Anasayfa / GENEL / Ak Parti’den Hürriyet yazarı Özdil için suç duyurusu
ozdil

Ak Parti’den Hürriyet yazarı Özdil için suç duyurusu

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil’in bir televizyon kanalında Soma’da hayatını kaybedenlere yönelik ifadeleri nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Turan suç duyurusuna ilişkin açıklamasında, “Geçtiğimiz hafta Soma’da yaşanan ve 301 işçi kardeşimizin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan elim hadise, hepimizin yüreğini burkmuş, toplumumuzda zor onarılacak yaralar açmıştır. Ancak, bu olay sırasında, dünyanın bir çok coğrafyasında yas ilan edilmesine rağmen, ülkemizdeki bazı kesimlerin bu acıyı siyasi hesaplarına alet etmeye yönelik gayretleri Türk Milleti için büyük bir hayal kırıklığıdır” dedi.

Turan, şunları kaydetti:

“Gazetelerde genellikle çift satır aralığıyla yazdığı yazılarının başlıkları ve içerikleri nedeniyle birçok kesim tarafından ‘Yılın Irkçısı’ gibi ödüllere layık görülen sözüm ona bir gazetecinin, ‘Beşiktaş’ta helikopter havadan taş atıyor!’ gibi mantık dışı ifadelerle halkı ayaklandırmaktan başka yayın amacı olmayan bir televizyon kanalında sarfettiği sözler suç teşkil etmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nun 130 uncu maddesinde belirtilen ‘Kişinin hatırasına hakaret’ ve 216. maddesinde belirtilen ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlarını defalarca işleyen Yılmaz Özdil hakkında, bugün Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.

TÜM TÜRKİYE’YE SUÇ DUYURUSU ÇAĞRISI

Bizler gibi, başta Soma şehitlerimizin yakınları olmak üzere, birçok vatandaşımız, görevini yapmayan Basın Konseyi’nin yerine, suç duyurusunda bulunmalıdır. Umudumuz, basın kurumlarında, toplumumuzun ortak medeniyet hafızasından beslenen, halka kin ve nefretle değil de sorumlulukla bakabilen, yazar olmanın hakkını verebilen kişilerin sayısının artmasıdır. Savcılık işlemlerinin sabırla takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

ÖZDİL VE ALDOĞAN’A SUÇ DUYURUSU YAĞIYOR
Soma’daki maden faciasında ardından yazıları ve söylemleriyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri” iddiasıyla Özdil ve Aldoğan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Soma’da yaşanan ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasının ardından yazıları ve söylemleriyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçunu işledikleri iddiasıyla gazeteciler Yılmaz Özdil ve Yazgülü Aldoğan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen avukat Ali Çezik, “şüpheli” olarak gazeteciler Özdil ve Aldoğan’ın isimlerinin bulunduğu dava dilekçesini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. Dilekçede, Soma’da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasının Türkiye’de olduğu gibi dünyada da üzüntüye sebep olduğu hatırlatılarak, “Ancak adı geçen gazeteciler, görsel ve sosyal medya üzerinden ülkece yas halinde olduğumuz bir dönem ve hassasiyete yakışmayacak yorumlarda bulunarak, hakaret edici, aşağılayıcı, tahrik edici üslup kullanmışlardır” denildi.

“Yılmaz Özdil’in katıldığı bir televizyon programında ölen işçilere yönelik ‘bu ölümü hak ettiler’ minvalinde dehşet verici ve bölücü bir dil kullanarak yorum yaptığı” iddia edilen dilekçede, Yazgülü Aldoğan’ın ise ölenlere “şehit” denilmesini eleştirerek “ne şehidi … yoluna giden niyazi onlar” şeklindeki ifade kullandığı belirtilen dilekçede, bu açıklama ve yorumların, bu acı olay üzerine fikir açıklaması olamayacağı kaydedildi. Dilekçede, Özdil ve Aldoğan hakkında “basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan dava açılması istendi.

MEDYAGUNDEM

ozdil

Özdil KK’yı bitirdi; FETÖ’cülerle adalet aranmaz

Sözcü yazarı, FETÖ’den tutuklanan Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını bahane ederek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı …

portakal

FETÖ artığı Portakal’dan yalanla algı operasyonu

Yayında ‘AK Parti milletvekili aday adayı avukat Murat Efe’nin hakim olarak atandığını’ söyleyen Fatih Portakal’a, …

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-11-05 08:02:15Z | http://piczard.com | http://codecarvings.comÿ':W

KK’ya “hain” dedi

Katıldığı bütün seçimlerde kaybeden CHP Lideri’ni hedef alan Yılmaz Özdil, partililerin geri zekalı yerine konduğunu …

1 Yorum yapıldı

  1. ya bunlar bu cesareti nasıl buluyorlar kendilerinde, tasmalarını tutanlar nasıl motive ediyor bunları da böyle pervasız hakaret edebiliyorlar, göremiyorlar mı tasmalarını tutanların günleri artık sayılı ve temizlenecek bu ülkeden artık… ama belki de bu pervasızlıklarının sebebi son barutlarını da kullanmadan cephelerini bırakmak istememelerindendir, zira ak-kara artık meydanda, herkes açık oynuyor, ülkem ve dolayısıyla ümmet için güzel günler yakında… o avrupanın hasta adamına verilen narkozun etkisi artık geçiyor, o hasta adam hele bir doğrulsun, hele bir geçirsin eline sopayı, hele bir düşsün mirasının peşine, e o zaman seyreyleyin gümbürtüyü siz, inşallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir