Anasayfa / GENEL / ABD ve DEAŞ yeni oyun peşinde
deas

ABD ve DEAŞ yeni oyun peşinde

ABD ve Bağdat yönetim terör örgütü PKK’yı Sincar’da olduğu gibi Kerkük’te de kalıcı hale getirmek için DEAŞ’ın saldırılarına göz yumacağı iddia edildi.

Irak istihbaratının Kerkük valisi ve güvenlik birimlerine yolladığı bilgi notunda, terör örgütü DEAŞ’ın Kerkük’e sızmaya başladığı ve yakın bir tarihte büyük bir saldırıya hazırlandığı bildirildi.

ABD ve Bağdat yönetim terör örgütü PKK’yı Sincar’da olduğu gibi Kerkük’te de kalıcı hâle getirmek için DEAŞ’ın bu saldırısına göz yumacağı öne sürülüyor.

70 TERÖRİST SIZDI

Türkiye Gazetesinin haberine göre; DEAŞ Kerkük’e Türkmen bölgesi ve Kürt Peşmerge güçlerinin olduğu iki noktadan saldıracak. Kerkük-Bağdat yolunu kapatmaya çalışacak olan teröristler, bölgeye ağır silahların gelmesini engellemeye çalışacak.

Rapora göre hali hazırda 70 DEAŞ’lının şehir merkezine sızdığı ve dışarıdan saldırı başladığında bu teröristlerin de geçen yıl ekim ayında olduğu gibi belli başlı kurumlara saldıracağı bildiriliyor.

ÇATIŞMA 8 GÜN SÜRMÜŞTÜ

Geçtiğimiz yıl Irak ordusunun ABD destekli büyük Musul operasyonun başlamasının hemen sonrasında 24 Ekim günü DEAŞ, Kerkük’e önce sızmış ve şehrin 21 farklı bölgesinde çatışma başlatmıştı. İstihbarat raporlarında Kerkük’e bir saldırının olacağının net bir şekilde iletilmesine rağmen tedbir alınmamış ve teröristlerle çatışma 8 gün sürmüştü.

Şehrin yanı başındaki Havice kasabası hali hazırda DEAŞ’ın kontrolünde. Buradaki DEAŞ’lıların tamamı eski Irak lideri Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusunda görev yapmış bölgeyi çok iyi bilen asker kökenlilerden oluşuyor.

DEAŞ’lı teröristlere, Musul’dan kaçan 900’ü aşkın militanın daha eklenmesinin ardından teröristlerin daha büyük bir saldırı gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Bölgedeki yerel yetkililer, ABD’li askeri danışmanların ve Bağdat yönetiminin olan bitene sessiz kalmasının arkasında yatan gerçek sebebinin, hali hazırda kentin 27 km dışına getirtilen ve tamamı Şiilerden oluşan paramiliter Haşdi Şabi militanların konuşlandırılmış olmasının yattığını belirtiyor.

PKK VE HAŞDİ ŞABİ GİRECEK

Yetkililer, son bir yıldan bu yana Kerkük’te iki resmî irtibat bürosu kuran terör örgütü PKK’nın da bu saldırının ardından Bağdat ve ABD’liler tarafından, Rakka ve Suriye’nin kuzeyinde olduğu gibi sahte bir kazanç hikâyesi ile PKK’yı Kerkük’te yasallaştırmayı hedefliyor.

PKK’nın şehirde kalıcı hale gelmesine Bağdat yönetiminin Sincar’da olduğu gibi sessiz kalacağını düşünen Iraklı diplomatlar, bu durumun Erbil ile Bağdat arasında yeni bir gerginlik alanı oluşturacağı görüşünde. Zira Kürt yönetiminin, PKK’nın Bağdat tarafından Sincar’a yerleştirilmesine tepkiler göstermesine rağmen teröristler bölgeyi terk etmemişti.

HALK TEDİRGİN

DEAŞ’ın saldırı hazırlığındaki haberler Kerkük’te yaşayan Türkmen, Kürt ve Arapları tedirgin etti. Geçtiğimiz yıl DEAŞ’ın Türkmen mahallelerinden girdiğine dikkat çeken Türkmen yetkililer “Kürtlerin Peşmerge güçleri var. Arapların Sahva ordusu adı altında silahlı gücü var.

Ancak Türkmenlerin ABD işgalinden buyana silahlı organize bir yapıları yok, bundan dolayı saldırılardan en fazla endişelenen ve etkilenen grubuz” ifadesini kullanıyor.

Yerel yetkililer, “İstihbarat raporuna rağmen kentte güvenlik tedbiri alınmıyorsa, o zaman DEAŞ’ın bir İran ve ABD projesi olduğu açıktır. Zira Suriye ve Irak’ta sahada olanlar bugüne kadar hep bu tezi destekledi” ifadesini kullanıyor.

Son bir kaç gün içinde ABD 7 helikopteri üç defa, DEAŞ’ın Kerkük sınırında kontrol ettiği Dubiz, Havice ve Hoşnaweti bölgelerine indi. Hem halkın hem de Peşmerge güçlerinin çektiği görüntülerde, helikopterlerin DEAŞ bölgelerinde uzun süre kaldığı görülüyor.

Helikopterlerden bir tanesi, ağır yükler taşımak için kullanılan Chinook tipi helikopter. Söz konusu helikopterler bir defa da Dubiz sınırındaki Hoşnaveti Vadisinde görüntülendi. DEAŞ’ın kontrolü altındaki bölgelere inen helikopterler daha sonra Kuzey Irak’ta yabancı askerî üslerin bulunduğu Harir Bölgesi’ne döndü.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir