Anasayfa / GENEL / Aydın Doğan’ın FETÖ aşkının nedeni belli oldu!
dogan-feto-poas

Aydın Doğan’ın FETÖ aşkının nedeni belli oldu!

POAŞ ve Erk Petrol’de usülsüzlük yaptığı için EPDK’nın 600 milyon TL ceza kestiği Aydın Doğan, paranın üzerine yattı. Paralel mahkemeleri ayarlayıp cezayı 35 milyona indirdi. Şimdi onu da ödemek istemiyor.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 28 Şubat’ın sivil ayağına ilişkin başlattığı soruşturmanın Doğan Grubu’na ve Petrol Ofisi’ne (POAŞ) sıçraması üzerine eski dosyalar tek tek aralanmaya başladı. Akaryakıt kaçakçılığı görüntülerle tescillenen Aydın Doğan’ın o dönem sahip olduğu POAŞ ve Erk Petrol üzerinden lisanssız akaryakıt bayilerine satış yapmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kestiği cezaları paralel mahkemelerin kıyağıyla ödemediği ortaya çıktı.

35 MİLYONU DA ÖDEMİYOR
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Yasal mücadelemiz sürüyor. Usülsüz işlemler üzerine kesilen cezalar Danıştay’dan döndü. Şu anda halen hukuk mücadelesi veriyoruz” dedi. Petrol Ofisi ve Erk Petrol’e usülsüz faaliyetleri nedeniyle kurulun 600 milyon TL ceza kestiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Bu miktar mahkemelerce farklı yorumlanarak 35 milyon TL’ye düşürüldü. Mahkeme kararına uyularak düşürülen para cezalarına ilişkin kurul kararlarına da Danıştay 13’üncü Dairesi’nde yeniden dava açıldı. Danıştay 13’üncü Dairesi davayı reddetti. Bu red kararı lisans sahibi Petrol Ofisi ve Erk Petrol tarafından Dava Dairesi’nde temyiz edildi. Temyiz henüz sonuçlanmadı.” Doğan’ın 35 milyonluk cezayı itirazi kayıpla ödediği, ancak geri almak için mahkemeye başvurduğu öğrenildi.

CEZA 600 MİLYON TL
EPDK, 2006’da Petrol Ofisi ve Erk Petrol’ün lisanssız bayilere akaryakıt sattığını tespit etmişti. İki şirkete toplam 600 milyon TL ceza kesmişti. Erk Petrol’e lisanssız 141 kişiye akaryakıt ikmali yaptığı gerekçesiyle 100 milyon 738 bin 860 TL, Petrol Ofisi’ne de 698 ayrı lisanssız gerçek ve tüzel kişiye akaryakıt ikmali için toplam 498 milyon 693 bin 80 liralık ceza tebliğ etmişti.

17’DE 1’E İNDİRTTİ
EPDK’nın, Petrol Piyasası Kanunu’nda yer alan 7. maddesi kapsamında kestiği cezayı Danıştay 13. Dairesi onamıştı. Ancak Paralel Yapı’ya yakın mahkeme üyelerinin etkisiyle Danıştay Dava Daireleri, EPDK’nın kararını bozmuştu. Daire Enerji Üst Kurulu’nun 7. madde kapsamında değil, 19. maddenin 3. fıkrasına göre ceza kesmesi gerektiğine yönelik karar vermişti. Bunun üzerine EPDK Erk Petrol için verdiği cezayı 6 milyona, POAŞ için verdiği cezayı da 29 milyon 400 bin TL’ye indirmek durumunda kalmıştı. Yani Aydın Doğan, Paralel Mahkeme üyeleri aracılığıyla POAŞ ve Erk Petrol’e verilen 600 milyonluk cezayı 17’de bir oranında indirtti. Aydın Doğan, indirilen miktarı dahi ödememek için direniyor.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

murat

Aydın Doğan’dan KK’nın FETÖ yürüyüşüne “yazar” hizmeti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasına PKK, DHKP-C gibi terör örgütlerini alarak FETÖ için yaptığı …

arman6

Ayşe Arman’ı da kov Aydın Doğan!

İrfan Değirmenci’yi siyasi pozisyon aldığı için kovan Aydın Doğan aynı kural ihlali yapan Ayşe Arman’ı …

chp1

Aydın Doğan ve tetikçileri bu habere itibar etmedi!

Star gazetesinde Ahmet Kekeç’in “FETÖ’nün CHP imamı Enis olamaz” başlıklı yazısı şöyle… Şimdi neden sustuğunu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir