Anasayfa / GENEL / Batı’nın ortada bıraktığı içimizdeki batıcıların berbat yalnızlığı!
hasmet

Batı’nın ortada bıraktığı içimizdeki batıcıların berbat yalnızlığı!

MEDYAGUNDEM.COM- Sabah gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, Türkiye’deki seküler ve seçkinci sınıfın sinir uçlarını dürtmeye devam ediyor. Bugün de kaç kuşaktır “Batı hayranlığı” ve Batı’dan fazla “batıcılık” yapan bu kuşakların Batı tarafından nasıl ortadan bırakıldığını ve bu kesimlerin “berbat yalnızlığın”nı yazdı.

Babaoğlu’nun yazısında isim vermeden seçtiği örnek de Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök idi. Geçtiğimiz gün Özkök inzivaya çekilmek için bir manastıra gitmişti. Babaoğlu da bunu, “İşte daha geçen gün tanık olduk. İnzivaya çekilmek isteyince aklına hâlâ ilk olarak manastır gelen bir kültür bu. Bunu da marifet olarak gazetesine yazıyor.  Kültür sandığı şey bu derme çatma bilgiler; bu yapay doluluk, hakiki boşluk.” diyerek eleştirdi.

Yazısı şöyle:

YAVAŞ YAVAŞ ÇILDIRMAYA BAŞLAYAN SEKÜLER VE SEÇKİNCİ KESİM

2013 yazından bu yana yazılarımda sık sık lafı seküler ve seçkinci malum kesimin yavaş yavaş çıldırmaya başladığına getiriyorum ya…
Bu sürecin elbette tek bir dinamiği yok!
Garip ve her geçen gün mistik bir özellik kazanan Erdoğan nefreti sadece bir semptom. Çıldırma sürecinin en belirgin biçimde dışa vuran yanı; yani bir belirti. O kadar.
Yoksa süreci yaratan pek çok dinamik var.
Her şeyden önce bu sınıf tarihsel bir yüzleşmenin eşiğinde olduğu gerçeğini şiddetle inkâr etmeye çalışıyor.
Apaçık olanı inkâr yer bitirir insanı; basbayağı çıldırtır.
Düşünün, bu insanlar…

BATI’NIN ORTADA BIRAKTIĞI BATICILAR

Hep Batılı olmayı hedeflemişler, kuşaklar boyu Batı okullarında okumak için çırpınmışlar, yalnızca Batı’ya bakmış, yalnızca Batı’ya öykünmüş, yalnızca Batı’yı öğrenmişler ama Batı bunlarla her hakiki karşılaşmasında “cehalet“lerini ve “yabancılık“larını yüzlerine vurmuş.
Nasıl berbat bir travmadır bu!
Bu “yalnızlığı“; deyim yerindeyse bu “ortada bırakılmışlık” duygusunu kaldırmak kolay değildir.

ERTUĞRUL ÖZKÖK’E GÖNDERME

İşte daha geçen gün tanık olduk. İnzivaya çekilmek isteyince aklına hâlâ ilk olarak manastır gelen bir kültür bu.

Bunu da marifet olarak gazetesine yazıyor.
Kültür sandığı şey bu derme çatma bilgiler; bu yapay doluluk, hakiki boşluk.
Bir Avrupalı buna kanar mı? Ancak dalgasını geçer veya kritik zamanlarda işbirlikçi olarak kullanmak için adını bir kenara kaydeder.
Fakat en acısı, kültürlü bir Avrupalının “manastır adasına inzivaya çekilmeye gittiğini” söyleyen bir Türk’e “sizin tasavvuf kültürünüz bu bakımdan çok zengin, halvet ve çile konusunu bir öğren” demesidir.
Ki bir bilseniz, bu anlattığım şey hem akademi, hem de medya çevrelerinde ne çok oluyor!

BABAOĞLU’NUN YAZISININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

MEDYAGUNDEM

kemal

KK’ya destek çıkan muhafazakar ‘şefkat perileri’

Sabah gazetesinde Haşmet Babaoğlu’nun “Yazıklar olsun!” başlıklı yazısı şöyle… Şaşırmıyorum. Ama üzülüyorum. Bir de gerginliği …

kemal

“Mahalle”deki KK yalakalığı!

Sabah gazetesinde Haşmet Babaoğlu’nun “Toplu hipnoz, sersemlik, “mahalle”deki yalakalık, vs.” başlıklı yazısı şöyle… Türkiye’nin seküler …

ozkok-fatih

“Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman değil” diye göbek atıyorlar!

Fatih Altaylı ve Ertuğrul Özkök 2 gün arayla, Türkiye’de insanların dinden ne kadar uzak yaşadığına …

1 Yorum yapıldı

  1. Bu ülkede kendini seçkin olarak adlandıran salaklar güruhunu çok iyi tanırım. Kendilerine sorsan hepsi süper eğitimlidirler,iyi okullarda okumuşlardır, yabancı dil onlardan sorulur, Oturmayı kalkmayı, sanatı, edebiyatı, sinemayı, teknolojiyi, yaşamayı vb.aklınıza gelen ne varsa onlar bilirler ve bu kadar akıllı oldukları halde ne hikmetse chp lidirler bu tiplerin kendi sınıflarından gelip tüm o bildiklerini iddia ettikleri şeyleri 100 le çarpmış Ak partili biriyle siyaset tartışmasına girmeleriyle birlikte yaşadıkları dumur seyredilmeye değerdir.. Bunları içerden vurmak çok eğlencelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir