Anasayfa / GENEL / ABD Rakka planı için Türkiye’ye havuç uzatıyor!
rakka7

ABD Rakka planı için Türkiye’ye havuç uzatıyor!

Ankara’da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşen ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, SDG çatısı altında olan terör örgütü PYD’nin Rakka’yı yönetemeyeceğini söyledi. Dunford’un operasyon için Sünni Arap güçlere ihtiyaç olduğunu belirttiği ifade edildi.

RAKKA’DAKİ ABD PLANI; ARAPLARI ÇIKAR PKK’YI YERLEŞTİR

Ankara’da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşen ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Rakka operasyonu için yaptığı açıklamada  “SDG’nin Rakka’yi tutması ve yönetmesi beklenemez. Yerel güçler olacak” dedi. Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre Akar ile Dunford arasında yapılan 4.5 saatlik görüşmede Rakka’ya yönelik ABD’nin yapmayı planladığı operasyon ele alındı. Türkiye, terör örgütü PYD’nin operasyona katılmasını istemezken, Dunford’un konu ile ilgili Arap güçlerine ihtiyaç duyulduğunu belirttiği ifade edildi.
Dunford “Operasyon için Arap ve Sünni Arap ağırlıklı güçler bir ihtiyaçtır” dedi. Buna göre ABD destekli operasyon konusunda Türkiye’yi sürekli bilgilendirmek için bir üst düzey ABD’li subay ve yardımcıları Türkiye Genelkurmay’ında çalışacak. Bu subay operasyonu yöneten ABD’li CENTCOM komutanına bağlı çalışacak.

MEDYAGUNDEM

yunan

Krizin altından ABD çıktı

3 Temmuz 2017’de, Türk bandıralı ticaret gemisine Yunan Sahil Güvenlik botundan ateş açılmış, Yunan tarafı …

ypg

ABD’den teröristlere yeni isim

Terör örgütü YPG’ye ‘isim değiştirme’ tavsiyesinde bulunduklarını belirten ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas, YPG’nin …

feto-abd

ABD kararını verdi; game over Feto!

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ABD Dışişleri Bakanlığının yayınladığı Terörizm 2016 Ülkeler Raporu’nun Türkiye bölümünde ilk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir