Anasayfa / GENEL / Bak Ayşenur Arslan güvendiğin gazete nasıl çuvalladı?
milliyet-ucak-suriye1

Bak Ayşenur Arslan güvendiğin gazete nasıl çuvalladı?

MEDYAGÜNDEM- Ankara’ya indirilen Suriye uçağıyla ilgili gün boyu en önemli tartışma, o istihbaratın nereden geldiğiyle ilgiliydi. Milliyet’in bugünkü sürmanşeti, “Amerika uyardı F-16’lar indirdi” şeklindeydi.

Milliyet’in tamamen spekülatif ve imzasız iddiasını bu sabah CNN Türk’teki Medya Mahallesi’nde Ayşenur Arslan da “referans” kabul edip, Türkiye’nin kararını eleştirmeye kalkışmıştı. Akif Beki ile de tartışan Arslan, “Milliyet’in Ankara bürosu çok güvenilirdir, ben onlara inanırım” diyerek, Beki’nin spekülatif iddiaya şerh koymasına tepki göstermişti.

Gazetecilik derdi olmayan, son dönemde tribüne oynayan şovlarıyla siyasete oynadığı imajı yaratan Arslan’ın da, onun güvendiği Milliyet’in de foyası ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri istihbaratn ABD’den olmadığını, Türk makamları kaynaklı olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Türk makamlarınca dün Moskova-Şam güzergahında sefer yapan Suriye havayollarına ait ticari bir yolcu uçağının askeri malzeme taşıdığına dair alınan ihbar üzerine, uçağın Ankara Esenboğa Havaalanı’na indirilmesine ve gerekli kontrollerin yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Durumun uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirildiğini ifade eden Ünal, ancak uçağın pilotunun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine, yerel saatle 17.15’te inişin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Uçağın alana inmesini takiben, uçaktaki tüm yolcuların emniyeti ve olabilecek ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemler alındığını bildiren Ünal, yolculara istedikleri takdirde uçağı terk ederek bekleme salonuna geçebilecekleri ve burada ağırlanabileceklerinin bildirildiğini, ancak yolcuların sadece bir kaçının uçaktan ayrıldığını, çoğunluğunun uçakta beklemeyi tercih ettiğini kaydetti.

Ünal, şöyle devam etti:

“Ayrıca olabilecek sağlık sorunlarına anında müdahale edilebilmesini teminen, bir sağlık ekibi ve bir ambulans devamlı hazır bekletilmiş, yolculardan birinin rahatsız olduğuna dair bilgi alındığında uçağa doktor gönderilmiş, ancak ihtiyaç olmadığı cevabı alınmıştır.

Dolayısıyla, yolcuların hayatının ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmüş olmasına ilişkin olarak ortaya atılan endişelerin dayanağı bulunmamaktadır.

Uçağın pilotu, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda tarafımıza bir bilgi vermemiştir.

Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nden uçağın Ankara’dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir.

Büyükelçiliğin Rus yolcularla ilgili bildirimi yapmasını takiben, Bakanlığımız ilgili birimleri arasında gerekli eşgüdüm kurularak, uçaktaki Rus yolcular hakkında düzenli olarak Büyükelçilik yetkililerine bilgi aktarılmıştır.

Konu hakkında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı da bu sabah Moskova Büyükelçiliğimiz tarafından bilgilendirilmiştir.”

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

idlib1

Türkiye İdlib’de ABD’ye izin yok!

Rusya, Suriye’de oluşturulacak güvenli bölgelerin ABD uçaklarına kapalı olacağını duyurdu. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir