Anasayfa / GENEL / Bank Asya’nın içini 9 ayda böyle boşaltmışlar!
bankasya4

Bank Asya’nın içini 9 ayda böyle boşaltmışlar!

Paralel yapının, bankanın elden gittiğini anladıktan sonra bir taraftan tabana “altınlarını, arabanı sat bankanı kurtar” mesajı verirken, diğer taraftan BDDK’dan gizlice bankanın içini boşalttığı ortaya çıktı. Akit’in ulaştığı veriler, Bank Asya’nın deyim yerindeyse sıfırı tükettiğini ortaya koydu.


bankasya3

TMSF tarafından yönetimine el konulan Bank Asya ile ilgili paralel basında çıkan “Yeterlilik rasyonu çok iyi”, “el konulması siyasidir” türündeki açıklamaların safsata olduğu ortaya çıktı. Akit’in ulaştığı veriler, Bank Asya’nın deyim yerindeyse “sıfırı tüketti”ğini ortaya koydu. 2012’de bankanın toplam verdiği kredilerin takipteki kredilere oranı yüzde 4.05 iken, bu oran paralel yapının deşifre olduğu dönemde yüzde 5.59’a, yapılanmaya yönelik operasyonların başladığı 2014 yılında ise rekor bir düzeye ulaşarak yüzde 17.76’ya çıkıyor.

RAKAMLARLA BANK ASYA GERÇEĞİ

Rakamlar TMSF’nin Bank Asya yönetimine el koymasının ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bankanın 2012 yılında verdiği kredilerin yüzde 4.05’nin yani 648 bin lirasının takibe düştüğü belirtildi. Bu rakamın 2013 yılında ise 1.158 milyar TL olduğu, ancak 2014 yılının 9 aylık sürecinde ise olağanüstü bir şekilde artarak yüzde 17.76’ya çıktığı belirlendi. Bank Asya’nın haziran sonunda 1 milyar 561 milyon liralık takipteki (batık) kredileri, 2014 yılının üçüncü çeyrekte 2 milyar 113 milyon liraya çıktı.

BANKANIN İÇİNİ BOŞALTMIŞLAR

Paralel yapının, bankanın elden gittiğini anladıktan sonra bir taraftan tabana “altınlarını, arabanı sat bankanı kurtar” mesajı verirken, diğer taraftan BDDK’dan gizlice bankanın içini boşalttığı ortaya çıktı. 2014’ün sadece 9 aylık döneminde bankanın adeta içi boşaltılarak 2.1 milyardan fazla para bankadan kaçırılmış. Batık kredilerde son bir yılda yüzde 161, 2014’ün 9 aylık döneminde ise yüzde 83 artış oldu. Buna göre bankacılık sektöründe yüzde 2.9 olan takipteki kredi oranı, Bank Asya’da yüzde 17.7’ye ulaştı.

(Yeni Akit)

MEDYAGUNDEM

ercan1

Fox TV’nin FETÖ’cü müdürünün anormal hesap hareketleri

Hrant Dink soruşturmasında tutuklanan FOX TV Haber Müdürü Ercan Gün, Fetullah Gülen talimat verince ne …

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

faruk

FETÖ’cü kirli ilişkiler ağından TÜSİAD Başkanı da çıktı

FETÖ’nün kozmik odalarından Tarkim’in sahibi Faruk Bayındır’ın Türkiye’den nasıl kaçtığına TAKVİM ulaştı. Bayındır, bir gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir