Anasayfa / GENEL / Erdoğan’dan Avrupa’ya sert eleştiri
erdogan5

Erdoğan’dan Avrupa’ya sert eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 55. yılı dolayısıyla verilen gala yemeğinde konuştu. AKPM’nin Türkiye hakkındaki siyasi denetim kararına sert tepki gösteren Erdoğan, “Fransa OHAL şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, bizi denetim sürecine almaları ayıptır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 55. yılı dolayısıyla verilen gala yemeğinde konuştu. AKPM’nin Türkiye hakkındaki siyasi denetim kararına sert tepki gösteren Erdoğan, “Fransa OHAL şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, bizi denetim sürecine almaları ayıptır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları;

“Kuruluşundan bu yana Anayasa Mahkemesi çalışmalarında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu sonrasında üye sayısı değişen AYM’nin yeni yapısının ülkemize, kurumumuza hayırlı olmasını diliyorum. İnsanla devlet arasındaki bağın adı adalettir. Bugün bir yerde güvenlik sorunu varsa, orada asıl sıkıntı adaletin olmayışıdır. Bir yerde sefalet, yoksulluk almış başını gitmişse, orada da asıl sorun, adaletin işleyişindeki aksaklıklardır.”

“Adalet duygusunun kaybolduğu bir yerde toplumsal bütünlüğü ayakta tutmak mümkün değildir. Herhangi bir yerde asayiş sağlandığı zaman ilk tesis edilen kurum adalet kurumudur. Terörle mücadeleyi kendi toplumunun güvenliği için hak görenlerin, sıra başkalarına geldiğinde farklı tavırlar içine girmesi adaletsizlik değil midir? Afrika’da açlıktan ölen çocuklarla, Batı’da obezite tehditi geçiren çocukları mukayese etme kolaylığına kaçmıyorum.”

“EN HAFİF İFADESİYLE AYIPTIR”

“Türkiye demokrasi ve hukuk devleti konusundaki kararlılığını 15 Temmuz’da ibra etmiş bir ülkedir. Türk milleti hür iradesiyle tercih yapmıştır. Herkes buna saygı göstermek zorundadır. Türkiye söz konusu olduğunda riyakarlıkta sınır tanımayanlardan adaleti zaten beklemiyoruz. Ama hiç değilse, kendi koydukları kurallara birazcık saygı göstermeyi ümit etmenin hakkımız olduğunu düşünüyorum. Fransa OHAL’de seçime gidince ses çıkarmayanların, üstelik bir darbe girişiminin ardından Türkiye de aynısını yaptı diye bizi denetim sürecine alması en hafif tabiriyle ayıptır. Bugünler gelip geçecek. Herkesin doğruları ve yanlışları ibret vesikası olarak ortada olacaktır. Doğru bildiğimiz yolda ilerlemeyi sürdüreceğiz.”

MEDYAGUNDEM

erdogan-merkel

Almanya’yı Erdoğan korkusu sardı

G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz’da Almanya’ya gidecek olan Erdoğan’ın Türk halkıyla buluşmak için düzenlenecek etkinlik …

erdogan

Kredi kuruluşları Türkiye’ye kumpas yapıyor

TİM Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayi üretimindeki tırmanışın devam etmesi büyümenin üretime dayalı olduğunu …

erdogan-onay

Katar’a Türk askerine jet onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’a Türk askeri üssü kurulmasını içerden maddeyi onayladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir