Anasayfa / GENEL / Başhırsızın üniversite soygunu!
mevlana-uni

Başhırsızın üniversite soygunu!

Konya’daki FETÖ/PDY soruşturmasında, halktan toplanan kurban parası, fitre ve zekatların, örgüte ait kurumlardaki personel tarafından bağışlanmış gibi gösterildiği ortaya çıktı.


Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, Konya’da yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında kayyum atanan Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Sağlık ve Kültür Vakfı (GESAV) ve Mevlana Üniversitesi’nin banka hesaplarında yaptıkları incelemede, çarpıcı ve bir o kadar da akıl almaz vurgunu ortaya çıkardı. Halkın manevi duygularını sömürerek kurban parası, fitre zekat adı altında yardım toplayan FETÖ/PDY’nin bu paraları kendi çalışanları ve aileleri üzerinden ‘bağış’ yapılmış gibi göstererek örgüte aktardığı ortaya çıktı.

Soruşturmada Mevlana Üniversitesi’nde görevli öğretim üyeleri ve çalışanların, ‘bağış’ adı altında GESAV’a belirli aralıklarla makbuz karşılığı para yatırdığı tespit edilmişti. Soruşturma derinleştirildikçe vakfa bağış yapanlar arasında çalışanlarının yakınlarının da bulunduğu belirlendi. Listede adı geçen A.K ve R.K. verdikleri vakfa herhangi bir yardımda bulunmadığını, yapılan işlemlerin bilgileri dışında olduğunu söylemişti.

ÇALIŞANLARI KULLANDI

İncelemede, aylık gelirleri 2 ile 3 bin lira arasında değişen üniversite çalışanlarından A.A’nın toplam 24 bin lira, R.Ç’nin 20 bin lira, R.U’nun 45 bin lira, F.D. ile eşinin 24 bin lira, R.K. ile eşinin 37 bin lira, M.Y’nin 23 bin lira bağışta bulunduğu görülmüştü. Mevlana Üniversitesi çalışanları arasında 108 bin, 91 bin, 67 bin, 55 bin, 52 bin, 47 bin lira nakit bağışta bulunanlar da olduğunu gören müfettişlerin titiz takibi büyük bir vurgunun ilk ipuçlarını verdi.

MAKBUZLAR SAHTE

Müfettişler, çalışanlar tarafından nakit olarak vakfa yatırıldığı gösterilen tutarların, himmet, burs, kurban, zekat, fitre adı altında halkın manevi duyguları sömürülerek toplanan paralar olduğunu ve FETÖ/PYD’nin kuruluşlarında görevli kişilerin adına sahte ‘bağış’ makbuzu kesildiğini belirledi.

İZAHI MÜMKÜN DEĞİL

Vergi Denetim Kurulu’nca hazırlanan raporda, vakıf ve üniversite tarafından toplanan bağışlara ilişkin değerlendirme de yapıldı. Raporda, bağış yaptığı belirlenen kişilerin gelirleriyle yatırdıkları tutarlarının uyumsuz olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca ücret karşılığı çalışan kişilerin çalıştığı yerlere büyük miktarlarda bağış yapmasının mantıklı izahının olmadığı da vurgulandı.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

bylock2

FETÖ’den üç maymun emri!

FETÖ soruşturmalarda izlenecek savunma stratejisini, üyelerine ByLock’la yollamış: Kaçamak yanıt verin. Himmetleri ‘Ailem verdi, arabayı …

pakis

Pakistan’ın FETÖ’sünden yargı darbesi

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin …

hero

FETÖ’nün “hero” rezaleti çözüldü

Darbeci astsubay Gökhan Güçlü’nün giydiği, ‘Hero’ yazılı tişörtün, kardeşi Bahar Güçlü tarafından kargoyla, içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir