Anasayfa / ANALİZ / 7 Şubat darbesiyle ETA benzerliği!
erdem-yavuz18

7 Şubat darbesiyle ETA benzerliği!

EL LOBO/Türkiye’ye İhanette Bulunanlar Kimler ?

Topsakal Uslu, en sonunda reklamını yapmaktan bıkmadığı PKK’yı diline dolaya dolaya ETA’ya bağlamayı başarınca, yazdıklarını düzeltenlerin artık bıkıp ipini bıraktığı anlaşıldı, işin komik tarafı bu yazıları yayınlayan ve özgür basın nidalarıyla ortalarda dolaşan Taraf’ın gittikçe cahil basın haline dönüşmesi oldu.

Şimdi gelelim ETA’ya, PKK Avrupa sorumluları yaklaşık 3 yıldır, ayda en az bir defa Fransa ve İspanya’ya ziyaretler yapıp ETA yöneticilerinden, Avrupa’daki eski ilişkilerini kendilerine devretmelerini istediklerini, taktiksel yardım talep ettiklerini, bunun için ETA’nın eski yöneticilerine yüklü miktarda para vermeye hazır oldukları, İspanya basınını takip eden herkes tarafından bilinen bir gerçek, yoksa ROJ TV temsilcisi olarak Barcelona ve Paris’de çalışan ETA militanlarının Kürt olduğunu mu sanıyorsunuz?

ETA çok garip bir örgüttür, Avrupa’da pek çok ülkeye taşeron olarak çalışmış en çok da Fransa gizli servisi tarafından Fransa sömürgelerindeki sorun çıkaran politikacıların imha edilmelerinde kullanılmış, karşılığında Fransa’dan lojistik destek almalarına, üst yöneticilerinin Paris’de tatlı hayat sürmelerine izin verilmiştir.

İspanya, Fransa sınırı arasında zaten başına buyruk yaşayan, vergi vermek istemeyen ama merkezi hükümetten en büyük payı alan 2 milyon civarındaki Bask’lının 300-400 bin civarında oy desteğini alan bir örgüttür ETA…

Dünyadaki bütün terör uzmanları bilir ki, ETA’nın kuruluşu, izlediği çizgi ile Türkiye’deki PKK’nın arasında hiç bir benzer taraf yoktur, sadece bütün arabulucular ETA’nın silah bırakmasının PKK’nın örnek alabileceğini ısrarla belirtirler.

Ancak İspanya’nın ETA ile mücadelesi ile Türkiye’deki güvenlik güçlerinin PKK ile mücadelesi arasında çok benzeyen yanlar vardır.

Örneğin, ETA’yı çökerten İspanya gizli servisi ve ETA’yı çökertecek son vuruşu yaptırmayan güçler…

ETA, 1973 yılında İspanya’nın o dönem önemli isimlerinden Amiral Carrero Blanco’yu bir saldırı ile öldürünce Franco hükümeti, İspanya gizli servisine ETA’yı bitirmesi talimatını verildi.

İspanya servisi iyi bir planla Mikel Lejarza isimli bir personelini, 1973 yılının sonlarında ETA’ya sızdırdı, ismi o kadar gizli tutuluyordu ki, İspanya gizli servisinde bile çok az kişi biliyordu, kod ismi “Lobo” yani Türkçe Kurt’du…

Kurt, 2 yıl içinde ETA’nın üst düzey sorumlularından biri oldu ve örgütün yarısının yakalanmasını, önemli suikastlarin engellenmesini, ETA’nın İspanya ve Fransa’daki siyasi bağlantılarını, işbirlikçilerini, Fransa gizli servisinin faaliyetlerini deşifre etti.

Bu deşifre, bazı güç odaklarının hiç hoşuna gitmedi, çünkü ETA’nın bitmesi İspanya’nın önünü açar, Avrupa’nın liderliğine oynayan Fransa ve İngiltere’nin elini zayıflatırdı, ETA’ya verilen görev İspanya Ordusu’nu yaptığı eylemlerle kışkırtarak hükümeti zayıflatmak, Ordu’nun darbe yapmasını sağlamaktı. Bu büyük güçler İspanya’da polisin ve hükümetin içindeki işbirlikçi güçleri harekete geçirdiler.

Önce Kurt’un kimliği ETA’ya deşifre edildi, ardından ETA yöneticisi olarak savcılık arama kararı çıkardı, polis bütün İspanya’da Kurt kod isimli İspanya gizli servis mensubu Mikel Lejarza’yı aramaya başladı.

Kurt’un verdiği son bilgi,  ETA liderlerinin Barcelona’da yapacakları ve örgütün siyasi ve silahlı olarak ikiye ayrılacağı çok önemli bir toplantıydı ancak polis bu toplantıyı basmadı, çünkü onlar Kurt’un peşindeydi.

ETA’nın siyasi kanadı Batasuna bu toplantı sonrası kuruldu.

İspanya gizli servisindeki vatansever insanlar sayesinde Kurt, Amerika’ya kaçtı ve estetik operasyonla yüzünü değiştirdi hala yaşamını Amerika’da sürdürmekte.

Yani, ETA 1975 yılında bitmişti ama İspanya’daki hainler kalp masajıyla tekrar diriltti, yani topsakal Uslu’nun dediği gibi “1978 yılında Anayasa çıktı ama ETA ancak 2011 yılında bitti” safsatası ancak kendisine yazması için verilen konuyu bile eline yüzüne bulaştıran bu cahillerin yapacağı şeylerdir.

ETA, 1979 yılında Bask bölgesine özerklik verildiğinde zaten bitmişti ancak Fransa 2000 yılında Avrupa Birliği Anayasası oluşturunca, Avrupa ülkeleri arasında sınırların kalktığını ve terörün Fransa’nın da sorunu olacağını düşünerek lojistik desteğini çekmeye kararı verince ETA, 2004 yılına kadar dayanabildi ve gizli barış görüşmelerini başlattı.

İspanya’da 1981 yılında Meclis’i basan bir grup asker tarafından darbe yapıldı ama darbeyi yapanlar kısa sürede yakalandı ve yargılandı, yani ETA istenileni başaramadı.

İspanya’da ETA’yı bitirmeye yönelik operasyon Türkiye’de son dönemdeki olaylarla nasıl benzerlikler gösteriyor değil mi ?

PKK’ya uzun uğraşlarla sızan Türk gizli servisinin elemanlarını polisin ve savcının nasıl deşifre edip, hedef yaptığını, 7 Şubat darbesinin kimlerin isteğiyle yapıldığını, PKK’nın niye bitirilemediğini şimdi daha net anladınız mı?

Bu top sakallı cahillerin Türkiye’ye yaptığı kötülüğü, hainliği Türk halkı anlayacak ve tarih sayfalarında bu ihanet yerini alacaktır…

ERDEM YAVUZ

MEDYAGUNDEM

tekdag4

Habertürk’ü FETÖ’ye böyle teslim ettiler!

FETÖ Habertürk’ü bakın nasıl yörüngesinden çıkarıp, kimlerle nasıl kafesledi? MEDYAGUNDEM.COM- Fetullahçı terör örgütünün medya operasyonlarında adres …

erdem-yavuz34

MEDYAGÜNDEM 3 yıl önce TİB gerçeğini yazmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün FETÖ’nün üssü TİB’in kapatılacağını açıkladı. MEDYAGÜNDEM TİB’in neden kapatılması gerektiğini daha 3 …

tib

MEDYAGÜNDEM’i haklı çıkaran manşet!

Bugün Milliyet’in sürmanşetinde yer alan TİB’deki “paralel kablolar”ı ilk kez geçen yıl MEDYAGÜNDEM’de Erdem Yavuz …

1 Yorum yapıldı

  1. Erdem YAVUZ’u zevkle ve dikkatle takip ediyoruz.Yine çok hassas bir noktaya vurgu yapmış.7 şubat operasyonu pkk içine sızmış mit ajanlarını deşifre edince pkk çoğunu infaz etti.bunun vebalini kim taşıyacak.tarih bu kişileri nefret ve lanetle anacak.teşekkürler MEDYAGÜNDEM VE ERDEM YAVUZ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir