Anasayfa / ANALİZ / 2. Paris vakası mı?
kerkuk-barzani

2. Paris vakası mı?

MEDYAGÜNDEM- Paris’in göbeğinde PKK’nın Avrupa kanadının önemli isimlerine yönelik suikastle birileri düğmeye bastı.

Bugün de Kerkük’ten gelen bir bombalı saldırı haberi, Paris’teki suikastleri planlayanların yeni provokasyonu olarak yorumlandı.

Irak’taki özerk Kürt yönetiminin başkanı Mesut Barzani’nin Kürdistan Demokratik Partisi’nin Kerkük’teki merkezine yönelik bombalı saldırıda 10’u aşkın kişi öldü. KDP kaynaklarına yakın olduğu söylenen Peyamner Ajansı ise ölü sayısının 18 olduğunu 117 kişinin de yaralandığını bildirdi.

BBC’ye göre, KDP binası önündeki patlamanın otomobile yerleştirilen bir bombanın intihar eylemcisi tarafından patlatılmasıyla gerçekleşti.

BBC muhabiri Rami Ruhayem’e göre, Kerkük’te bu tür şiddet olaylarının sık görülmediğini ve genellikle güvenlik görevlililerini hedef aldığını, saldırının, pekçok yorum ve değerlendirmeye kapı aralıyor.

Kerkük’teki bu glişmeyle ilgili haberlerdeki , “Bu patlamanın kim tarafından ve neden düzenlendiği belirsiz” detayı dikkat çekici.

Ancak Kerkük’te yaşanan bombalı saldırı “2. Paris vakası” olarak değerlendiliyor.

Saldırıyla mesajın adresi Barzani. Bombalı saldırıyla, “PKK’lıların tasfiyesi sürecinde Türkiye ile işbirliği yapma, akıllı ol mesajı” verildiği kaydediliyor. Çözüm sürecinde önemli bir denge unsuru olan Erbil’e yönelik bu saldırı, çözümü sabote etmek isteyenlerin Irak Kürdistanı’nda da harekete geçtiklerini gösteriyor.

Irak Kürdistanı’nda yaşanan bu gelişme tam da İmralı süreci ile gelişen Kürt sorununun çözümü yolunda “çözümü dinamitlemek isteyenlerin” harekete geçtiğine de işaret olarak yorumlanıyor.

Kerkük’teki saldırı bile PKK meselesinin nasıl uluslararası bir mesele olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Bugün Rusya’dan gelen bir haberde düşünüldüğünde Paris-Rusya-Irak üçgeninde akıl almaz tezgahların devrede olduğu görülüyor.  Moskova’nın merkezinde bir restoran çıkışında Ded Hasan lakaplı PKK’ya silah sattığı iddia edilen Kürt asıllı ünlü mafya babası Aslan Usayan (76) uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Bu gelişme de barışı sabote etmek isteyenlerin provokasyonu şüphesi yaratıyor.

Bakalım karanlık merkezler Türkiye’de hangi provokasyon hesaplarını yapıyor?

 

medyagundem.com

MEDYAGUNDEM

deas

ABD ve DEAŞ yeni oyun peşinde

ABD ve Bağdat yönetim terör örgütü PKK’yı Sincar’da olduğu gibi Kerkük’te de kalıcı hale getirmek …

kerkuk

Erdoğan uyarmıştı Kürdistan bayrakları indi

Kerkük’te Irak bayrağının yanına çekilen Kürt bayraklarının indirildiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük’te bayrakların …

kerkuk3

Kerkük krizinin perde arkası

Irak’ın petrol zengini Kerkük kentinde “bayrak asma” tartışmasıyla başlayıp İl Meclisinin tek taraflı referandum kararıyla …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir