Anasayfa / GENEL / Avrupa’dan Aydın Doğan medyasına ders gibi açıklama
dogan-avrupa

Avrupa’dan Aydın Doğan medyasına ders gibi açıklama

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Anna Brasseur, İstanbul Adliyesi’ndeki terör saldırısında şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğraflarının yayımlanmasına ilişkin, “Kiraz’ın çocukları, eşi, arkadaşları bu fotoğrafı gördü. Gazetelerin görevi bu değil. Basın özgürlüğü sorumluluk da gerektiriyor” dedi.


Brasseur, medyanın özgür olması gerektiğini ancak basının özel hayatın gizliliği konusunda sorumlu davranmasının da önemli olduğunun altını çizdi. Şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğraflarının yayımlanmasının ardından YouTube ve Twitter’a erişimin engellenmesine ilişkin sorular üzerine, Kiraz’ın ailesinin bu fotoğrafları görmesinin “berbat” bir durum olduğunun altını çizdi.

Dışardan konuşmak kolay

Brasseur, “Anladığım kadarıyla koruma yapılmış. Fotoğraf teröristler için propaganda” dedi. Brasseur, Kiraz’ın çocukları, eşi, arkadaşlarının bu fotoğrafı gördüğünü ve gazetelerin bunu gösterme görevinin olmadığını vurguladı. “Dışarıdan biri olarak bu konularda yorum yapmanın kolay olduğu” itirafını da yapan Brasseur, şu değerlendirmede bulundu:

“Medyanın da sorumluluğu var. Evet basın özgürlüğü ama sorumluluk olmadan özgürlük olmaz. Kişisel haklar korunmalıdır. Bir elde özgürlük diğer elde ise kişisel hakların korunması ve güvenlik var. ”

(ZEYNEP TUĞRUL/STAR)

MEDYAGUNDEM

kiraz2

Yazıklar olsun sana Kılıçdaroğlu!

DHKP-C’li teröristler tarafından katledilen savcı Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz, Kılıçdaroğlu’nun ‘adalet’ yürüyüşüne isyan etti: …

kiraz

Yine Anadolu Adliyesi yine skandal karar

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 31 Mart 2015 günü DHKP-C’li teröristlerce hain bir şekilde şehit edilen Cumhuriyet …

basbakan

Türkiye aleyhine oy veren PKK’lı vekillerden hesap sorulacak

Başbakan Yıldırım, AKPM’nin kararlarıyla ilgili, “Gereken yapılacak” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, AKPM’nin Türkiye’yi siyasi denetim …

1 Yorum yapıldı

  1. bu sözleri temel insan hakları ilkelerinden bihaber Doğan medya Kuruluşu çalışanlarının işitmesi Lazım. Biz zaten bu bilinçle yaşıyoruz. Özgürlük, sorumluluktur! İşte olay budur. Sorumlu davranmazsan özgür falan olmazsın kardeşim o kadar bu kişisel yaşamda da böyledir, toplumsal hayatta da. Özgürlük alanımız başkasının özgürlük alanının başladığı noktayla sınırlıdır. Sen bu noktayı aşar, başkasının yaşam Alanına sorumsuzca, tecavüz edersen o noktadan itibaren artık suç işlemiş olursun ve devreye hukuk girer, sonuçlarına da katlanırsın ağlamazsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir