Anasayfa / GENEL / AB’nin çöküşüne İtalya odunu!
italya

AB’nin çöküşüne İtalya odunu!

Başbakan Matteo Renzi’nin istediği anayasa değişikliği Pazar günü yapılan referendumda sandık çıkış anketlerine göre reddedildi.

Çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu ülkede, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosunun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen anayasa değişikliğine ilişkin referandumda oy verme işlemi yerel saatle 23.00’da (TSİ 01.00) sona erdi.

KATILIM YÜZDE 65
İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı ilk bilgilere göre, referanduma İtalyan halkının ilgisi yüksek oldu. Bakanlık, İtalya’da kayıtlı 46 milyon 714 bin 950 seçmenden yüzde 65’inin oy kullandığını açıkladı.

HAYIR OYU YÜZDE 60’A YAKIN
İtalyan RAİ kanalının yayınladığı ilk tahminlere göre, referandumda ‘hayır’ oyu kullananların oranı yüzde 57 ila 61. Mediaset ve La7’nin ilk tahminlerine göre de anayasa reformuna karşı çıkanların oranı yüzde 60 dolayında.

Başbakan Matteo Renzi yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.

BU SONUÇLAR NE ANLAMA GELİYOR

İtalyanların referanduma hayır demesi aynı zamanda AB karşıtı bir tutum sergileyen muhalefetin elini güçlendirmiş oldu. Referandum öncesi halkın hayır demesi ve Başbakan Renzi’nin istifasıyla birlikte İtalya’nın AB’den kopacağı yorumları yapılıyordu. Bu sonuçlarla birlikte İtalya’yı tıpkı İngiltere’deki gibi bir brexit sürecinin beklediği belirtiliyor.

EURO DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBETTİ
Öte yandan Euro, Dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. Referandum öncesi ‘hayır sonucu’nun istikrarsızlağa neden olacağı ve AB’yi ekonomik olarak etkileyecek sonuçlara neden olabileceği söyleniyordu.

RENZİ’NİN İSTİFASI

Referanduma ‘hayır’ diyen muhalefet, hükümetin elinin fazlasıyla güçleneceği ve güçler ayrılığı ilkesinin zarar göreceği endişesindeydi. Başbakan Renzi referandumdan ‘hayır’ çıkması durumunda istifa edeceğini açıklamıştı. Bu sonuçların ardından İtalya’da başbakanın istifası ve erken seçime gidilmesi bekleniyor.

MEDYAGUNDEM

avrupa5

Avrupa’nın dört bir yanında terör paniği

Dün İngiltere’de 23 kişinin öldüğü terör saldırısının ardından birçok ülkede terör seviyesi en üst seviyeye …

sokak2

Avrupa’daki polis şiddetinden çok kaygılıyız absjglggfd!

Hollanda’da Feyenoord’un, Excelsior’a yenilerek şampiyonluğu son haftaya bırakmasının ardından polisler ile taraftarlar birbirine girdi. Hollanda …

erdogan5

Erdoğan’dan Avrupa’ya sert eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 55. yılı dolayısıyla verilen gala yemeğinde konuştu. AKPM’nin Türkiye hakkındaki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir