Anasayfa / GENEL / ABD’nin terörist dadısının neden geldiği anlaşıldı!
gurk

ABD’nin terörist dadısının neden geldiği anlaşıldı!

Türkiye’nin Afrin’de gösterdiği kararlılığın ardından apar topar yapılan ziyaret “yine oyalama taktiği” olarak yorumlandı.

Türkiye’nin Afrin ve PYD konusundaki kararlılığı Amerika’yı harekete geçirdi. Rakka ve Haseke’de terör örgütü PKK’yı ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel Danışmanı Brett McGurk, Afrin hareketi öncesi soluğu Türkiye’de aldı.

OYALAMA TAKTİĞİ DEVREDE

Türkiye’nin Afrin’e yapacağı harekâtta kararlılığını sürdürdüğü ve sevkiyat yaptığı dönemde, ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Ankara’ya geldi. McGurk, Ankara’da Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı’nda teknik düzeyde temaslarda bulundu. McGurk’ın apar topar Türkiye’ye gelmesi “ABD, Türkiye’yi oyalama taktiğini devreye soktu” yorumlarına neden oldu.

SAHADA OLACAĞIZ MESAJI

ABD’li diplomat, PYD’ye verilen ağır silahlar ve Rakka operasyonu konusunda bilgi verdiği öğrenildi. Görüşmelerde, Afrin konusu gündeme geldi. TSK, iki gün önce Afrin’e yönelik müdahalede bulunmuş ve YPG’yi bombalamıştı. Terörle mücadelede kararlılık mesajı veren Türkiye, bundan sonraki adımlarda da sahada olacağını McGurk’a verildi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE ZAMAN KAZANDIRMA STRATEJİSİ

ABD yetkililerinin yaptığı çelişkili açıklamalar ve McGurk’ın ziyareti, Türkiye’nin Afrin’e yapmayı planladığı operasyon öncesi oyalama taktiğini devreye soktu. Güvenlik kaynakları ABD’li yetkililerin yaptıkları ziyaretler ve söyledikleri sözlerin taktiksel hamleler ve PYD/YPG’ye koridor açmak için zaman kazanma stratejisi olduğunu belirtti.

-YENİŞAFAK-

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir