Anasayfa / GENEL / ABD’nin ortağı PYD’ye karşı Rus hamlesi
rusya-pyd

ABD’nin ortağı PYD’ye karşı Rus hamlesi

Haber7 yazarı Taha Dağlı, önceki gün Moskova’da gerçekleşen bir görüşmenin PYD’yi çok rahatsız ettiğini açıkladı.


Dağlı bugünkü köşesinde, önceki gün PYD’nin Rojava Peşmgerleriyle birlikte bir numaralı düşman olarak gördüğü Suriye Ulusal Kürt Konseyinin heyeti, Moskova’ya gittiğini ve Konsey Başkanı İbrahim Biro, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ile görüştüğünü yazdı. Dağlı, ayrıca PYD’nin bu görüşmeden çok rahatsız olduğunu açıkladı.

İşte Dağlının yazısından dikkat çeken bölümler:

Dış politikada revizyon sürecine girdik, hem İsrail’le hem de Rusya ile normalleşme takvimi işliyor.

Süreç başlarken, kanlı bir terör saldırısıyla sarsıldık.
İsrail’le ilişkimiz değil ama Rusya ile başlayan yakınlık, PKK-PYD terör yapısını fena halde rahatsız etti. Bu rahatsızlığın en büyük nedeni ise önceki gün Moskova’daki kritik bir görüşmeydi. PYD muhalifi olan Türkiye’ye yakın Kürt gruplar, Rusya’da ağırlandı.

Rusya, Suriye’de yıllardır Esed rejiminin yanında. 30 Eylül 2015’te ise Suriye’yi bombalamaya başladı. O dönemde ABD ile aralarında Suriye odaklı bir ittifak da vardı.

Ruslar, sınır ihlali yapınca uçaklarını düşürdük. Uçak krizi, Rusların Suriye’deki prestijini de bozdu. Ruslar, bize karşı ambargodan ziyade PYD terör örgütünü destekleme kartını kullandı.

PYD ile Moskova arasındaki yakınlık ise ABD’nin canını sıktı. ABD bir şekilde Rusların Suriye’deki aktif faaliyetlerini baltalamaya başladı.

TÜRKİYE İLE RUSYA DOĞRU ZAMANDA BARIŞIYOR

Aralarındaki ittifak bozuldu. Ruslar, geri çekilmeye zorlandı. Neticesinde Rusya’nın PYD üzerindeki hamleleri de boşa çıktı. Türkiye ile Rusya, doğru yerde, doğru zamanda barışıyor.

Bu ilişkinin yeniden tesis edilmesi ikisi de için hayırlı gelişme. Üçüncü şahıslar için ise büyük bir sıkıntı anlamına geliyor, Ankara-Moskova yakınlaşması.

Hiç kuşkusuz Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin bozulmasından Batı memnuniyet duymuştu. Bugünkü barışma ise onlar adına çok da kötü bir sürpriz sayılmaz.
Zira ABD, Rusya’nın bundan sonra Türkiye ile yakınlaşacağını göz ardı etmemiş, aksine hesaplamıştır.

Ama ABD ile Rusya arasında flörte soyunan PYD terör örgütü için aynı şey söylenemez. Türkiye-Rusya yakınlaşması en çok onları tedirgin etti.

Rojava bölgesinde PYD hakimiyeti var. 2 yıl önce Kobani olayları sırasında Türkiye’den DAEŞ’e karşı PYD’ye yardım etmesi istenmişti. Türkiye, iki arada bir derede bırakılıyordu: Bu cendereden çıkışın anahtarı Erbil’deydi.

Ankara, PYD’ye yardımı kabul etti ama nasıl bir yardım? Erbil’den Peşmergeleri, Türkiye sınırı üzerinden Suriye’ye yani Kobani’ye gönderdi.

PYD şaşkındı çünkü Barzani’yle araları yoktu; hala da öyle. Türkiye’nin 2014’teki Peşmerge hamlesi PYD’yi çok rahatsız etmişti. Zira PYD, kendi çizgisinde olmayan Kürtleri dışlayan, kendinden başka hiçbir siyasi ya da silahlı Kürt grubuna hak tanımayan bir terör örgütü.

Bölgede ise PYD dışında birden fazla Kürt grup var. Suriye Kürt Ulusal Konseyi, Kürt Birlik Partisi, Kobani’ye gelen Barzani’nin peşmergeleri, geçenlerde PYD ve DAEŞ’e karşı kurulan yeni silahlı gruplar gibi.

MOSKOVA’DA PYD’Yİ SARSAN GÖRÜŞME

Bugün Rusya-Türkiye yakınlaşması PYD’liler tarafından yakından takip ediliyor. Şu an için “bizi fazla etkilemez yorumları” yapılıyor. Ancak önceki gün PYD’nin Rojava Peşmgerleriyle birlikte bir numaralı düşman olarak gördüğü Suriye Ulusal Kürt Konseyinin heyeti, Moskova’ya gitti ve Konsey Başkanı İbrahim Biro, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov ile görüştü.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov aynı zamanda Putin’in Ortadoğu özel temsilcisi.
Moskova’da ağırladıkları Kürtler ise sadece PYD’nin değil Esed rejiminin de düşmanı.

Bu çok kritik görüşmede Rusya’nın PYD ile aynı çizgide olmayan hatta Esed muhalifi olan Kürt Ulusal Konseyi ve Peşmergelere destek mesajı verdiği açıklandı.

Hatta Bogdanov iki yıl önce Erbil’den Kobani’ye gelen Peşmergelerin, Suriye’deki görevlerinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İşte Moskova’daki bu görüşme PYD’yi derinden sarstı. PYD’den bir grup, Rojava Peşmergelerini “çeteci” ilan etti. Bir başkası ise “MİT’in adamı”.

Özellikle Peşmergeye, “Mitçi” damgası vuran PYD terör örgütü, Türkiye ile araları iyi olan ve PYD dışındaki diğer tüm Kürt grupları tasfiye etmeye çalışıyor.

Ancak Kürt Ulusal Konseyi, silahlı gruplarına her gün yeni katılımlar olduğunu, yaklaşık 4000 kişilik bir asker sayısına ulaşabileceklerini belirterek, PYD’ye karşı Suriye’nin kuzeyinde her zaman için bir denge unsuru olduğunu belli ediyor.

(haber 7)

MEDYAGUNDEM

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

harita

AA’nın deşifresi Pentagon’u çıldırttı

ABD Savunma Bakanlığı, Anadolu Ajansı’nın Suriye’de konuşlu ABD askerlerinin yerlerini yayınlanmasına tepki gösterdi. Anadolu Ajansı, …

akparti

ABD’nin ‘kara gücü’ teröristler Ak Partilileri katlediyor!

Diyarbakır ve Van Ak Parti ilçe başkan yardımcılarına yapılan suikastın yankıları sürerken, AK Parti Hakkari …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir