Anasayfa / GENEL / ABD’den en iyi kulis alan gazetecinin Suriye bombası
milliyet-patriot1

ABD’den en iyi kulis alan gazetecinin Suriye bombası

MEDYAGÜNDEM- Haberi Türk medyasındaki ABD’de en iyi “derin kulaklara” sahip gazetecilerden biri duyurdu. Kulağı ABD kulislerinden sağlam haber alan gazetecilerden biri olan Aslı Aydıntaşbaş, bugün Milliyet’in manşetinde önemli bir habere imza attı.

Bugün Milliyet’in manşetine imza atan Aslı Aydıntaşbaş, Washington ile Ankara’nın Suriye konusunda anlaştığı bir planı yazdı. Kendisi aynı zamanda Amerikan seçimleri için ABD’de bulunan Aydıntaşbaş’ın haberine göre, Türk ordusuyla koordineli hazırlanan ve ABD Başkanı Obama’nın masasında duran seçeneklerden öne çıkan, Kilis ve Ürdün sınırındaki iki bölgede Suriyelilerin sığınabileceği ‘no fly zone’ (uçuşa kapalı) adıyla ‘güvenli bölgeler’ kurulması.

Aslı Aydıntaşbaş’ın bugün Milliyet Gazetesi’ndeki yazısından söz konusu bölüm:

——————————————————————————————————–

Suriye krizinde ölü sayısının 30 bini geçmesi ve iç savaşın Türkiye ve Lübnan’ı da etkileyen bölgesel bir mücadeleye dönüşmesi nedeniyle, 20 aydır devreye girmekte isteksiz davranan ABD yönetimi, aralarında Kilis-Halep arası ‘güvenli bölge’ de olmak üzere bir dizi askeri seçenek üzerinde çalışıyor.

Türk ve ABD ordusunun koordinasyon halinde üzerinde çalıştığı planlar, her iki ülke askerinin de Suriye’ye ‘girmemesi’ kaydıyla, Türkiye’ye yerleştirilen Patriot füzeleri aracılığıyla denetlenen bir ‘no fly zone’ içeriyor.

Obama’nın masasında duran ve ABD başkanı nihai siyasi karar bekleyen bu seçenek, uzun süredir iki ülkenin askeri makamları tarafından görüşülmekte. Plan, Eylül ayında Ankara’ya gelen ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey dahil, son dönem iki ülke arasındaki üst düzey askeri toplantılarda da gündeme geldi

Askeri seçenekler masada

Şubat ayından bu yana Ankara’nın ‘insani koridor’ ve ‘güvenli bölge’ gibi önerileri konusunda isteksiz davranan ABD yönetimi, Ankara’dan gelen baskı ve Suriye’deki olayların kontrolsüz tırmanışı nedeniyle, son 4 aydır kolları sıvayıp askeri seçenekleri masaya yatırdı. Bunlar arasında şu aşamada en öne çıkan Kilis ve Ürdün sınırında kurulacak fiili ‘tampon bölgeler.’

BM kararına gerek duymadan ve minimum askeri müdahaleyle gerçekleşmesi planlanan ‘güvenli bölgeler’, Suriye dışından Suriye hava sahasının bir bölümünü denetleme esasına dayanıyor. Buna göre Kilis ve sınır boyuna yerleştirilecek iki Patriot füze sistemi ve Türkiye’nin önümüzdeki dönem satın almayı planladığı yeni bir hava savunma sistemi aracılığıyla, Halep’ten Kilis’e kadar uzanan 60 km’lik bölgede Suriye hava kuvvetlerine ait uçak ve helikopterlerin uçuşu engellenecek. Ayrıca Türk sınır boyunda sürekli uçuş halindeki F16’lar da Suriye ordusunun o bölgedeki köy ve kasabaları bombalamasına engel olacak.

Benzer bir bölge, Ürdün’de de oluşturulacak. Bu sayede oluşturulan ‘fiili’ tampon bölge, mültecilerin geri dönmesi ve muhaliflerin organize olabilmesine de imkan verecek.

———————————————————————————————————

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

tsk2

TSK’ya darp kumpası

Hudut hattında yakalanan kaçaklara kötü muamele yapan askerlerin görüntülerinin yurt dışından servis edildiği belirlendi. Söz …

asli1

Kimliği Türk aklı fikri terörist!

Aslı Aydıntaşbaş, yine haddini aştı. YPG kontrolündeki Afrin bölgesine operasyon başlatan TSK’yı işgalci olarak gösterdi. …

askeri

Türkiye 5 Temmuz’dan sonra harekete geçiyor

Bir yandın Irak ve Suriye’deki terör olayları diğer yandan Katar üzerinden Ankara’ya yönelik planlar… Türkiye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir