Anasayfa / GENEL / Akit 5 Ağustos provokasyonunu deşifre etti
akit-silivri

Akit 5 Ağustos provokasyonunu deşifre etti

Ergenekon Davası’nın görüldüğü mahkeme basılarak Silivri Gezi’ye dönüştürülecek, maçlarda onbinler kışkırtılacak, üniversiteler karıştırılacak…

CHP ile İP’in de desteklediği hükümet karşıtı marjinal sol gruplar ile ulusalcı oluşumların 5 Ağustos’ta Ergenekon Davası’nın görüldüğü mahkemeyi basmayı planladığı hatta hapishaneyi basarak tutukluları kaçırma gibi fikirlerin tartışıldığı belirtildi. Ulusalcı grupların 5 Ağustos’un ardından, protestoları yeniden Türkiye geneline yaymak istedikleri, lig maçlarının başlamasıyla birlikte statları dolduran onbinleri hükümete karşı kışkırtmaya çalışacakları ileri sürülürken, üniversitelerin açılmasıyla birlikte de, buralardaki gençliği kullanarak büyük olaylar çıkarmak istedikleri öğrenildi.

İşte Yeni Akit’in o haberi:

(…)

CHP ile İP’in de desteklediği hükümet karşıtı marjinal sol gruplar ile ulusalcı oluşumlar işbirliği içinde hareket ederek, Silivri’yi Gezi’ye dönüştürmeyi; 5 Ağustos’ta Ergenekon Davası’nın görüldüğü mahkemeyi basmayı plânlıyor.

“SİLİVRİ ‘GEZİ PARKI’ OLACAK”

Gezi Parkı eylemleriyle ülkeyi yakıp yıkan, devleti milyarlarca lira zarara uğratan, hükümeti devirebilmek için teröristlerle işbirliğine gidenler, ikinci raunda hazırlanıyorlar. Gezi’de ‘milletin iktidarı’nı deviremeyen karanlık çevrelerin, 5 Ağustos’ta Silivri’de görülen Ergenekon Davası’nın karar gününde benzer bir kalkışmada bulunmaya hazırlandıkları öğrenildi.

CHP: HAYDİ SİLİVRİ’YE

Başta İşçi Partisi ve CHP olmak üzere, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Halk Evleri (HE), Sanatçılar Girişimi, Vardiya Bizde Platformu, Tüm Genlik Birliği (TGB), Genç Türk gibi ulusalcı gruplar, Gezi Parkı’nı Silivri’ye taşımak istiyorlar. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “AKP’nin demokrasi ve insanlık dışı bu hukuksuzluğuna en büyük yanıt 5 Ağustos’ta Silivri’de verilecektir. Silivri hapishanesinin önünü, özgürlük alanı haline getireceğiz. 5 Ağustos’tan önce oraya gidip orada özgürlük şöleni yapacağız. Orayı da Gezi Parkı haline getireceğiz. Silivri önündeki özgürlük buluşmasına herkesi çağırıyoruz. Biz de CHP olarak orada olacağız” diyerek, insanları Silivri’ye davet etti.

İP: HÜKMÜMÜZÜ AÇIKLAYACAĞIZ

Maoist İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Hasan Basri Özbey de konuyla alakalı yaptığı açıklamada, Ergenekon Davası’nda, yargılamanın bitirildiğini ve kararın 5 Ağustos’ta açıklanacağını belirterek, “Türk Milleti hükmünü vermiştir. Millet hükmünü 5 Ağustos’ta açıklayacak. Silivri Ovası, Özgürlük Ovası olacak. Ağustos ayı başından itibaren Silivri Ovasında özgürlük nöbeti tutacağız. Yurttaşlarımızı, büyük özgürlük buluşması için Silivri’ye bekliyoruz” dedi.

TGB: İSTANBUL’U ABLUKA ALTINA ALACAĞIZ

İşçi Partisi’nin gençlik yapılanması olan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ise, “Türkiye çapında 70 ilden gelen 200 kadromuz ile İstanbul’u abluka altına alacağız. İstanbul’da 6 farklı merkezde stantlar açıp çalışma yürüteceğiz. Yine gençliğin coşkusuna ve heyecanına uygun yaratıcı tarzımızla propaganda çalışması yürütüp, hep bir ağızdan söyleyeceğimiz marşlar, klipler hazırlayacağız. Türkiye’nin dört bir yanından otobüsler kaldıracağız. Gençlik tüm coşkusu, heyecanı, kararlılığıyla 5 Ağustos’ta Silivri’de olacak” açıklamasında bulundu.

ULUSALCILAR TOPLANIYOR…

Sanatçılar Girişimi Sözcüsü Ataol Behramoğlu ise Ergenekon Davası’na bakan savcıları ve hâkimleri tehdit etti. Behramoğlu, “Bazen 13. Ağır Ceza savcı ve yargıçlarının kendilerini hukukçu mu yoksa zindan bekçisi gibi mi hissettiklerini merak ediyorum. Özel yetkileri de elinden alınmış olan bu mahkemenin üyeleri, hangi kinin, nefretin, hangi öç almanın peşindeler? Toplumda hiçbir inandırıcılıkları kalmadığının, artık bir yargılama kurumu gibi değil, engizisyon heyeti olarak algılandıklarının farkında değiller mi?” ifadelerini kullandı. ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan da, “Herkesi yurttaşlık görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Taksim direnişinin sonuçlarının bu davalara yansıması gerekir. 5 Ağustos’ta Silivri’de olacağız” dedi.

SİLİVRİ’DE FRANSIZ İHTİLALİ Mİ?

Gezi Parkı eylemlerinde bulunan herkes Silivri’ye çağrılırken, hükümeti devirmek isteyen karanlık güçlerin burada çok büyük bir kalabalığın toplanmasını hedeflediği ileri sürülüyor.

UÇUK TEKLİFLER

Duruşmadan önce cezaevinin önünde Gezi Parkı’ndaki gibi kamp kuracak olan eylemciler, 5 Ağustos’ta ise hapishaneyi basarak tutukluları kaçırmaya kalkışabilecekleri gibi uçuk fikirler bile ileri sürebiliyorlar. Bu kendini bilmezlerin Fransız İhtilali’nden esinlendikleri belirtiliyor. Hatırlanacağı gibi Parisliler 14 Temmuz 1789’da Bastille Hapishanesi’ne saldırarak buradaki tutukluları kaçırmış ve milliyetçilik akımını başlatmışlardı.

KARANLIK GÜÇLER LİG MAÇLARINI BEKLİYOR

Ulusalcı grupların 5 Ağustos’un ardından, protestoları yeniden Türkiye geneline yaymak istedikleri, lig maçlarının başlamasıyla birlikte statları dolduran onbinleri hükümete karşı kışkırtmaya çalışacakları ileri sürülüyor. Holiganlar aracılığıyla maçlarda hükümetin protesto edileceği, maçlar sonunda da takım taraftarlarının çatıştırılarak büyük sokak olaylarının çıkarılmak istendiği gelen bilgiler arasında.

ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI BEKLENİYOR

Sokak eylemleriyle ülkedeki huzur ortamını bozmak isteyenlerin diğer bir beklentisi ise üniversiteler. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte eylemlerine devam edecek olan gruplar, buralardaki gençliği kullanarak büyük olaylar çıkarmak istiyorlar. Nitekim Aydınlık gazetesi ‘Ata’m izindeyiz dedik ama izinler bitti’ diyerek, üniversitelileri Silivri’ye ve eylemlere çağırdı.

MEDYAGUNDEM

izmir

CHP’nin inadı İzmir’i felç etti

Büyükşehir Belediyesi, ‘Bunlar uzun yol gemisi’ uyarılarını hiçe sayıp körfez için 15 gemi aldı. Büyük …

chp9

Bu bir dramdır; CHP’nin milyon yalanı elinde patladı

CHP mitingine 61 ilden 38 bin kişinin taşındığını belgeleyen liste ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği …

chp8

Bir CHP rezilliği

CHP’li vekiller sözde adalet yürüyüşü sonrası CHP’nin Maltepe’de yaptığı mitingin fotoğrafları yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazlıçeşme …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir