Anasayfa / GENEL / 7 Güzel Adam Kütüphanesi açılıyor
7guzeladam

7 Güzel Adam Kütüphanesi açılıyor

Üsküdar’da Fatih’in Mahkemesi olarak bilinen tarihî mekân, bir süredir heyecanlı bir hazırlığa sahne oluyor. Tarihi bina, sivil toplum kuruluşu Yedi Hilal ve Üsküdar Belediyesinin elbirliği ile “Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi” adıyla tematik bir kütüphaneye dönüştürüldü.


Projeyi hayata geçirmek üzere aylardır hummalı bir faaliyet yürüten proje görevlileri, mekanı bu özel ve “güzel ” amaçla kullanıma açmak için gün sayıyor.

Kuruluşunun ardından göz ve gönül dolduran etkinliklerle “insana ve İslam’a hizmet” vazifesinde hızlı bir ilerleme kaydeden sivil toplum kuruluşu YediHilal, bu yaz Üsküdar Belediyesiyle imzaladığı protokol çerçevesinde Fatih’in Mahkemesi’nde fizibilite çalışmaları yaparak harekete geçti.

PROJE NASIL BAŞLADI?

Öncelikle, Cahit Zarifoğlu’nun şiirinden hareketle, kütüphanede eserleri yer alacak “Yedi Güzel Adam” olarak “Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Erdem Bayazıt, Alaeddin Özdenören ve Mehmet Akif İnan,” isimleri üzerinde karar kılındı. Buna “Öncüler” olarak belirlenen “Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Cemil Meriç, Malcolm X, Hasan El-Benna, Muhammed İkbal ve Aliya İzzetbegoviç”in de ilave edilmesinin ardından, kitap listeleri oluşturuldu. “Yedi Güzel Adam ve Öncüler”in kendi kitapları ve haklarında yazılan tüm kitaplar temin edilerek tematik bir kütüphane kuruldu. Mekan, açılışının ardından hem kütüphane olarak hizmet verecek hem de YediHilal tarafından düzenlenecek kültür-sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapacak.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise projenin, gençlerin öncüleri tanımasına ve fikri gelişimlerine katkıda bulunacak bir kütüphane olacağını belirterek, Üsküdar ‘dan başlayarak, Türkiye’de ve dünyada insanlığa faydalı ve örnek olacak nitelikli projeler üretebilmek için her zaman gençlerin yanında olacağını vurguladı.

Üsküdar Kara Davut Camiinin karşısındaki sokakta yer alan kütüphanenin kurdelesi, 7 Aralık Pazar günü saat 13’te Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören’in de bulunacağı anlamlı bir törenle kesilecek.

Açılış töreninin ardından tüm davetliler Bağlarbaşı Kültür Merkezine geçecek ve saat 15’te Nuri Pakdil ile Rasim Özdenören’in sohbet toplantısına katılacaklar.

Kültür ve sanat camiasının yoğun ilgisine mazhar olması beklenen bu toplantıya iştirak edenlere hatıra olarak Cahit Zarifoğlu’nun şiir kitabı “Yedi Güzel Adam” ve kütüphaneyle ilgili tanıtım broşürleri hediye edilecek.

Program

Program açılışı 7 Aralık 2014 pazar saat 13:00’de, Fatih’in Mahkemesi (Kara Davut Camii Karşısı) Karşısında gerçekleşecek. Program ve söyleşi ise, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde saat 15:00 de başlayacak.

MEDYAGUNDEM

7guzeladam

Müziğin diliyle Yedi Güzel Adam

YediHilal kurulduğu günden beri kültür sanat dünyasında gençliğe seslenmeye devam ediyor. 1 Mayıs Cuma günü …

zaman-kabe3

İşte Fetullahçı soysuzluğun en net belgesi!

Fetullahçı terör örgütünün bir aşağılık yüzü daha ortaya çıktı. MEDYAGUNDEM.COM- Üsküdar Belediyesi’nin, Hz. Muhammed’in yaşadığı …

mentes3

Üsküdar Belediyesi’nden Murat Menteş’e son dakika şoku!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve halka hakaret eden Murat Menteş’in Üsküdar Belediyesi tarafından 21 Şubat günü Üsküdar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir