Anasayfa / GENEL / ABD’li Kongre üyeleri Gülen örgütünün parasını iade ediyor
kongre-abd

ABD’li Kongre üyeleri Gülen örgütünün parasını iade ediyor

ABD’nin en çok satan gazetesi USATODAY, Amerika’da yaşayan Gülencilerin ABD’li Senatör ve Milletvekillerine yüzbinlerce dolar uygunsuz bağış yapmış olabileceğini ortaya çıkardı. Gazete ayrıca Gülen örgütünden bağış alan siyasilerin paraları iade etmeye başladıklarını yazdı.


Gazetenin araştırmasına göre Gülen örgütüne mensup olan ve yıllık 30 bin dolar geliri olan kişiler ABD’li siyasetçilere tek seferde 2 bin 500 dolarlık bağışlarda bulundular. Resmi kayıtlara giren ve Gülen örgütü mensuplarıyla aynı gün bağışlarda bulunan kişilerin bazılarının ise gazetenin tüm araştırmalarına rağmen yaşadıkları yer bir türlü bulunamadı. Bu da bu isimlerin sahte olduğu inancını güçlendirdi.

“OBAMA VE CLINTON BAĞIŞLARI İADE ETMELİ”
Gazetenin şüpheli bağışlar ile ilgili sorularını yanıtlayan Cumhuriyetçi New Hampshire Senatörü Kelly Ayotte’nin ofisi, 30 Nisan 2014’te Gülen örgütüne mensup olduğu düşünülen kişilerden aldıkları 43 bin 100 dolarlık meblağı iade ettiklerini açıkladı. Kampanya müdürü Jon Kohan, “söz konusu bağışları çok dikkatli olduğumuz için iade ettik” dedi. Ayotte’nin ofisi söz konusu kişilerden bağış alan Başkan Barack Obama ve Hillary Clinton’ın da paraları iade etmesi gerektiğini söyledi.

Ayotte’e 30 Nisan 2014’te bağış yapan 19 kişinin hepsi New Hampshire dışında yaşıyor. Ve bağış yaptıkları Senatör hakkında hiçbir şey bilmiyor. New York’un Long Island bölgesinde yaşan İman Cesari adlı kişi Gülen örgütü mensubu, Senatör Ayotte kadın olduğu halde onu erkek sanıyor. Cesari, “Ayotte iyi bir adam. İyi bir iş çıkarıyor. Onu iyi tanıyorum” dedi. Cesari’nin Ayotte’ye bin 200 dolar bağış yaptığı belirtiliyor.

Yine Long Island’ta yaşayan ve bir otomobil tamir atölyesi olan Hayati Çamlıca da, Ayotte’yi erkek zannediyor. Çamlıca gazeteye, “Onun söylediği şeyleri beğendim ve bağış yapmaya karar verdim” açıklaması yapmış. Çamlıca’nın tek günde yaptığı bağış 2 bin 400 doları buldu.

ÖĞRETMENLERDEN ŞÜPHELİ BAĞIŞLAR

Gazete aynı günde Ayotte’e bağış yapan 5 Türk’ün yaşadığı yeri tespit edemezken, bazı bağışçıların da işçi olarak gözüktükleri yerleri tespit edemedi.

USA Today, bağışçıların Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı olduğunu ve bazılarının da Gülen’le ilişkili okul ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda çalıştıklarını belirledi.

Hem Cumhuriyetçilere hem de Demokratlara bağışlar yapan Gülen örgütü mensupları, Teksas Milletvekili Henry Cuellar’a 7 Ekim 2013’te 22 bin 500 dolar bağış yaptı. 2 bin 500 dolar bağış yapan kişilerden biri Ohio, Toledo’da bulunan bir Gülen okulunda çalışan öğretmendi. Eyalet kayıtları Akif Camızcı adlı öğretmenin yılda 37 bin dolar kazandığını gösteriyor. Bu denli az kazancı olan bir öğretmenin tek seferde 2 bin 500 dolar ödeme yapması soru işaretleri oluşturuyor.

Milletvekili Cuellar’a bağış yapan Ortabatı Türk Amerikan Vakfı eski Başkan Yardımcısı Bilal Ekşili ise yıllık kazancı 31 bin 592 dolar olmasına rağmen, 2010 yılından bu yana 38 bin dolarlık bağış yapmış görünüyor.

(SABAH)

MEDYAGUNDEM

feto4

ABD Meclisi uyandı; hırsız Feto!

ABD’de 140’ı aşan okullarıyla her yıl Amerikan hükümetinden milyonlarca dolar alan FETÖ örgütlenmesinin faaliyetleri ABD …

abd-feto

FETÖ’cü terörist ABD Kongresi’nde ağırlandı

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iade dosyasını savsaklayan ABD, örgütün sözcülerinden Alp Aslandoğan’a Kongre çatısı altında …

feto-abd1

ABD Kongresi’nden skandal karar

ABD Kongresi’nin, Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu, Türkiye’deki darbe sonrası yaşananları dinlemek üzere Fetullah Gülen’in sözcüsü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir