Anasayfa / GENEL / 542 hakim ve savcıya paralel fişleme
fisleme

542 hakim ve savcıya paralel fişleme

Paralel yapıda yer aldıkları için görev yerleri değiştirilen eski Başsavcıvekili Seçen ile Adalet Komisyonu eski üyesi Karababa’nın mesai arkadaşlarını fişlediği ortaya çıktı. 542 hakim ve savcının bilgilerini arşivlediği için davalık oldu.

Hükümete karşı darbe girişiminde bulunan paralel yapının içinde yer alan eski İstanbul Başsavcı vekili Fikret Seçen ile Adalet Komisyonu eski üyesi Mehmet Karababa, en yakın mesai arkadaşlarını fişlemekten davalık oldu. Seçen ve Karababa, görevlendirilmemelerine rağmen silah ruhsatı adı altında 542 hakim ve savcının adli sicil kayıtlarını alarak arşivledi. Adli sicil kayıtları alınan hakim ve savcıların önemli bir kısmının tabanca talebi bile olmadığı öğrenildi.

Eski İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı, tabanca almak isteyen hakim ve savcıların taleplerini almak için Başsavcıvekillerinden Fehmi Tosun ile Mali Yönetim Bürosu’ndan Mustafa Gökçe’yi görevlendirdi.

Savcı ve hakimler şikayetçi 

Ancak Başsavcıvekili Fikret Seçen ile Karababa, Başsavcının görevlendirmesine aldırış etmeden doğrudan devreye girerek İstanbul Adliyesi’nde görevli 373 hâkim 196 savcıya ait kişisel veri niteliğindeki adli sicil bilgilerini istedi. Toplam 542 hakim ve savcının büyük çoğunluğu tabanca talebinde bulunmadığı halde, adli sicil kayıtları talep edildi.

Durumu sonradan fark eden hakim ve savcılar şikayetçi oldu. Şikayet üzerine haklarında soruşturma başlatılan Seçen ve Karababa hakkında hazırlanan iddianamede, “kendisine tevdi edilmiş bir görev olmamasına rağmen İstanbul Adliyesinde görev yapan ve silah satın alma talebinde bulunan hakimler ile bu hususta herhangi bir talebi talebi olmayan diğer hakimlerin bilgi ve rızaları dışında, silah ruhsatı çıkarılması için gerekli olan sabıka kayıtlarının çıkarılması için İstanbul Adli Sicil Müdürlüğüne 18.03.2013’te yazı” yazdıkları anlatıldı. İddianamede, 542 hakim ve savcıya ait kişisel veri niteliğindeki adli sicil bilgileri ile arşiv kayıtlarının çıkartılması nedeniyle “görevi kötüye kullanmak”tan yargılanmaları istendi. İki isim de 1.sınıfa ayrılmış hakim ve savcı oldukları için son soruşturma açılması kararı için dosya Yargıtay’a gönderildi. Yargılanmaya Yargıtay’ın ilgili dairesi karar verecek. (STAR)

MEDYAGUNDEM

feto-aglama

FETÖ’ye dünyayı dar ettik

Eylül 2016’daki BM Genel Kurulu görüşmeleri öncesi “FETÖ’ye dünyayı dar edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve …

akademisyen

FETÖ’cü sözde akademisyen kovuldu

“Polise askere güvenmeyin. Silahlanın” çağrısı yapan Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Mahmut Nihat Kanbur’un …

feto-clinton

Clinton ile FETÖ’nün bağlantısı

ABD’de önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkan seçimlerinde Demokratların başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyaları boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir