Anasayfa / GENEL / ABD’nin cici çocukları YPG’den Suriye’de soykırım
ypg

ABD’nin cici çocukları YPG’den Suriye’de soykırım

Uluslararası Af Örgütünün hazırladığı raporda, “Suriye’nin kuzeyinde PYD ve YPG güçlerinin savaş suçu işlediği” kaydedildi.


Uluslararası Af Örgütü, Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile askeri kanadı YPG’nin ülkenin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirdiğini, bölge sakinlerini zorla yerlerinden ederek insan haklarını ihlal ettiği ve savaş suçu işlediğini bildirdi.

Örgüt tarafından yayınlanan “Gidecek yerimiz yok” başlıklı raporda, Suriye’nin kuzeyindeki özellikle Arap ve Türkmen köylerinin PYD’nin yönetimindeki özerk idare tarafından ateşe verildiği ve köylülerin de bölgeyi terk etmesi için ölümle tehdit edildiği vurgulandı.

Suriye’nin kuzeyinde PYD’nin kontrolündeki 14 köy ve ilçede geçen yaz araştırma yapan Uluslararası Af Örgütü ekibi tarafından hazırlanan raporda, bölgeye ait uydu görüntüleri ile bölgedeki görgü tanıklarının ifadelerine de yer verildi.

Raporda, uydu görüntülerinde, Haziran 2014’de 225 hanesi bulunan bir köyün, bir yıl içinde yüzde 94’ünün tahrip edilerek, Haziran 2015’de ise sadece 14 binanın bulunduğunun görüldüğüne dikkat çekildi. Af Örgütü’nün raporunda, DAEŞ’in kontrolündeki bölgenin Şubat 2015’de YPG’nin kontrolüne geçmesiyle, bölgedeki evlerin yıkımına başlandığı ve köylülerin de yerlerinden edildiği kaydedildi.

“YPG tehdit etti”

Öte yandan raporda, Af Örgütü’ne konuşan bazı sivillerin, bölgeyi terk etmedikleri halde DAEŞ unsurlarını hedef alan ABD’nin liderliğindeki uluslararası koalisyonun hava saldırılarına maruz kalmakla YPG tarafından tehdit edildiklerini dile getirdiklerinin altı çizildi.

Raporda örgüt, YPG’nin bölge sakinlerini DAEŞ destekçisi olmakla suçladığını ve bölgeyi terk etmedikleri halde köylülerin kurşuna dizilmekle tehdit edildiğini vurguladı.

“Uluslararası hukukun ihlalidir”

Görgü tanıklarının ifadelerine ilişkin YPG’den Af Örgütü’ne yapılan açıklamada ise, bölge halkının güvenliğinin sağlanması kapsamında köylülerin başka yerlere taşındıklarının iddia edildiği kaydedildi.

Ancak örgüt, raporunda “Mecburi askeri gereklilik olmadan sivilleri zorla yerlerinden etmek, uluslararası hukukun ihlalidir” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün kıdemli kriz danışmanı Lama Fakih ise yaptığı açıklamada, “YPG, otoritesini suistimal ederken, uluslararası insani hukuku yüzsüzce küçümsüyor. Bu, savaş suçları işlediği anlamına geliyor” dedi.

MEDYAGUNDEM

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

ypg

İşte terör devleti ABD’nin palavrası!

ABD, PYD/PKK’ya silah yardımı için SDG isimli bir yapı kurdurdu. Kandil’den yönetilen bu paravan örgütle …

abd2

ABD’den yine aynı yalan!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD’nin Suriye’de PYD /YPG ile ilişkisinden Türkiye’nin duyduğu rahatsızlığı ABD …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir