Anasayfa / GENEL / Beyoğlu’nda 28 Şubat tiyatrosu
cihangir4

Beyoğlu’nda 28 Şubat tiyatrosu

Karanlık odak, hain, kukla, maşa… Türkiye onlara ne söylenmedik söz bıraktı, ne de bozulmadık tezgah. Fakat, kirli eller bıkmadı. Bu defa da Beyoğlu’nda içki provokasyonu yaptı.


İstanbul Beyoğlu’ndaki bir plakçıda, rock grubu Radiohead’in internetten canlı yayınladığı konser sırasında yaşanan olaylar, 28 Şubat sürecinde Refahyol hükümetini düşürmeye yönelik ‘irtica’ provokasyonunu hatırlattı. İddiaya göre alkol alınan plakçı bir grup sözde muhafazakar tarafından basılıyor. Sosyal medya ve gayri milli medyanın tüm dünyaya ‘özgürlüklere saldırı’ olarak duyurduğu sözde saldırı hükümete ve devlete karşı, 28 Şubat döneminde de kullanılan ‘İnadına içeceğiz’ sloganıyla eski tip bir provokasyona dönüştü.

SES VAR GÖRÜNTÜ YOK

Hollywood senaristlerini kıskandıracak bir senaryo ile sergilenen olay iddiaya göre Beyoğlu Firuzağa’da Velvet Indieground Records adlı plakçıda önceki akşam 21.00 sıralarında meydana geldi. Tüm dünyada aynı anda yapılan internet konseri sırasında içeri giren bir kişi, tam da kameranın yerleştirildiği masada alkol alan iki gençten birini tutup dışarı çıkardı. Muhafazakar olarak tanımlanan bu kişi, genci uzaklaştırırken diğer genç masadaki bira şişesini alarak yerinden kalkıyor ve kapıya doğru yöneliyor. Bu sırada kapının önünden cam kırılmasına benzer seslerle birlikte, bağrışlar yükseliyor. Sosyal medya ve gayri milli medyadaki haberlere bakılırsa kan gövdeyi götürdü, ancak kamera kayıtlarında kapı önünden sesler yükselirken içeride insanların eğlenmeye devam ettiği de görülüyor. Aynı kişi daha sonra yine içeri girerek, başka bir genci kovuyor. Yurtdışında da olaya ilişkin ‘Ramazan’da içki içilmesine saldırdılar’ başlıklı haberler yapıldı, Radiohead grubu da senaryosu önceden yazılan saldırıyı kınadı.

28subat

HERKES DARP EDİLMİŞ

İddiaya göre, ‘Ramazan’da utanmıyor musunuz?’ ve ‘Biri bir daha içki içsin de göreyim’ diye bağırarak, plakçıyı basan grup içeride herkesi de darp etmiş. Ama olayda sadece bir kişi yaralanmış. Plakçıda bulunan güvenlik kameralarının doğrulamadığı ifade sahiplerinden biri olan Rayka Simoni isimli bir kadın, “İnsanlar alkol alıyorlardı, keyifli bir ortamdı. Bir anda adamlar insanların üzerine şişeler fırlatmaya başladı. Her şey hızlı gelişti ve orada oturan insanların kafalarına gözlerine vurmaya başladı. Arkadaşım, ‘kadına vurulmaz’ diye çıkışınca onu da, araya girmek isteyen beni de bayağı patakladılar. Korkunçtu” diye konuştu.

YENİDEN ISITILDI

Polisin soruşturma başlattığı olayın ‘90’lı yıllarvari’ provokasyon kokması dikkati çekti. 28 Şubat sürecinde, Necmettin Erbakan’ın başbakanlığındaki Refahyol hükümetini devirmek için kendini şeyh ilan eden Ali Kalkancı ve Müslüm Gündüz gibi kişiler aracılığıyla ‘irtica geliyor’ propagandası yapılmıştı. Önceki akşam plakçıda ortaya çıkan 28 Şubat aktörlerinin, ‘sakallı bir grup içkili mekanı bastı’ provokasyonu, sosyal medyada hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir kışkırtmaya dönüştü. Tıpkı, Gezi ve 28 Şubat gibi. Olaydan sonra, sosyal medyada örgütlenen grupların, #Cumartesi21deCihangirdeyiz hashtagı ile açarak protesto gösterisine çağrı yapmaları dikkati çekti. Aralarında Tuncay Özkan gibi isimlerinde yer aldığı grupların yaptığı çağrıda, ‘İnadına içiyoruz, Cihangirdeyiz’, ‘Küfür, kafir, gırlayız’, ‘Gelecek olanın göreceği var’ ifadeleri kullanıldı. Saldırıyı protesto etmek için, eylemciler akşamları Beyoğlu’nda buluşup ‘toplu içme’ eylemine başladı.

KAOS PEŞİNDELER

Dün akşam Firuzağa Camisi’nin önünde toplanan 300 kişi basın açıklamasının ardından güvenlik önlemi almak isteyen polise saldırdı. Polisin müdahalesiyle dağılan grup bir süre sonra ikinci kez toplandı. Grup bugün tekrar toplanma kararı alarak dağıldı.

BAŞARISIZ BİR ŞOV

Radiohead etkinliği düzenleyen plakçının sahibi Koreli Seogu Lee, dün başarısız bir şova imza attı. Lee, sabah önce işyerini kapattı, ardından hızla yürümeye başladı. DHA kamerası tarafından saniye saniye takip edilen Lee, bir anda kendini yere atarak ağlamaya başladı. Lee’nin bu hareketine kimse anlam veremedi, ancak DHA; bu başarısız oyunculuğu; “Ağlayarak dükkanını kapattı” diye yayınladı.

BAŞKANIN AÇIKLAMASINI DA ÇARPITTILAR

Plakçıda yaşananları hükümet karşıtı bir kalkışmaya çevirmeye çalışan gruplar, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın açıklamalarını da çarpıttı. Grup, sosyal medyada Demircan’a ve AK Parti’ye yönelik linç girişiminde bulundu. Olaydan hemen sonra yaptığı açıklamaların, ‘Dayak yiyenler de suçlu’ başlığıyla çarpıtılarak duyurulduğunu belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, “İçinde şiddet olan bütün eylemler gibi, Firuzağa’da yaşanan olayda tasvip edilemez. Kınıyorum. Ramazan’ın toplumsal birliğe yaptığı katkıyı, bu gibi olaylarla dinamitlemeye çalışanlar, başaramayacaklar. Kaybedecekler. Olay, polisin ve yargının konusudur. Bu olayı kendine kaldıraç yapmaya çalışanlara fırsat verilmemelidir, vermemeliyiz. Tahrik, mekandan yapılan kayıt, olayın oruçla ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilmesi ve servisi toplumsal barışa planlı suikasttır” dedi.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

28subat2

28 Şubat’ın utanç belgesi

Türkiye’yi dinsizleştirmek ve köklerinden uzaklaştırmak için başlatılan 28 Şubat postmodern darbesinin bir utanç belgesi daha …

altayli

Tarihin lanetlediği adam!

Merhum Necmettin Erbakan Başbakanlığındaki REFAH-YOL Hükümeti’nin düşmesine neden olan 28 Şubat darbesinin arkasındaki en büyük …

adogan3

28 Şubat’ın son kalesi; Hürriyet

20 yıl önce postmodern darbeyle hükümet deviren aktörlerin tamamı değişti. Sadece 28 Şubat’ın arifesinde “Karargah …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir