Anasayfa / GENEL / ABD’nin PYD sahtekarlığı yine deşifre
pyd-abd

ABD’nin PYD sahtekarlığı yine deşifre

ABD Dışişleri Bakanlığı, DAEŞ ile mücadele ettiği gerekçesiyle “Bizim için terörist değil” diyerek savunduğu PYD’yi, ülkenin resmi Ulusal Anti-terör Merkezi sitesinde “PKK-KGK’nın Suriye Örgütü” olarak tanımlıyor.


ABD yönetiminin, PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD ile ilgili olarak kendisi ile çelişen iki yüzlü bir politika uyguladığı ortaya çıktı. Washington bir yandan Dışişleri Sözcüsü John Kirby’nin, “PYD’yi terör örgütü olarak görmüyoruz” açıklaması ve Başkan Obama’nın DAEŞ Karşıtı Küresel Koalisyon Temsilcisi Brett McGurk’un Kobani’de eski bir PKK’lı olan PYD sözcüsü Polat Can’la görüşmesi, Ankara – Washington ilişkilerini gererken, ABD’nin Ulusal Anti-terör Merkezi (NCC) resmi açıklamaları ile de taban tabana çelişiyor.

CIA, FBI ve Pentagon’un terörle mücadele uzmanlarından oluşan NCC, resmi internet sitesinde, PKK – KGK’ya da yer verirken, terör örgütünün PYD ile bağlantısına da dikkat çekiyor. PKK’yı, K. Irak ve Türkiye’nin güneydoğusunda etkin bir “Kürt ayrılıkçı grup” olarak ifade eden NCC, bu örgütü şöyle tanımlıyor: “Çoğunlukla Türk kökenli Kürtlerden oluşan KGK (eski ismiyle PKK), 1984 yılında, terörizmi de içeren silahlı şiddet kampanyası başlattı ve bu 45 bini aşkın ölümle sonuçlandı. Tarihsel olarak, KGK, Türk güvenlik kuvvetlerini, hükümet yetkililerini ve kendilerine karşı duran köylüleri hedef alan eylemler gerçekleştiriyor.”

KGK’nın “Şehir terörist kanadının” ise TAK ismiyle bilindiğini ve 2005’ten beri, intihar bombacılarının da kullanıldığı terörist saldırılar düzenlediğini anlatan NCC, TAK’ın Türkiye’deki turistik merkezleri hedef aldığını belirtiyor.

YAMAN ÇELİŞKİ

“Türkiye Hükümeti, Kasım 2009’da, büyük ölçüde, KGK’ya verilen desteği kesmek amacıyla, Türkiye’nin Kürt halkına sosyal ve ekonomik haklar içeren planını açıkladı” açıklamasını yapan NCC, PKK’nın PYD ile olan doğrudan bağını ise, “Kuzey Irak’taki kuvvetli kalesinin yanı sıra, Kongra-Gel (KGK)’nın Suriye örgütü PYD, Kürt mevkilerinin kontrolünü sağlayarak, Türkiye sınır boyundaki Suriye’nin kuzeyinde, varlığını artırdı; bu da Türkiye yönelik yükselen tehdit endişesini ve sınır boyunca artan gerginlik ile sonuçlandı” cümlesiyle doğruladı.

(STAR)

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir