Anasayfa / GÜNDEM / Ak Parti MKYK’sından son kulisler!
kulis

Ak Parti MKYK’sından son kulisler!

Erdoğan sonrası partinin yol haritasını belirlemek üzere toplanan Ak Parti MKYK’da Genel başkan seçim sürecinin yanı sıra Genel Başkan’ın kim olacağına dair de görüşler ortaya konuldu. HABER 10, Ak Parti MKYK’sından kulisleri yazdı…

Başbakan Erdoğan’ın dünkü seçimde Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine bütün dikkatler bugünkü parti MKYK toplantısına kilitlendi. Ak Parti’nin en üst karar mercii olan Merkez Karar ve Yürütme Kurulu(MKYK) bugün Başbakan ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 4.5 saat süren toplantısında 27 Ağustos 2014 tarihinde olağanüstü kongre kararı aldı.

TOPLANTIDA BAŞBAKAN ADAYLARI DA KONUŞULDU

Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, toplantı devam ederken çıkıp gazetecilere kararı duyurdu. Ancak merak edilen kimin genel başkan adayı olacağı idi. Çelik, isimler üzerinde durulmadığını ifade etti. Ancak, aldığımız bilgilere göre toplantıda birçok isim telaffuz edildi.

Haber10’un kulislerden elde ettiği bilgiye göre, üyeler birer birer söz alarak Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım, Abdullah Gül ve Bülent Arınç ismini zikretti.

ÇOĞUNLUK AHMET DAVUTOĞLU DEDİ

MKYK üyelerinin çoğunluğu Genel Başkanlık ve Başbakanlık için Ahmet Davutoğlu’nun ismini telaffuz etti ve gerekçelerini belirterek Davutoğlu ismini önerdi.

Davutoğlu’ndan yana tercih yapan MKYK üyelerinin, çözüm süreci, Yeni Türkiye hedefi, paralel yapı ile mücadele ve Türkiye’nin büyüme idealini taşıyan kişiler olduğu belirtiliyor.

Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş başta olmak üzere genç üyelerin tercihi Davutoğlu yönünde gerçekleşti. Gül, diyenler azınlıkta kaldı.

3 DÖNEM SINIRINDA OLANLAR GÜL DEDİ

MKYK üyelerinin çoğunun Ahmet Davutoğlu ismini önermesinin yansıra başta Bülent Arınç ve Beşir Atalay olmak üzere bazı bakanlar ve 3 dönem sınırında olanlar Abdullah Gül ismini önermesi dikkat çekti.

Aynı kişilerin 3 dönem sınırını böylece kaldırmak ve yeniden milletvekili olma yolunu açmayı hedefledikleri kulislerde konuşulan diğer bir bilgi.

Ak Parti MKYK toplantısının devam ettiği dakikalarda Abdullah Gül’ün “cumhurbaşkanlığı sürem bitince partime geri döneceğim” açıklamasını yapması da toplantı ortamında buz gibi bir havanın esmesine neden olduğu gözlendi. Bazı üyeler bu açıklamayı “siyasete müdahale ve tarafsızlığını yitirmesi” şeklinde değerlendirildi.

Bülent Arınç açıkça Gül ismini önermesine rağmen birkaç kişinin de Bülent Arınç ismini genel başkanlık için önermesi de dikkat çekti.

İŞ ÇEVRELERİNE YAKIN ÜYELERİN TERCİHİ BİNALİ YILDIRIM

MKYK toplantısında çeşitli iş çevreleri ile yakınlığıyla bilinen üyelerin Binali Yıldırım ismini önerdiği de kulislerden sızan bilgiler arasında.

Çoğunluğun Ahmet Davutoğlu ismini zikrettiği toplantıda, Abdullah Gül ve Binali Yıldırım diyenlerin sayısı neredeyse eşit çıktı.

Böylece, Abdullah Gül’ün partideki kahir ekseriyet tarafından istendiği şeklindeki söylemler de boşa çıktı.

YENİ TÜRKİYE, YENİLENMİŞ AK PARTİ İSTEYENLERİN TERCİHİ DAVUTOĞLU

Kısaca toplantıda, genç, idealist, entelektüel, yeni Türkiyeci, barış sürecini destekleyen, İslami hassasiyete sahip ve büyük Türkiye davasını önde tutanların Ahmet Davutoğlu yönünde tercih kullanmaları, 3 dönem sınırında olanların Abdullah Gül demeleri, İş çevreleri ile iç içe olanların da Binali Yıldırım ismini öne çıkarmaları şeklinde bir fotoğraf ortaya çıktı. (HABER 10)

MEDYAGUNDEM

bassj1

PKK’nın hamisi ABD’den PKK’nın adını anmadan kınama!

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden AK Parti’li yöneticiler Orhan Mercan ve Aydın Ahi’nin PKK’lı teröristlerce öldürülmesine ilişkin …

akparti

ABD’nin ‘kara gücü’ teröristler Ak Partilileri katlediyor!

Diyarbakır ve Van Ak Parti ilçe başkan yardımcılarına yapılan suikastın yankıları sürerken, AK Parti Hakkari …

pkk4

Şu alçak katilleri Almanya “özgür basın” diye koruyor!

AK Parti Lice İlçe Başkan Yardımcısı Orhan Mercan ile AK Parti  Özalp İlçe Başkan Yardımcısı …

1 Yorum yapıldı

  1. Kurban olayım Davutoğlu’na

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir