılle yapılıyor. Abd obaması bır beyzbol sopası gosterdı dıye gerı adım attı ovdugunuz akp ler Allah benıde sızlerle beraber ıslah etsın sızede feraset versın. Yorumların hepsını okumadım ustune alınan alınsın anlınmayan alınmasın.

 196. yazara ve abdullah kardesime tesekkur ederim
  millet olarak her zaman haklidan olacagiz. batil hic bir zaman hakla olamaz, her seytani hile gibi bu hilede devam etmez ve cozulur. cunku seytanin hilesi zayiftir. basbakanimiza ve onun gibi olanla daima dualarimiz daimdir. rabbiim turk ve islam kullarini onunla ve davaarkadaslariyla guclendirsin ve muhafaza etsin. sayin basbalanim ve aziz parti arkadaslari allahim sizi korusun ve basiniz her daim dik olsun, bu millet sizinle ancak nefsi satilmislar haric onlarada gerek yok zaten…

 197. ümmet kendisine peygamberini örnek alır .bunu bize kuran emreder o size neyi emretm,şse alın neyide yasaklamışsa ondan kaçının. budakurandan ayet .hiristiyanlar ve yahudileri dost edinmeyin onlar birbirlerinin dostudur sizinle asla dost olmazlar buda kuran ayeti kadınlar örtülerini omuzlardan göğüslerini örtecek şekilde örtsünler .buda kuran ayeti.deki eğer allahı seviyorsanız bana uyunki allahda sizi sevsin buda kuran ayeti. soruyorum peygamberimiz olsaydı haşa papazın elini öpermiydi *said nursi hz.leri esir düşünce kafire ayağa kalkmamıştı ……said nursi mecburiyetten sakal bırakamamıştı sakalımım kesilir korkusuyla bugün yaşasaydı sizce bırakmazmıydı ..neden abd.peygamber aşkından vaazlarda hıçkırıklara boğuluyordu keşke arabistana medineye gitseydiya niye allahın emrine kulak veripte muslumanı dost edinip sevgilinin şehrine sığınsaydıya tefrika fitne iftira vs. haram değilmiydide bu munafık syonizm hizmetkarı önce nur cemaatine tefriika sokup şimdide devleti hedef alıyor bu yaptığı fitne değilde nedir . cübbeli ahmet hoca allah dostunun dostuna tehditler yağdırıp doğruları emri bil maruf nehyi anil munker yaptığından dolayı montaj kasetle iftiraya maruz bırakmadımı .şimdide erdoğan a aynı şeyi yapıtor bu kuL HAKKI DEĞİLMİ iftiranın affı varmı bu hoca bozuntusu bunları unuttumu bilmiyormu . vatan sevgisi imandandır HADİSİ ŞERİFİNİ hiçmi bilmiyorduda devlete ihanet ediyor uzun lafa ne hacet . fethullahı tanımak için kuranı bilmek yeter. maşallah bunlar hiç durmuyor islamı tahrip etmek için cemalnur sargutları yetiştirip gönderiyorlar .bilmiyorlarkı kuranı alemlerin rabbi koruyor ve koruyacak . sen ılımlı islam türküsü çağır otur .sen böyle yaptıkça bizim tayyıp erdoğana muhabbetimiz ve itimatımız artıyor .artık bu ülkenin tek okumuşları isimlerini değiştirerek türkmüş gibi aramıza sızan yahudiler değil .hakan fidandanda elini çek. musluman akıllı kimsedir aklınızı başkalarının eline vermeyin ……lütfennnnnnn.

  • vicdanın rahatmı bnde bunu yahudilere hizmet edene hoca bozuntusuna soruyorsun sandım. gezi olaylarına katılanlara hergün için 750lr dağıtana ortadoğu projsine destek verip hizmt eden munafık hoca bozuntusu fethullaha hesap soruyorsun sandım tesettür tferruattır dyip dinini az bir menfaat karşılığında satan lailahe illallah deyin muhammeden resulullah da israr etmeyin hiristiyan yahudi lerde cennete girecek e cvite şefaat edeceğim diyecek kadar kendini peygamber gibi gören din düşmanı chp. ye iskilipli atıf hoocayı asan adnan mendresi asan ezanı türkçe okutan kuranları toplatıp okumayı öğrenmyi yasak eden camileri ahıra çeviren ayakkabıyla camiy girilsin modern olsun camilere sıralar konulsun diyen kapalı olduğu için okullara alınmayıp başarı belgesini almaya giden kızı kovan v v v v v v v s s s s s s s daha hangisini hatırlatalım böyle bir partiye sırf devlt zarar vermek için cemaate chp ye oy verin talımatı vermesi eeeeeeeyyyyyyyy fethullahçı zavallı kandırılan iyi niyetli müsluman kardeşler sizi ayıktırmıyormu itiraf etmesinimi bekliyorsunuz cemile hanıma kızmayında doğruları görmeye çalışın aklınız başınıza alın ve doğrulara kulak verin cübbeliye yaptığı unutulur değil hlede kendine itaat edilmesi için soruları çalması polisleri yani adamlarını yrleştirmeside affedilir şy dğil uyan eyyyyyy cematçi farkında olmadan syonizm hizmet ettiriliyorsunnnn allah hakkı içinnnnn gerçklere kulak ver lütfen oookuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 198. CEMAAT BENİ NASIL KANDIRDI
  1986 yılında Şimdiki adı Ziya Kalkavan Anadolu denizcilik meslek lisesini Kazandım. Okula kayıt için gittiğimizde bizi 11. sınıf öğrencisi İsmi kemal olan bir abi karşıladı. Bizimle ilgilendi. Bu şekilde cemaatle ilk temasımız gerçekleşmiş oldu. Okuldan çıkışlarda bizleri o zamanlar hadi sizi film izlemeye götürelim diyerek daha önceden cemaatle bağı olan arkadaşlarla birlikte Serencebey yokuşunda kendilerinin Villa dedikleri bir eve götürüyorlardı. Kanca takmaya çalıştıkları arkadaşlarımıza bizim üzerimizden ulaşırken bizlere kimin ne zaafı veya neleri sevdiklerini soruyorlar. Ona göre abi ayarlıyorlardı. Bu şekilde yıllar birbirini kovalarken İlk kumpaslarına şahit olduk. Bir tarih öğrtemenimiz vardı. İsmini tam hatırlamıyorum. Kadın iyi bir tarih öğretmeni aynı zamandada iyi bir solcu idi. Yaz tatilinde kadına sınıflarda devlet aleyhine propaganda yaptığı ihtirası atılarak okuldan gönderildiğini öğrendik. İlk hayal kırıklığını yaşadım. Sonraki yıllarda ilişkimi azalttım. Biz ilişkimizi kesmeye çalışıyorduk fakat adamlar sülük gibi yapışıyor. Duygularımızı istismar ederek arkadaşlarımız vasıtasıyla bizi etkilemeye devam ediyorlardı. üniversite yıllarında tekrar evlerinde kalmayı denedim ama ev imamının kaba davranışları yüzünden bir ayda pes ettim. ayrıldım. Göreve başladığım yıllarda çok sevdiğim bir arkadaşım beni tekrar ikna ederek gazetelerine abone yaptı ve sohbetlere katılmaya başladık. Evlendim. 12 yıllık evliliğim boyunca evde çoluğuma çocuğuma kurban kesmiyor. onların gösterdikleri yerlere kurbanımızı bağışlıyor, adak ve fitrelerimiz onların belirttikleri yerlere veriyordum. Ayrıca kredi kartımdan düzenli ödeme talimatıyla öğrencilere burs adı altında para kesiliyordu. Ben bunları yaparken Allah rızası için vatanımıza milletimize hayırlı insanlar yetişdirildiğini düşündüğüm için bir gün bile aklıma zerre kadar şüphe düşmedi. Çünkü ben pek namazında niyazında olan bir insan değildim fakat alnı secdeye değen bir insandan zerre kadar kuşkum olmazdı. Ne zamanki Polislik sınavı soruları çalınmaya başladı. Kurumlardaki atamalarda ve koltuk dağıtımında cemaat sohbetlerine gidenler ödüllendirilmeye başlandı. İçimden bazı şeylerin bittiğini hissetmeye başladım. Ve artık araştırmaya başladıkça, dışarıdan normal bir vatandaş gözü ile baktıkça tiksinmeye ve kendimi ihval edilmiş hissettim. Benim yardılarımın ne amaç için kullanıldığını gördükçe kendimden utanmaya bu yapılanlardan dolayı benimde payımın olduğunu düşündükçe kahroluyorum. İlerde inş. bunlar hakkında açılacak her türlü davada müdahil olacağım. Bunlara hakkımı haram ediyorum.

  • Yazının tamamını okumaya sabredecek kaç kardeşim var bu yazılan yorumların sahibinin içinde merak ederek, şunu söylemek istiyorum. Biz millet olarak daha düne kadar manevi duyguları her şeyin üstünde olan bir millettik. Ancak son bir kaç yıl içinde her ne olduysa bir şeyler oldu ve amiyane bir tabirle “DİNİMİZ, İMANIMIZ PARA OLDU” denecek seviyeye geldik. Gelmekle de kalmadık yanımızdaki, ötemizdekini, berimizdekinide böyle düşünmeye sevk ettik. Sonuç olarak ortaya dershanelerin kapatılması işini “PARA MUSLUKLARI KAPANDI” şeklinde yorumlayan bir düşünce çıktı. Ama asıl acı olan bu kararı verenlerinde, bu kararı destekleyenlerin de ” ÖZEL OKUL AÇIN KARDEŞİM ” telkinlerine karşı hala daha dershane ve okul arasındaki farkı bile anlamakdan aciz olmalarıdır. Düşünsenize sizin bir dershaneniz var öğrenci yetiştiriyor ve ortalamanın üstünde başarı sağlanıyor hatta dünya beyin olimpiyatlarında bile birinciler çıkarabiliyor. Ancak her ne hikmetse normal şartlar altında desteklenmesi, teşvik edilmesi gereken yerde kapatılma tehditlerinin ardından kapatılıyor. Bütün bunlar, daha bir kaç sene önce muhalefet partilerinin dershaneleri kapatalım teklifine karşılık, en sert tepkiyi veren bir hükümet tarafından, üstelik dershanelere artık ihtiyaç kalmadı bahanesi ile yapılıyor. Yani koca bir ülkenin Başbakanı, sırf cemaat ile olan sorunlarını hakkında egosunu tatmin edebilmek için, cemaatin dışında, halihazırda görev yapan onlarca dershanenin, sahiplerinin, çalışanlarının ekmekleri ile oynuyor. Hatta daha da önemlisi milyonlarca öğrencinin hatta bu öğrencilerin velilerinin, yakınlarının geleceği ile oynuyor. Neden olamasın ki, arkalarında “PARA MUSLUKLARI KAPANDI” yorumunu yapacak büyük bir kitle var.

   Polisin içinde örgütlenmişler, askerin içinde örgütlenmişler, yargının içinde örgütlenmişler cümleleri ile aslında bir halkın geleceğini ne denli tehlikeye attıklarının farkına bile varmayan bir zihniyet, meydanlarda sokak ağzı ile iyi yada kötü, güzel yada çirkin bir davayı benimsemiş bir topluma karşı ağıza alınmayacak sözler sarfediyor. Öyle ya amaç gerçekten artık gerek kalmadığı gerekçesi ile dershanelerin kapatılması olsa idi, daha düne kadar (belki de) adını bile bilmedikleri ülkelere gidip, bu adamların okullarını kapatın telkininde bulunmazlardı. Halka karşı çıkıp falancayla konuştum, filancayla konuştum diye yalan yanlış bilgiler verip, adı geçen kişilerden yalanlamalar geldikçede, kendi kendilerini rezil etmiş olmazlardı. Burada artık gözle görülür, elle tutulur bir gerçek varki o da şudur; bütün olanların müsebbibi cemaati bitirme planlarıdır.

   Değerli kardeşlerim;
   Amaç gerçekten dershanelerin kapatılması konusu ise, salim bir düşünce ile düşünecek olursak konu (ben hiç şahit olmadım, belkide vardır kimbilir, en doğrusunu Allah (CC) bilir), SİZİN KENDİ İÇİNİZDE PEYGAMBER İLAN ETTİĞİNİZ FETHULLAH GÜLEN ” mevzuuna gelirmiydi, ki ortada TAYYİP ERDOĞAN BU ÜLKENİN EZELİ VE EBEDİ BAŞKANIDIR, TÜRKİYE’YE DOĞMUŞ BİR GÜNEŞ, BİR ŞANSTIR TAYYİP ERDOĞAN, ADETA İKİNCİ BİR PEYGAMBER GİBİ” cümleleri halka açık, hemen her ortamda, pervasızca, düşüncesizce, ahlaksızca sarf eden il başkanları, millet vekilleri varken. Basında defalarca belgeleri ile yalanlanan haberlere karşılık, elimizde belge var bilgi var şahit var diye haber yapıp onlarca gün, hafta hatta yıl geçmesine karşın ne bir belge, nede bir bilgi ortaya koyamayan, hatta vicdanlarına sığdıramayıp yalan söylemekten imtina eden memurları da tasfiye eden bir zihniyet bu noktalara gelir miydi konu gereği kalmadığı için dershanelerin kapatılacak olması olsa.

   Benimde sizler gibi, hayatını Allah (CC) yoluna adama gayreti içine girmiş aslan gibi yüreğimden başka ortaya koyacak bir mülküm yok. Ancak işte bir kalemim, ve bir kaç yaprak kağıt. Ve bütün varlığımı ortaya koymak adına buluşturdum sevgilisi kalem ile kağıdı. Belki bizlerde yanlış biliyoruz, belki de doğru olan hükümetin düşüncesi. Ama adeta bir puzzle gibi, en başından parçalarını birleştirdiğimizde, ortaya çıkan iki resim var. Bir taraf da her söylediği, ya bir kitap, ya bir video kaset, ya bir teyp kaseti, veyahut da zamanın şartlarına uygun olan cd dvd ile kayıt altına alınmış bir hoca, diğer taraf da bir söylediğini iki yalanlayan (burda yalanlamak iftira babında değil, bizzat kendi sözlerine ithafen yazılmıştır.) bir Başbakan var. Sakın yanlış anlaşılmasın, bir ülkenin bütünlüğü, bir ülkenin geleceği, bir ülkenin refahı için o ülkenin Başbakanının vereceği kararlar çok önemlidir. Ancak bu kararlar rıza i ilahiye ters düşecekse bu noktada anne babaya bile karşı gelme hakkı İslam indinde saklıdır. Kısacası şunu anlatmak istiyorum. Düşünceniz ne olursa olsun, fikriniz neye hizmet ediyorsa olsun, adımlarımızı çok temkinli atmamız gerekiyor ki; İslam hukuku yaşanan bir olayda duruma göre iki, üç yada dört şahit istemektedir. Sonuç olarak ilmimiz ve bilgimizi aşan konularda emin olmadan yorum yaparken, Peygamber Efendimiz (SAV) tarafından istifa ettittirilebilirsiniz.

   Sağlıcakla…
   Allah’a emanet olun
   Umut AK
   11.03.2014

   • Söylediklerine kendin bile inanmıyorsun ama genede iki kafası karışığı ikna edebilirmiyim diye yazmışsın. Bir kerde kendinizi eleştirin bakalım. Ne oldu sizin diyalogculuğunuza? Sabah akşam gazetelerinizle televizyonlarınızla radyolarınızla topunuzla tüfeğinizle saldıracaksınız; sonrada biz masumuz diyeceksiniz. Yememiyor be yiğidim mal terli.
    1. Dershanelerin kapatılması partinin tüzüğünde olan bişey. dershaneciliği babanızın hayrına değil en az masrafla en fazla getirisi olan iş olduğu için yapıyorsunuz. Cemaatin hangi dershanesine gidersen git çevredeki en fazla ücreti talep eder. Kuruş indirim yapmaz. Üstüne birde biz tok satıcıyız diyerek vatandaşı küçümser. Çıkarkende Hoca Efendi bile referans olsa indirim yapmam diye küstahlaşırlar.
    2. Tüm devlet kurumlarında örgütlendiğiniz artık sağır sultan bile biliyor. Örgütlenmeye ve makam mevki sahibi olmanıza bir itirazım yok. Emiri amirinden değil dışardaki abinden alıyorsan orada yolumuz ayrılır. Kanıt mı istiyorsun? Çalıştığım okula cemaatten bir müdür atandı. Gelmesine en çok ben sevindim. Çünkü benimde hizmete sempatim vardı. bir üstte ki yorumumu okursan anlarsın. Bayan arkadaşlar daha önceki müdür zamanında öğretmen odasına kadar başörtülü geliyor, orada başörtüsünü açıyordu. Bu bizim için bir kazanımdı. İlk icraati bu arkadaşlara başınızı bahçe dışında açıp okula öyle gireceksiniz oldu. Sorduğumda arkadaşlarla konuştum ikna oldular oldu. Arkadaşlara sorduğumda ya başınızı açarsınız ya başka okula gidersiniz demiş. Tekrar yanına gittim sen karıştırma bu mevzuyu biz abilerle istişare ettik bu şekilde istediler oldu. Bizim okulumuzdaki bir mevzuyu bizimle değilde abilerle istişare ediyor. Bırak onu öğretmenler kurulundaki maddelere bile abiler karar veriyor.
    3. Sizin hiç biriniz hoca efendinizin yaptığı yanlışı veya bir fikrini eleştirebildiniz mi? Eleştiremezsiniz sizin o zata hangi gözle baktığınızı cümle alem biliyor. Siz o gözle bakmasanız bile o kendini ogözle görüyor.(Haşa)
    4. “Başbakanının vereceği kararlar çok önemlidir. Ancak bu kararlar rıza i ilahiye ters düşecekse bu noktada anne babaya bile karşı gelme hakkı İslam indinde saklıdır.” E güzel kardeşim “Hizmetimizin selameti için 1 kişi veya ülke gitse ne olur.” rıza i ilahiye midir? Ama zaten size ülkemi cemaat mi deseler siz cemaatim dersiniz. ne laf anlatıyorum ki ben.

 199. Yazının Salih Mirzabeyoğlu kısmına kadar cidden okudum.Ondan sonra bitirmeye değer görmedim.Yalan çelişki kol gezmiş satırlarda.
  Hanımefendi bir gazeteci olarak Başbakanın One Minute çıkışından sonra,’Moderatöre söyledim’ sözünü hafızadan silmiş zannedersem.
  Salih Mirzabeyoğluyla ilgili sorunun cevabı Hocaefendi değil,Başbakan ve adalet bakanıdır.Zira Salih Mirzabeyoğlu Halen Cezaevinde de..Ergenekoncuları bir bir tahliye eden hükümet Salih Mirzabeyoğlu için de bir tasarı,yasa hazırlıyorsa bilemem.

  Elhasılı Siz sayın Cemile hanım,Salih Mirzabeyoğluyla ilgili soruyu Başbakana ve Adalet Bakanına sorabildiğiniz-sorgulayabildiğiniz vakit kaale alınacaktır o yazınız

  • Bütün Islam alemine Esselamun Aleykum.

   Bacim az bilem yazmis!!!

   Dünekadar ben bilem yillardir kasetlerini dinelerken sevemedigim
   halde Fetullah Güleni nasil olurda Resulullah Efendimizden daha cok
   aglar dedigim halde belki gercekten niyeti halis dir diye kendimi
   yetindim.
   Taki Erbakan Hocanin 1992 de Illuminati hakkinda Youtube
   (http://www.youtube.com/watch?v=BzJHN2PQcuI ) de söylediklerini ve bir
   Gayrimüslimimde Almanca Die neue Weltordnung (
   http://www.youtube.com/watch?v=qauaLRFX_Cg ) yani Yeni Dünya Düzeni
   hakkindaki aciklamar benim fikrimi aslima geri döndürdü.

   Bilindigi gibi Gülen Cemaati de Yeni Dünya Düzeninin hep Reklamini
   yapmakta!
   Bu Düzen Büyük Israilin Kurulus hizmeti!!!

   Sayin Bacimin sorularina simdiyekadar hic Camaattan kimse cevap
   yazmadi.

   Yok nefsinin kin düsmanligi diye demogoji yaptilar.

   Malesef bazilari Hocalarini birak Hata yapmasini Küfre düsse bilem
   Peygamber Efendimizden üstün tutmakdalar.

   Bir Misal !

   Yillar önce kendini Hatemül Evliya diye tanitan Ömer Öngüt diye bir
   sahsin pesinden gidiyordum ve Kitablarni alip okuyordu.

   Beni uyardiklari halde onu hep hakli görürdüm, taki Kitabinda bu
   Cümleyi okudugumda yanlis yolda oldugumu anladim.

   Ömer Öngüt: Allah benim Ruhumu Onun Ruhundan evvel yaratti.

   HASA diyorum ben!

   Ayni Sekilde Adnan Oktar ve Nazim Kibrisi gibileri okadar inadirici
   giderken, apacik küfürlerini ortaya koydular!!!

   Papaza sevgisini acan hicmi Mavi Marmaradaki Müslümana Merhamet
   etmez yahu!

   Ben Tayyib Erdogani bugün desdeklesem bilem benim gercek Liderim
   belli!!!

   Esselatu Vessamu Aleyke Ya Habibullah.

   Ak ilen Kara ayrilinca gercek Kurtarici Mehdidir!

   Saman yolunu her Gün dinlerdim simdi kimin Kin ve nefret kustugun
   apacik görüyorum Elhamdulillah.

   Lakin Bacimizin da bellettigi gibi Gülen Cemaatin icinde cok
   Muhterem Mügminler oldugunu, laki gercegi görmüyorlar!

   Israile bilem beddua edemeyen nasil olurda bir Allaha iman edene
   yapilir aklim almiyor.

   Halbuki Kuran da Lanetlenmis apacik Yahudiler hicmi okumazsiniz!!!

   F Gülen bir Sözünde söyle söylüyor!
   Kisi La Ilahe illallah dedigi zaman ona Allahin Nazari ile bakmak
   lazim.
   Halbuki Saidi Nursi Rahmetullahi Aleyh böyle söyler!
   Kisi La Ilahe illallah dedigi zaman ona Allahin Merhamed ilen bakmak
   lazim.

   Rabbim derki ! : Siz bana iman edip Muhammede iman etmedikce sizi
   iman etmis kabul etmem.

   Peki nasil olurda Yahudi ve Hiristiyanlari Müslümanlan ayni yere
   koyarsiniz.
   Birakin birde beddua edersiniz???

   Bugün Bütün Yahudi ve Hiristiyan Papazlari Kuranin dogru söyledigini
   bildigi halde neden iman etmezler???

   Bugün Fitnenin ciktigi Gün.
   Lütfen gercekleri görüp Sehabelerin birbirine düsürüldügü gibi
   düsmiyelim Fitneye!

   Yetmedimi 2 Gül gibi Efendimizin Torunlarinin ve nice Müslümanin
   Aktigi Kanlari.

   Sayin Feytullah Gülen neden Amerikayi terk edemiyor?
   Aciklamasi son günlerimi burada gecirecegim demeklen kimi
   kandiriyor???

   Bu bacimizin aciklamalarini kötü gören hicmi Gülenin Namazda sagina
   soluna bakanlar hakkinda konusmasinda suratima iseseler daha iyi ifadesi
   hic bir Müslümana yakisiyormu?

   Resulullah Efendimiz böylemi Örnek göstermis?

   Bir kisiyi Allah CC icin sevin kendi nefsiniz icin degil!

   Günümüzde okadar Hocalar varki arttik Resulullah Efendimizin
   Örneklerini degilde kendi örneklerini anlatir oldular.

   Icimdeki bir umud diyorki keske bunlar Firavunu devirmek icin
   yapilmis bir oyun olsada bizlerde yanlis görsek.

 200. Bütün Islam alemine Esselamun Aleykum.

  Bacim az bilem yazmis!!!

  Dünekadar ben bilem yillardir kasetlerini dinelerken sevemedigim
  halde Fetullah Güleni nasil olurda Resulullah Efendimizden daha cok
  aglar dedigim halde belki gercekten niyeti halis dir diye kendimi
  yetindim.
  Taki Erbakan Hocanin 1992 de Illuminati hakkinda Youtube
  (http://www.youtube.com/watch?v=BzJHN2PQcuI ) de söylediklerini ve bir
  Gayrimüslimimde Almanca Die neue Weltordnung (
  http://www.youtube.com/watch?v=qauaLRFX_Cg ) yani Yeni Dünya Düzeni
  hakkindaki aciklamar benim fikrimi aslima geri döndürdü.

  Bilindigi gibi Gülen Cemaati de Yeni Dünya Düzeninin hep Reklamini
  yapmakta!
  Bu Düzen Büyük Israilin Kurulus hizmeti!!!

  Sayin Bacimin sorularina simdiyekadar hic Camaattan kimse cevap
  yazmadi.

  Yok nefsinin kin düsmanligi diye demogoji yaptilar.

  Malesef bazilari Hocalarini birak Hata yapmasini Küfre düsse bilem
  Peygamber Efendimizden üstün tutmakdalar.

  Bir Misal !

  Yillar önce kendini Hatemül Evliya diye tanitan Ömer Öngüt diye bir
  sahsin pesinden gidiyordum ve Kitablarni alip okuyordu.

  Beni uyardiklari halde onu hep hakli görürdüm, taki Kitabinda bu
  Cümleyi okudugumda yanlis yolda oldugumu anladim.

  Ömer Öngüt: Allah benim Ruhumu Onun Ruhundan evvel yaratti.

  HASA diyorum ben!

  Ayni Sekilde Adnan Oktar ve Nazim Kibrisi gibileri okadar inadirici
  giderken, apacik küfürlerini ortaya koydular!!!

  Papaza sevgisini acan hicmi Mavi Marmaradaki Müslümana Merhamet
  etmez yahu!

  Ben Tayyib Erdogani bugün desdeklesem bilem benim gercek Liderim
  belli!!!

  Esselatu Vessamu Aleyke Ya Habibullah.

  Ak ilen Kara ayrilinca gercek Kurtarici Mehdidir!

  Saman yolunu her Gün dinlerdim simdi kimin Kin ve nefret kustugun
  apacik görüyorum Elhamdulillah.

  Lakin Bacimizin da bellettigi gibi Gülen Cemaatin icinde cok
  Muhterem Mügminler oldugunu, laki gercegi görmüyorlar!

  Israile bilem beddua edemeyen nasil olurda bir Allaha iman edene
  yapilir aklim almiyor.

  Halbuki Kuran da Lanetlenmis apacik Yahudiler hicmi okumazsiniz!!!

  F Gülen bir Sözünde söyle söylüyor!
  Kisi La Ilahe illallah dedigi zaman ona Allahin Nazari ile bakmak
  lazim.
  Halbuki Saidi Nursi Rahmetullahi Aleyh böyle söyler!
  Kisi La Ilahe illallah dedigi zaman ona Allahin Merhamed ilen bakmak
  lazim.

  Rabbim derki ! : Siz bana iman edip Muhammede iman etmedikce sizi
  iman etmis kabul etmem.

  Peki nasil olurda Yahudi ve Hiristiyanlari Müslümanlan ayni yere
  koyarsiniz.
  Birakin birde beddua edersiniz???

  Bugün Bütün Yahudi ve Hiristiyan Papazlari Kuranin dogru söyledigini
  bildigi halde neden iman etmezler???

  Bugün Fitnenin ciktigi Gün.
  Lütfen gercekleri görüp Sehabelerin birbirine düsürüldügü gibi
  düsmiyelim Fitneye!

  Yetmedimi 2 Gül gibi Efendimizin Torunlarinin ve nice Müslümanin
  Aktigi Kanlari.

  Sayin Feytullah Gülen neden Amerikayi terk edemiyor?
  Aciklamasi son günlerimi burada gecirecegim demeklen kimi
  kandiriyor???

  Bu bacimizin aciklamalarini kötü gören hicmi Gülenin Namazda sagina
  soluna bakanlar hakkinda konusmasinda suratima iseseler daha iyi ifadesi
  hic bir Müslümana yakisiyormu?

  Resulullah Efendimiz böylemi Örnek göstermis?

  Bir kisiyi Allah CC icin sevin kendi nefsiniz icin degil!

  Günümüzde okadar Hocalar varki arttik Resulullah Efendimizin
  Örneklerini degilde kendi örneklerini anlatir oldular.

  Icimdeki bir umud diyorki keske bunlar Firavunu devirmek icin
  yapilmis bir oyun olsada bizlerde yanlis görsek.

 201. Cemile hanım bu yazdıklarınızdan dolayı sizi tebrik ederim Allah kaleminizi daim muzaffer kılsın… Herkes bu işe cesaret edemez cesaretinizi de kutlarım duygularımıza tercüman olmuşsunuz. bizim yıllardır insanlara anlatmak için kendimizi yırttığımız şeylerin çok güzel bir özeti olmuş. Tekrar teşekkürler.

 202. siz bu hizmeti anlayamamışsınız cemile hanım. Allah anlamayı nasip etsin cümlemize

 203. Cemile hanıma destek veriyorum…her şeyi boş verelim şöyle düşünelim…
  Hoca efendi:Her ne zaman Müslümanların başına bir bela musibet gelse sesiz durur.
  Yahudiler veya hiristiyanların başına bir olay gelse hoca efendi onlardan yana konuşur.
  Hiç gördünüz mü hoca efendinin ,Yahudi veya hiristiyanlarin Müslümanlara zulüm etiğinde en azından sözle Müslümanları savunduğunu.
  Mademki sen İslamı temsil ediyorsun neden papanın elini öpüyorsun
  Mademki sen Hz peygamber efendimizi takip ediyorsun neden sakalın yok yahidi ve hiristiyanlara benziyorsun.
  Allahın kitabında ve ayetlerinde diyorki yahidi ve hiristiyanlardan uzak durun onlardan sizlere dost olunmaz..ama hoca efendi dinler arası diyalog diyor onları kardeş gibi görüyor ve onlara yakınlaşıyor…
  Erdoğan hoca efendiye yüklendi diye yahudi ve hiristiyanlar hoca efendiyi destekliyor neden acaba.
  Madem yahudi ve hiristiyanlar islam dinini çok seviyor neden müslüman olmiyorlar…
  Ben şahsen bu hoca efendinin müslümanlığından bir şey anlamadım….Dinin tersini yapıyor acaba Allah ve resulünden dahamı iyi biliyor sizlere sadece bunu soruyorum……

 204. yahu düşünüyorum, hocaefendi diyoruz ya. Müslüman kimdir. Allahın emirlerini, Resullah(SAV) sünnetine ittiba edendir. Hani sakal, hadi eskiden tedbir için bırakmazdı, şimdi Ermenilere, Yahudilere, Hıristiyanlara dostluğu sebebiyle mi bırakmıyor? Vallahi dalga geçmiyorum. Sakal nerede? Türk okulları? ne öğretiyorsun, şarkı türkü, yahu benim kültürüm bumu?

 205. NNİYAZİTAS.iyazi taş

  Müslüman birbirleri ile kötü olmadan önce açıkça karşılıklı konuşarak ortak noktayı bulmalı nefisler devrede iken birşeylerin halledilmesi mümkün değildir,bir müslüman kardeşne kafir diyemez,müslüman oduki kendisi için istemediğini müslüman kardeşi içinde istemez,hele Allah düşmanlarır din kardeşine tercih edenleri islamda yeri olamaz Y.emeenin kıyamassan başa cana ırakdur girme bu meydana bu meydanda nice başlar kesilir hiç soran olmaz demiş….

 206. Rabbim razı olsun bizim dile getiremediğimiz şeyleri cesur yürekli bir şekilde sıralamışsınız, Ben şundan korkuyorum düne kadar beraber kermes yaptığımız insanlar burs verdiğimiz kişilerle karşı karşıya geleceğiz sen cemaatci sen hükümet yanlısı diye insanları ikiye bölecekler endişemiz bu yoksa bu dünya ne hoca efendiye nede bize kalır. Ama insanlarda derin bir yara açılır o da hiç kapanmaz mazallah diyeceklerim kısaca bu. Rabbim yar ve yardımcımız olsun Selam ve dua ile

 207. Cemeat ve F. Gülen hakkında yapılan olumsuz yorumları okuduğum zaman, F Gülen’in sakalı bıyığı, Mavi Marmara’da olayına bakışı, gayr-i müslimlerle olan ilişkileri, son seçimlerde AKP’ye oy vermemeleri, Türkçe Olimpiyatlarının Türk kültürünü yansıtmaması ve siyasi ve maddi kazanç vesilesi olması gibi konularda eşten dosttan, taraflı medyadan, ondan bundan duyan; bu benim savunduğum düşünceye hizmet ediyor o halde doğrudur diye benimseyen ama olayların ve sözlerin gerçekte nasıl cereyan ettiği ve ne şekilde söylendiğini araştırılmadan kabullenmen arkadaşları görüyorum.
  Türkçe olimpiyatları hakkında mı konuşacaksın? Yahu ne yapılıyor, niçin yapılıyor, şartlar ne, getirisi ne, bu kadar ülkeden bu kadar çocuk nasıl oluyor da devlet imkanları olmadan gelip de ülkemizde Türkçe şarkı türkü bilmem ne söylüyor? Bu çocuklar hangi dinden, dilden, kültürden? Bu tarz bir organizasyonu yapmak kolay mı? Ne den bunca insan gelip bunları seyrediyor ve beğeniyor. Amaç dans, müzik vs. mi? Uzun uzun düşünüp gerekiyorsa kafa yorup sonra da yazıp çizme yorum yapma herhalde daha doğru olacaktır. Yoksa “Bu ne biçim olimpiyat, benim kültürümü yansıtmıyor, genç kızlar şarkı söylüyor, vs. gibi sözler etmenin karalamadan başka ne faydası olur ki? Ne olmalıydı. Bu Hristiyan, Yahudi, dinsiz, ateist, komünist… her türden inanca sahip çocuklar başörtülü, elinde tesbih ilahi mi okumalıydı. Hem senin kültürünü yaşadığın ülkede kendi öz vatan evladın ne kadar yansıtıyor. Kaçı namaz kılıyor, büyüğü büyük biliyor saygı duyuyor? Bir de siyasi rant ve maddi kazanç bunun neresinde? Çocuklar olimpiyatlara katıldım diye para mı veriyor. Yoksa statlarda izlemek için para mı alınıyor?
  F. Gülen’in sakalı neden yokmuş, neden evlenmemi, ilkokul mezunuymuş, emekli imammış! Bütün bunlar günah-ı kebaire den mi Allah aşkına? Ne yani sakalı yok diye kafir mi ilan edelim, ilkokul mezunu diye çöpe mi atalım! Konuşunca dinletiyor, kitaplarını okuyorsun hiç de ilkokul mezunu gibi değil. Prof.lerin altı dipnotlu yazıları gibi hiç değil. Demek ki var bir şeyler. İsrail uşağı diyorsun İsrail’le ilişkisine dair bir şey söyleyemiyorsun ki gerçek olsun. İkide bir Mavi Marmara da Mavi Marmara! Otoriteden izin alınmalıydı, demiş. E beyler “bu söz yanlış” diyen bir siyasi gösterin de inanalım. Nereye gidiyorsun Allah aşkına o kadar insanı alıp, eli kanlı “gelme vururum” diyen bir katili üzerine insan evladını salar mı? Koca Türkiye Cumhuriyeti devletinin hükûmeti bilmiyor muydun böyle bir vahşetin olacağını. Bu ne basiretsizlik, bu ne aymazlık. 9 can gitti. El insaf, el insaf el insaf. Peki olay üzerine ne yaptı Türk hükümeti, ne yapabildi, birkaç kuru tehdit vs. Tazminat peşindeler. İşte devlet, işte hükümet, işte siyaset. F. Gülen hem taziye yayınlayıp hem de olayın sebebi ile bir şeyler söyleyince vay sen misin İsrail uşağı falan. Bu ne biçim bir zihniyet.
  AKP’ye oy vermemiş. Bazı insanlar ona gönül vermiş, onu sevmiş, fikirlerini beğenmiş, o ne derse onu bir emir telakki etmiş. Bir gün demiş ki bunlar Allah için şunu şunu yapacak, bunlara oy verin, mezardakiler de keşke kalksa da “evet” dese demiş. Kendince destek vermiş. Üç oy beş oy önemli olan safını belli etmek. Sonra oy verdiği bu kişilerin yapıp ettiklerini yanlış görüp desteğini çekmiş. Ne var bunda. İsteyen istediğine oy veremez mi?
  Beddua etmiş! Allah için bilgisayarın “b” sini cep telefonunun “c” sini bilen açar internetten o konuşmanın başından sonuna kadar dinler. Sonra da görür ve duyar beddua mı yoksa değil mi.
  Körü körüne bir şeyhe, bir hocaya, bir başbakana, bir takıma bağlanma değil gerçekleri dedikodularla değil yine gerçeklerle bulma ve o doğrultuda insanları, cemaatleri, başbakanları vs. yargılama. Yoksa sesim yüksek çıkıyor, bileğim güçlü o halde ben haklıyım demek ve kitleleri de buna inandırmak temeli çürük boyası alımlı ve her an çökmeye meyilli bir yapı gibi hem alttakiler hem de üsttekilere zarar verecektir.
  Allah’ı, dini, dili, vatanı, peygamberi, kitabı, kıblesi aynı olan bu toprakların insanları olarak bizler basit şeylerde ayrışır ve gerçekleri yalan, iftira vs. ile karartmaya çalışırsak her şeyin aydınlanacağı o günde ne aklığımız kalır ne karalığımız.
  Allah hepimizin yardımcısı olsun ve bizi bu dünyada paklamadan öbür dünyaya almasın.

  • Alper bu yazından ne olursa olsun Fethullah Gülene tam bağlılığın bir emaresini, hata yapmayacağını sorunun hep karşı taraftaymış görüşünün hakim olduğunu görüyorum ayrıca başka konuşulanlarda var ama nedense hiç dile getirmemişsin dilimin döndüğünce bir kaç kelamda ben yazmak istiyorum ve bunları dediğin gibi oradan buradan değil kaynaklardan sizin yayınlarınızdan ve sizin olmayan tarihi geçmişi iyi olan önemli araştırmacı yazarların yazılarına istinaden yazıyorum. .Öncelikle Türkçe olimpiyatlarına önceleri pek laf eden yoktu çünkü o zaman küçük çocukların şarkı söylemesi şiirler okuması insanı cezbediyordu anacak şu an ki formata baktığında küçük çocuklar gitmiş yerine neredeyse 18 yaşına basmış çocuklar gelmiş şarkı söylüyorlar dans ediyorlar ve insanlar haklı olarak soruyor bir dini temsil eden grubun çalgıyla şarkıyla türküyle bu kadar haşır neşir olması doğrumu? sen o yaştaki kızını oynatırmısın onca insanın gözü önünde, ha dediğin gibi ilahi mi okumalıydı okumalıydı, Kuranı Kerim mi okumalıydı okumalıydı neden diyeceksin, çünkü bizlerden yardım amaçlı paralar istenirken yurt dışındaki okullarda verilen hizmetleri anlata anlata bitiremezlerdi ilk söyledikleri şey ise orada bayrağımızın dalgalandığı dinimizin anlatıldığıyla alakalı ama sonradan görüyoruzki din kısmı tamamen unutulmuş format göz boyama olarak şekillenmiş bu arada kendi milletimizin çocukları çokmu düzgün demişsin ama ailelerine çocuklarınızı okullarımıza kaydedin beşeri ilimler yanında dini eğitimlerde veriyoruz diyen bir grubun mensubu olarak bu yaklaşımını kınıyorum sen yaptığın hizmetle örnek olman gerekirken gençliği eğlenceye sevk etmek ne kadar doğru bilmiyorum “Gülenin dediği gibi “şirin görünürsen şirin görürler” mantığıyla ufak ufak yapılan dejenerasyonlarla ılımlı islam düşüncesini bilinç altından pompalamak ne kadar doğru sen karar ver. ilk yapılan olimpiyatlarla son yapılanı bir karşılaştır ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın ha aradaki farkı görebilecekmisin sanmıyorum… ayrıca ticari bir değeri olmayan bu kadar büyük bir organizasyonun kaynağıda meçhul bizden toplanan paralar buralara mı harcanıyor sorusunu sormadan edemiyor insan. ve işin en ilginç kısmı 160 ülkede açılan bu okulların açılmasındaki sebeb ve şekil malum islami bir misyon taşıyan bir grubun okulları 160 ülkeye yayılması nasıl mümkün olur nelerden ödün verildiki bu kadar geniş bir alana yayıldınız. çünkü islam deyince özelliklede okul, dünya devletlerinin bakışını sağcısıyla solcusuyla bilmeyen yoktur. rant bu işin cilvesinde vitrininde tabana karşı sergilenen oyunda sonuçta milliyetçilik kisvesiyle insanların gururun okşayıp arka planda yapılanları gizlemekten başka bir şey değil aklıma gelmişken bu okulun mezun olan öğrencileri nerde? ne gibi hizmetlerde? bu millete ne gibi fayda sağlıyor? merak ediyorum hoş keza bu hükümete bir faydası olmayacağı kesin ama.. aklıma bazı yazarların dile getirdiği gibi kendilerine tam biat edecek ve silahsız, teknik nakavtla bulundukları ülkelerdeki yönetimi kontrol altına alabilmek için seçilmiş eğitimli bireyler yetiştirmek olmasın niçin dersen kendine kol kanat açmış bir devlete minnetmi diyelim zorunlulukmu diyelim istihbarat anlamda “hizmet” diyebilirmiyiz… yeri gelmişken sakalsız olması onun kendi bileceği birşey ama din ile aşina olan her alimin sunnetlerle haşrından olsa gerek sakalsız olanı görmedik ayrıca sakalın müslümanlığın bir simgesi olduğuda aşikar ha gülen köseyse söyleyecek lafım yok ama olupta bırakmıyorsa dini bir grubun başı olarak ehli sünnetten uzak bir görüntüsüyle gözümde cami imamından farkı yok gerçi imamlarda sakallı ya… evlilik konusunu es geçmişsin bende merak ettim şimdi, neden evlenmediğini rabbimizin peygamberimizin şiddetle tavsiye ettiği bir olguyu neden gerçekleştirmemiş çok ilginç ilkokul meselesine gelince o kendisini bağlarda benim anlamadığım ilkokul mezunu memurluktan terk bir şahısın, Paris’te Ecole des Sciences Politiques’i bitiren sonra Columbia Üniversitesi’nde iktisat doktorası yapan! Rockefeller’den BURS kazanan Londra Üniversitesi’nde ve Cambridge’de iktisat-maliye dersleri alan moon tarikatını önemli simalarından biri olan Kasım Gülek ile ne işi olabilir hele ki baldızı Aylin Radomisli Cates’d ile ilişkileri nedir merak etmişimdir keza bu kadın gülen i Abd ye gitmesine vesile olmuş hatta ona referans olan cia önde gelen isimleri ile tanıştırmıştır ha bu arada sağlık nedenleri ile gidiyorum diyerek usulsüz bir pasaport ile amerikaya gidipte dönmemek neyin nesi bir hocaya yakışırmı? böyle bir yalan ve böyle bir kapitalist din düşmanı bir ülkeye yerleşmek, ha bu arada israile ilişkin tek söyleyebileceğim şey dikkat et bu kısma ” onlar hakkında herhangi bir kınama her hangi bir eleştiri hatta senin deyiminle bilgisayarın “b” si cep telefonunun “c” sinde sizin mecralarınızın tümünde arşivin”a”sına tıklayarak geçmişini kurcalarsan senin bizim anlayamadığımız tarzda bile olsa bunlara edilmiş bedduanın “b” si bile olmayışıdır ayrıca aynı arşivlere bakarsan filistinlilere terörist israillli ölen çocuklar için ciğerim yanıyor diyende bil bakalım kim? İHH gibi işini Allah rızası için yapan bir yardım kuruluşuna el kaideye yardım yapıyor yaftasını vuran kim? bir taraftan iftiradan sakının Gayretullaha dokunur diyen siz, alnı secdeye varan bir insana bu ülkenin başbakanına her türlü iftirayı atarken ne yapıyordunuz Evet 9 can gitti ve sen oraya niye bile gittiklerinden haberin yok ki çareyi, olacaklar belliydi devlet niye izin verdi diye kendini kandırıyorsun olay uluslararası sularda israilin yetkisi dışında bir alanda müdahalesi olduki bunu kimse tahmin edemezdi ama ne oldu siz kendininde otorite kabul ettiğiniz israile, bile bile niye gittiler diyecek kadar bağlanmışsınız oysa dünyanın bir çok ülkesinden katılan aktivistler bile ölümü göze alarak bu yolculuğa çıkmışlardı Gülenin taziye yayınlaması demişsinde çok güldüm taziyede siyaset yapılmaz Gülenin haddinemi otursun tek gözlü (!) odasında din hocalığını yapsın hükümet tazminat peşinde diyerek kendini öyle düşürmüşsünki anlayıp anlatacağın bu kadar olur zaten sanki çok ihtiyacı varmış gibi… hükümet israil hükümetine geeken cevapları vermiştir vermeyede devam etmektedir. senin anlayamacağın one minute vakası bunun dönüm noktasıdır ki zaten o günden sonra sizin yargı emniyet ve medyadaki gülene gönül vermiş onun isteklerini kendi emir telakki etmiş biatçılarınız, gezi parkında başlayıp 17 aralıkta içindeki bütün kini dökerek kendinizi ifşaa ettiniz ve sonra utanmadan dediniz ki başbakan bize haşhaşi dedi bize hain dedi oysa anlayamadığınız başbakanın dik duruşu ile kendi kendinizi ifşa etmiş olmanız geçmişte DSP ile nasıl ittifak kurduysanız bu seferde CHP ile ittifak kurdunuz onlar için oy topladınız medyanızda günlerce reklamlarını yaptınız kim bunlar ? bunlar senin Allahına Kitabına inancına Kuranına hakaret eden engelleyen insanlar ve bunlara kucak açtınız niye? dur ben tahmin edeyim konun bu kısmını bilmiyorsun çünkü abilerin bu kısmı anlatmadılar veya sen görmek istemiyorsun.. Dinler arası diyalog? Said Nursi nin virgülüne bile dokunmaktan korktuğu eserini sadeleştirme adına tahrip etme bir müslüman hakkında sui zanda bulunmamak adına onca söylemi varken iftiraların karalamaların alasını yapmak, emniyette soruların dağıtılması kadrolaştırılması yargı desen aynı, bir hadis vardı yanlış hatırlamıyorsam şu şekilde itaat et devletin başındakine habeş kıralı bile olsa, ta ki dinine müdahale edene kadar. ee bu adam dini özgürlükleri en çok sağlayan sizin büyümenize en çok katkısı olan biri neden o zaman bu zulüm ve iftira… Kısacası senin belki körü körüne inandığın ama bizim kesinlike görerek işiterek bizzat yaşadığımız bu gerçekleri gördük temeli çürük yapınızın memleketimize verdiği zararları da iyi biliyoruz ve Allahın izniyle bu zararın sebebi olanlar hesaplarını hem bu dünyada hemde ahirette verecektir inş. Basit şeylerle ayrışırsak dediğin olayların hiçte basit olmadığının ya farkında değilsin yada görmek istemiyorsun iftira ve karartma kavramını bize kazandıran dahası en iğrenç örnekleri ile bize yaşatan bu grubun bir üyesi olarak bu söylemini çok manidar gördüm. son cümlene katılıyorum Allah hepimizin yardımcısı olsun ve bizi bu dünyada paklamadan öbür dünyaya almasın. ve gaflet içinde olan her söyleneni emir telakki eden iyi niyetli kullarınada akıl fikir versin

 208. Kısa ve öz olarak; kimse kimsenin fikirlerini kabul etmek zorunda değil ama şiddet barındırmayan her türlü düşünceye saygı göstermek gerekir.

  1- F.GÜLEN’ nin yazdığı kadar kadar kitap yazın, sizi de okusunlar..

  2- Hizmetin yurtdışında açtığı okul kadar okul açın, sizin de okulunuza gitsinler.. Kaldı ki Yurt dışında ki okullara kimse zorla çocuğunu okutmuyor..

  3- Yurt dışında okul açın ve 20’li yaşlardaki çocuklarınızı sizde öğretmen olarak gönderin de, sizi de alkışlasınlar

  4- Siz de Dünya ya TÜRKÇE’ yi, ATATÜRK’ ü öğretin sizi de tebrik etsinler.

  5- Bilim olimpiyatlarında sizlerde 1. olun size de örnek alsınlar

  6- Kavga değil, sevgi üretin; fikir üretin sizinle de tartışsınlar

  ……. sonra bütün bunlara rağmen; ortada Suç var ise ve suçluyu 8-9 Ay geçmesine rağmen bulmak yerine, Belge, delil olmadan sadece dedikodu yapıp, Size de Paralel, Haşaşi, vs desinler de Kalbinizi kırsınlar bakalım. Saygılar ….

  • işin özü şu saygıdan bahsederken başkalarına yapılan saygısızlıkların bir hesabı olmalı öyleki işin ucunda bu devleti yıkma girişimi var ise bu daha ciddi bir meseledir ne kabul edilebilir bir yanı nede saygı duyulacak hali vardır.
   1- Kasım Gülek gibi bir adamın himayesinde bir yalanla kaçak bir şekilde vatanını terk eden bir adamın Muhammedsiz bir islam mantığını empoze eden, arama motorlarında arattır bulursun videosunu, Gülen’in kendi sohbet görüntüsünde gayri müslimler için Laillaheillallah dedikten sonra Muhammederrasullullah demesende yaradan öper başucuna koyar diye anlattığını görürsün hele ki brükselde dinler arası diyalog seminerinde Ezanın Muhammederrasullullah kısmı olmadan okutulması Rusyada aynı seminerin devamında verilen yemekte içki içilen masalara karşı Kuranı Kerim in okutulması akabinde H Gülercenin programın bu kısmından haberim yoktu şeklindeki yorumunu görünce En önemlisi kendisinin hocası olan Said Nursi Hocanın kitabını sadeleştiriyoruz adı altında tahrip etmesi hristiyan coğrafyasının 100 yıllardır çaba gösterdiği ılımlı islam düşüncesini dejenere olmuş bir müslüman toplumu oluşturmak adına onlara yakın adımlar atan bu adamın kitaplarını kendi tabanı haricinde kimse güvenilir bulmadığı gibi okumamaktadır keza kendisini beğenenlere baktığında malum şahısların nereden olduğda belli o yüzden dünya kadar kitap yazsanda içi boş olduktan sonra hiçbir anlamı yok bence… Başta Kuranı Kerim varken Peygamberlerimizin hadis ve sünnetleri varken İmam Buhari, İmam Müslim, İmam Tirmizi, Ebu Davud, İmam Nesai, İbn-i Mace, İmam Gazali, Seyyid Erzurumlu İbrahim Hakkı, İmam-ı Rabbani, Hz Mevlana, Bediüzzaman Said Nursinin …eserleri var ve hiçbirin geçmişinde Gülen gibi şaibe yok yanni anlayacağın Gülenin eserleri yaptıklarından sonra bir bardak sütteki sinek misali gibidir ve bilinç müslümanların gözünde itibarı yoktur…
   2- hizmetin yurtdışında açtığı okullarda bu hükümetin payıda çok büyük, pişmanlığı da ama hatasını anlayarak tüm desteğini çekti ve TİKA yı devreye soktu bundan sonra göreceksiniz okulda nasıl bayrak nasıl dalgalanır, zorla gelmiyorlar ki dediğin öğrencileride bakalım bulabilecekmi camia sen sanmaki yaptıkları vatanımız içinde kaldı diğer ülkelerde olayları bizzat gördü ve tepki vermeye başladılar Azerbaycan Rusya sözde Habeşistan seferi dediğiniz Afrika koydu tepkilerini…
   3- 20 yaşında, bir gazla normal maaşını 4/1i ücretle gönderilen öğrencilerin gerçeği görüpte dönenleride var bunuda unutma ayrıca Allah rızasıyla diye gönderdiğin çocukların hakkettiği emeği cemaat ne yapıyor acaba onuda merakettim?? bu arada siz tabanınıza şirin görünmek için gösterişli mekanlarda verdiğin yemekli toplantılarında yat gezilerinde yeteri kadar alkışlıyorsunuz zaten işin gerçeği bu filmi daha öncede gördüğüm için tekrar tekrar alkışlamaya gerek yok.
   4-nerde bu arkadaşlar bende tebrik edeyim din ne oldu islam ne oldu hani müslüman bir okuluz ya?
   5-bilim olimpiyatlarında zaten zeki olan öğrencilerle birinci olsan ne yazar insanlık hoşgörü devlete saygıda sonuncu olduktan sonra
   6-ben 17 aralıkta nedense sevgi dilinizi iftira kumpas ve hainlik üzerine fikirlerinizi gördük zaten tartışıyoruz ve size karşı neler yapmak gerektiğini düşünüyoruz ve Erdoğanın gerekli işlemleri yapması için kendisine tam destek veriyoruz
   ….siz 12 yıl boyunca sinsice kadrolaşacaksın son 7 yıl bir fiil usulsüz dinlemeler yapacaksınız sonra hani 9 ay geçti hala niye suçlular bulunamadı diyeceksiniz, geç bunları… öncelikle tır baskını ve başbakanlığın dinlenmesiyle ilgili suçlular tespit edilip savcılık tarafından tutuklama kararı verilmesine karşın ne hikmetse başka bir savcılık(!) jet hızıyla bu kararı bozuyor adeletin (!) bu memlekette bu kadar hızlı tecelli ettiğini de görmüş oluyoruz bu arada ee bu savcıların kim olduğuda nere okuduğu ney hizmet ettiği malum. belge delil konusu neden durum sizin başınıza geldiğinde bu kadar rahatsız oldunuz anlamadım oysa ki siz delil olmadan dedikonun alasını yaparak karalayarak yaftalayarak müslüman bir başbakana yapılabilecek en aşağılık yorumları yapacaksınız sözde müslüman bir camia olarak Sonrada haşhaşi ve paralel denince kırılacaksınız öylemi ya sizin kırdığınız kalpler ne olacak düşündünmü hiç? dün bir büyüğüm sözde cemaatte abi, kendisi dünkü iftarda Erdoğan olmasında PKK ya bile oy verilir diyerek zaten zihniyetinizi alenen göstermiş oldu ne diyeyim Allah ıslah etsin… İnş Mevlam 10 Ağustostan sonra oyunlarınızı bir bir bozacak hepimiz görüp seyredeceğiz (GYD nin iftarında Gülenin “TÖVBE EDELİM” konulu bir yazı göndermeside hükümetle barışma çabalarının bir göstergesi olarak yorumlanıyor o bile bazı şeyleri farketti ama camiaa hala uykuda) buarada bu yazıdaki “SİZ” kelimesi sana ithafen değildir sadece cemaati desteklediğin için genel anlamda kullandım saygılarımla

 209. Çok değerli zamanımı ayırdım ve uzunca tüm kırgınlıklarınızı kağıda döktüğünüz yazınızı okudum. Eminim ki, daha neler neler yazacaklarınız çoğunlukta.
  -Evet, dediğiniz gibi bu bir kırılış.
  -Bu kırılış cemmat kırılışıda, bu kırılış cemaat mensuplarının talebelerinin hocasına karşı yürek kırılışı da!
  Okuduklarıma inanamadım yazık Demokrasiyle Cumhuriyetle yönetilen ülkemde insanlar kimler tarafından yönetiliyor!
  Ve ben sizlere derim ki, öncelikle hoca efendiye inandınız onun arkasından gittiniz onun yanında dizinin dibinde oldunuz da, şimdi neden o inandığınız hoca efendinizi yalnız bıraktınız?
  Yazdıklarınızı acele etmeden okudum buraara yazmama gerek yok, ancak hoca efendiye soruyorsunuz şimdi bizler ne yapacağız!
  Siz hoca efendiye değil kendi yüreğinize soracak ve vicdanınızla Allah hak yolunda devam edeceksiniz. Ne hoca efendinin nede bir başkasının maşası olmayacaksınız.
  Aynen benim gibi Türkiye Cumhuriyetinin kanunlarına, yasalarına, hukukuna göre adil bir vatandaş olarak yaşamınızı sürdüreceksiniz..
  -Öyle ağlamanıza, kırılmanıza karaya vurmanıza gerek yoktur..
  Tele hele kadınların birileri tarafından sürü misali yönlendirilmesine gerek yoktur. Sürü dedim sizlere demedim sadece bu mantığa karşıyım kişiliğinize, onurunuza adaletinize sahip çıkın istedim.
  Saygılarımla.

 210. hoca çıldırmış olmalı eğer hocaysa viteste yukseltiyor ben memurum ve paralelcide deilim bu yuzden cok acı cekiyorum bana etmediklerini bırakmıyolar butun musluman kardeslerimden dua istiyorum

 211. Cemile Bayraktar sen gülencisin senide gülen hocanında allah belasını versin şerefsizler allahı peygamberi yalanlarınıza alet etmeyin senin gülen denen şarlatan hoca hocaymış ne hocası lan bu şarlatan hoca dini kullanan gülen hoca fetö şarlatanı yazı başlıgı fethullah-gulene-onurlu-isyani onuruna sizde onur varmı ki cemile bayraktar sen allah a degil fetö hocaya sıgınıyorsun CIA hoca bozuntusu şerefsiz fetö ipne fetö şarlatan ic bir din adamı televizyonlara cıkıp sow yapmaz allah ı peygamberi kullanan şarlatan fetö hoca kendini cektiriyor kameraya bayılmalar aglamalar ulan adam resmen bayılma numarası yapı yor kameraya baygın baygın bakıyor görsünler diye bu kadar da şerefsizlik olmazki hep numara yok peygamberi rüaysında görüyormuş yok konuşuyormuş hadi şerefsiz fetö peygamberimizi yalanlarına alet etme bee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir